Recenze Siemens M65
Siemens M65 bude po dlouhé době další model z kategorie tzv. outdoorových telefonů. Vydrží proto i trochu drsnější zacházení. Je to také první telefon z nové řady Siemensů. Přečtěte si jeho recenzi.
Úvod, design, displej, klávesnice
Už se zdálo, že Siemens na odolné telefony zanevřel. Ve skutečnosti ale jen přeskočil jednu generaci a po modelu ME45 v nejbližších měsících nabídne novinku M65. Podle plánu by se měla začít prodávat v červnu za cenu kolem deseti tisíc korun.
Oficiální obrázky Siemensu M65
Zatím nemáme k dispozici prodejní verzi telefonu, testovací vzorek je však plně funkční a pouze na detailech byste poznali, že na něm Siemens ještě pracuje. Rozhodli jsme se proto recenzi rozdělit do dvou částí. V tomto článku najdete věci, které lze už dnes ověřit a zjistit. Na telefon budu asi hodný, protože nemám jistotu, co je finální vlastnost a co se ještě s novým firmwarem změní. Až budeme mít k dispozici prodejní verzi mobilu, připravíme další článek s dalšími zkušenostmi.
(Já vím, v sobotním článku jsem psal, že napřed připravíme jen první dojmy. Jenže jak jsem potom telefon zkoumal a dělal si zápisky, vyšlo z toho nakonec tohle. Snad vám to nebude moc vadit.)
Naše vlastní fotografie: Siemens M65 ze všech stran
S plechovou čepicí
Siemens M65 je na pohled hodně zvláštní mobil. Ať už zvolenou barevnou kombinací, nebo brněním, které jej obepíná od hlavy až k patě. Kovová konstrukce telefon stáhne a utěsní všechny spáry, navíc je pod ní zapuštěný displej, který konstrukce chrání.
Plechový kryt stáhne a utěsní telefon
Siemens svoji novinku neřadí mezi pancéřované mobily, které vydrží naprosto vše. Je to ale telefon se zvýšenou odolností, takže mu nevadí, když někam spadne, když jej „omylem“ zahrabete do písku nebo s ním zažijete průtrž mračen. Přímo do vody bych asi M65 nepotápěl, netroufám si odhadnout, jak by si s kapalinou poradila třeba drátěná mřížka nad reproduktorem.
Trochu doufám, že bychom pro delší zkušenosti mohli získat telefon, se kterým skutečně vyzkoušíme, co všechno vydrží. Už teď jsem ale se Siemensem trochu házel a přežil.
Tohle Siemens ukazuje na oficiálních fotografiích
Kombinace šedého plastu a oranžové pryže není zrovna elegantní a o Siemensu M65 se asi nedá říct, že je krásný. Neříkáme to ale ani o batohu nebo o stanu, hlavní je především funkčnost. Podle rozměrů a hmotnosti jde o malý a středně těžký telefon, na pohled ovšem vypadá masivně.
Ve skutečnosti není tak velký, jak by se mohlo zdát
Displej: ale jde to
Siemens v M65 poprvé použil velký displej s rozměry 31 × 42 milimetrů. Stejný se postupně objeví i v dalších již uvedených modelech CX65 a S65. Rozměrům ale příliš neodpovídá rozlišení 132 × 176 bodů, tak velký displej by si určitě zasloužil víc. Vinou rozlišení jsou obrázky na displeji jakoby trochu rozmazané. Displej je ale aktivní a dostatečně kvalitní, zobrazí pětašedesát tisíc barev, takže nad rozlišením můžeme trochu přivřít oko.
Displej je trochu hrubší, ale celkově vypadá dobře
S větším displejem se poprvé objevuje inovované uživatelské prostředí. Je zde více místa na obrázkovou tapetu a ikonky i písmo může být větší. Celkově jde však stále o Siemens, struktura maticové hlavní nabídky je stejná jako u jiných jeho modelů. Nevím, co si myslet o stylu ikonek, které vypadají, jako by je někdo během hodiny nakreslil v Malování. Když jsem tento grafický styl viděl při představení telefonu, byl jsem přesvědčen, že jde jen o dočasný návrh. Zjevně tomu tak nebylo. Doufejme, že nejvyšší model S65 bude i v tomto směru trochu serióznější.
Hlavní nabídka s kreslenými ikonkami (dvě různá grafická témata)
V nabídce lze zvolit velké písmo, kdy se na displej vejde pouze jedna položka. Podle mého názoru je to ale už hodně velké plýtvání místem. Zvětšení fontu se navíc vůbec netýká textových zpráv, kde by se to určitě některým uživatelům hodilo.
Znaky jsou po zvětšení opravdu velké, ale už se zde plýtvá místem
Kromě toho, že na pozadí displeje můžete vložit libovolný obrázek, nabízí M65 také grafická témata. Ta umí kompletně změnit barevnost nabídky telefonu; je to ostatně vidět na obrázcích.
Stále stejný telefon
Klávesnice: divná, ale dobrá
Tlačítka klávesnice nejsou příliš rozměrná, ale prst se na ně dobře trefuje a nedělám žádné překlepy. Klávesy ve středním sloupci jsou vyrobeny z tvrdého plastu, boční sloupce jsou z trochu měkčího materiálu. Funkční tlačítka podivných tvarů jsou po dvou zmáčknuta k sobě, ale ani v tomto případě si nemyslím, že by byl s ovládáním nějaký problém. Jen s joystickem si zatím ještě nejsem úplně jistý. Plastová kostička je docela zapuštěná a do stran se s ní nemanipuluje příliš dobře.
Pro zapnutí telefonu stačí podržet červené tlačítko. Nesmíte ale zapomenout ještě jednou z bezpečnostních důvodů potvrdit, že to se zapnutím myslíte vážně, jinak se telefon po chvilce sám vypne.
Popisku netřeba
Drobnosti kolem dokola
Na bocích telefonu ani nikde jinde nejsou žádné další ovládací prvky. Například hlasitost hovoru se nastavuje pomocí joysticku. Na levém boku najdeme jen infraport. Na horní straně mobilu je otvor pro poutko, ve spodní části běžný systémový konektor. Aby do něj nenatekla voda, nebo nebyl jinak poškozen, lze jej chránit pryžovou zátkou, která bohužel není připevněná k telefonu, takže hrozí, že ji ztratíte. V obou horních rozích mobilu se pod oranžovým těsněním schovávají dvě červené LED diody. Podobně jako u Siemensu M55 blikají jako o závod a oznamují různé události (lze je i vypnout).
Infraport • pryžová zátka systémového konektoru • horní hrana s otvorem pro poutko
Docela snadno můžete ztratit i krytku objektivu digitálního fotoaparátu, která je na zadní straně mobilu. Jde opět o pryžový chránič, který je jen tak zasunutý do konektoru externí antény. Trochu sice drží, ale stačí zatáhnout a gumová krytka je pryč. Pokud se nechystáte do opravdu extrémních podmínek, lze krytku vyměnit za plastový kroužek. Jeho funkce je pouze estetická, takže se klidně obejdete i bez něj – potom ovšem záda telefonu vypadají trochu nudně.
Když nevyhovuje krytka, zadní stěnu ozdobí oranžový kroužek
Na Siemensu M65 najdeme ještě jeden odnímatelný prvek: excentr, který stahuje kovový rám. Abyste se dostali k baterii nebo kartě SIM, musíte tímto zámkem otočit o devadesát stupňů, vyjmout ho (a neztratit), vysunout telefon z rámu, sejmout zadní kryt a případně vytáhnout baterii. Zadní kryt je olemován pryžovým těsněním, aby se pod něj nedostala voda nebo vlhkost. Baterie je typu Li-ion, ale na hodnocení výdrže je zatím ještě brzo.
Detail plechového rámu • sejmutý zadní kryt • pohled pod baterii
Detail zadního krytu • na tomto obrázku je dobře vidět pryžové těsnění
Ovládání: starý známý Siemens
Způsob práce s telefonem se od starších modelů Siemensu nijak zvlášť neliší. Dvěma funkčním tlačítkům lze přiřadit dvě aplikace pro rychlé spuštění. Telefon se opět po krátkém stisknutí zeptá, jestli chcete aplikaci spustit, nebo máte zájem o změnu. Teprve druhým stisknutím nebo delším podržením tlačítka se aplikace otevře. Nevím, proč to není obráceně. Rychlé spuštění vybraných funkcí je možné přiřadit i číslicovým tlačítkům 2 až 9.
Stisknutím joysticku se dostanete do hlavní nabídky, funkční jsou ale i jeho čtyři směry. Směr dolů otevře telefonní seznam, doleva fotoaparát, nahoru nabídku vyzváněcích profilů a stisknutí směrem doprava menu doručených zpráv.
Hlavní nabídku tvoří matice ikon 3 × 3. Po označení kurzorem se aktivní ikona zvětší a na stavovém řádku se objeví popisek. Jednotlivé sekce lze rychle vyvolat stisknutím patřičného tlačítka 1 až 9, podobně lze používat číselné zkratky až do nejnižších úrovní.
Hlavní nabídka a styl menu dalších úrovní
Vnitřní paměť Siemensu M65 má kapacitu něco přes deset megabajtů. Stejně jako u jiných modelů je i zde běžná, logicky rozdělená adresářová struktura. Do paměti se dá dostat dvěma cestami. Volba Systém souborů v nabídce Extra vstoupí do kořenového adresáře, takže se dostanete i ke složkám Java, Debug a Misc, kde jsou různé systémové soubory. Z hlavní nabídky lze vybrat i možnost Vlastní soubory, kde jsou ve složkách vidět přímo uživatelská data: obrázky, videa, animace, zvuky, témata, masky, hry, aplikace a ostatní.
Informace o kapacitě paměti • uživatelské soubory
Nemám k dispozici software pro spolupráci s počítačem. Mohu se tedy zatím jen domnívat, že se z počítače do paměti telefonu dostanete stejně dobře jako u starších Siemensů. Rychlost telefonu nechci ještě moc hodnotit, počkejme s tím až na finální vzorek. Není to ale vůbec špatné.
Telefonování: outdoorový telefon musí být hlasitý
Zvuk při telefonování je špičkový, mohl být ale možná ještě malinko hlasitější, protože při outdoorových aktivitách nebývá vždy potřebné ticho. Kvalita zvuku hlasitého handsfree je trochu horší, telefon velmi skřehotá, rezonuje a skřípe.
Zadávání telefonního čísla • vytáčení čísla • chytrá funkce Siemensů: mezinárodní předčíslí
Jako u každého jiného Siemensu i u M65 si musíte vybrat, jestli chcete používat seznam na kartě SIM nebo adresář v telefonu. Do druhého jmenovaného se vejde tisíc vícepoložkových záznamů. Je velice podrobný, ke každé osobě můžete přidat následující údaje: jméno, příjmení, běžné číslo, telefon do kanceláře, na mobil, fax, e-mailovou adresu, přezdívku, číslo ICQ, ID WV, AIM. Jméno můžete přiřadit ke skupině, napsat k němu firmu, poštovní adresu (ulici, PSČ, město, zemi), lze také poznačit narozeniny a nastavit k nim připomenutí. K volajícímu můžete přiřadit i obrázek, který se při příchozím hovoru objeví na displeji. Nastavení individuálního vyzvánění u konkrétních osob chybí, zde lze využít jen skupiny volajících. V telefonním seznamu se vyhledává postupným zadáváním znaků.
Editace nebo zadávání jména do vnitřního seznamu telefonu • volba skupin volajících •
do seznamu lze zadat i datum narození
Vyhledávání v seznamu • detail jména • musíte si vybrat, jestli chcete SIM nebo telefon
Vedle přednastavených vyzváněcích profilů jsou dvě místa pro vlastní nastavení, jinak je ale možné uživatelsky upravit kterýkoli ze standardních profilů. Mód letadlo vypne telefon a nedovolí, aby se probudil ani kvůli nastavenému budíku nebo upomínce v kalendáři.
V profilech už nelze nastavit konkrétní vyzváněcí melodii, jak tomu bylo u starších Siemensů, volí se zde jen hlasitost, chování blikajících diod v rozích telefonu, vibrace, filtrování hovorů a podobné záležitosti. Vyzváněcí melodie se nastavuje centrálně. Zvláštní melodii můžete přiřadit osobám, které máte v seznamu, nebo také jednotlivým skupinám volajících.
Vyzváněcí profily • telefon k mnoha funkcím nabídne i nápovědu
Siemens M65 nabízí čtyřicetihlasou polyfonii pro přehrávání souborů MID, jako zvonění ale můžete nastavit i nahrávku ve formátu WAV. U testovaného telefonu byly však některé takové zvuky až nepříjemně hlasité.
Zprávy: chválíme práci s MMS
V telefonu zatím nebyl český slovník T9, takže jsem se musel při psaní vrátit ke klasickému vyťukávání znaků. Klávesnice má naštěstí velmi dobrou odezvu, takže to šlo poměrně dobře. Na displej se při psaní textových zpráv vejde plných devět řádků, při čtení po nastavení menšího písma dokonce jedenáct řádků.
Nabídka pro práci se zprávami
Telefon odpočítává z celkové délky 760 znaků, které lze napsat, navíc udává i počet částí, na které se dlouhá textovka rozdělí. Zprávu můžete oživit obrázkem nebo zvukem EMS. Cílem může být jediný příjemce, textovku lze ale poslat i na celou skupinu. Do paměti telefonu se vejde sto příchozích textových zpráv, další lze ukládat do archivu, který využívá celou desetimegabajtovou sdílenou paměť.
Píšeme textovou zprávu
Siemens M65 používá nový a přehledný editor multimediálních zpráv. Do zpráv lze vedle textu a obrázků roztříděných po více stránkách přidat i zvuk a video, měnit barvy textu a pozadí. Lze dokonce nastavit layout zprávy, kdy může být text i po straně obrázku; zdá se však, že takové MMS nedokážou jiné telefony přijmout. Nastavení multimediálních zpráv a dalších datových spojení je docela složité a ke úspěšnému odeslání jsem se dostal až po několika pokusech. Uživatelská práce s ememeskami je ale na Siemensu M65 velmi pohodlná a svižná.
Editor multimediálních zpráv
Posouzení e-mailového prohlížeče si nechám až na další článek. Provedení standardního testu a vyplnění tabulky zabere hodně času a e-mail bych přitom chtěl pořádně vyzkoušet. Ani nabídku Inst. Message, která skrývá aplikaci pro posílání rychlých zpráv, neprozkoumáme. Tato funkce totiž potřebuje provozovatele, který nabídne potřebný server.
Příprava nového e-mailu • aplikace pro posílání rychlých zpráv
Fotoaparát: nic než průměr
Na rozdíl od dalšího telefonu nové řady, Siemensu S65, nabídne fotoaparát v tomto odolném modelu pouze standardní rozlišení 640 × 480 bodů. Vybrat si pak můžete ze tří dalších menších formátů.
Překreslování scény na displeji je přijatelně rychlé. V nastavení ještě můžete vybrat vyvážení bílé a pracovat se samospouští, pohybem joysticku se ovládá expozice a pětinásobný digitální zoom (resp. pouze výřezy z velkého obrázku).
V černém obdélníku se při focení objeví snímaná scéna (pokud ne, zapomněli jste
odkrýt objektiv) • obrázek lze při prohlížení několikrát zvětšit
Zoom dělá ve skutečnosti pouze výřezy
Vyvážení bílé: rozdíl mezi volbou interiér a exteriér
Stisknutí joysticku funguje jako spoušť, telefon ale pevně držte. Ozve se z něj totiž tak strašný zvuk, že se stoprocentně leknete a hrozí, že mobil upustíte. Zvuk je opravdu velmi hlasitý, uslyší jej i lidé na druhé straně ulice, ale věřme, že je to jen vlastnost testovaného vzorku. S mobilem je možné natáčet také krátká videa: můžete si prohlédnout ukázku (video je ve formátu 3GP).
Videonahrávka a její přehrávání
Kvalita obrázků je pouze průměrná a Siemens M65 nevystupuje z řady většiny fotomobilů. Pochválit mohu hezky zvýrazněné barvy, které sice nejsou úplně přirozené, ale na displeji to tak vypadá dobře.
Organizace času: výborná
Budík je v telefonu pouze jeden, zato však opakovaný a dovolí i nastavit dny, ve kterých se má ozvat. K dalším organizačním funkcím nemohu napsat skoro žádnou kritiku. Na kalendář se lze dívat v měsíčním, týdenním a denním pohledu. Jeho kapacita je tisíc záznamů a když to nebude stačit, můžete volbou z nabídky staré položky až k nastavenému termínu smazat.
Měsíční, týdenní a denní pohled na kalendář. Aktuální den zrovna ukazuje narozeniny
Jana Nováka, které jsem zadal do telefonního seznamu
Do kalendáře je možní přidat šest typů položek:
- Memo: jde o textovou poznámku. Zadáte popis, místo, datum začátku a konce, čas začátku a konce, možnost zvolit „celý den“, připomenutí přesně v čase, nebo v nastaveném předstihu, opakování – denně, týdně, měsíčně, ročně
- Volání: kalendář upozorní, že máte někomu zavolat. Vložíte telefonní číslo (ručně nebo ze seznamu), popis, místo, časové a další údaje jsou stejné jako u položky Memo.
- Setkání: nabídne naprosto stejné položky jako údaj Memo
- Hlasový zápis: pravděpodobně půjde o možnost namluvit poznámku hlasem. Tato možnost nebyla funkční, ze struktury ale vidím, že všechny položky jsou stejné jako u Memo.
- Narozeniny: zadáte jméno, datum narození a čas připomenutí. Zde mi chybí možnost nastavit upomínku v několikadenním předstihu, abyste stihli koupit dárek.
- Dovolená: lze zadat jen popis s datem začátku a konce.
Možné typy položek, které lze uložit do kalendáře • zadávání nové události
Vedle kalendáře je v nabídce ještě položka Schůzky, kde se nastavené události zobrazují pod sebou seřazené podle termínů. V sekci úkolů je možné volit mezi čtyřmi typy položek: Memo, Volání, Setkání a Hlasový zápis. U všech je možné zadat popis, případně telefonní číslo u Volání, zvolit stav (nevyřízeno/hotovo), prioritu v pěti stupních, lze také přidat termín a čas splnění a rovněž připomenutí.
Zadávání nového úkolu
Poznámky jsou určeny k zadávání krátkých textů, ovšem vejde se do nich bohužel jen sto šedesát znaků. Poznámky zařazené do kategorie Důvěrné je posléze možné přečíst jen po zadání bezpečnostního kódu. Chválím Siemens, že u diktafonu neomezil délku nahrávek na sekundy až minuty. V paměti mám uloženy desítky obrázků a i tak ještě mohu nahrát celých 113 minut hovoru.
Poznámky a diktafon
Java a data
Kalkulačka je zřejmě javová aplikace, protože se spouští pomaleji a trochu jinak než jiné funkce telefonu. Na pohled vypadá úplně běžně, v nabídce ji však můžete přepnout do rozšířeného módu. S ním lze využívat u mobilu nevídané funkce, jako jsou mocniny, odmocniny nebo exponenty. K dispozici je i paměť, ale na dodržování priorit matematických operací se zapomnělo.
Kalkulačka, převodník jednotek a stopky
Siemens M65 nabízí i jednoduchý převodník jednotek, stopky a minutku (odpočítávání času). V Javě je aplikace Bike-o-Meter, o které se později zmíním samostatně, Download Assistant pro stahování mobilního obsahu z wapu a PhotoEditor pro práci s obrázky. V telefonu jsou i tři hry: Armageddon Agents, Stack Attack Advanced a Turrican.
Seznam javových aplikací a dvě hry
Díky podpoře Javy MIDP 2.0 lze do telefonu dostat další aplikace a hry. Vyzkoušel jsem obvyklý test rychlosti JBenchmark 2.0, v němž Siemens získal známku 78. Je to mírně podprůměrná hodnota, Java mohla být rychlejší – zde ale s konečným verdiktem počkejme na prodejní verzi telefonu.
Nový wapový prohlížeč funguje přesně tak, jak by měl; co víc k němu napsat? S počítačem telefon propojíte jen prostřednictvím kabelu nebo infraportu, Bluetooth mu chybí. Je to trochu škoda, protože touto bezdrátovou technologií dnes disponují i mnohem levnější telefony. A Siemens Bluetooth umí. Telefon nabízí GPRS třídy 10, datové přenosy tedy budou dostatečně rychlé.
Wapový prohlížeč
Bike-o-Meter
Siemens M65 je pravý outdoorový, sportovní a vůbec aktivní telefon. Bude k němu dokonce možné dokoupit i držák na bicykl se snímačem otáček kola. Jakmile telefon zasunete do držáku, automaticky se spustí javová aplikace Bike-o-Meter a ze Siemensu M65 se stane cyklistický počítač. Ukáže vám aktuální a průměrnou rychlost, ujetou vzdálenost, do paměti bude možné ukládat historii jízd. K dispozici je i jednoduchá navigace. Nemá ale nic společného s GPS, jde jen o možnost připravovat trasy a potom je projíždět.
Držák telefonu: drát vede ke snímači otáček kola, do konektoru na posledním obrázku
lze zasunout osobní handsfree
Je trochu škoda, že ovládací aplikace je v Javě a nikoli přímo součástí firmwaru. Zdá se mi nyní zbytečně pomalá. Bike-o-Meter ale ještě důkladně vyzkoušíme v praxi a o zkušenostech se Siemensem M65 coby cyklistickým počítačem napíšeme článek.
Úvodní obrazovka javové aplikace • hlavní nabídka • nastavení
Vlastní počítač: stále je viditelná aktuální rychlost, postupně se ukazují i další údaje
Siemens na dobré cestě
Na začátku článku jsem upozorňoval, že Siemens nebudu moc kritizovat, protože nevím, co se všechno změní do doby, než se telefon začne prodávat. Jenže kritiky ani potom nebude mnoho: o trochu nepřítulném joysticku jsem psal, ten se nezmění, hrubý displej také zůstane stejný. Telefon se jen nebude kousat a uživatel nebude muset pro opětovné zprovoznění vyjímat baterii... Ale to je zhruba všechno, nemám žádné další zásadní výtky.
Siemens M65 je dobře vybavený telefon. Jeho parametry jsme už přidali do katalogu mobilů a vypočítali mu hodnocení. Známka 87 % dostala telefon na šesté místo. Když nebudeme brát v úvahu smartphony, je to nejlepší mobil hned po Nokii 6230 a Sony Ericssonech T630 a T610.
Siemens M65 se podle mého názoru bude líbit – alespoň úzké cílové skupině, pro kterou je určen. Každý samozřejmě nepotřebuje odolný mobil s plechovou přilbou, kdo však s telefonem občas hodí o zem, ocitá se v prašném nebo vlhkém prostředí, tomu se podobný přístroj může hodit. Ostatním uživatelům Siemens v červnu až červenci nabídne model CX65, který bude odolnému M65 funkčně velmi podobný – dokonce bych řekl, že bude téměř stejný. A kdo bude chtít ještě víc, může si počkat, až Siemens po prázdninách přijde s mobilem nejvyšší třídy S65.
Plusy a mínusy
+ odolné provedení
+ možnosti organizace času
+ držák na kolo a cyklopočítač
– špatně ovladatelný joystick
– poměrně hrubý displej
– mnoho odnímatelných částí
V úplně poslední kapitole najdete fotogalerii plnou obrázků Siemensu M65. Najdete zde i fotografie, které jsem nepoužil v článku
Obrázková galerie
Při přípravě recenzí nafotíme, stáhneme a upravíme mnohem víc obrázků, než se nakonec v článku objeví. Pro někoho ale mohou být zajímavé, proto všechny použité i nepoužité obrázky nabízíme na jednom místě: v obrázkové galerii.
Obrázky telefonu si můžete prohlédnout také v přehledné fotogalerii, která se otevře v novém okně:
Fotografie pořízené telefonem
Fotografie displejů
Zdroj: Mobilmania
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz