3. 5. 2001
ID: 6738upozornění pro uživatele

Regionální výbor odmítl novelu, jež má omezit "černý trh" s byty

Zamítnutí poslanecké novely, která má upravit vztahy mezi nájemci a pronajímateli a přispět tím k omezení "černého trhu" s byty,sněmovně doporučil její regionální výbor.

Zamítnutí poslanecké novely, která má upravit vztahy mezi nájemci a pronajímateli a přispět tím k omezení "černého trhu" s byty, sněmovně doporučil její regionální výbor. Řadě poslanců se totiž v této novele občanského zákoníku nelíbí ustanovení, podle nějž by pronajímatel nově mohl dát výpověď nájemci i bez přivolení soudu. ČTK to řekl její spoluautor Tomáš Kvapil (KDU-ČSL). Poslanci by o dalším osudu normy mohli rozhodnout možná už na květnové schůzi.

Kvapil zdůraznil, že nájemce by samozřejmě měl možnost bránit se proti takové výpovědi u soudu. Odpůrci však argumentují tím, že nájemce nebude mít prostředky na to, aby soudní spor vedl. "Já se domnívám, že dnes musí dojít ke sporu kvůli ochraně nájemce v každém případě. I tehdy, kdy nájemce s výpovědí souhlasí, protože pokud by soudní řízení neproběhlo..., tak by nájemce neměl to, co mu zákon zaručuje - určitou ochranu, právo na náhradní byt a podobně," řekl Kvapil. Je přesvědčen o tom, že to v mnoha případech vede ke zbytečným soudním sporům.

Další části novely mají přispět k větší smluvní volnosti a k narovnání vztahů mezi nájemci a pronajímateli. Navrhovatelé chtějí omezit spekulace s byty mimo jiné povinností pronajímatele uzavírat písemně smlouvy o pronájmu bytu. Tato povinnost by podle poslanců měla ulehčit dokazování toho, že pronajímatel přenechal obecní nebo státní byt či jeho část do podnájmu. Nejvíc se spekuluje právě s obecními či státními byty, jejichž další pronájem může být důvodem k výpovědi z bytu.

Návrh by měl také upravit podmínky pro poskytování kaucí a zpřísnit podmínky pro přechod nájmu na jiné osoby, které nájemce přijal do bytu po sjednání nájemní smlouvy. Novela zpřesňuje i podmínky pro poskytování bytových náhrad a nájmy služebních bytů a podrobně se věnuje právním vztahům při opravách a údržbách bytu.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz