24. 3. 2001
ID: 3546upozornění pro uživatele

Senátní komise chce, aby šéfa ČNB volil Senát na návrh prezidenta

Senátní komise pro Ústavu chce, aby guvernéra České národní banky volil Senát na návrh prezidenta republiky. Uvedl to předseda komise lidovec Jiří Stodůlka


Senátní komise pro Ústavu chce, aby guvernéra České národní banky volil Senát na návrh prezidenta republiky. Uvedl to předseda komise lidovec Jiří Stodůlka. Podle nynější právní úpravy jmenuje šéfa centrální banky prezident. Komise svým návrhem podle Stodůlky usiluje o co největší nezávislost ČNB.

V zájmu nezávislosti banky se členové senátní komise přiklánějí i k dalším úpravám Ústavy, chtějí například, aby zákon o České národní bance musely schválit obě komory parlamentu ve stejném znění. Dnes je situace taková, že pokud Senát zákon zamítne či vrátí poslancům s úpravami, sněmovna ho může přehlasovat a prosadit si vlastní znění.

Návrhem se komise snaží částečně reagovat na ústavní stížnost prezidenta Václava Havla, kterou loni v prosinci podal k Ústavnímu soudu na novelu zákona o ČNB, uvedl Stodůlka. Havel normě zejména vytýkal, že neodůvodněně a v rozporu s Ústavou zasahuje do autonomního postavení centrální banky. Novelu schválili poslanci i přes zamítavá stanoviska Senátu a Havla.

Senát se má zabývat ústavní novelou, která souvisí s novelou napadenou prezidentem. Podle ní má být z Ústavy vypuštěn cíl činnosti České národní banky (ČNB), jímž je péče o stabilitu měny.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz