30. 1. 2012
ID: 80477upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 23 1. 2012 – 29. 1. 2012

Opozičním sociálním demokratům sev Senátu nepodařilo prosadit posunutí účinnosti nového občanského zákoníku, jenž přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964. Nový kodex, který přináší změny například v dědických či vlastnických právech, by tak měl platit už v roce 2014.

 

Vláda

25. ledna 2012

Vláda posvětila změny v insolvencích, za bezdůvodné návrhy má být až 50tisícová pokuta
Možnost odmítnout insolvenční návrh věřitele pro jeho zjevnou bezdůvodnost a trest za takové podání až do výše 50 tisíc korun zavádí novela insolvenčního zákona, kterou ve středu schválil Nečasův kabinet. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda schválila půjčku MMF ve výši 38 miliard korun
Částku ve výši 38 miliard korun půjčí Česká republika Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na stabilizaci eurozóny. Ve středu se na tom dohodli ministři vládního kabinetu Petra Nečase (ODS), agentuře Mediafax to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.

Ministři posvětili rozpočet Pozemkového fondu na letošní rok
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání schválil rozpočet Pozemkového fondu na letošní rok, Mediafaxu to potvrdil důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním. Předloha mimo jiné počítá s tím, že fond by měl v příštím roce zaniknout.

Ministři schválili analýzu přímé volby starostů
Analýzu přímé volby starostů a věcný záměr novely ústavy, která by starostenskou přímou volbu zakotvila do českého právního řádu, na svém středečním zasedání schválil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Agentuře Mediafax to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Díky projektu Ovoce do škol dostane Česko od Evropské unie na příští školní rok 53 milionů
Vláda na svém středečním zasedání schválila přihlášku projektu 'Ovoce do škol', díky které Česko bude moci čerpat evropské dotace ve výši 53 milionů korun, sdělil Mediafaxu zdroj. Stát tak chce přispět ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny ve školách a chce, aby se děti stravovaly zdravě.

Vláda přerušila projednávání zákona, který má zabránit častému hlasování o nedůvěře vládě
Kabinet Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání přerušil projednávání novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, která by měla zabránit častému hlasování o nedůvěře vládě. Uvedla vicepremiérka a předsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake (VV).

Ministři odložili projednávání možnosti přeřazení ochranných lesů do hospodářských
Projednávání novely lesnického zákona, která zavádí možnost přesunu ochranných lesů nebo lesů se zvláštním určením mezi hospodářské lesy, ve středu vláda Petra Nečase (ODS) odložila na neurčito. Agentuře Mediafax to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.


Senát

25. ledna 2012

Senátem prošel nový občanský zákoník
Opozičním sociálním demokratům se ve středu v Senátu nepodařilo prosadit posunutí účinnosti nového občanského zákoníku, jenž přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964. Nový kodex, který přináší změny například v dědických či vlastnických právech, by tak měl platit už v roce 2014.

Horní komora schválila novou právní úpravu mezinárodního práva
Senátoři schválili ve středu návrh zákona, který upravuje postavení cizince u českého soudu. Při přípravě ministerstvo spravedlnosti zohlednilo především závazky, které pro Česko vyplývají z evropského práva a obecných norem mezinárodního práva.

Horní komorou prošly změny u rekvalifikací, věková hranice pro kurzy se sníží na 16 let
Horní komorou prošla ve středu novela zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, která počítá s posunutím věkové hranice pro rekvalifikační kurzy z 18 na 16 let. Návrh také zavádí možnost pro podnikatele získat své autorizované zástupce.

Senát posvětil vznik jednotné evidence poskytovatelů služeb
Novelu zákona o uznávání odborné kvalifikace, která počítá s vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb, schválil ve středu Senát. Evidence bude z části veřejně dostupná a podle ministerstva školství povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

Senát vrátil sněmovně novelu upravující pozemkové restituce
Novelu tří vládních poslanců odstraňující nespravedlnost při aplikaci takzvané restituční tečky u pozemků, které lidé získali od osob blízkých, poslal ve středu Senát s pozměňovacími návrhy zemědělského výboru zpět do sněmovny.

26. ledna 2012

Senát posunul fungování podzemních úložišť oxidu uhličitého
Až na rok 2020 posunul ve čtvrtek Senát provozování podzemních úložišť oxidu uhličitého. Předlohu zákona o jeho ukládání se tak budou znovu zabývat poslanci.

Senát přijal změny v pravidlech prodeje státní půdy
Senát ve čtvrtek prosadil změny v novele, která zaručuje farmářům přednostní prodej státních pozemků. Přiklonil se k návrhu výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který počítá s tím, že mohou půdu převést na právnické osoby.

Senát si přeje zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem
Novelu, která počítá s transformací zdravotních ústavů a krajských hygienických stanic, vrátili senátoři ve čtvrtek sněmovně s pozměňovacími návrhy. Horní komoře se nelíbilo, že by měl jeden ze dvou centrálních zdravotních ústavů sídlit v Praze, navrhli proto Ústí nad Labem.

Senát vrátil sněmovně novelu o krizových stavech
Novelu, která dává širší pravomoci krajským hejtmanům, obcím s rozšířenou působností či guvernérovi České národní banky (ČNB), vrátil ve čtvrtek Senát s pozměňovacími návrhy sněmovně. Ty mají zpřesnit některé pojmy v zákoně tak, aby nedošlo k jejich chybnému výkladu.

Senát vrátil poslancům opětovné zavedení lhůty pro popření otcovství
Senátoři ve čtvrtek vrátili novelu zákona o rodině, podle které by mohl biologické otcovství zpochybnit muž až do tří let věku dítěte, zpět do Poslanecké sněmovny. V Česku pro muže od ledna stále neplatí žádná lhůta na popření otcovství, tu zrušil Ústavní soud před rokem a půl.

Senát odmítl přepravu lidských tkání nezdravotnickými zařízeními
Senát ve čtvrtek zamítnul návrh na změkčení zákona o lidských tkáních a buňkách. Podle nové úpravy by bylo možné, aby přepravu tkání zajišťovali i další přepravci, nejen pouze zdravotnická zařízení, s tím však senátoři nesouhlasili.


Prezident

23. ledna 2012

Prezident Klaus podepsal zákon zpřísňující dohled nad finančními trhy
Prezident Václav Klaus svým podpisem posvětil zákon, který zpřísňuje dohled nad finančními trhy států Evropské unie. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.


Ministerstvo spravedlnosti

24. ledna 2012

Ministerstvo dokončilo věcný návrh zákona, který má posílit nezávislost státního zastupitelství
Ministerstvo spravedlnosti dokončilo přípravu věcného záměru nového zákona o státním zastupitelství. Právní úprava má především posílit nezávislost justičního orgánu, zefektivnit jeho činnost i zlepšit boj proti korupci, Mediafaxu to v úterý sdělila mluvčí rezortu Tereza Palečková.

29. ledna 2012

Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit sankce pro exekutory
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) přemýšlí o zpřísnění trestů pro exekutory za porušování zákona. Kromě finančních sankcí by to mohla být i ztráta úřadu, řekl ministr v nedělním debatním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Pozn.:

ÚS vyhověl stížnosti firmy, která se ohradila proti rozudku soudu podáním do datové schránky
24. ledna 2012 - Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti firmy Atticus, která se až dosud marně domáhala procesního uznání písemnosti, kterou loni v květnu odeslali do datové schránky pražského městského soudu její advokáti - soud totiž tvrdil, že mu listina přišla pozdě. Verdikt vynesla soudkyně Eliška Wagnerová.

Ústavní soud odmítl stížnost senátorů na náhubkový zákon
26. ledna 2012 - Ústavní soud odmítl pro zjevnou neopodstatněnost návrh skupiny senátorů na zrušení části takzvaného náhubkového zákony. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz