6. 6. 2011
ID: 74463upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 30.5. – 5.6.2011

Sněmovní zdravotní výbor doporučil poslancům k projednání pozměňující návrhy k novele zákona o zdravotním pojištění. Na jednání dolní parlamentní komory se dostane i paragraf, který upravuje nadstandard v českém zdravotnictví.

 
Vláda

2. června 2011

Nečasova vláda odmítla návrh ČSSD na progresivní zdanění
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) ve čtvrtek odmítnul návrh zákona poslanců ČSSD, který zavádí progresivní zdanění, agentuře Mediafax to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Poslanci požadují, aby příjmy nad 1,2 milionu korun ročně byly zdaněny 30 procenty.

Vláda nesouhlasí s návrhem KSČM, aby nové státy uznával parlament
Návrh poslanců KSČM, aby nové státy uznávaly obě parlamentní komory, nikoli jen vláda, koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) nesouhlasí. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Nečasova vláda nesouhlasí s návrhem, aby podplácení mohlo být beztrestné
S beztrestností pro lidi, kteří poskytli úplatek, kabinet Petra Nečase (ODS) nesouhlasí. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády

Na rozvojovou zahraniční spolupráci připadne v příštím roce 807 milionů korun
Na zahraniční rozvojovou spolupráci by v příštím roce mělo ze státního rozpočtu připadnout 807 milionů korun, výše prostředků se nijak neliší od letošních výdajů. Materiál ve čtvrtek odsouhlasil Nečasův kabinet na svém čtvrtečním zasedání, sdělil agentuře Mediafax zdoj obeznámený z jednání vlády.

Vláda souhlasí s vyhodnocením strategie prevence násilí na dětech
Materiál, který hodnotí národní strategií prevence násilí na dětech, kabinet Petra Nečase (ODS) na svém čtvrtečním zasedání odsouhlasil, sdělil agentuře Mediafax zdroj obeznámený s jednáním vlády. Dokument zahrnuje období let 2008 až 2010 a tvrdí, že se splnila většina z vytčených cílů.

Vláda přerušila jednání o možnosti přímé volby starostů
Kabinet Petra Nečase (ODS) ve čtvrtek přerušil jednání o možnosti přímé volby starostů v roce 2014, která si podle odborné studie vynutí změnu Ústavy. Po jednání vlády to oznámil její předseda.

Projekt výstavby věznice v Rapoticích jde k ledu, vláda souhlasila s jeho zastavením
Projekt vězeňského komplexu v Rapoticích dostal ve čtvrtek na vládě červenou, formou veřejného a soukromého partnerství (PPP) možná nepůjde ani úprava projektu justičního areálu v Ústí nad Labem. Ministři tak vyhověli návrhu rezortu spravedlnosti, potvrdil po jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Vláda souhlasí se zdražením poplatků za svoz komunálního odpadu
Lidé budou možná platit obcím za odpad až 750 korun za rok, v současnosti je výše poplatku stanovena na 250 korun. Kabinet Petra Nečase (ODS) ve čtvrtek poslal do sněmovny příslušný zákon s neutrálním stanoviskem, podle ministra spravodnosti Jiřího Pospíšila (ODS) potřebuje totiž paragrafové znění normy ještě upravit.

Spotřeba domácností má v Česku výrazně vzrůst, informaci vzal na Nečasův kabinet na vědomí
Zatímco ještě vloni se zvýšila spotřeba českých domácností o půl procenta, v roce 2014 by měla vyskočit až o 4,2 procenta. Výrazný růst uvádí květnový fiskální výhled ministerstva financí, který podle důvěryhodného zdroje agentury Mediafax vzala ve čtvrtek na vědomí vláda.


Poslanecká sněmovna

1. června 2011

Sporný paragraf o stanovení nadstandardu ve zdravotnictví prošel sněmovním výborem
Sněmovní zdravotní výbor doporučil poslancům k projednání pozměňující návrhy k novele zákona o zdravotním pojištění. Na jednání dolní parlamentní komory se dostane i paragraf, který upravuje nadstandard v českém zdravotnictví.


Senát

30. května 2011

Senát vrátí poslancům devizový zákon, nelíbí se mu prodej půdy cizincům
Senátní výbor pro hospodářství zamítnul devizový zákon, který prošel sněmovnou. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl senátor a šéf výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda (ČSSD) s tím, že kolegům v horní parlamentní komoře doporučí vrátit normu poslancům k přepracování.


EU

1. června 2011

Evropská komise schválila pět miliard na postavení Středoevropského technologického institutu v Brně
Evropská komise schválila projekt na vybudování centra vědeckého Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně. Institut je tak prvním schváleným projektem centra vědecké excelence v Česku, řekla ve středu agentuře Mediafax mluvčí projektu Petra Střítecká.

Evropská komise stáhla své varování před španělskými okurkami jako zdroje střevní nákazy
Evropská komise ve středu odvolala své varování před španělskými okurkami, které měly být zdrojem střevní nákazy šířící se Evropou. Na nebezpečnou bakterií EHEC už zemřelo 17 lidí, informuje agentura AFP s odvoláním na španělské ministerstvo zdravotnictví.


Pozn.:

MF DNES: Nová pravomoc policie: ihned poslat auto na STK
30. května 2011 - Policisté budou moci za několik měsíců přikázat řidiči pojízdného vraku, aby okamžitě jel na kontrolu technického stavu. Právníci se obávají, že toho budou policisté zneužívat k šikaně, píše to pondělní MF Dnes.

Vláda chce vrátit majetek církvím do 30 let
30. května 2011 - Maximálně do 30 let chce vláda církvím navrátit majetek, který jim zabral komunistický režim. Finanční kompenzace mají být v objemu 57 až 59 miliard korun a dále by církve měly dostat půdu v hodnotě 75 až 77 miliard korun, řekl v pondělí ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09).

Zkušební srovnávací testování žáků pátých a devátých tříd ministerstvo posunulo na listopad
31. května 2011 - Srovnávací testy si žáci pátých a devátých tříd základních škol napíší na zkoušku poprvé v listopadu, informoval v úterý Mediafax mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas. Pilotní projekt bude mít na starosti Česká školní inspekce.

Advokát bez taláru bude v české soudní síni k vidění už jen při civilních procesech
1. června 2011 - Zahlédnout v soudní síni advokáta oděného v civilním oblečení bude od prvního červnového dne spíše vzácnost. Ve středu totiž vchází v účinnost novela zákona o advokacii z roku 2009, která obhájcům nařizuje navléknout talár pokaždé, když hájí klienta v trestní věci.

EK chce omezit hypotéky, ty větší by měly zdražit
1. června 2011 - Evropská komise chce novými pravidly přinutit lidi, aby na koupi bytu měli 60 procent vlastních peněz. Pokud by chtěli půjčit více, čekal by je vyšší úrok a tedy i vyšší náklady na hypotéční úvěr, uvedl ve středu server iHNed.cz. Nová pravidla by mohla vstoupit v platnost od roku 2013.

MMR: Novela zákona umožní transparentní vyvlastňování bez spekulací
1. června 2011 - Přesnější, přehlednější a účelnější z hlediska správy veřejných rozpočtů má být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) po přijetí příslušné novely zákona vyvlastňování majetku ve veřejném zájmu. Ve středu o tom informoval Jan Dvořák z odboru komunikace MMR.

NSS: Lesy ČR jsou veřejným zadavatelem, nelze je proto regulovat jen tržními mechanismy
1. června 2011 - Nejvyšší správní soud potvrdil názor Krajského soudu v Brně a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že státní podnik Lesy České republiky má statut takzvaného veřejného zadavatele. Agentuře Mediafax to ve středu řekla mluvčí NSS Petra Lavická.

Exekuce českého majetku v zahraničí odporují mezinárodnímu právu, tvrdí česká diplomacie
1. června 2011 - Návrhy firmy Diag Human na exekuce českého majetku odporují obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu, uvedlo ve středu ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení. Současně se odvolává na Vídeňské úmluvy o diplomatických, respektive konzulárních stycích.

Česko a USA začnou v září jednat o nové smlouvě na ochranu investic
2. června 2011 - Česko a Spojené státy v září zahájí jednání o nové smlouvě na ochranu investic. Po schůzce s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem ve Washingtonu to ve čtvrtek řekla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, kterou cituje agentura Reuters.

Stát se dohodl s farmářkou Havránkovou na pozemcích pro D11
3. června 2011 - Farmářka Ludmila Havránková podepsala s Ředitelstvím silnic a dálnic smlouvu na prodej svých pozemků pod plánovanou dálnici D11 do Hradce Králové. Za 11 hektarů farmářka od státu dostane 90 milionů korun a další pozemky smění s Pozemkovým fondem, informovala v pátek TV Nova.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz