V zákoně je chyba zpochybňující pokuty za rychlou jízdu
V přestupkovém zákoně je sporné
znění paragrafu, který upravuje překročení nejvyšší dovolené
rychlosti, píše dnešní Právo. Chybná formulace je v předpise od
roku 2001, kdy vstoupil v platnost zákon o provozu na pozemních
komunikacích. Někteří právníci se domnívají, že by se pokuty za
překročení rychlosti mohly dostat až před soud. Politici i
policie zpochybnění zákona odmítají, informuje list.
Ustanovení zůstalo v zákoně omylem, neboť bylo vázáno na takzvaný bodový systém, který ale nebyl schválen. Nápravu by měla sjednat novela silničního zákona, která je nyní v Poslanecké sněmovně.
Sporný paragraf stanoví: "Přestupku se dopustí ten, kdo jako řidič motorového vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost stanovenou zvláštním zákonem nebo dopravní značkou o více než 30 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec," cituje Právo. Zákon o pozemních komunikacích však zároveň jasně stanoví povolené rychlosti.
"Rozhodně tu není stav, který by toleroval překročení rychlosti o méně než 30 nebo 50 kilometrů v hodině, i když čisté by bylo, kdyby ustanovení pouze hovořilo o tom, že přestupkem je překročení povolené rychlosti," řekl Právu místopředseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš.
O problému podle Práva vědí i ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) a ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Oba však tvrdí, že policisté postupují správně. Takový názor nesdílejí někteří právníci a soudci, upozorňuje list. "Zákon je tak gumový a nepřesný, že nemohu jednoznačně říci, že by soudní spor musel skončit v neprospěch řidiče," míní předseda senátu Okresního soudu v Teplicích Miroslav Čapek.
Podle zástupce ředitele Služby dopravní policie policejního prezídia Vladimíra Stupky je překročení rychlosti jednoznačně přestupkem, a podle toho policisté postupují. Informace o tom, že by se někdo kvůli danému přestupku soudil, Stupka nemá, píše Právo.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz