28. 4. 2001
ID: 6579upozornění pro uživatele

Vláda by měla představu o nájemném podřídit parlamentu

Pokud vláda ČSSD bude chtít prosadit v parlamentu nový zákon o nájemném, bude si muset uvědomit, že názory většiny zákonodárců se od jejích představ liší. Vyplynulo to z dnešních vyjádření většiny senátorů.

Pokud vláda ČSSD bude chtít prosadit v parlamentu nový zákon o nájemném, bude si muset uvědomit, že názory většiny zákonodárců se od jejích představ liší. Vyplynulo to z dnešních vyjádření většiny senátorů, které dnes oslovila ČTK v souvislosti s doporučením pražské organizace ČSSD. Podle ní by kabinet novou předlohu o nájemném předkládat neměl. Oslovení členové senátního hospodářského výboru s výjimkou Karla Korytáře (ČSSD) tento postoj nepodpořili ani neodmítli.

Korytář uvedl, že vláda by měla do podzimu předložit parlamentu všechny právní úpravy, které připravuje. Domnívá, se že výzva pražské ČSSD souvisí se zahájením jejich volební kampaně. V nájemních bytech totiž bydlí řada Pražanů.

Místopředseda senátorů ČSSD a hospodářského výboru Ivan Havlíček podotkl, že zákony o bydlení mají technický a politický rozměr, mezi nimiž je nutno hledat soulad. "Vláda ve snaze najít schůdné technické řešení pozapomněla na onen politický aspekt. Jeho nerespektování může zhatit sebelepší technické řešení (úpravy nájemného)," prohlásil senátor. Připomněl, že Poslanecká sněmovna počátkem dubna vládní návrh zákona o nájemném odmítla.

Zákon o nájemném je podle předsedy senátního hospodářského výboru Milana Balabána (ODS) pouze detailem ve vládní bytové politice kabinetu, která je "dělaná špatně". Senátor poznamenal, že je nutné naučit lidi investovat do bydlení. Místopředseda výboru Robert Kolář (Unie svobody) kritizoval vládu, že zvyšuje dotace na výstavbu obecních bytů místo toho, aby umožnila lidem pořídit si vlastní bydlení například daňovým zvýhodněním hypoték. K vhodnosti předložit parlamentu nový zákon o nájemném Kolář uvedl, že se má každá vláda snažit realizovat své představy, musí si ale uvědomit, co může v parlamentu prosadit.

Pražská ČSSD svůj postoj zdůvodnila mimo jiné tím, že vláda se se zákonem dostala do neřešitelné situaci. Zákon se sociálně únosnou deregulací nájemného jí sněmovna neschválí a předlohou přijatelnou pro většinu poslanců by porušila své vlastní programové prohlášení.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz