Žádost o stavební povolení
Ať už stavíte nový příbytek nebo provádíte změny na příbytku dosavadním, potřebujete si obstarat stavební povolení nebo svou tvůrčí činnost stavebnímu úřadu alespoň ohlásit. Stavební povolení budete dle zákona potřebovat u staveb všeho druhu, jakož i v případě, že provádíte změnu u stavby dokončené. Zákon je k nám někdy ovšem báječně vstřícný, a tak stanoví případy, kdy se takovými záležitostmi jako je stavební povolení, resp. ohlášení stavebnímu úřadu nemusíte vůbec zabývat.
Při vší té smůle jsou to ale většinou věci, které se vás – stavitele/majitele domku – nebudou příliš týkat. (Na zahradě si asi nebudete budovat prodejní stánek, scénické stavby pro film, telefonní budku…? Možná si ale vzadu za stodolou zbudujete jenom takovou docela malou vinici či chmelnici a může vás blažit, že jediné, čemu byste mohli být podrobeni, je řízení o umístění stavby). Podstatné v této milé části zákona je ale ustanovení, že žádné stavební povolení nebo ohlašování se nekoná, budete-li provádět na domečku udržovací práce (překládat střechu, natírat okapy, rovnat paroží nade dveřmi své hájenky…).
Teď jsme ale ještě na úplném počátku a udržovací práce nemáme kde provádět. Chceme stavět, a tak budeme sugestivně žádat místně příslušný stavební úřad o udělení stavebního povolení. Z čeho se taková žádost o stavební povolení skládá:
Vy, coby stavebník, musíte úřadu prokázat, že jste vlastníkem pozemku, na kterém se chystáte stavět, resp. že vlastníte budovu, kterou podrobíte nějaké změně. Jestliže jste se rozhodli pro rekonstrukci bytu, jehož jste pouhými nájemníky, musíte předložit písemnou dohodu s vlastníkem domu. Situace bude lehce komplikovanější v případě, že jste se rozhodli třeba pro nástavbu na cizím domě. S jeho vlastníkem musíte totiž uzavřít písemnou smlouvu o zřízení věcného břemene.
Účastníci stavebního řízení
Tak už se zase účastníte, to proto, že vás zákon nazval stavebníkem. Dalšími účastníky jsou vlastníci pozemků – nejste-li vlastníkem vy – a staveb na nich. A pak tu máme sousedy – vlastníky pozemků a staveb s vaším stavebním pozemkem sousedících. Stavební úřad bude třeba chtít vidět ještě vašeho projektanta nebo zhotovitele stavby (najatá stavební firma, atp.), ale ti se nemohou honosit takovým označením jako účastník stavebního řízení.
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz