Žádost o vdovský důchod
Při úmrtí manžela můžete požádat o vdovský důchod, který je jednou z dávek důchodového pojištění. Výše vdovského důchodu se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je stanovena na 1 310,- Kč, procentní výměra činí 50% procentní výměry důchodu, na který má nebo by měl manžel nárok v době smrti.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Žádost o vdovský důchod může podat oprávněná osoba nebo
Zákonný zástupce občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo
zákonný zástupce nezletilého dítěte.
Nad rámec správního řízení ustanovení § 82 zák. 582/1991 Sb. umožňuje sepsání žádosti s rodinným příslušníkem za předpokladu, že bude doloženo potvrzení ošetřujícího lékaře s vyjádřením, že zdravotní stav oprávněné osobě nedovoluje sepsat žádost o dávku a oprávněná osoba s tímto postupem projeví souhlas.
Postup řešení
Na vdovský důchod máte nárok po manželovi, který pobíral starobní, plný invalidní či částečný invalidní důchod nebo který v den smrti by měl nárok na starobní či invalidní důchod nebo zemřel-li následkem pracovního úrazu. Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby Vám nárok na vdovský důchod zůstává zachován pokud:
pečujete o nezaopatřené dítě nebo o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené, vyžadující mimořádnou péči, nebo o zletilé dítě, které je převážně nebo úplně bezmocné a které je poživatelem sirotčího důchodu,
pečujete o převážně nebo úplně bezmocného Vašeho rodiče nebo rodiče Vašeho zemřeléhomanžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti nebo o rodiče, který je jen částečně bezmocný a starší 80 let,
jste plně invalidní,
jste dosáhla věku 55 let nebo důchodového věku, je-li nižší.
V případě, že po uplynutí jednoho roku po úmrtí Vašeho manžela Vám bude výplata vdovského důchodu zastavena z důvodu neplnění alespoň jedné z výše uvedených podmínek, nárok na vdovský důchod se obnoví, pokud v období do pěti let od zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod bude splněna některá z uvedených podmínek.
Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství nebo dnem pravomocného rozhodnutí soudu, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela.
Žádost o vdovský důchod můžete podat písemně na předepsaném tiskopisu.
Vyřizuje
Správa sociálního zabezpečení
Řešením této situace je především sepsání žádosti o vdovský důchod. V případě, že Váš zemřelý manžel nebyl dosud poživatelem důchodu a byl výdělečně činný v pracovním poměru u organizace, která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, pak žádost o vdovský důchod s Vámi sepíše tato organizace. Pokud však Váš manžel již byl poživatelem důchodu nebo vykonával samostatnou výdělečnou činnost nebo byl výdělečně činný u organizace, která zaměstnává méně než 25 zaměstnanců, pak žádost o vdovský důchod s Vámi sepíše příslušná
K poskytnutí odborné pomoci je příslušná okresní práva sociálního zabezpečení (v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení). Vlastní rozhodování o vdovském důchodu potom přísluší České správě sociálního zabezpečení. Pokud byl Váš manžel příslušníkem ozbrojených sil jsou k rozhodování o pozůstalostní dávce příslušné orgány Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra případně Ministerstva spravedlnosti.
Potřebné doklady
Předkládáte doklady vlastní, manželovy, prokazující dobu jeho pojištění, a doklady týkající se dětí.
občanský průkaz Váš i zemřelého manžela (pokud jste jej dosud neodevzdala)
oddací list
úmrtní list
rozhodnutí o přiznání důchodu manžela (je-li k dispozici), pokud však ke dni smrti nebyl přiznán, pak je žádoucí, abyste předložila doklady prokazující dobu pojištění manžela včetně náhradních dob pojištění, tzn. základní vojenskou službu dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.
rozhodnutí o přiznání důchodu, pokud jej pobíráte (je-li k dispozici)
Formuláře ke stažení
Tiskopis Žádost o důchod je k dispozici na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení, v Praze na jednotlivých územních pracovištích Pražské správy sociálního zabezpečení. Na těchto pracovištích s Vámi bude i sepsán. Pokud Váš manžel byl dosud výdělečně činný, bude žádost sepisovat organizace, u které činnost vykonával ke dni smrti, avšak za předpokladu, že se jedná o tzv. velkou organizaci s více než 25 zaměstnanci.
Správní a jiné poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty pro vyřízení
Pro řízení o vdovský důchod platí obecné lhůty podle zákona o správním řízení. Žádost má být vyřízena do třiceti, ve zvlášť složitých případech do šedesáti dnů.
Další účastníci (dotčení) postupu
V řešení této situace správní řád nepřipouští další účastníky řízení než žadatele o důchodovou dávku, eventuelně ve specifických případech zákonného zástupce či správním orgánem ustanoveného opatrovníka.
Další činnosti jsou po vás jako žadateli požadovány
Kromě sepsání žádosti o vdovský důchod, její vybavení potřebnými doklady a ověření podpisem, nejsou od Vás očekávány žádné další činnosti.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád)
Související předpisy
Opravné prostředky
Proti rozhodnutí ČSSZ o přiznání (nepřiznání) dávky důchodového pojištění se řádné opravné prostředky v řízení správním nepřipouštějí. Rozhodnutí o přiznání důchodu je pravomocné dnem jeho doručení. Proti pravomocnému rozhodnutí ČSSZ můžete ovšem, pokud se domníváte, že jste byla ve svých právech zkrácena, podat do 2 měsíců ode dne doručení rozhodnutí, žalobu. Náležitosti žalobního návrhu upravuje soudní řád správní. K řízení o žalobě je příslušný krajský (v Praze Městský) soud, v jehož obvodu má navrhovatel bydliště, popřípadě v jehož obvodu se zdržuje.
Sankce v případě nedodržení předepsaných povinností
Jestliže se změní skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na důchod, je Vaší povinností toto nahlásit do 8 dnů České správě sociálního zabezpečení. V případě, že byste přijala důchod nebo jeho část, ačkoliv z okolností lze předpokládat, že důchod byl vyplacen neprávem, nebo ve vyšší částce než náležel, jste povinna neprávem vyplacené částky vdovského důchodu vrátit.
Nejčastější dotazy
Jsem pracující žena. Narodila jsem se v roce 1954 a v roce 1987 jsem ovdověla. Mám syna, který příští rok ukončí studium na střední škole. Zajímá mě, zda budu mít i nadále nárok na vdovský důchod, když synovi po ukončení studia sirotčí důchod zanikne.
Vycházíme-li ze situace, že máte jediné dítě, které prošlo Vaší výchovou, zanikne Vám nárok na vdovský důchod současně se zánikem nároku na sirotčí důchod po ukončení studia Vašeho syna (tj. 30. června 2003, popř. 31. srpna 2003). Nárok na vdovský důchod by Vám byl zachován po tomto datu pouze v případě Vaší plné invalidity, nebo pokud byste pečovala o převážně nebo úplně bezmocného svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti, nebo o takového rodiče, který je částečně bezmocný a starší 80 let. A také v případě péče o nezletilé dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči nebo zletilé dítě, které je převážně nebo úplně bezmocné. Nárok na vdovský důchod by Vám vznikl znovu, jestliže by se některá z uvedených podmínek splnila do pěti roků od zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod (tj. do pěti let ode dne splatnosti důchodu po 30. červnu 2003, popř. 31. srpnu 2003).
Nárok na vdovský důchod podle předpisů, platných před 1. lednem 1996 Vám zachován nebude, neboť ke dni zániku nároku na tento důchod z důvodu ukončení studia syna nesplníte podmínku, uvedenou v předpisech platných ke dni 31. prosince 1995 (konkrétně ve Vašem případě podmínku dosažení věku 50 let při výchově pouze jednoho dítěte). Podmínku nároku na vdovský důchod podle dříve platných předpisů, která není splněna ke dni skončení předchozí podmínky pro nárok na vdovský důchod, nelze splnit dodatečně.
Žena narozená 13. prosince 1958 ovdověla 2. února 1994. Má dvě studující děti, pobírá vdovský důchod. Bude této ženě náležet vdovský důchod, pokud jedno dítě ukončí studium v roce 2004, kdy bude mít tato žena splněnu podmínku 45 let věku, a jestliže vychovala dvě děti?
Podmínky nároku na vdovský důchod upravují ustanovení § 49 a § 50 zákona č. 155/1995 Sb. Na rozdíl od předchozí právní úpravy tento zákon již nezná podmínku počtu vychovaných dětí a dosažení 45. roku věku. Podle stávající právní úpravy obecně náleží vdovský důchod po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby má pak vdova nárok na vdovský důchod tehdy, jestliže pečuje o nezaopatřené dítě, pečuje o nezletilé dlouhodobě zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči nebo o zletilé dítě, které je převážně nebo úplně bezmocné. Dále má po uplynutí doby jednoho roku od smrti manžela nárok na vdovský důchod žena, která pečuje o převážně nebo úplně bezmocného svého rodiče nebo o rodiče svého zemřelého manžela, který s ní žije ve společné domácnosti, nebo o takového rodiče, který je částečně bezmocný a je starší 80 let. Nárok na vdovský důchod po uplynutí jednoho roku od úmrtí manžela zůstává i nadále zachován, je-li vdova plně invalidní nebo dosáhla věku 55 let, popřípadě důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Podle ustanovení § 50 odst. 4 zákona 155/1995 Sb. vznikne nárok na vdovský důchod znovu, jestliže se splní některá z podmínek shora uvedených do pěti let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod. V tomto případě, jestliže dítě ukončí studium v roce 2004 (za předpokladu, že druhé dítě již také nebude studovat), ženě nárok na vdovský důchod zaniká, neboť dosažení 45 let věku a dvě vychované děti nárok na vdovský důchod za stávající právní úpravy již nezachovávají. Aby ženě nárok na vdovský důchod vznikl znovu, muselo by nejpozději do pěti let od zániku nároku na vdovský důchod dojít ke splnění některé z podmínek uvedených shora.
Je mi 58 let. Pobírám devět měsíců vdovský důchod. Jsem stále zaměstnána a nevím, zda se mi vdovský důchod bude po uplynutí 12 měsíců od úmrtí manžela zastavovat nebo krátit pro souběh s výdělkem. Starobní důchod dosud nepobírám a pracuji tzv. na procenta.
Vdově, která dovršila 55. rok věku, náleží výplata vdovského důchodu i po uplynutí 12 měsíců, přičemž vdovský důchod se pro souběh s příjmem z výdělečné činnosti podle právní úpravy platné již od 1. ledna 1996 nekrátí. V souběhu s jiným druhem důchodu však dochází ke krácení nižšího důchodu tím způsobem, že z tohoto nižšího důchodu náleží pouze polovina procentní výměry. Vyšší důchod se vyplácí v plné výši. Nižší důchod se uvedeným způsobem krátí i v případě, že k souběhu vdovského důchodu s jiným druhem důchodu dochází před uplynutím 12 měsíců od smrti manžela.
Žena (51 let) ovdověla a byl jí přiznám vdovský důchod a pro syna (nar. 1975) sirotčí důchod. V roce 1980, tedy dva roky po úmrtí manžela, se jí narodilo ještě jedno dítě. Starší syn studoval do 31. prosince 2002. V té době bylo ženě 50 let. Zanikl jí tímto dnem vdovský důchod, i když pečuje o nezaopatřené dítě.
Podle dřívější právní úpravy platné (§ 46 zák.č. 100/1988 Sb) i podle současné právní úpravy (§ 50 zák. 155/1995 Sb.) zachovává nárok na vdovský důchod mimo jiné i péče o nezaopatřené dítě. Musí se však jednat o dítě, které má nebo by mělo po zemřelém manželu nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítě vdovy nebo bylo-li dítě alespoň jedním z nich převzato do dne smrti manžela do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. V případě, že vaše druhé dítě se narodilo až dva roky po úmrtí manžela, nebyla tato základní podmínka pro zachování nároku na vdovský důchod splněna a nárok na vdovský důchod vám po ukončení studia syna, nar. v roce 1975, zanikl.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 15. 10. 2003
Zdroj: ČSSZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz