Řízení ve věcech nemocenského pojištění
Řízení ve věcech nemocenského pojištění je správním řízení zvláštního druhu, což znamená, že v odlišnostech se řídí zvláštní úpravou obsaženou v zákoně o organizaci a provádění sociálního zabezpečení a ve věcech tímto zákonem neupravených se řídí správním řádem. Řízení ve věcech nemocenského pojištění lze rozdělit na řízení ve věcech dávkových a na řízení v jiných než dávkových věcech nemocenského pojištění.
Řízení ve věcech dávkových zahrnuje rozhodování o nemocenském, o podpoře při ošetřování člena rodiny, o vyrovnávacím příspěvku v těhotenství a mateřství a o peněžité pomoci v mateřství. Řízení může probíhat dvěma formami. První formou je tzv. zkrácená forma řízení, která probíhá jako řízení v organizaci a to v tom případě, že na dávku je zákonný nárok a kdy splnění všech stanovených podmínek je nesporné nebo i v případě, že je nesporné, že podmínky nároku na dávku již nejsou splněny. V takovéto situaci poskytuje dávku, zastavuje její výplatu nebo snižuje či zvyšuje její výši organizace, která provádí nemocenské pojištění nebo která je příslušná k poskytování dávek. Druhou formou je řízení na okresních správách sociálního zabezpečení, kdy okresní správa sociálního zabezpečení rozhoduje v případě, že vznikne spor o nárok na dávku nebo o její výši, rozhoduje také o jejím snížení nebo odnětí a o zastavení její výplaty. Okresní správa sociálního zabezpečení rozhoduje i o vrácení přeplatku na dávce, způsobené zaviněním příjemce této dávky, o dobrovolných dávkách a také o tom, komu se mají vyplácet dávky, jestliže výplatou do rukou dosavadního příjemce se nedosahuje účelu, pro který jsou určeny.
Řízení ve věcech dávkových lze zahájit buď na základě žádosti podané na předepsaném tiskopise nebo na návrh organizace, řízení lze zahájit i z podnětu správy sociálního zabezpečení. Řízení bude zahájeno, pokud se jedná o řízení o dobrovolnou dávku, i na podkladě písemné žádosti, jestliže není předepsán tiskopis. Co se týká změny výše již přiznané dávky nebo odnětí dávky či zastavení výplaty dávky, takové řízení se zahajuje na návrh účastníka řízení nebo z podnětu okresní správy sociálního zabezpečení. Proti rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení lze podat opravný prostředek a to odvolání ve lhůtě 15 dnů. O tomto odvolání rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení. Rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení je konečné, kromě rozhodnutí o povinnosti zaměstnance nebo jiného příjemce dávky vrátit přeplatek na dávce neprávem vyplacené, kde je dána možnost podat opravný prostředek k soudu.
Obsahem řízení v jiných než dávkových věcech nemocenského pojištění je rozhodování ve sporných případech o vzniku, trvání nebo zániku nemocenského pojištění, o druhu pojistného poměru a o dalších otázkách pojistného poměru, dále o ukončení dočasné pracovní neschopnosti ve stanovených případech a o pokutách. V tomto řízení v I. stupni rozhoduje příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Proti jejím rozhodnutí je možno podat odvolání a to ve lhůtě 15 dnů (speciální lhůta a to 3 dny je stanovena pro odvolání proti rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti), o kterém rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení. Proti jejímu rozhodnutí je možno podat opravný prostředek k soudu a to s výjimkou rozhodnutí o odvolání proti rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti. V tomto případě je rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení konečné.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz