Nařízení ze dne 21.10.1947, jímž se určují zemědělské výrobní oblasti

12.11.1947 | Sbírka:  183/1947 Sb. | Částka:  86/1947ASPI

Vztahy

Nadřazené: 139/1947 Sb.
Pasivní derogace: 40/1964 Sb., 53/1955 Sb.
183/1947 Sb.
Vládní nařízení
ze dne 21. října 1947,
jímž se určují zemědělské výrobní oblasti.
Změna: 53/1955 Sb.
Vláda republiky Československé nařizuje podle § 1, odst. 6 zákona ze dne 3. července 1947, č. 139 Sb., o rozdělení pozůstalostí se zemědělskými podniky a o zamezení drobení zemědělské půdy:
§ 1
(1) Oblast řepařskou tvoří obvody těchto soudních okresů:
A. v zemi České:
Benátky nad Jizerou, Bílina, Mladá Boleslav, Brandýs nad Labem, Český Brod, Nový Bydžov, Čáslav, Holice, Kutná Hora, Hořice, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Chrudim, Jaroměř, Jičín, Kladno, Kolín, Kouřim, Kralupy nad Vltavou, Libáň, Libochovice, Litoměřice, Louny, Lovosice, Mělník, Městec Králové, Most, Vysoké Mýto, Nechanice, Nymburk, Pardubice, Poděbrady, Postoloprty, Vnitřní Praha, Praha-sever, Praha-východ, Praha-západ, Přelouč, Říčany, Roudnice nad Labem, Slaný, Štětí, Unhošť, Velvary;
B. v zemi Moravskoslezské:
Břeclav, Bučovice, Hodonín, Holešov, Uherské Hradiště, Hustopeče, Klobouky, Kojetín, Kroměříž, Kyjov, Litovel, Mikulov, Napajedla, Olomouc, Uherský Ostroh, Pohořelice, Přerov, Prostějov, Slavkov u Brna, Vyškov, Zdounky, Ždánice, Židlochovice;
C. na Slovensku:
Bánovce nad Bebravou, Galanta, Hlohovec, Ilava, Levice, Nové Mesto nad Váhom, Zlaté Moravce, Nitra, Piešťany, Senica, Skalica, Šaľa nad Váhom, Topoľčany, Trenčín, Trnava, Vráble, Nové Zámky, Želiezovce.
(2) Oblast obilnářskou tvoří obvody těchto soudních okresů:
A. v zemi České:
Bečov nad Teplou, Bělá pod Bezdězem, Benešov nad Ploučnicí, Beroun, Bezdružice, Blatná, Blovice, Bochov, Březnice, Broumov, České Budějovice, Děčín, Dobřany, Dobříš, Doupov, Český Dub, Dubá, Duchcov, Dvůr Králové nad Labem, Falknov nad Ohří, Hluboká nad Vltavou, Horažďovice, Hořovice, Mnichovo Hradiště, Chabařovice, Cheb, Chomutov, Jesenice, Jirkov, Kadaň, Klatovy, Kostelec nad Orlicí, Kralovice, Křivoklát, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně, Česká Lípa, Lišov, Horní Litvínov, Loket, Lomnice nad Lužnicí, Lomnice nad Popelkou, Manětín, Nové Město nad Metují, Mimoň, Mirovice, Náchod, Nepomuk, Netolice, Opočno, Nová Paka, Písek, Planá, Plánice, Plzeň, Podbořany, Police nad Metují, Praha-jih, Přeštice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Česká Skalice, Sobotka, Stod, Strakonice, Nové Strašecí, Stříbro, Teplá, Teplice nad Metují, Teplice-Šanov, Touškov, Třeboň, Turnov, Horšovský Týn, Týn nad Vltavou, Úpice, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Úštěk, Karlovy Vary, Veselí nad Lužnicí, Vodňany, Volyně, Zbiroh, Zbraslav, Žatec, Žlutice;
B. v zemi Moravskoslezské:
Horní Benešov, Bílovec, Blansko, Bohumín, Boskovice, Brno-město, Brno-okolí, Uherský Brod, Moravské Budějovice, Bystřice pod Hostýnem, Fryštát, Fulnek, Hlučín, Hranice, Hrotovice, Ivančice, Jaroslavice, Javorník, Jevíčko, Nový Jičín, Klimkovice, Konice, Krnov, Moravský Krumlov, Lipník nad Bečvou, Místek, Mohelnice, Odry, Opava, Osoblaha, Ostrava-východ, Ostrava-západ, Plumlov, Příbor, Šternberk, Strážnice, Český Těšín, Tišnov, Uničov, Vidnava, Vítkov, Vranov, Zábřeh, Zlín, Znojmo;
C. na Slovensku:
Bratislava, Kráľovský Chlumec, Stará Ďala, Feledince, Veľké Kapušany, Modrý Kameň, Komárno, Košice, Krupina, Lučenec, Malacky, Michalovce, Moldava nad Bodvou, Parkaň, Pezinok, Prešov, Sečovce, Sobrance, Dunajská Streda, Šahy, Šamorín, Tornaľa, Vranov nad Topľou.
(3) Oblast bramborářskou tvoří obvody těchto soudních okresů:
A. v zemi České:
Bechyně, Benešov, Havlíčkův Brod, Nová Bystřice, Habry, Hlinsko, Jindřichův Hradec, Humpolec, Chotěboř, Uhlířské Janovice, Jílové, Kamenice nad Lipou, Kostelec nad Černými Lesy, Dolní Kralovice, Ledeč nad Sázavou, Litomyšl, Milevsko, Nasavrky, Neveklov, Pacov, Pelhřimov, Počátky, Polička, Polná, Přibyslav, Sedlčany, Sedlec, Skuteč, Soběslav, Štoky, Tábor, Vlašim, Votice, Mladá Vožice;
B. v zemi Moravskoslezské:
Velká Bíteš, Bystřice nad Pernštejnem, Dačice, Jemnice, Jihlava, Kunštát, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Náměšť nad Oslavou, Slavonice, Svitavy, Telč, Třebíč, Moravská Třebová, Třešť, Žďár;
C. na Slovensku:
Nová Baňa, Brezno nad Hronom, Banská Bystrica, Považská Bystrica, Bytča, Kremnica, Turčianský Svätý Martin, Myjava, Prievidza, Púchov, Revúca, Rožňava, Rimavská Sobota, Banská Štiavnica, Zvolen, Žilina.
(4) Oblast pastvinářskou a pícninářskou tvoří obvody těchto soudních okresů:
A. v zemi České:
Aš, Horní Blatná, Bor u České Lípy, Vyšší Brod, Železný Brod, Cvikov, Domažlice, Frýdlant, Hanšpach, Hartmanice, Hora Svaté Kateřiny, Hora Svatého Šebestiána, Kašperské Hory, Hostinné, Hostouň, Nové Hrady, Chrastava, Chvalšiny, Jablonec nad Nisou, Jablonné v Podještědí, Jáchymov, Jilemnice, Česká Kamenice, Kaplice, Kdyně, Králíky, Kraslice, Český Krumlov, Lanškroun, Liberec, Maršov, Nové Město pod Smrkem, Nejdek, Nýrsko, Horní Planá, Poběžovice, Prachatice, Přimda, Přísečnice, Rokytnice nad Jizerou, Rokytnice v Orlických Horách, Rumburk, Semily, Šluknov, Sušice, Trhové Sviny, Tachov, Tanvald, Trutnov, Varnsdorf, Vejprty, Vildštejn, Vimperk, Volary, Vrchlabí, Vysoké nad Jizerou, Žacléř, Žamberk;
B. v zemi Moravskoslezské:
Albrechtice, Bojkovice, Bruntál, Cukmantl, Dvorce, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek, Jablunkov, Jeseník, Jindřichov, Valašské Klobouky, Město Libavá, Staré Město, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Rýmařov, Šilperk, Šumperk, Vízmberk, Vizovice, Vrbno, Vsetín;
C. na Slovensku:
Bardejov, Čadca, Giraltovce, Gelnica, Liptovský Hrádok, Humenné, Kežmarok, Dolný Kubín, Levoča, Stará Ľubovňa, Medzilaborce, Liptovský Svätý Mikuláš, Námestovo, Spišské Podhradie, Ružomberok, Sabinov, Spišská Sobota, Stropkov, Vyšný Svidník, Trstená, Spišská Nová Ves, Spišská Stará Ves.
§ 2
(1) Rada místního národního výboru může podat do 31. října běžného roku zemědělskému odboru rady okresního národního výboru odůvodněný návrh na přeřazení území obce do jiné výrobní oblasti.
(2) Zemědělský odbor rady okresního národního výboru projedná v součinnosti s finančním odborem návrhy rad místních národních výborů, učiněné podle odstavce 1, a předloží je do 15. prosince běžného roku zemědělské správě rady krajského národního výboru.
(3) Zemědělská správa rady krajského národního výboru projedná v součinnosti s finančním odborem návrhy zemědělských odborů rad okresních národních výborů a předloží je ministerstvu zemědělství ke konečnému rozhodnutí.
(4) Ministerstvo zemědělství rozhodne v dohodě s ministerstvem financí o přeřazení území obce do jiné výrobní oblasti a určí zároveň počátek doby, od níž přeřazení nabývá účinnosti.
§ 3
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 5. září 1947; provedou je ministři spravedlnosti a zemědělství v dohodě se zúčastněnými ministry.
                         Gottwald v. r.
               Dr. Zenkl v. r.           Ďuriš v. r.
               Ursíny v. r.              Zmrhal v. r.
               Fierlinger v. r.          Dr. Pietor v. r.
               Široký v. r.              Ing. Kopecký v. r.
               arm. gen. Svoboda v. r.   Hála v. r.
               Dr. Ripka v. r.           Dr. Nejedlý v. r.
               Nosek v. r.               Dr. Procházka v. r.
               Dr. Dolanský v. r.        Majer v. r.
               Dr. Stránský v. r.        Dr. Franek v. r.
               Dr. Drtina v. r.          Dr. Clementis v. r.
               Kopecký v. r.             Lichner v. r.