epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Předpis ze dne 30.1.2006 Organizační řád Notářské komory České republiky a notářských komor

31.12.2007 | Sbírka:  NK02/2014 | Částka:  0/2014ASPI

Vztahy

Nadřazené: 358/1992 Sb.
MS06/2007
ORGANIZAČNÍ ŘÁD
Notářské komory České republiky a notářských komor
Předpis přijatý sněmem Notářské komory České republiky podle § 37 odst. 3 písm. l) zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů, znění po novelizaci platné od 30. ledna 2006:
ČÁST PRVNÍ
Základní ustanovení
§ 1
Notářská samospráva je uskutečňována notářskými komorami, které sdružují všechny notáře v rámci svých obvodů a Notářskou komorou České republiky (dále jen "Komora"), kterou tvoří tyto notářské komory: Notářská komora v Brně, Notářská komora v Českých Budějovicích, Notářská komora v Hradci Králové, Notářská komora v Ostravě, Notářská komora v Plzni, Notářská komora pro hlavní město Prahu, Notářská komora v Praze a Notářská komora v Ústí nad Labem.
§ 2
Komora a notářské komory podle své působnosti garantují výkon notářského povolání ve svém obvodu, reprezentují notáře ve vztahu k orgánům státu a k veřejnosti, dbají na rovnoměrné rozmístění notářských úřadů, dohlížejí na dodržování etické úrovně výkonu povolání notáře a hájí oprávněné zájmy notářů, zejména:
a) dbají na ochranu cti a důstojnosti notářského povolání a řádné zastupování stavovských zájmů,
b) dohlížejí na řádné vedení notářských úřadů a na chování notářů a notářských kandidátů,
c) ve svém obvodu řeší mezi notáři nebo mezi notářskými kandidáty, anebo mezi notáři a notářskými kandidáty spory ve vztahu k výkonu povolání notáře,
d) vyřizují stížnosti na notáře a notářské kandidáty,
e) vedou evidenci notářů a notářských kandidátů a vydávají potvrzení o výkonu povolání notáře nebo notářského kandidáta a potvrzení o délce a průběhu jejich praxe,
f) navrhují ministru spravedlnosti jmenování notářů a vyjadřují se ke stanovení počtu notářských úřadů, jejich zřizování a rušení,
g) stanoví výši členských příspěvků a vybírají je,
h) vybírají pokuty,
i) schvalují výši náhrady za ztrátu času spojenou s výkonem funkcí v orgánech notářských komor a vyplácejí je,
j) sestavují rozpočet a plán hospodaření s finančními prostředky a majetkem komor,
k) sjednávají a uzavírají smlouvy týkající se komor nebo záležitostí všech notářů,
l) vytvářejí soustavu informací o platném právu, sledují vývoj judikatury, zaujímají stanoviska k návrhům právních předpisů, organizují a provádějí studijní, publikační a informační činnost a odbornou výchovu notářů a jejich pracovníků,
m) zajišťují zapojení notářů do mezinárodních organizací sdružujících notáře, rozvíjejí dvoustranné a vícestranné vztahy s notářskými komorami jiných států a za tím účelem zejména pořádají výchovné a vzdělávací akce a takových akcí se v zahraničí prostřednictvím svých zástupců zúčastňují.
ČÁST DRUHÁ
Práva a povinnosti členů
§ 3
Práva členů
Členové komory mají zejména tato práva:
a) volit a být volen do orgánů notářských komor,
b) účastnit se zasedání kolegia notářské komory, v níž jsou členy a být informováni o činnosti a hospodaření komory, v níž jsou členy a Notářské komory České republiky,
c) obracet se na orgány notářských komor s návrhy, podněty a připomínkami,
d) domáhat se ochrany u orgánů notářských komor proti nekalé soutěži a proti jednáním, která by mohla narušit důstojnost a vážnost notářského stavu,
e) využívat pomoci notářských komor při dalším vzdělávání,
f) účastnit se za podmínek stanovených komorou na pojištění pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem činnosti notáře.
§ 4
Povinnosti členů
a) vykonávat své povolání v souladu s právními předpisy, postupovat nestranně a nezávisle, zachovávat důstojnost a vážnost notářského stavu,
b) řádně platit stanovené členské příspěvky a řídit se předpisy vydanými Notářskou komorou České republiky dle zákona č. 358/1992 Sb. (notářský řád) a usneseními orgánů notářské samosprávy,
c) bez zbytečného odkladu oznamovat příslušné komoře změny související s výkonem svého povolání,
d) řádně vykonávat v notářských komorách funkce, do kterých byl zvolen.
ČÁST TŘETÍ
Notářská komora
§ 5
Kolegium
(1) Prezidium pozvánkou adresovanou notářům svolává kolegium; pozvánka obsahující návrh jednacího programu musí být rozeslána nejpozději jeden měsíc přede dnem zasedání kolegia.
(2) Mimořádné kolegium svolává prezidium tak, aby se k zasedání sešlo nejpozději do jednoho měsíce od doručení písemné žádosti o svolání kolegia podle § 32 odst. 2 písm. a), věta za středníkem, notářského řádu. Podle důvodů uvedených v žádosti o svolání mimořádného kolegia prezidium sestaví jednací program kolegia, který uvede v pozvánce. Pozvánka musí být rozeslána nejpozději patnáct dnů přede dnem zasedání kolegia.
§ 6
Jednání kolegia
(1) Jednání kolegia řídí prezident a v jeho nepřítomnosti viceprezident. Není-li přítomen prezident ani viceprezident, kolegium pověří volbu jiného člena prezidia řízením jednání kolegia.
(2) Jednací program schvaluje kolegium.
(3) Pokud volební nebo tento organizační řád nestanoví jinak, rozhoduje kolegium nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů.
(4) Ke zrušení nebo změně vlastního usnesení nebo usnesení prezidia je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů kolegia.
(5) Nejedná-li se o tajné hlasování, rozhoduje v případě rovnosti hlasů hlas předsedajícího.
§ 7
Jednání prezidia
(1) Prezidium svolává prezident a o termínu jednání vyrozumí všechny členy prezidia buď písemně, telefonicky nebo ústně.
(2) Prezidium je schopno usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů.
(3) Prezidium rozhoduje prostou většinou hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas prezidenta, v případě jeho nepřítomnosti prezidenta hlas viceprezidenta.
§ 8
Počet členů prezidia určuje kolegium. Klesne-li počet členů prezidia pod minimální počet stanovený kolegiem podle § 31 odst. 1, věta za středníkem, notářského řádu, svolá prezidium jednání kolegia, na němž se provede doplňovací volba.
§ 9
Prezidium zřizuje ve svém sídle kancelář notářské komory.
§ 10
(1) Prezident zastupuje notářskou komoru navenek a jedná jejím jménem ve všech věcech. Za notářskou komoru se podepisuje tak, že ke svému vytištěnému jménu, příjmení a popřípadě titulu připojí označení své funkce, vlastnoruční podpis a otisk razítka notářské komory.
(2) Prezident řídí kancelář notářské komory.
§ 11
Revizní komise
(1) Revizní komise zasedá nejméně jednou za půl roku.
(2) Jednání revizní komise řídí její předseda a usnášeníschopná je jen tehdy, jsou-li přítomni všichni její členové.
(3) Revizní komise kontroluje i hospodaření a činnost kanceláře notářské komory.
§ 12
Prezidium může zřídit další komise nezbytné k zajištění úkolů notářské komory.
§ 13
Zřídí-li notářská komora fond, může ustanovit jeho správce nebo správní výbor.
§ 13a
Ověřovací knihy
Příslušné notářské komory zajišťují zhotovení svazků ověřovacích knih podle přílohy č. 4 kancelářského řádu, které po jejich autorizaci vydávají notářům za náhradu. O vydaných svazcích ověřovacích knih vedou evidenci.
ČÁST ČTVRTÁ
Notářská komora České republiky
§ 14
Sněm
(1) Sněm svolává prezidium pozvánkou adresovanou delegátům a prezidentům notářských komor; pozvánka obsahující návrh jednacího programu musí být rozeslána nejpozději jeden měsíc přede dnem zasedání sněmu.
(2) Mimořádný sněm svolává prezidium tak, aby se k zasedání sešel nejpozději do jednoho měsíce od doručení písemné žádosti o jeho svolání podle § 38 odst. 2, písm. a), věta za středníkem, notářského řádu. Podle důvodů, uvedených v žádosti o svolání mimořádného sněmu, prezidium sestaví jednací program sněmu, který uvede v pozvánce. Pozvánka musí být rozeslána nejpozději patnáct dnů přede dnem zasedání sněmu.
§ 15
Jednání sněmu
(1) Jednání sněmu řídí prezident a v jeho nepřítomnosti viceprezident. Není-li přítomen prezident ani viceprezident, pověří sněm volbou jiného člena prezidia řízením jednání sněmu.
(2) Jednací program schvaluje sněm.
(3) Pokud volební nebo tento organizační řád nestanoví jinak, rozhoduje sněm nadpoloviční většinou hlasů všech členů.
(4) Nejedná-li se o tajné hlasování, rozhoduje v případě rovnosti hlasů hlas předsedajícího.
§ 16
Jednání prezidia
(1) Prezidium svolává prezident a o termínu jednání vyrozumí všechny členy prezidia buď písemně, telefonicky nebo ústně.
(2) Prezidium je schopno usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů.
(3) Prezidium rozhoduje prostou většinou hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas prezidenta, v případě nepřítomnosti prezidenta hlas viceprezidenta.
§ 17
Prezidium zřizuje ve svém sídle kancelář Komory.
§ 18
Prezident
(1) Prezident zastupuje Komoru navenek a jedná jejím jménem ve všech věcech. Za Komoru se podepisuje tak, že ke svému vytištěnému jménu, příjmení a popřípadě titulu připojí označení své funkce, vlastnoruční podpis a otisk razítka Komory.
(2) Prezident řídí kancelář Komory.
§ 19
Revizní komise
(1) Revizní komise zasedá nejméně jednou za půl roku.
(2) Jednání revizní komise řídí její předseda nebo v případě jeho nepřítomnosti jiný člen určený revizní komisí a usnášeníschopná je jen tehdy, když jsou přítomni alespoň tři její členové.
(3) Revizní komise kontroluje i hospodaření a činnost kanceláře Komory.
§ 20
Prezidium může zřídit další komise nezbytné k zajištění úkolů Komory.
§ 21
Zřídí-li Komora fond, může prezidium ustanovit jeho správce nebo správní výbor.
§ 22
Průkaz notáře
(1) Komora vydává notářům průkazy. Průkaz je v záhlaví označen názvem Průkaz notáře, je opatřen fotografií držitele průkazu a obsahuje jeho akademický titul, jméno, příjmení, rodné číslo, sídlo a označení notář, datum vystavení průkazu, podpis prezidenta Komory a razítko Komory.
(2) Průkaz notáře, který zemřel nebo byl odvolán, převezme příslušná notářská komora.
ČÁST PÁTÁ
Dohled a kontroly
§ 23
Dohled Komory
(1) Komora vykonává dohled na činnost notářských komor a na činnost notáře a na vedení notářských úřadů formou pravidelných kontrol a mimořádných kontrol.
(2) Pravidelné kontroly se provádějí na základě plánu kontrol. Prezidium Komory sestaví a schválí svůj plán kontrol na kalendářní rok vždy do konce měsíce října roku předcházejícího.
(3) Prezidium Komory může v případě potřeby rozhodnout o provedení mimořádných kontrol.
(4) Předmětem kontroly notářských komor je zejména dodržování obecně závazných předpisů, dalších předpisů upravujících činnost notářských komor a plnění usnesení Komory.
(5) Prezidium Komory pověřuje prováděním kontrol zejména své členy.
§ 24
Dohled notářských komor
(1) Notářské komory provádějí ve svém obvodu dohled na činnost notáře a na vedení notářských úřadů formou pravidelných kontrol.
(2) Pravidelné kontroly se provádějí podle plánu kontrol zpracovaného na kalendářní rok, který sestaví prezidium notářské komory tak, aby byl každý notář podroben kontrole nejméně jednou za tři roky. Plán kontrol schválí prezidium notářské komory do konce měsíce října roku předcházejícího. S plánem kontrol notářská komora seznámí všechny své členy do dvou měsíců ode dne jeho schválení a ve stejné lhůtě zašle jedno vyhotovení plánu kontrol Komoře.
(3) Prezidium notářské komory může v případě potřeby rozhodnout o provedení mimořádných kontrol.
§ 24a
Společná ustanovení
(1) Dohled na činnost notáře a vedení notářských úřadů se provádí zejména kontrolou spisů, listin, předmětů úschov, evidenčních pomůcek a ostatní dokumentace. Předmětem dohledu je i dodržování důstojnosti notářského povolání.
(2) Kontroly provádějí nejméně dvoučlenné komise, které jmenuje příslušné prezidium.
(3) Plán kontrol stanoví, kdo bude kontrole podroben a časový rozvrh těchto kontrol.
(4) Při pravidelných kontrolách se postupuje podle usnesení prezidia Komory.
(5) Komise jsou při výkonu kontroly oprávněny:
a) vstupovat do kanceláří notářů,
b) nahlížet do spisů, evidenčních pomůcek, osobních spisů, peněžního deníku a účetních dokladů, sbírky notářských zápisů s výjimkou upravenou § 100 notářského řádu,
c) požadovat předložení předmětů úschov.
(6) Povinnost mlčenlivosti podle § 56 notářského řádu se vztahuje i na osoby provádějící kontrolu, jde-li o skutečnosti, o nichž se dozvěděly v souvislosti s kontrolní činností.
ČÁST ŠESTÁ
Činnost kanceláře notářské komory
§ 25
(1) Kancelář notářské komory (dále jen "kancelář") zajišťuje činnost komory podle pokynů prezidenta.
(2) Počet, funkce a platy pracovníků kanceláře stanoví prezidium notářské komory.
(3) Za činnost a chod kanceláře odpovídá tajemník notářské komory.
§ 26
(1) Kancelář zajišťuje zejména:
a) řádné a včasné svolání a organizaci zasedání orgánů notářské komory, pořízení a rozeslání zápisů o jednáních těchto orgánů všem jejich členům,
b) řádné a včasné svolání a organizaci akcí odborné výchovy notářů,
c) publikační, studijní, dokumentační a informační činnost notářské komory,
d) evidenci notářů,
e) hospodářskou a úřední činnost notářské komory, včetně archivace jejích písemností,
f) organizaci kvalifikačních zkoušek,
g) rozesílá všem členům notářské komory usnesení a stanoviska přijatá prezidiem notářské komory, o nichž tak stanoví toto prezidium, případně rozhodnutí prezidenta učiněná v působnosti prezidia notářské komory, o nichž tak stanoví prezident,
h) rozesílá všem členům notářské komory usnesení přijatá kolegiem notářské komory,
i) provedení dalších úkolů podle pokynů prezidenta notářské komory.
(2) Kancelář rozesílá všem členům notářské komory
a) usnesení a stanoviska přijatá prezidiem notářské komory, o nichž tak stanoví toto prezidium, případně rozhodnutí prezidenta učiněná v působnosti prezidia notářské komory, o nichž tak stanoví prezident,
b) usnesení přijatá kolegiem notářské komory.
ČÁST SEDMÁ
Činnost kanceláře Notářské komory České republiky
§ 27
(1) Kancelář Komory zajišťuje činnost Komory podle pokynů prezidenta.
(2) Počet, funkce a platy pracovníků kanceláře stanoví prezidium Komory.
(3) Za činnost a chod kanceláře odpovídá tajemník Komory.
§ 28
(1) Kancelář zajišťuje zejména:
a) řádné a včasné svolání a organizace zasedání orgánů Komory, pořízení a rozeslání zápisů o jednáních těchto orgánů všem jejich členům,
b) řádné a včasné svolání a organizaci akcí odborné výchovy notářů,
c) publikační, studijní, dokumentační a informační činnost Komory,
d) evidenci notářů, kandidátů a koncipientů v České republice,
e) hospodářskou a úřední činnost Komory, včetně archivace jejích písemností,
f) organizaci notářských zkoušek,
g) vyhotovení předpisů přijatých sněmem Komory v jejich úplném znění do pomocných aplikací centrálního informačního systému,
h) provedení dalších úkolů podle pokynů prezidenta Komory.
(2) Kancelář rozesílá všem notářům
a) usnesení a stanoviska přijatá prezidiem Komory, o nichž tak stanoví toto prezidium, případně rozhodnutí prezidenta učiněná v působnosti prezidia Komory, o nichž tak stanoví tento prezident,
b) předpisy a usnesení přijaté sněmem Komory.
ČÁST OSMÁ
Centrální informační systém
Hlava I
Základní ustanovení
§ 29
Provozovatel
Komora zřizuje a provozuje Centrální informační systém (dále jen "CIS") obsahující technické a programové vybavení pro elektronické ukládání, zpracování, vyhledávání a přenos dat.
§ 30
Účel
Účelem CIS je poskytovat notářům, notářským komorám, případně dalším subjektům, stanoví-li tak tento nebo zvláštní předpis, informace ze souboru dat jednotlivých aplikací, umožnit komunikaci mezi notáři, notářskými komorami a dalšími subjekty a umožnit evidenci a kontrolu stanovených činností notáře.
§ 31
Ukládání a ochrana dat
(1) CIS je provozován centrálně na hlavním počítači (serveru) spravovaném Komorou. Notáři a notářské komory (dále jen "uživatelé") vstupují do CIS prostřednictvím sítě Internet, pomocí internetového prohlížeče. Veškerá komunikace mezi tímto prohlížečem a CIS je chráněna šifrovaným protokolem https.
(2) CIS musí být dostatečně chráněn, zejména před vstupem osob, které k tomu nejsou oprávněny.
§ 32
Aplikace
(1) CIS obsahuje aplikace týkající se činnosti notáře a pomocné aplikace.
(2) Aplikace týkající se činnosti notáře umožňují notářům a Komoře evidovat a kontrolovat stanovené notářské činnosti.
(3) Pomocné aplikace poskytují informace souvisící s činností notáře a zajišťují komunikaci mezi notáři navzájem a mezi notáři a komorami.
§ 33
Řízení provozu CIS
Prezident Komory, případně jím pověřená osoba, ro zhoduje o běžných záležitostech týkajících se provozu CIS.
§ 34
Certifikát notáře
(1) Uživatelům je přidělen certifikát, který umožní vstup do souboru dat. Certifikáty vydává Komora a vede jejich seznam.
(2) Certifikát používají osoby oprávněné k práci s daty podle tohoto předpisu.
(3) Uživatel je povinen zajistit ochranu certifikátu před jeho zneužitím. Hrozí-li zneužití certifikátu, oznámí notář tuto skutečnost Komoře.
(4) Komora je oprávněna přidělené certifikáty změnit nebo nově zadat.
§ 35
Platby za vstup
(1) Způsob a výši plateb za užívání CIS stanoví prezidium Komory. Tyto platby jsou příjmem Komory.
(2) Nezaplatí-li uživatel stanovené platby, nebude mu umožněno užívání pomocných aplikací.
Hlava II
Aplikace týkající se činnosti notáře
Díl 1
Obecně
§ 36
Ukládání a zálohování dat
Soubor dat aplikace týkající se činnosti notáře musí být zálohován. První (hlavní) záloha bude uskutečněna na primárním, popř. sekundárním disku serveru, nebo na odděleném počítači, kde bude prováděna permanentní aktualizace dat (zrcadlení disku). Další dvě zálohy budou vytvářeny nejméně jednou týdně na přenosná média, z nichž jedno bude uloženo v trezoru v sídle Komory a druhé v trezoru v jiné budově.
§ 37
Osoby oprávněné k práci s daty
(1) K práci s daty na hlavním počítači jsou oprávněny osoby pověřené prezidentem Komory. Prezident Komory učiní opatření k zajištění povinnosti mlčenlivosti těchto osob ohledně uložených dat.
(2) K práci s daty je oprávněn notář, náhradník notáře, společník notáře, jimi pověření pracovníci nebo zástupce notáře (§ 14 a 24 notářského řádu).
§ 38
Heslo notáře
(1) Komora přiděluje notářům hesla a vede jejich seznam.
(2) Notář je povinen zajistit ochranu hesla před jeho zneužitím. Hrozí-li zneužití hesla, oznámí notář tuto skutečnost Komoře.
(3) Komora je oprávněna přidělené heslo změnit nebo nově zadat.
§ 39
Vstup do aplikace
(1) Vstupem do aplikace se rozumí zápis, změna, výmaz a přesun dat a výpis týkající se dat aplikace.
(2) Oprávněná osoba podle § 37 odst. 2 se při každém vstupu prokáže certifikátem notáře podle § 34 a heslem notáře podle § 38.
(3) Neprokáže-li se oprávněná osoba způsobem uvedeným v odstavci 2, nebude jí umožněn vstup do aplikace.
§ 40
Kontrolní výtisk
Kontrolní výtisk je dokladem o vstupu do aplikace a lze jej vyhotovit až po uložení dat.
§ 41
Způsob předávání dat
(1) Notář provádí vstup do aplikace přímo cestou elektronického přenosu dat.
(2) Nemůže-li notář provést vstup do aplikace ze závažných důvodů způsobem uvedeným v odst. 1, provede vstup Komora na základě písemné žádosti notáře učiněné formou, kterou stanoví usnesením prezidium Komory. O provedení vstupu Komora vyhotoví kontrolní výtisk, který podepíše osoba, která jej vyhotovila, a zašle jej notáři.
§ 42
Uchování dat skončených věcí
Data skončených věcí ze souboru dat se přesunou programem do souboru dat skončených věcí tak, aby je bylo možno vyvolat. Výmaz těchto dat může provést pouze Komora.
§ 43
Poskytování informací ze souboru dat
(1) O poskytnutí informací ze souboru dat dané aplikace třetím osobám rozhoduje Komora.
(2) Komora poskytne bezplatně kontrolní výtisk dat obsahující soupis všech věcí dané aplikace za požadované období notáři, o jehož věci se jedná, případně dalším osobám uvedeným v § 37 odst. 2 a orgánům dohledu (§ 45 not. ř.).
Díl 2
Aplikace "úschovy"
§ 44
Obsah aplikace
(1) Aplikace "úschovy" obsahuje centrální evidenci peněz, které notář převzal do úschovy podle § 85 a násl. notářského řádu nebo při správě majetku podle § 3 odst. 2 not. ř. (dále jen "úschova").
(2) Tato aplikace se člení na část "živé úschovy" a na část "vydané úschovy".
§ 45
Evidovaná data
(1) V aplikaci "úschovy" se při přijetí peněz evidují tato data:
a) příjmení, jméno a sídlo notáře, který peníze přijal,
b) běžné číslo knihy notářských úschov,
c) spisová značka, pod níž je veden příslušný spis rejstříku N,
d) důvod převzetí peněz označením "úschova" nebo "svěřené peníze",
e) přijatá částka peněz s uvedením měny,
f) místo uložení peněz a nejsou-li peníze uloženy v bezpečnostní schránce, číslo běžného účtu a kód banky,
g) datum přijetí peněz.
(2) V aplikaci "úschovy" se při vydání peněz evidují tato data:
a) příjmení, jméno a sídlo notáře, který peníze vydal,
b) běžné číslo knihy notářských úschov,
c) spisovou značku, pod níž je veden příslušný spis rejstříku N,
d) vydanou částku peněz s uvedením měny,
e) datum vydání peněz.
§ 46
Převod dat
Po vydání úschovy se data této úschovy převedou do dat skončených věcí (§ 42) a tato část aplikace se nazývá "vydané úschovy".
Díl 3
Aplikace závěti
§ 46a
(1) Aplikace "závěti" obsahuje centrální evidenci závětí, listin o vydědění a listin o odvolání těchto úkonů a centrální evidenci listin o ustanovení správce dědictví, listin o odvolání listin o ustanovení správce dědictví a listin o odvolání souhlasu s ustanovením do funkce správce dědictví.
(2) V této aplikaci se mimo obecných ustanovení tohoto předpisu postupuje podle předpisu Notářské komory České republiky, kterým se stanoví postup při vedení, správě a provozu Centrální evidence závětí.
Díl 4
Aplikace zástavy
§ 46b
(1) Aplikace zástavy obsahuje Rejstřík zástav.
(2) V této aplikaci se mimo obecných ustanovení tohoto předpisu postupuje podle předpisu Notářské komory České republiky, kterým se stanoví postup při vedení, provozu a správě Rejstříku zástav, postup při provádění zápisů a záznamů do tohoto rejstříku, výmazů z něj a při vydávání opisů a výpisů z něj (předpis o Rejstříku zástav).
Hlava III
Pomocné aplikace
§ 47
Získávání dat
(1) Získávání dat z pomocných aplikací může probíhat pouze cestou elektronického přenosu dat.
(2) Získávat data z pomocných aplikací mohou notáři, jejich zaměstnanci a zaměstnanci notářských komor.
§ 48
Zařazení jednotlivých aplikací
Není-li to stanoveno tímto předpisem, o zařazení nebo vyřazení jednotlivých aplikací rozhoduje prezidium Komory. Ve svém rozhodnutí stanoví pravidla, podle nichž se bude řídit práce s novou aplikací.
ČÁST DEVÁTÁ
Webové stránky
§ 49
Komora zřizuje a spravuje ve veřejné datové síti internet na adrese www.nkcr.cz webové stránky, které slouží zejména k prezentaci Komory, notářských služeb a ke zveřejňování informací stanovených předpisy Komory.
ČÁST DESÁTÁ
Způsob komunikace
§ 50
Rozeslání a vyrozumívání podle tohoto předpisu se provádí zpravidla elektronicky.
ČÁST JEDENÁCTÁ
Čestné členství a čestné funkce
§ 51
(1) Prezidium notářské komory nebo prezidium Komory může udělit čestné členství bývalému notáři nebo bývalému státnímu notáři, který se zasloužil o rozvoj notářského stavu nebo aktivně pomáhá v činnosti notářských komor.
(2) S čestným členstvím v notářské komoře je spojeno právo zúčastnit se s hlasem poradním zasedání kolegia a prezidia notářské komory, případně komisí zřízených podle § 12 a správních výborů zřízených podle § 13.
(3) S čestným členstvím v Komoře je spojeno právo zúčastnit se zasedání sněmu a prezidia Komory, případně komisí zřízených podle § 20 a správních výborů zřízených podle § 21.
(4) Čestnému členu může být udělena čestná funkce.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 16.04.2021Změny ve společnosti s ručením omezeným po novele ZOK (online - živé vysílání) - 16.4.2021
  • 23.04.2021Compliance (online - živé vysílání) - 23.4.2021
  • 30.04.2021Změny v akciové společnosti po novele ZOK (online - živé vysílání) - 30.4.2021
  • 07.05.2021Vývoj judikatury k náhradě újmy v letech 2020 a 2021 (online - živé vysílání) - 7.5.2021
  • 12.05.2021Problémy a rizika spojená s prací z domova – praktický seminář na home office (online - živé vysílání) - 12.5.2021

Online kurzy

  • Aktuality z práva veřejných zakázek (březen 2021)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (únor 2021 - 2. díl)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (únor 2021 - 1. díl)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (leden 2021)
  • Dohoda o vině a trestu
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2021
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)
  • Monitoring judikatury (6 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Digitální právní jednání a písemná forma
  • Náhrada nákladů (soudního řízení) při více nalézacích řízeních v téže věci
  • Správní právo pod mikroskopem - k tématice užití zásady „zákazu reformatio in peius“ u pořádkových deliktů
  • Duševní vlastnictví, překvapivé rozhodnutí
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Smlouvy a dohody před vznikem pracovněprávního vztahu
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Testování na pracovišti znamená další povinnosti zaměstnavatelů podle GDPR
  • Testování na pracovišti znamená další povinnosti zaměstnavatelů podle GDPR
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Zákon o evidenci skutečných majitelů
  • Náhradní výživné v insolvenčním řízení
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Extrémní rozpor jako dovolací důvod v trestních věcech
  • Digitální právní jednání a písemná forma
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Novela zákoníku práce zavádějící konečně pravidla pro home office
  • Pracovněprávní důsledky odmítnutí zaměstnance podrobit se testu na Covid-19
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Exekuce na obhajné vůči státu
  • Předmět vydržení vlastnického práva
  • Vytýkací dopis aneb nástroj zaměstnavatelů k podávání výpovědí?

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Duševní vlastnictví, překvapivé rozhodnutí

Zápis užitného vzoru a jeho majitele do rejstříku užitných vzorů má konstitutivní soukromoprávní účinky a nejedná se pouze o deklaratorní zápis již dříve existujícího právního...

Zajištění dluhu

Právní mocí rozhodnutí, ve kterém soud rozhodne, že člen (nebo bývalý člen) statutárního orgánu obchodní korporace ručí za splnění určitých povinností obchodní korporace,...

Odpovědnost státu za újmu (exkluzivně pro předplatitele)

Postup ředitele školy při stanovení rozsahu a obsahu komisionální zkoušky podle § 69 odst. 9 školského zákona a podle § 6 odst. 4 školského zákona není výkonem státní správy ve...

Předávání osob, zatýkací rozkaz (exkluzivně pro předplatitele)

Udělení doplňkové ochrany podle § 14a zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů, z důvodu nebezpečí vážné újmy hrozící dané osobě v jejím domovském...

Směnka (exkluzivně pro předplatitele)

Nedostatek právní subjektivity výstavce vlastní směnky není sám o sobě důvodem neplatnosti (směnečného) závazku výstavce z důvodu vady formy.

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů