epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 9.3.2011 o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby

15.3.2011 | Sbírka:  61/2011 Sb. | Částka:  22/2011ASPI

Vztahy

Nadřazené: 219/2003 Sb.
Aktivní derogace: 581/2006 Sb., 206/2004 Sb.
Pasivní derogace: 3/2018 Sb., 410/2013 Sb.
61/2011 Sb.
VYHLÁŠKA
ze dne 9. března 2011
o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby
Změna: 410/2013 Sb.
Změna: 3/2018 Sb.
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 3a odst. 1, § 4 odst. 15 písm. a) a b), § 5 odst. 9 písm. h), § 6 odst. 10 písm. c) až f), § 19 odst. 15 písm. l) a § 22 odst. 10 písm. b) zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění zákona č. 178/2006 Sb., zákona č. 299/2007 Sb., zákona č. 96/2009 Sb. a zákona č. 300/2009 Sb., (dále jen „zákon“):
§ 1
Úvodní ustanovení
(1) Tato vyhláška zapracovává příslušné předpisy Evropské unie1) a upravuje požadavky na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby.
(2) Pro účely této vyhlášky se rozumí
a) dílčím vzorkem dávka osiva nebo sadby odebraná z partie osiva nebo sadby při jednotlivém vzorkovacím úkonu,
b) souhrnným vzorkem vzorek vzniklý sesypáním a promícháním všech dílčích vzorků odebraných z jedné partie,
c) laboratorním vzorkem vzorek o předepsané minimální hmotnosti uvedené v příloze č. 5, určený k zaslání do zkušební laboratoře, tvořený buď celým souhrnným vzorkem, nebo vytvořený dělením ze souhrnného vzorku,
d) rezervním vzorkem vzorek určený k uložení pro případné další zkoušky, připravený ze stejného souhrnného vzorku a stejným způsobem jako laboratorní vzorek; každý rezervní vzorek musí mít označení „Rezervní vzorek“ se symbolem „R“,
e) revizním vzorkem vzorek pro opětovné posouzení zdravotního stavu sadby brambor,
f) adjustací úkony zahrnující balení, uzavírání a označování vzorku nebo partie osiva,
g) úředním vzorkovatelem zaměstnanec Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského oprávněný k odběru úředního vzorku nebo fyzická osoba pověřená Ústavem k odběru vzorků podle § 17 odst. 3 zákona,
h) úředním vzorkem vzorek odebraný a adjustovaný úředním vzorkovatelem,
i) vzorkem na vegetační zkoušku vzorek určený pro vegetační zkoušku ke stanovení druhové a odrůdové čistoty a pravosti, zdravotního stavu nebo hybridnosti,
j) společným vzorkem vzorek společně odebraný a adjustovaný dodavatelem a odběratelem,
k) soukromým vzorkem vzorek, který neodpovídá požadavkům na úřední nebo společný vzorek,
l) standardním vzorkem vzorek odrůdy, který je ve vegetačních zkouškách a laboratorních zkouškách odrůdové pravosti určen k porovnání,
m) kontrolním vzorkem vzorek odebraný úředním vzorkovatelem za účelem kontroly kvality rozmnožovacího materiálu uváděného do oběhu nebo pro účely úředního dozoru podle § 17 odst. 12 zákona,
n) zkušebním vzorkem vzorek o hmotnosti stanovené v příloze č. 5 a určený ke stanovení příměsí jiných rostlinných druhů v kusech,
o) základním zkušebním vzorkem vzorek o hmotnosti stanovené v příloze č. 5 a určený ke stanovení čistoty osiva v procentech,
p) homogenitou osiva jednotnost partie osiva v rámci přirozené variability,
q) heterogenitou osiva nejednotnost partie osiva, ve které jednotlivé složky charakterizující jakost, nejsou rozloženy rovnoměrně,
r) vzorkem pro stanovení zdravotního stavu sadby brambor počet hlíz odebraný po ukončení vegetace uvedený v příloze č. 1,
s) vzorkovnicí obal úředního nebo rezervního vzorku,
r) úředním přehližitelem zaměstnanec Ústavu oprávněný k provádění přehlídek množitelských porostů nebo fyzická osoba pověřená Ústavem k provádění přehlídek množitelských porostů podle § 17 odst. 2 zákona.
§ 2
Postup při kontrole průvodních dokladů partie rozmnožovacího materiálu
[K § 4 odst. 15 písm. b) a § 19 odst. 15 písm. l) zákona]
Před vzorkováním dodavatel vzorkovateli předloží tyto doklady:
a) vyplněnou a podepsanou žádost o uznání rozmnožovacího materiálu,
b) doklad o uznání množitelského porostu a odhad sklizně,
c) záznamy podle § 7 odst. 1 zákona,
d) evidenci použitých návěsek a případně protokol o likvidaci návěsek, a to na formulářích podle přílohy č. 2,
e) vyplněné údaje na vzorkovnici podle vzoru uvedeného v příloze č. 2,
f) u sadby brambor vyplněné návěsky na tiskopise podle přílohy č. 2.
Technologické postupy a způsoby odběru vzorků a postup při zjištění heterogenity partie osiva
[K § 3a odst. 11, § 4 odst. 15 písm. a), § 6 odst. 10 písm. c) a d) zákona]
§ 3
(1) Při odběru vzorků (dále jen „vzorkování“) osiva a sadby se postupuje tak, aby pro laboratorní nebo mechanické rozbory a vegetační zkoušky byl k dispozici reprezentativní vzorek a rezervní vzorek o hmotnosti stanovené v příloze č. 5.
(2) Vzorkování za účelem vystavení úředních dokladů je oprávněn vykonávat jen vzorkovatel.
(3) Partie připravená ke vzorkování musí být homogenní a nesmí překročit hmotnost stanovenou v příloze č. 5 o více než 5 %. Větší množství se rozdělí na více samostatných partií.
(4) Při vzorkování osiva a sadby prováděném v rámci uznávacího řízení, kontroly výroby a oběhu osiva a sadby a dozoru Ústavu podle § 17 odst. 12 zákona se používají technologické postupy uvedené v příloze č. 1.
(5) Technické pomůcky ke vzorkování jsou stanoveny v příloze č. 1.
§ 4
(1) Minimální hmotnost laboratorních vzorků osiv jednotlivých druhů je uvedena v příloze č. 5, u směsi se určí podle druhu, který má ve směsi nejvyšší hmotnostní procentické zastoupení.
(2) Minimální velikost vzorků sadby brambor je uvedena v příloze č. 5.
(3) Minimální velikost vzorků sadby sazečky cibule a sadby česneku je uvedena v příloze č. 5.
(4) Minimální velikost vzorku sazenic zeleniny je uvedena v příloze č. 1.
(5) Minimální velikost vzorků pro vegetační zkoušky je uvedena v příloze č. 5.
(6) Minimální velikost vzorků peletovaného, inkrustovaného a granulovaného osiva, osivových pásů a osivových rohoží je uvedena v příloze č. 5.
(7) Maximální hmotnost partie rozmnožovacího materiálu je stanovena v příloze č. 5.
§ 5
(1) U partií osiva speciálních druhů odrůd nebo hybridů, jejichž hmotnost se rovná nebo je menší než 1 % stanovené nejvyšší hmotnosti partie, může být hmotnost laboratorního vzorku snížena až na úroveň hmotnosti uvedené v příloze č. 5 pro zkušební vzorek na rozbor čistoty. V tomto případě nelze provést početní stanovení příměsí jiných rostlinných druhů. Toto pravidlo platí rovněž pro vzorky odebírané na vegetační zkoušku.
(2) V případě hybridních odrůd zeleniny první filiální generace může být minimální hmotnost laboratorního vzorku osiva snížena na čtvrtinu hmotnosti uvedené v příloze č. 5, přičemž vzorek musí mít alespoň 5 g a skládat se alespoň ze 400 semen.
(3) Nemá-li laboratorní vzorek předepsanou hmotnost, laboratorní zkoušky se odloží do doby doručení nového vzorku dostatečné hmotnosti. Výjimku tvoří případ nedodržení hmotnosti podle odstavců 1 a 2. V tomto případě může být rozbor proveden ze vzorku nižší hmotnosti nebo z nižšího počtu semen. V dokumentu o provedeném rozboru bude pak uvedena následující poznámka: „Zkoušeno ze vzorku snížené hmotnosti nebo z nižšího počtu semen, než je stanoveno“.
(4) Pro stanovení vlhkosti osiva je předepsána minimální hmotnost zkušebního vzorku
a) 100 g u obilnin s výjimkou prosa, luskovin, kukuřice a čiroků,
b) 50 g u ostatních druhů,
přičemž podmínkou je, že vzorkovnice musí být zcela naplněna a pevně uzavřena. V odůvodněných případech, jako je měření vlhkosti na elektrickém vlhkoměru, může být vyžadována vyšší hmotnost vzorku.
(5) Pro stanovení obsahu kyseliny erukové a glukosinolátů u osiva řepky je předepsána minimální hmotnost zkušebního vzorku 100 g.
(6) Pro zkoušku odrůdové pravosti elektroforeticky je minimální hmotnost zkušebního vzorku osiva 100 g a pro zkoušku odrůdové čistoty partie elektroforeticky minimální hmotnost zkušebního vzorku odpovídá velikosti vzorku, která je stanovená v příloze č. 5 sloupec č. 4. U sadby brambor je pro určení pravosti odrůdy minimální velikost vzorku 10 hlíz a pro určení čistoty partie 100 hlíz. Vzor žádosti o elektroforézu je uvedený v příloze č. 2.
(7) Pro kontrolu příměsi geneticky modifikované odrůdy v osivu se odebírají 3 vzorky, z nichž jeden je určený pro zkoušku v laboratoři, druhý uchovává dodavatel jako rezervní vzorek a třetí je uložen u Ústavu pro případ opakované zkoušky. Minimální hmotnost vzorku odpovídá velikosti vzorku, která je stanovená v příloze č. 5 v tabulce č. 1 ve sloupci č. 4. U sadby brambor se postupuje obdobně, vzorky se ukládají tak, aby nemohlo dojít k jejich znehodnocení. Hmotnost vzorku je 25 kg.
§ 6
(1) Zjistí-li se v partii osiva při vzorkování jakékoli známky heterogenity v dokladech nebo ve vzhledu jednotlivých dílčích vzorků, vzorkování takové partie musí být odmítnuto nebo zastaveno. V případě pochybností o homogenitě partie může být provedena zkouška heterogenity podle postupu uvedeného v příloze č. 1.
(2) Partie osiva musí být uložena tak, aby každý jednotlivý obal partie, a to i při uložení na paletách, byl bez vynaložení nepřiměřeného úsilí přístupný kontrole a vzorkování. V opačném případě vzorkování nelze provést.
(3) Jsou-li splněny požadavky uvedené v § 2 až 5 a odstavcích 1 a 2, provede vzorkovatel odběr vzorku v souladu s technologickým postupem uvedeným v příloze č. 1.
§ 7
(1) Partie sadby připravená ke vzorkování může být uložena v pytlích, velkoobjemových vacích, ohradových paletách nebo může být volně ložená. U volně ložené sadby, případně u velkoobjemových vaků, kdy nebude možné odebrat zkušební vzorek po konečné úpravě, vzorkovatel odebere dílčí vzorky v průběhu třídění. V těchto případech dodavatel oznámí termín zahájení třídění vzorkovateli nejméně 24 hodin předem. Obaly vzorkovatel opatří úřední návěskou a pojistkou; u volně ložené sadby je návěska přiložena k průvodnímu dokladu.
(2) Vzorkování sadby brambor se provádí podle postupů uvedených v příloze č. 1.
(3) Vzorkování sazečky cibule a sadby česneku se provádí podle postupů uvedených v příloze č. 1.
(4) Vzorkování sazenic zeleniny na kontrolu druhové a odrůdové pravosti, popřípadě čistoty nebo zdravotního stavu, se provádí podle postupů uvedených v příloze č. 1.
§ 8
(1) Pro úřední vzorky se používají tyto obaly pořízené na náklady dodavatele:
a) vícevrstvé papírové vzorkovnice se zcela podlepeným dnem a slepenými bočními spoji a s údaji předepsanými v příloze č. 2 tak, aby se zamezilo nežádoucí manipulaci se vzorkem,
b) vzorkovnice z neprodyšného materiálu vzduchotěsně uzavřené pro zkoušku vlhkosti a ke zjišťování přítomnosti živočišných škůdců a pro vzorky osiv záměrně podsušených k balení do plynotěsných obalů,
c) nepoužité pytle z natolik husté tkaniny, která zamezí nežádoucímu vypadávání zeminy a jiných nečistot, určené pro vzorky sadby brambor,
d) pytle pro sazečku cibule a sadbu česneku zajišťující prodyšnost obalu.
(2) Každý úřední vzorek je označen tak, aby byla zřejmá souvislost mezi množitelským porostem, partií a vzorkem. Úřední doklady o výsledcích rozboru vydá Ústav nebo pověřená osoba jen na základě rozboru úředního vzorku.
(3) Plomby určené k plombování úředních vzorků vydává Ústav pouze vzorkovateli, který zajistí, aby nedošlo k jejich neoprávněnému použití.
(4) Úřední vzorky musí být vzorkovatelem řádně uzavřeny a opatřeny úřední pojistkou tak, aby nebyla možná manipulace se vzorkem bez zjevného porušení úřední pojistky. Žádosti, které jsou nedílnou součástí vzorků, jsou vzorkovatelem nebo pod jeho dohledem vkládány do samostatné obálky, kterou vzorkovatel zapečetí a označí svým razítkem a podpisem a přiloží je do hromadného obalu.
(5) Vzorky osiva jsou zabaleny tak, aby bylo zabráněno jejich poškození při přepravě. Vzorkovatel připraví vzorky k odeslání, zaplombuje obal, v případě odesílání poštou jej přelepí a označí razítkem a podpisem. Vzorky ve vícevrstvých papírových sáčcích, které mají být odeslány poštou, vzorkovatel vloží jednotlivě do plátěných sáčků a celý obsah zaplombuje.
(6) Laboratorní vzorky musí být bez prodlení na náklady dodavatele odeslány k laboratorním zkouškám.
§ 9
(1) Ustanovení § 8 odst. 1 písm. a), c) a d) a odstavců 2 až 5 platí též pro vzorky odebrané na vegetační zkoušky.
(2) Vzorky na vegetační zkoušky odesílá dodavatel bez prodlení na zkušební stanice podle pokynů Ústavu. Vzor návěsky vzorku na vegetační zkoušku stanoví příloha č. 2.
(3) Vzorky pro stanovení zdravotního stavu sadby brambor nebo pro mechanický rozbor sadby brambor zasílá dodavatel na místo určené Ústavem. Vzor návěsky vzorku pro stanovení zdravotního stavu sadby brambor nebo pro mechanický rozbor sadby brambor a vzor návěsky vzorku sadby brambor jiné země původu stanoví příloha č. 2.
§ 10
(1) Při příjmu doručených vzorků se kontroluje
a) označení obalu vzorkovatelem a
b) druh plomby nebo pečeti, jejich neporušenost a neporušenost obalu vzorku, u společných vzorků se popisuje druh uzavření a
c) shoda údajů, zejména čísla partie, na sáčku a na přiloženém dokladu a úplnost údajů na dokladu.
(2) Zjistí-li se při příjmu doručených vzorků nesplnění podmínek podle odstavce 1, je tato skutečnost bezodkladně oznámena dodavateli.
(3) Při zjištění závad podle
a) odstavce 1 písm. a) a c) je vzorek zkoušen po odstranění těchto závad,
b) odstavce 1 písm. b) není vzorek přijat ke zkoušení a dodavatel musí požádat o nové vzorkování.
(4) Přijatému vzorku se přidělí evidenční číslo, které se současně uvede na rozborovou kartu nebo jiný průvodní doklad ke zkouškám. Tyto doklady provází vzorek po celou dobu zkoušek.
(5) Po provedení zkoušek se laboratorní vzorky osiva a vzorky osiva na vegetační zkoušky skladují nejméně do konce nejbližšího vegetačního období příslušné plodiny. Podmínky při skladování jsou takové, aby nedocházelo ke snížení jakosti osiva ve vzorcích. Je-li nutno některé vzorky předčasně likvidovat, o jejich likvidaci se provede záznam v příslušné evidenci vzorků.
(6) Rezervní vzorek osiva se ukládá na místě a podle podmínek určených Ústavem po dobu 2 let, není-li na návěsce osiva uvedeného do oběhu stanoveno jinak.
(7) Vzorky sadby brambor, včetně vzorků na vegetační zkoušky, se likvidují po ukončení předepsaných zkoušek.
Postupy a metody hodnocení množitelských porostů, zkoušení rozmnožovacího materiálu, odběr vzorků pro srovnávací pokusy a zkoušky v rámci Evropské unie
[K § 5 odst. 9 písm. h), § 6 odst. 10 písm. f) a e) a § 22 odst. 10 písm. b) zákona]
§ 11
(1) Přehlídky množitelských porostů provádí přehlížitel v souladu s postupem uvedeným v příloze č. 3.
(2) Nevyhovuje-li množitelský porost svými vlastnostmi podmínkám stanoveným pro kategorii uvedenou v žádosti o jeho uznání, lze jej uznat v nižší kategorii nebo stupni, a to na žádost dodavatele podle postupu uvedeného v příloze č. 3.
(3) Vegetační zkoušky provádí Ústav v souladu s pravidly uvedenými v příloze č. 4. Vegetační zkoušky se používají
a) ke kontrole odrůdové a druhové pravosti a čistoty,
b) ke stanovení procenta hybridnosti,
c) ke kontrole zdravotního stavu osiva nebo sadby brambor,
d) ke stanovení procenta výskytu plevelných řep v osivu cukrovky a krmné řepy,
e) k následné kontrole standardního osiva zelenin a sazenic zelenin,
f) jako vstupní a výstupní zkoušky v rámci certifikace osiv podle systému Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj,
g) jako možná součást reklamačního řízení,
h) ke kontrole výroby a uvádění rozmnožovacího materiálu do oběhu,
i) ke kontrole vybraných partií rozmnožovacího materiálu dovážených ze třetích zemí,
j) ke kontrole vzorků odebraných při kontrole činnosti osob pověřených k odběru vzorků rozmnožovacího materiálu nebo k provádění přehlídek množitelských porostů,
k) ke kontrole úředně nezapsaných odrůd.
(4) Pravidla pro zakládání a vyhodnocování vegetačních zkoušek jsou uvedena v příloze č. 4. Ústav vyhotoví protokol z hodnocení vegetační zkoušky. Vzor protokolu z hodnocení vegetační zkoušky a vzor návěsky vzorku na vegetační zkoušku jsou uvedeny v příloze č. 2.
§ 12
(1) Vzorky ke stanovení vlhkosti a vzorky ke stanovení škůdců se zkoušejí ihned po doručení do laboratoře a po ukončení rozboru se likvidují. Ostatní vzorky se zkoušejí postupně a bez prodlení.
(2) Při laboratorním zkoušení osiva a sadby se postupuje podle platné metodiky zkoušení osiva a sadby. Požadavky jsou uvedeny a zveřejněny ve Věstníku Ministerstva zemědělství. Postupy, které jsou v metodice zkoušení osiva a sadby uvedeny, jsou kompatibilní s metodami vydanými Mezinárodní asociací pro zkoušení semen (ISTA), pokud pro určitá stanovení takové metody existují.
(3) Požadavky na odběr vzorků osiva a sadby pro účely zjišťování výskytu genetických modifikací a postupy a metody zjišťování výskytu genetických modifikací ve vzorcích osiva a sadby jsou uvedeny a zveřejněny v platné metodice zkoušení osiva a sadby ve Věstníku Ministerstva zemědělství.
(4) Doklady o kvalitě osiva a sadby se vydávají po ukončení všech zkoušek stanovených pro daný druh osiva nebo sadby.
§ 13
(1) Vzorky pro následnou kontrolu rozmnožovacího materiálu zemědělských, zeleninových a ovocných druhů, révy a sazenic zeleniny odrůd druhů uvedených v druhovém seznamu a okrasných druhů, která se provádí formou srovnávacích pokusů a zkoušek v rámci zemí Evropské unie, se odebírají z rozmnožovacího materiálu
a) pocházejícího ze třetích zemí a
b) vhodného pro ekologické zemědělství a
c) uváděného do oběhu k zachování genetické rozmanitosti.
(2) Pokusy a zkoušky podle odstavce 1 jsou určeny ke kontrole dodržování podmínek, za kterých je osivo a sadba uváděna do oběhu, a k harmonizaci metod zkoušení a vydávání osvědčení. U rozmnožovacího materiálu ovocných a okrasných druhů a u sazenic zeleniny se kontroluje rovněž dodržování rostlinolékařských předpisů.
(3) Odběr vzorků se provádí v souladu s § 3 až 7.
(4) Odběr vzorků, pokusy a zkoušky uvedené v odstavcích 1 až 3 provádí Ústav.
§ 14
Přechodné ustanovení
Při vzorkování a zkoušení vzorků osiva a sadby, které bylo zahájeno před nabytím účinnosti této vyhlášky, se postupuje podle dosavadních právních předpisů.
§ 15
Zrušovací ustanovení
Zrušuje se:
1. Vyhláška č. 206/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby.
2. Vyhláška č. 581/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 206/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby.
§ 16
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 15. března 2011.
Ministr:
Ing. Fuksa v. r.
Příloha 1
Technologické postupy a způsoby odběru vzorků osiva a sadby a postup při zjištění heterogenity partie osiva
1. Technické pomůcky
(1) vzorkovací nástroj nebo zařízení (bodcové vzorkovadlo, dvouplášťové vzorkovadlo, automatické vzorkovadlo),
(2) dělidlo,
(3) kbelík a lopatka na promíchání vzorku,
(4) váhy,
(5) prošívací jehla, motouz,
(6) vzorkovnice (vícevrstvý papírový sáček),
(7) neprodyšný obal (např. PE, či PP lahvička) pro odběr osiva na stanovení vlhkosti, popřípadě zjištění výskytu skladištních škůdců,
(8) plátěný nebo jiný prodyšný sáček,
(9) pracovní plocha (stůl) pro adjustaci vzorku a administrativní činnost při vzorkování.
(10) nový prodyšný obal pro odběr vzorků sadby brambor.
2. Odběr dílčích vzorků
(1) Počet anebo velikost odebraných dílčích vzorků musí vzorkovatel zvolit tak, aby byl splněn požadavek minimální intenzity vzorkování podle části 3 a zároveň aby bylo možno do laboratoře zaslat minimální množství osiva potřebné pro požadované zkoušky a vytvoření rezervního vzorku.
(2) Při vzorkování se odebírají jednotlivé dílčí vzorky přibližně stejné velikosti bez ohledu na to, z kterého místa partie nebo obalu jsou vzorky odebírány.
(3) Je-li partie osiva v obalech, vybírají se obaly ke vzorkování z celé partie, a to náhodně nebo podle předem určeného plánu. Dílčí vzorky se odebírají z horní, střední a dolní části obalů, ale nikoli nutně z více než jednoho místa jednoho obalu, pokud to není nezbytné pro splnění minimální intenzity vzorkování podle části 3.
(4) Je-li partie osiva ve velkoobjemových obalech nebo volně ložená, odebírají se dílčí vzorky z náhodně vybraných míst.
(5) Obaly se při odběru dílčích vzorků otevírají nebo propichují. Obaly, ze kterých byl odebrán dílčí vzorek, se poté uzavřou nebo je jejich obsah převeden do nových obalů.
(6) Má-li být partie osiva balena do zvláštních typů obalů (například malá balení, vlhkovzdorné obaly, neprostupné obaly), odebírají se dílčí vzorky, je-li to možné, před nebo během plnění obalů.
(7) Při vzorkování partie osiva v podobě osivových pásků nebo rohoží se odebírají celé balíčky nebo části pásků nebo rohoží.
(8) Nástroje používané při vzorkování nesmí semena poškozovat ani je nesmí vybírat na základě jejich velikosti, tvaru, objemové hmotnosti, osinatosti nebo jakékoli jiné vlastnosti. Všechny vzorkovací nástroje musí být před vzorkováním čisté, aby se zabránilo možným kontaminacím. Vzorkovadla musí být dlouhá natolik, aby jejich otvor blízko špičatého konce dosáhl alespoň do středu obalu. Není-li obal přístupný z obou protilehlých stran, musí být vzorkovadlo dlouhé natolik, aby dosáhlo protilehlé strany obalu. Při vzorkování partie osiva se použije jedna z níže uvedených metod.
2.1 Metody odběru dílčích vzorků
2.1.1. Bodcové (Nobbeho) vzorkovadlo
(1) Je tvořeno trubicí s otvorem u špičatého konce. Osivo prochází trubkou a sbírá se do vhodné nádoby. Minimální vnitřní průměr Nobbeho vzorkovadla musí být dostatečně široký na to, aby umožňoval volný a hladký tok osiva a nečistot do vzorkovadlem. Vnější maximální průměr vzorkovadla je pětinásobek maximálního průměru vzorkovaných semen. Šířka otvoru v plášti vzorkovadla je minimálně dvojnásobek maximálního průměru vzorkovaných semen nebo nečistot, které se mohou v partii vyskytovat, délka otvoru je trojnásobek až čtyřnásobek šířky otvoru.
(2) Při použití se vzorkovadlo s otvorem otočeným směrem dolů zasune do osiva pod úhlem asi 30° vzhledem k horizontální rovině. Vzorkovadlem zasunutým do požadované hloubky se otočí kolem podélné osy o 180° a poté se vytahuje z obalu stále se snižující rychlostí, přitom se jím jemně potřásá, aby se udržel rovnoměrný tok osiva. Osivo se sbírá do vhodné nádoby.
2.1.2. Dvouplášťové vzorkovadlo
(1) Skládá se z vnitřní trubky, která volně zapadá do vnitřku vnější trubky, ale přitom natolik těsně, že do mezery mezi nimi nemohou vklouznout semena ani nečistoty. Vnější trubka má pevný zašpičatělý konec. Do stěn obou trubek jsou vyřezány otvory, a to tak, že dutina vnitřní trubky se dá otvírat a zavírat otáčením obou trubek proti sobě navzájem. Doporučené rozměry vzorkovadla jsou: délka vzorkovadla taková, aby vzorkovadlo dosáhlo protější stěny obalu, v případě vertikálního vzorkování pytlů musí dvouplášťové vzorkovadlo dosáhnout na dno pytlů, šířka otvoru je minimálně dvojnásobek maximálního průměru vzorkovaných semen nebo nečistot, které se mohou v partii vyskytovat, délka otvoru je minimálně dvojnásobek šířky otvoru, maximální délka otvoru není stanovena, otvor může být stejně dlouhý jako celé vzorkovadlo. Minimální vnitřní průměr dvou plášťového vzorkovadla musí být dostatečně široký na to, aby umožňoval volný a hladký tok osiva a nečistot do vzorkovadla.
(2) Dvouplášťové vzorkovadlo lze používat v poloze horizontální, vertikální nebo šikmé. Dvouplášťové vzorkovadlo s otvory uspořádanými do spirály, které se otevírají postupně od špičky po rukojeť, lze použít pouze pro semena menší než je semeno druhu Triticum aestivum.
(3) Je-li dvouplášťové vzorkovadlo používáno vertikálně, musí mít buď přihrádky rozdělující vnitřní prostor vzorkovadla na několik komor, nebo musí mít otvory uspořádány do spirály.
(4) Vzorkovadlo se v uzavřeném stavu zasune do osiva, trubice se navzájem pootočí tak, aby se štěrbiny vnitřní trubky otevřely, a mírně se jím zatřese, aby se zcela naplnilo osivem. Pak se opět uzavře, vytáhne a vyprázdní do vhodné násypky nebo na vhodnou podložku. Při uzavírání je nutno postupovat tak, aby nedošlo k poškození osiva. Za jeden dílčí vzorek se považuje celý obsah takového typu vzorkovadla, nikoli obsah jedné z jeho komor.
2.1.3. Vzorkovadlo pro velké náklady a volně ložené osivo
(1) Tento typ vzorkovadla lze použít pro semena menší než je semeno druhu Triticum aestivum.
(2) Skládá se ze zvláštní komůrky připevněné k násadě. Spodní část komory je konického tvaru se zašpičatělým koncem. Pro dosažení větší hloubky může být násada postupně prodloužena našroubováním dalších nástavců. V komůrce je zavírací systém, který může být tvořen buď prstencem na vnější straně nástroje, nebo křidélkem spojeným s dvířky nebo klapkou přitlačovanou pružinou. Některá tato vzorkovadla se dají uzavřít před vytažením z místa vzorkování, jiná se nedají uzavřít, takže se naplněná komůrka vytahuje ven v otevřeném stavu. Pro všechny druhy může být minimální vnitřní průměr komůrky okolo 35 mm a výška 75 mm.
(3) Vzorkovadlo se v uzavřeném stavu zasune do osiva, jemně se svisle zatlačí tak, aby špička dosáhla požadované polohy, vytáhne se přibližně o 10 cm zpět nebo se jím otočí (podle uzavíracího systému), mírně se jím zatřese, aby se zcela naplnilo osivem, opatrně se uzavře, pokud to je možné, vytáhne se a vyprázdní do vhodné nádoby. Při uzavírání je nutno postupovat tak, aby nedošlo k poškození osiva.
2.1.4. Odběr dílčích vzorků rukou
(1) Odebírání dílčích vzorků rukou je nejvhodnější metoda vzorkování v případě následujících rodů: Agropyron, Agrostis, Alopecurus, Anthoxanthum, Arrhenatherum, Bromus, Cynodon, Cynosurus, Dactylis, Deschampsia, Elytrigia, Festuca, Holcus, Lolium, Panicum, Poa a Trisetum. Tato metoda je rovněž nejvhodnější pro vzorkování semen, která by mohla být poškozena použitím vzorkovadel, například velkosemenné luskoviny, semena s křidélky nebo semena s nízkou vlhkostí, a zároveň pro osivové pásy a osivové rohože.
(2) Pro odebírání dílčích vzorků rukou z osiva v obalech musí být přístupná všechna místa uvnitř obalů. Za tímto účelem mohou být obaly při vzorkování částečně nebo úplně vyprazdňovány. Obaly, v nichž nejsou všechny vrstvy osiva přístupné při normálním otevření obalu, může být nutné rozříznout, odebrat z nich vzorek a poté osivo znovu zabalit.
(3) Odběr vzorků rukou probíhá tak, že se čistá otevřená ruka zasune do požadované hloubky osiva, sevře se dlaň a ruka se vytáhne ven, přičemž je nutno dbát na to, aby byly prsty okolo zachyceného osiva pevně sevřeny tak, aby žádná semena nemohla z dlaně unikat.
2.1.5. Odběr vzorků pomocí automatického vzorkovadla
2.1.5.1. Použití automatického vzorkovadla
(1) Dílčí vzorky se odebírají z proudu osiva při plnění do obalů.
(2) Požadavky na provoz automatického vzorkovadla
a) dílčí vzorky jsou odebírány z proudu osiva rovnoměrně v celém jeho průřezu a četnost jejich odběru je řízena časovým spínačem, přičemž intervaly mezi odběry dílčích vzorků jsou stejnoměrné,
b) dílčí vzorky jsou vedeny potrubím od vzorkovadla do nádoby ve sběrné skříni,
c) semena z tohoto zařízení nesmí odrazem nebo jinak samovolně vypadnout mimo sběrné nádoby,
d) obsah jedné nádoby musí odpovídat velikosti souhrnného vzorku,
e) sběrná skříň musí být uzamykatelná,
f) skříň vzorkovadla, časového spínače a všechny spoje na vedení osiva od vzorkovadla do sběrné skříně musí být zaplombovány,
g) vzorkovadlo nesmí osivo poškozovat ani vybírat mezi jednotlivými semeny na základě jejich velikosti, vznášivosti nebo pluchatosti.
(3) Automatické vzorkovadlo se instaluje podle technologických podmínek výrobce a jeho provoz pro účely odběru úředních vzorků musí být schválen Ústavem.
(4) Při používání automatického vzorkovadla pro účely úředního odběru vzorků je toto vzorkovadlo uzamčené a přístupné pouze pověřenému vzorkovateli.
(5) Další požadavky na provoz a zabezpečení automatického vzorkovadla
a) mechanizmus vzorkovadla včetně časového spínače se umístí v uzavíratelné skřínce,
b) potrubí mezi vzorkovadlem a sběrnou skříní je vedeno tak a v takové délce, aby pád osiva do sběrné nádoby nemohl být příčinou případného poškození vzorkovaného osiva,
c) je-li nad sběrnou skříní potrubí rozděleno a zdvojeno, shromažďuje se vzorek pro laboratoř čistící stanice do nádoby mimo sběrnou skříň,
d) sběrná skříň je pevně spojená s podkladem a zabezpečena proti jakémukoliv posunu, samovolnému otevření a dále musí splňovat tyto podmínky:
1. v plášti nesmí být jiné otvory než otvor pro přívod osiva, štěrbina na vhození lístku označujícího číslo partie, otvor pro vývod vnějšího ovládacího mechanizmu otočného zařízení se sběrnými nádobami a dostatečně prostorný manipulační otvor na vyjímání sběrných nádob se vzorky,
2. uvnitř obsahuje otočné zařízení s jednotlivými sběrnými nádobami. Ovládání tohoto zařízení musí být konstruováno tak, aby vně skříně bylo možno ovládat točnu pouze jedním směrem v rozmezí 360°, bez možnosti zpětného pohybu; zpětný pohyb točny, nebo přetočení do výchozí polohy, je možné pouze při otevřené skříni,
3. jednotlivé nádoby musí být rovnoměrně rozmístěny tak, aby i při případném větším množství osiva nemohlo dojít ke znehodnocení vzorku smícháním osiva z více nádob,
4. klíče od skříně má vzorkovatel, druhý klíč je uložený ve vzorkovatelem zapečetěné obálce u odpovědného pracovníka čistící stanice,
e) časové intervaly spínače musí být nastaveny tak, aby v čase potřebném na vyčištění partie osiva bylo odebráno vzorkovadlem tolik dílčích vzorků, které svojí hmotností odpovídají přibližně čtyřnásobku laboratorního vzorku.
(6) Pokud nastavení časových impulsů neodpovídá kapacitě sběrné nádoby, je možné použít na vzorek z jedné partie dvě sběrné nádoby s předepsaným označením.
(7) O provozu automatického vzorkovadla se vede evidence v knize automatického vzorkovadla s údaji shodnými na lístcích vhazovaných do sběrných nádob doplněnými o druh, odrůdu a hmotnost vzorkované partie. Tuto evidenci kontroluje pracovník Ústavu.
2.1.5.2 Postup práce obsluhy automatického vzorkovadla
(1) Před začátkem čistění partie osiva obsluha vhodí štěrbinou do sběrné nádoby lístek s číslem partie, datem a hodinou začátku čistění partie a provede záznam do knihy automatického vzorkovadla.
(2) Po ukončení čistění partie obsluha opět vhodí štěrbinou do sběrné nádoby lístek s číslem partie, datem a hodinou ukončení čistění partie a provede záznam do knihy automatického vzorkovadla.
(3) Dále pootočí točnou o jedno místo tak, aby pod přívodem osiva byla prázdná nádoba, a vhodí lístek pro další partii.
(4) Postup opakuje tolikrát, kolik partií je připravováno mezi jednotlivými úředními odběry vzorků vzorkovatelem, nebo pokud stačí kapacita sběrné skříně.
2.1.5.3 Postup práce vzorkovatele
(1) Vzorkovatel odebírá souhrnné vzorky ze skříně a připravuje laboratorní, rezervní a případně další úřední vzorek, přičemž kontroluje shodnost údajů na obou lístcích vhozených do nádoby s údaji v předložené evidenci.
(2) Po odebrání všech vzorků vloží sběrné nádoby zpět na otočné zařízení, které nastaví do výchozí polohy a sběrnou skříň uzavře a uzamkne.
(3) Pokud vzorek ve sběrné nádobě nemá potřebnou hmotnost, provede se celé nové vzorkování ručně.
2.1.6 Ruční odběr vzorků z proudu osiva
Dílčí vzorky lze pomocí ručních nástrojů odebírat z proudu osiva při plnění obalů, a to za předpokladu, že dílčí vzorky jsou odebírány z proudu osiva rovnoměrně v celém jeho průřezu a semena z nástroje odrazem nebo jinak samovolně nevypadávají.
3. Počet dílčích vzorků ve vztahu k typu a počtu obalů
(1) Z partie osiva v pytlích nebo jiných obalech stejné velikosti a jednoho typu s hmotností až 100 kg se odebírají dílčí vzorky v tomto minimálním počtu:
a) Pro obaly obsahující 15 až 100 kg osiva platí minimální počet dílčích vzorků uvedený v tabulce 1:
Tabulka 1 - Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro partie
osiva v obalech obsahujících do 100 kg osiva včetně
--------------------- -----------------------------------------------
Počet obalů v partii   Minimální počet dílčích vzorků
--------------------- -----------------------------------------------
1                      5 dílčích vzorků
2 - 4                  3 dílčí vzorky z každého obalu
5 - 8                  2 dílčí vzorky z každého obalu
9 - 15                 1 dílčí vzorek z každého obalu
16 - 30                15 dílčích vzorků, každý z jiného obalu
31 - 59                20 dílčích vzorků, každý z jiného obalu
60 - 154               30 dílčích vzorků, každý z jiného obalu
155 - 400              1 dílčí vzorek z každých 5 obalů, každý vzorek
                       z jiného obalu
401 - 566              80 dílčích vzorků, každý z jiného obalu
567 a více             1 dílčí vzorek z každých 7 obalů, každý vzorek
                       z jiného obalu
--------------------- -----------------------------------------------
b) V případě obalů obsahujících méně než 15 kg osiva jsou obaly sloučeny do vzorkovacích jednotek nepřesahujících 100 kg, například 20 obalů o 5 kg, 33 obalů o 3 kg nebo 100 obalů o 1 kg. Vzorkovací jednotky se pak považují za obaly a vzorkování probíhá podle tabulky 1.
c) V případě osiva v peletách, granulích, osivových pásech a osivových rohožích, musí být obaly obsahující méně než 300 000 semen sloučeny do vzorkovacích jednotek nepřesahujících 2 000 000 semen. Vzorkovací jednotky se pak považují za obaly a vzorkování probíhá podle tabulky 1.
(2) Při vzorkování osiva v obalech obsahujících více než 100 kg osiva (včetně volně loženého osiva) nebo z proudu osiva při plnění obalů, musí být dodržen minimální počet odebraných dílčích vzorků uvedený v tabulce 2:
Tabulka 2 - Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro partie osiva v obalech obsahujících více než
100 kg osiva nebo z proudu osiva
------------------------------ -------------------------------------------------------------------------
Hmotnost partie                 Minimální počet dílčích vzorků
------------------------------ -------------------------------------------------------------------------
do 500 kg                       nejméně 5 dílčích vzorků
501 až 3 000 kg                 jeden dílčí vzorek z každých 300 kg, nejméně však 5 dílčích vzorků
3 001 až 20 000 kg              jeden dílčí vzorek z každých 500 kg, nejméně však 10 dílčích vzorků
20 001 a více kg                jeden dílčí vzorek z každých 700 kg, nejméně však 40 dílčích vzorků
------------------------------ -------------------------------------------------------------------------
(3) Při vzorkování partie o počtu obalů 15 nebo nižším se z každého obalu bez ohledu na jejich velikost odebere stejný počet dílčích vzorků. Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro obalované osivo (osivo peletované, inkrustované, granulované, osivové pásy a rohože) uvádí tabulky č. 1 a 2.
4. Odběr vzorků ke stanovení skladištních škůdců
(1) Ke stanovení skladištních škůdců se dílčí vzorky odebírají přímo do neprodyšného obalu a takto získaný souhrnný vzorek se odesílá přímo k rozboru. Vzorky se odebírají střídavě
a) z dolní části pytle (do výšky 200 mm),
b) z části pytle nad 200 mm z obvodové vrstvy,
c) z části pytle nad 200 mm z vnitřní vrstvy.
(2) Počet dílčích vzorků je stanoven v tabulce 1.
(3) Z osiva ve velkoobjemových obalech a z osiva volně loženého se odebírají dílčí vzorky v místech, kde lze předpokládat výskyt skladištních škůdců (zavlhlá místa, místa u podlahy, stěn apod.).
(4) Velikost vzorků ke zjišťování skladištních škůdců je shodná s předepsanou hmotností pro laboratorní vzorek s výjimkou olejnin a přadných rostlin, u nichž se předepisuje hmotnost 250 g.
5. Příprava souhrnného a laboratorního vzorku
(1) Souhrnný vzorek vznikne sloučením dílčích vzorků, pokud se jeví jako jednotné. Pokud se dílčí vzorky nejeví jako jednotné, vzorkování dané partie musí být zastaveno. Jsou-li dílčí vzorky sbírány přímo do jedné nádoby, lze obsah této nádoby považovat za souhrnný vzorek pouze v případě, že se osivo v nádobě zdá být jednotné. V opačném případě nelze obsah nádoby použít pro získání laboratorního vzorku. Při promíchávání souhrnného vzorku opakovaným použitím některého z mechanických dělidel nesmí být vzorek mezi jednotlivými použitími dělidla promícháván ručně.
(2) Je-li obtížné souhrnný vzorek v podmínkách skladu promíchat a redukovat, doručí se celý do laboratoře k redukci. To přichází v úvahu jen v případech, kdy není vyžadován vzorek rezervní. Má-li souhrnný vzorek odpovídající velikost, je považován za laboratorní vzorek bez redukce.
(3) Laboratorní vzorek, rezervní vzorek a popřípadě jiný vzorek na žádost dodavatele se připravuje promícháním a redukcí souhrnného vzorku na odpovídající velikost, a to některou z následujících metod, přičemž při redukci jednoho vzorku lze tyto metody kombinovat; v případě velkého souhrnného vzorku může být použita i některá z metod odběru dílčích vzorků.
a) Mechanické dělení je vhodné pro všechny druhy osiva s výjimkou těžce se sypajících druhů. Provádí se různými druhy mechanických dělidel, která musí splňovat tyto požadavky:
1. poskytnout alespoň jednu reprezentativní část z celkového množství děleného vzorku,
2. správně dělit i heterogenní materiál nebo směs osiva druhů s různou velikostí a s různými fyzikálními vlastnostmi semen a příměsí,
3. nesmí docházet ke změnám složení děleného materiálu a ke změně funkce dělidla v průběhu dělení (elektrostatický náboj, zachycování a dodatečné uvolňování některých složek),
4. udržovat rovnoměrnou pracovní rychlost pohyblivých částí přesahující 1 m/s a průměr cest, jimiž materiál prochází, musí být nejméně 2,5krát větší než je maximální velikost semen,
5. zachovávat konstantní dělicí poměr s povolenou odchylkou +- 3 %.
b) Metoda dělení rukou - její použití je omezeno na rody Anthoxanthum, Arrhenatherum a Trisetum. U všech ostatních druhů může být použita pouze pro získání zkušebních vzorků v laboratoři zkoušení zdravotního stavu. Osivo se rovnoměrně nasype na hladký čistý povrch, důkladně se promíchá špachtlí s rovným okrajem a vytvoří se z něho kupa, která se poté dělí na poloviny, a to celkem třikrát za sebou, takže vznikne osm částí. Ty se uspořádají do dvou řad po čtyřech a následně se smíchají všechny liché části dohromady a všechny sudé části dohromady, čímž vzniknou dvě poloviny původního množství osiva.
c) Metoda dělení lžičkou - doporučena pro přípravu vzorku pro zkoušení zdravotního stavu, u ostatních zkoušek je omezena pro druhy se semeny menšími než semena pšenice. Po předběžném promíchání se osivo rovnoměrně nasype na podnos, kterým se poté už nijak netřese, a pomocí lžičky a špachtle se odebírá osivo alespoň z pěti náhodně vybraných míst.
d) Modifikovaná metoda půlení - nástroj se skládá z podnosu a mřížky, které u poloviny krychlových buněk chybí dno. Po předběžném promíchání se osivo rovnoměrně nasype na mřížku. Po zvednutí mřížky zůstane na podnosu přibližně polovina vzorku.
(4) Po získání jednoho zkušebního vzorku nebo polovičního zkušebního vzorku se zbytek laboratorního vzorku znovu promíchá před přípravou dalšího zkušebního vzorku nebo polovičního zkušebního vzorku.
(5) Při přípravě vzorku na zkoušku vlhkosti je nutné postupovat tak, aby byly minimalizovány změny ve vlhkosti vzorku. Osivo nesmí být během redukce vzorku vystaveno působení vzduchu mimo obal po dobu delší než 30 sekund. Lze postupovat tak, že se osivo nejprve promíchá buď ve svém obale lžičkou, nebo za použití druhé podobné nádobky, která se otvorem přiloží k otvoru nádobky se vzorkem, a osivo se promíchá přesypáváním z jedné nádobky do druhé. Poté se osivo lžičkou odebere z alespoň tři různých míst a takto získané části vzorku se sloučí dohromady.
(6) V případě osivových pásů a osivových rohoží se náhodně odebírají části pásů nebo rohoží.
(7) Používá-li se některé z uvedených dělidel při přípravě vzorku peletovaného osiva, nesmí výška pádu přesáhnout 250 mm.
6. Odběr vzorků sadby brambor
(1) Odběr vzorků pro stanovení zdravotního stavu Vzorkování sadby brambor pro účely stanovení napadení chorobami se provádí buď přímo z množitelských porostů, nebo ze skladů. Ze skladů odebírá vzorkovatel vzorky kontrolní, revizní a případně vzorky z partií sadby, u které nebylo provedeno vzorkování z porostu.
a) Postup vzorkování sadby brambor z množitelských porostů:
1. souhrnný vzorek se získá sloučením pěti dílčích vzorků, které se odebírají z pěti různých míst šachovnicovitě rozložených po pozemku, a to vždy ze dvou sousedních řádků, v každém z nich z 11 trsů jdoucích za sebou,
2. z každého trsu se odebírá jedna, nebo dvě hlízy sadbové velikosti. Při odběru dvou hlíz se jedna hlíza vloží do vzorku pro laboratorní zkoušku a druhá do vzorku pro polní vegetační zkoušku,
3. jeden vzorek obsahuje 110 hlíz.
b) Pokud nebyl vzorek odebrán z porostu, odeberou se namátkově z uskladněné sadby hlízy průměrné velikosti, přičemž jeden vzorek obsahuje 110 hlíz.
(2) Odběr vzorků sadby na mechanický rozbor
a) dílčí vzorky sadby brambor po sklizni se odebírají náhodně sevřením obou rukou, včetně hrubých nečistot tak, aby vzorek reprezentoval průměrný stav sadby,
b) pokud se rozbor vzorku neprovede na místě, zasílá se k rozboru v obalech, které musí být suché, čisté a dobře prodyšné a označeny podle vzoru uvedeného v příloze č. 2. Obaly zajišťuje dodavatel.
7. Odběr vzorků sazečky cibule a česneku
(1) Z partie sadby sazečky cibule a česneku v obalech s hmotností nad 30 kg se odebírají jednotlivé dílčí vzorky střídavě z horní, střední a spodní části v množství potřebném pro sestavení souhrnného vzorku takto:
  

                                                           Tabulka 5
--------------------- ----------------------------------------------------------------
Počet obalů v partii   Počet dílčích vzorků
--------------------- ----------------------------------------------------------------
1-10                   dílčí vzorek z každého  obalu
11 -30                 dílčí vzorky z každého třetího obalu,  nejméně však z 10 obalů
nad 31                 dílčí vzorky z každého pátého obalu, nejméně však z 10 obalů
--------------------- ----------------------------------------------------------------
(2) Z partie sadby v obalech s hmotností 30 kg a méně se obaly sestaví tak, aby vytvořily vzorkovací jednotky přibližně po l00 kg. Každá vzorkovací jednotka se považuje za jeden obal, přičemž se postupuje podle odstavce 1.
(3) Z volně ložené sadby se odebírají dílčí vzorky z různých hloubek, a to podle hmotnosti partie.

                                             Tabulka 6
----------------------------- ---------------------------
Hmotnost partie                 Počet dílčích vzorků
----------------------------- ---------------------------
do 1 tuny                       5 dílčích vzorků
nad 1 tunu                      10 dílčích vzorků
----------------------------- ---------------------------     
(4) Dílčí vzorky se odebírají rukou, popřípadě lopatkou do velké nádoby, kde se důkladně promíchají.
(5) U sadby česneku se průměrný vzorek sestavuje přímo z dílčích vzorků.
(6) U sazečky cibule se z dílčích vzorků vytvoří souhrnný vzorek, jehož hmotnost je čtyřikrát větší než hmotnost laboratorního vzorku stanovená v Části I přílohy č. 5. Tento souhrnný vzorek se rozprostře do čtverce a rozdělí dvěma úhlopříčkami na čtyři trojúhelníky, z nichž jeden se použije jako laboratorní vzorek.
(7) Rezervní vzorky se připravují jen na žádost dodavatele.
8. Odběr vzorků sazenic zeleniny
(1) Kontrola sazenic zeleniny se provádí u dodavatele v období, kdy jsou zřetelně patrné růstové vlastnosti jednotlivých druhů a je možné posoudit jejich zdravotní stav. Vzorky se odebírají před expedicí.
(2) Minimální velikost vzorku stanoví vzorkovatel na základě celkového množství sazenic; kontroluje se 1% vypěstovaných sazenic.
(3) Sazenice se z obalů - sadbovačů nevyjímají jednotlivě, ale odebírají se celé sadbovače šachovnicovitě v pořadí a počtu stanoveném vzorkovatelem podle velikosti partie.
(4) V případě podezření na druhovou příměs nebo zhoršený zdravotní stav se odebere a posuzuje vzorek dvojnásobné velikosti.
(5) Na vegetační zkoušku se odebírají vzorky o stanoveném počtu sazenic dle jednotlivých druhů. Vzorkovatel zajistí dodání vzorku na příslušnou zkušební stanici Ústavu.
(6) Rostliny napadené chorobami nebo škůdci doručuje vzorkovatel do laboratoře Ústavu.
9. Postup při zjištění heterogenity partie osiva
9.1 Test hodnoty H
9.1.1 Definice pojmů a symbolů
Testování heterogenity uvnitř partie (in-range), za pomoci vlastnosti (např. čistota, klíčivost, HTS), brané jako indikátor, je založeno na porovnání zjištěného rozptylu (variance) a akceptovatelného rozptylu této vlastnosti. Jednotlivé vzorky z určité partie osiva jsou vzorky odebrané nezávisle na sobě z různých obalů. Zkoušení vzorků z jednotlivých obalů na konkrétní vlastnost musí být rovněž vzájemně nezávislé. Jelikož je k dispozici pro každý obal pouze jeden zdroj informací, není přímo zahrnuta do zkoumání heterogenita uvnitř jednotlivých obalů. Přípustný rozptyl se vypočítá vynásobením teoretického rozptylu daného náhodným rozdělením hodnotou f pro dodatečnou odchylku, přičemž se bere v úvahu úroveň heterogenity, která je dosažitelná v podmínkách dobré osivářské výrobní praxe. Teoretický rozptyl lze vypočítat z příslušných rozdělení pravděpodobnosti, což je binomické rozdělení v případě čistoty a klíčivosti, a Poissonovo rozdělení v případě počtu jiných semen.




                                    V
                   hodnota H: H = ----- - f

                                    W

Záporné hodnoty H se uvádějí jako nula.

Hodnoty  f  pro dodatečnou odchylku v partiích osiv pro  výpočet  W  a
hodnoty H:

                                                             Tabulka 7
-------------------------------------------- -------------------------
Znaky                  Semena, která se            Obtížně sypatelná
                       nevyznačují obtížnou        semena
                       sypatelností
-------------------------------------------- -------------------------
Čistota                          1,1                     1,2
Počet jiných semen               1,4                     2,2
Klíčivost                        1,1                     1,2
-------------------------------------------- -------------------------
Poznámky:
- Pro čistotu a klíčivost počítejte výsledek na dvě desetinná místa, jestliže je N menší než 10, a na tři desetinná místa, jestliže N je 10 nebo více.
- Pro počet semen jiných rostlinných druhů počítejte výsledek na jedno desetinné místo, jestliže je N menší než 10, a na dvě desetinná místa, jestliže N je 10 nebo více.
- Za obtížně sypatelná se považují semena následujících rodů nebo druhů:
Agropyron, Agrostis, Alopecurus, Anethum, Anthoxanthum, Anthriscus, Apium, Arrhenatherum, Avena, Beta, Bromus, Cichorium, Cynodon, Cynosurus, Dactylis, Daucus, Deschampsia, Elytrigia, Fagopyrum, Festuca, xFestulolium, Foeniculum, Holcus, Lactuca, Lolium, Lycopersicon, Onobrychis, Panicum, Pastinaca, Petroselinum, Phacelia, Phalaris, Phleum, Pimpinella, Poa, Rheum, Scorzonera, Setaria, Sorghum, Spinacia, Trisetum, Triticum spelta, Triticum dicoccon, Valerianella.
9.1.2 Odběr vzorků z partie
Počet nezávislých dílčích vzorků z jednotlivých obalů nesmí být nižší, než je uvedeno v tabulce 8.
Obaly, z nichž se mají odebírat vzorky, se vybírají přísně náhodně. Vzorek odebraný z obalu musí adekvátně reprezentovat celý jeho obsah, např. horní, střední a spodní část. Hmotnost každého dílčího vzorku nesmí být menší než polovina minimální hmotnosti laboratorního vzorku stanovená pro daný druh v příloze č. 5 této vyhlášky.
Intenzita vzorkování a kritické hodnoty H. Počet nezávislých dílčích vzorků, které je třeba odebrat v závislosti na počtu obalů v partii, a kritické hodnoty H pro heterogenitu partie osiva na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti :

                                                             Tabulka 8
------------------------ ----------------------------------------------
Počet      Počet          Kritická hodnota H    Kritická hodnota H
obalů v    nezávislých    pro znaky čistota a   pro znak počet semen
partii     dílčích        klíčivost             jiných rostlinných
           vzorků                               druhů
           z jednotlivých
           obalů          --------------------------------------------
                          dobře      obtížně    dobře       obtížně
                          sypatelná  sypatelná  sypatelná   sypatelná
                          semena     semena     semena      semena
------------------------ ----------------------------------------------
    5            5           2,55       2,78       3,25        5,10
    6            6           2,22       2,42       2,83        4,44
    7            7           1,98       2,17       2,52        3,98
    8            8           1,80       1,97       2,30        3,61
    9            9           1,66       1,81       2,11        3,32
    10           10          1,55       1,69       1,97        3,10
  11-15          11          1,45       1,58       1,85        2,90
  16-25          15          1,19       1,31       1,51        2,40
  26-35          17          1,10       1,20       1,40        2,20
  36-49          18          1,07       1,16       1,36        2,13
 50 nebo více    20          0,99       1,09       1,26        2,00
------------------------ ----------------------------------------------
        
9.1.3 Postup testování
Vlastností hodnocenou za účelem zjišťování heterogenity může být:
a) hmotnostní procentické zastoupení kterékoli složky čistoty
b) procentické zastoupení kterékoli složky zkoušky klíčivosti
c) celkový počet semen jiných rostlinných druhů nebo počet semen kteréhokoli jednotlivého druhu při stanovení počtu semen jiných rostlinných druhů.
V laboratoři se z každého dílčího vzorku z jednotlivého obalu odebere jeden vzorek a provede se u něj zkouška na vybranou vlastnost, nezávisle na kterémkoli jiném vzorku.
Ad a) Lze použít hmotnostní procentické zastoupení kterékoli složky za předpokladu, že je možné ji oddělit při rozboru čistoty, např. čistá semena, semena jiných rostlinných druhů, nebo u trav hluchá semena. Vzorek by měl mít takovou hmotnost, aby podle předběžného odhadu obsahoval 1 000 semen, počítáno z každého dílčího vzorku. Každý vzorek je rozdělen do dvou frakcí: vybraná složka a zbytek.
Ad b) Lze použít kterýkoli druh semen nebo klíčenců, které je možné stanovit ve standardní zkoušce klíčivosti, např. normální klíčence, abnormální klíčence nebo tvrdá semena. Z každého dílčího vzorku je souběžně nasazena jedna zkouška klíčivosti po 100 semenech.
Ad c) Lze použít počet kterékoli složky, která se dá počítat, např. počet semen určitého druhu nebo počet semen všech jiných rostlinných druhů dohromady. Každý vzorek musí mít hmotnost odhadnutou tak, aby obsahoval přibližně 2 500 semen, a spočítá se v něm vybraná složka.
9.1.4 Použití tabulky 8 a uvádění výsledků
Tabulka 8 uvádí kritické hodnoty H, odpovídající 1 % testů partií osiv s přípustným rozdělením hodnocené vlastnosti. Jestliže vypočtená hodnota H překročí kritickou hodnotu H, která náleží vzorku číslo N, příslušné vlastnosti a sypatelnosti v tabulce 8, pak se daná partie považuje za takovou, která vykazuje statisticky významnou heterogenitu ve smyslu in-range (v rámci souboru), anebo případně také off-range (mimo soubor). Jestliže je ovšem vypočtená hodnota H nižší nebo rovna kritické hodnotě H v tabulce, pak se daná partie považuje za takovou, která nevykazuje heterogenitu ve smyslu in-range (v rámci souboru), ani případně ve smyslu off-range (mimo soubor), pokud se týká vlastnosti, který je právě testován.
Výsledky testu hodnoty H se interpretují takto:
_
X,  N, No., vypočtená hodnota H a prohlášení, že „Tato hodnota  H  je
důkazem / není důkazem statisticky významné heterogenity“.

            _
Jestliže je X mimo níže uvedené limity, hodnota H se nevypočítává  ani
neuvádí ve zprávě:

 složky zjišťované při zkoušce čistoty: více než 99,8 % nebo méně  než 0,2 %

 klíčivost: více než 99,0 % nebo méně než 1,0 %

 počet určitých semen: méně než dvě na vzorek
9.2 Test hodnoty R
Cílem tohoto testu je odhalit přítomnost heterogenity partie osiva off-range (mimo soubor) za pomoci vlastnosti, brané jako indikátor. Zkouška heterogenity off-range (mimo soubor) zahrnuje porovnávání největšího rozdílu, nalezeného mezi vzorky podobné velikosti, odebranými z partie s tolerovaným rozsahem hodnot. Tento tolerovaný rozsah je založen na přípustné směrodatné odchylce, která je dosažitelná v podmínkách dobré osivářské výrobní praxe.
Každý nezávislý dílčí vzorek se odebírá z jiného obalu, takže heterogenita v rámci obalů není přímo zahrnuta do zkoumání. Informace o heterogenitě v rámci obalů je nicméně obsažena v přípustné směrodatné odchylce, která je ve skutečnosti vtělena do tabulek rozsahů tolerance. Přípustná směrodatná odchylka byla vypočtena ze standardní odchylky, ovlivněné náhodným rozdělením, podle binomického rozdělení v případě čistoty a klíčivosti, a podle Poissonova rozdělení v případě počtu semen jiných rostlinných druhů, násobeno druhou odmocninou hodnoty f, uvedené v tabulce 7. Vzájemná proměnlivost mezi obaly je charakterizována vypočteným rozsahem, který je třeba porovnat s odpovídajícím tolerovaným rozsahem.
9.2.1 Definice pojmů a symbolů

No     počet obalů v partii
N      počet nezávislých dílčích vzorků z jednotlivých obalů
n      počet  semen  zkoušených z každého jednotlivého vzorku  (1  000
       pro  čistotu, 100 pro klíčivost a 10 000 pro počet semen jiných
       rostlinných druhů)
X      hodnota zkoušené vlastnosti v jednotlivém vzorku z obalu
suma   suma všech hodnot


 _       X             průměr sumy všech hodnot X sledované
 X  =  -----           vlastnosti, stanovený pro danou partii
         N

R = Xmax - Xmin        rozsah zjištěný jako maximální rozdíl mezi
                       nezávislými dílčími vzorky z jednotlivých
                       obalů partie pro sledovanou vlastnost
 
Poznámka:
- Pro čistotu a klíčivost počítejte výsledek na dvě desetinná místa, jestliže je N menší než 10, a na tři desetinná místa, jestliže N je 10 nebo více.
- Pro počet semen jiných rostlinných druhů počítejte výsledek na jedno desetinné místo, jestliže je N menší než 10, a na dvě desetinná místa, jestliže N je 10 nebo více.
9.2.2 Odběr vzorků z partie
Odběr vzorků pro test hodnoty R je stejný jako pro test hodnoty H; musejí se používat tytéž vzorky.
9.2.3 Postup testování
Pro test hodnoty R se používají tytéž postupy zkoušení čistoty, klíčivosti a počtu semen jiných rostlinných druhů, jako se používají pro test hodnoty H. Pro výpočty se musí použít tentýž soubor dat.
9.2.4 Použití tabulek a uvádění výsledků
Off-range heterogenita partie osiva je testována pomocí příslušných tabulek s tolerovaným, tj. kritickým rozsahem:
Tabulka 9 pro složky zjišťované zkouškou čistoty
Tabulka 10 pro zkoušení klíčivosti, a
Tabulka 11 pro počty semen jiných rostlinných druhů.
Nalezne se hodnota X ve sloupci označeném „Průměr“ příslušné tabulky. Průměrná hodnota se obvyklým způsobem zaokrouhlí. Vyčte se tolerovaný rozsah, který by byl překročen pouze v 1 % testů partií osiv s přijatelným rozdělením znaku:
ve sloupci 5 - 9 pro případy, kdy N = 5 až 9
ve sloupci 10 - 19 pro případy, kdy N = 10 až 19, nebo
ve sloupci 20 pro případy, kdy N = 20.
Pokud vypočtená hodnota R překročí tento tolerovaný rozsah, pak se daná partie považuje za partii vykazující statisticky významnou heterogenitu ve smyslu off-range. Pokud vypočtená hodnota R je méně než nebo rovna tolerovanému rozsahu obsaženému v tabulkách, pak se partie považuje za partii nevykazující žádnou heterogenitu ve smyslu off-range, pokud se týče vlastnosti, která je právě testována.
Výsledky testu hodnoty R se interpretují takto:
X, N, No, vypočtená hodnota R a prohlášení, že „Tato hodnota R je důkazem / není důkazem statisticky významné heterogenity“.
Při používání tabulek se průměry zaokrouhlují na úroveň další tabulkové hodnoty, pokud je průměr přesně uprostřed mezi dvěma tabulkovými hodnotami, zaokrouhluje se dolů.
9.3 Interpretace výsledků
Kdykoli dojde k tomu, že kterýkoli z obou testů, test hodnoty H nebo test hodnoty R, prokáže přítomnost statisticky významné heterogenity, musí být daná partie prohlášena za heterogenní. Když ovšem žádný z obou testů neprokáže statisticky významnou heterogenitu, pak musí být daná partie považována za partii, která není heterogenní, tedy za partii, která má statisticky nevýznamnou hladinu heterogenity.
K bodu 9.2.4 Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití složek analýzy čistoty, jakožto hodnocené vlastnosti u dobře sypatelných semen:
                      

                                                 Tabulka 9  Část 1.
--------------------------------- -------------------------------------
Průměrné       Tolerovaný rozsah   Průměrné         Tolerovaný rozsah
procentické        pro počet       procentické          pro počet
zastoupení     nezávislých vzorků  zastoupení      nezávislých vzorků
dané   složky         (N)          dané složky a          (N)
a  jejího                          jejího
doplňku                                    doplňku
--------------------------------- -------------------------------------
               5-9   10-19    20                   5-9   10-19    20
              -------------------                 ---------------------
 99,9    0,1   0,5    0,5    0,6    88,0    12,0   5,0    5,6     6,1
 99,8    0,2   0,7    0,8    0,8    87,0    13,0   5,1    5,8     6,3
 99,7    0,3   0,8    0,9    1,0    86,0    14,0   5,3    5,9     6,5
 99,6    0,4   1,0    1,1    1,2    85,0    15,0   5,4    6,1     6,7
 99,5    0,5   1,1    1,2    1,3    84,0    16,0   5,6    6,3     6,9
 99,4    0,6   1,2    1,3    1,4    83,0    17,0   5,7    6,4     7,0
 99,3    0,7   1,3    1,4    1,6    82,0    18,0   5,9    6,6     7,2
 99.2    0,8   1,4    1,5    1,7    81,0    19,0   6,0    6,7     7,4
 99,1    0,9   1,4    1,6    1,8    80,0    20,0   6,1    6,8     7,5
 99,0    1,0   1,5    1,7    1,9    78,0    22,0   6,3    7,1     7,8
 98,5    1,5   1,9    2,1    2,3    76,0    24,0   6,5    7,3     8,0
 98,0    2,0   2,1    2,4    2,6    74,0    26,0   6,7    7,5     8,2
 97,5    2,5   2,4    2,7    2,9    72,0    28,0   6,9    7,7     8,4
 97,0    3,0   2,6    2,9    3,2    70,0    30,0   7,0    7,8     8,6
 96,5    3,5   2,8    3,1    3,4    68,0    32,0   7,1    8,0     8,7
 96,0    4,0   3,0    3,4    3,7    66,0    34,0   7,2    8,1     8,9
 95,5    4,5   3,2    3,5    3,9    64,0    36,0   7,3    8,2     9,0
 95,0    5,0   3,3    3,7    4,1    62,0    38,0   7,4    8,3     9,1
 94,0    6,0   3,6    4,1    4,5    60,0    40,0   7,5    8,4     9,2
 93,0    7,0   3,9    4,4    4,8    58,0    42,0   7,5    8,4     9,2
 92,0    8,0   4,1    4,6    5,1    56,0    44,0   7,6    8,5     9,3
 91,0    9,0   4,4    4,9    5,4    54,0    46,0   7,6    8,5     9,3
 90,0   10,0   4,6    5,1    5,6    52,0    48,0   7,6    8,6     9,4
 89,0   11,0   4,8    5,4    5,9    50,0    50,0   7,6    8,6     9,4
--------------------------------- -------------------------------------


K bodu 9.2.4
Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití složek analýzy čistoty jakožto hodnocené vlastnosti u obtížně sypatelných semen:
                                                                      
                                                     Tabulka 9 Část 2.
--------------------------------- -------------------------------------                                                     
Průměrné       Tolerovaný rozsah   Průměrné         Tolerovaný rozsah
procentické        pro počet       procentické          pro počet
zastoupení     nezávislých vzorků  zastoupení      nezávislých vzorků
dané   složky         (N)          dané složky a          (N)
a      jejího                      jejího
doplňku                            doplňku
              -------------------                 ---------------------
               5-9   10-19    20                   5-9   10-19    20
--------------------------------- -------------------------------------
 99,9    0,1   0,5    0,6    0,6    88,0    12,0   5,2    5,8     6,4
 99,8    0,2   0,7    0,8    0,9    87,0    13,0   5,4    6,0     6,6
 99,7    0,3   0,9    1,0    1,1    86,0    14,0   5,5    6,2     6,8
 99,6    0,4   1,0    1,1    1,2    85,0    15,0   5,7    6,4     7,0
 99,5    0,5   1,1    1,3    1,4    84,0    16,0   5,8    6,6     7,2
 99,4    0,6   1,2    1,4    1,5    83,0    17,0   6,0    6,7     7,4
 99,3    0,7   1,3    1,5    1,6    82,0    18,0   6,1    6,9     7,5
 99.2    0,8   1,4    1,6    1,7    81,0    19,0   6,3    7,0     7,7
 99,1    0,9   1,5    1,7    1,8    80,0    20,0   6,4    7,1     7,8
 99,0    1,0   1,6    1,8    1,9    78,0    22,0   6,6    7,4     8,1
 98,5    1,5   1,9    2,2    2,4    76,0    24,0   6,8    7,6     8,4
 98,0    2,0   2,2    2,5    2,7    74,0    26,0   7,0    7,8     8,6
 97,5    2,5   2,5    2,8    3,1    72,0    28,0   7,2    8,0     8,8
 97,0    3,0   2,7    3,0    3,3    70,0    30,0   7,3    8,2     9,0
 96,5    3,5   2,9    3,3    3,6    68,0    32,0   7,4    8,3     9,1
 96,0    4,0   3,1    3,5    3,8    66,0    34,0   7,5    8,5     9,3
 95,5    4,5   3,3    3,7    4,1    64,0    36,0   7,6    8,6     9,4
 95,0    5,0   3,5    3,9    4,3    62,0    38,0   7,7    8,7     9,5
 94,0    6,0   3,8    4,2    4,6    60,0    40,0   7,8    8,8     9,6
 93,0    7,0   4,1    4,6    5,0    58,0    42,0   7,9    8,8     9,7
 92,0    8,0   4,3    4,8    5,3    56,0    44,0   7,9    8,9     9,7
 91,0    9,0   4,6    5,1    5,6    54,0    46,0   7,9    8,9     9,8
 90,0   10,0   4,8    5,4    5,9    52,0    48,0   8,0    8,9     9,8
 89,0   11,0   5,0    5,6    6,1    50,0    50,0   8,0    8,9     9,8
--------------------------------- -------------------------------------


K bodu 9.2.4
Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití složek zkoušky klíčivosti jakožto hodnocené vlastnosti u dobře sypatelných semen:

                                                    Tabulka 10 Část 1.
--------------------------------- -------------------------------------
Průměrné       Tolerovaný rozsah   Průměrné         Tolerovaný rozsah
procentické        pro počet       procentické          pro počet
zastoupení     nezávislých vzorků  zastoupení      nezávislých vzorků
dané   složky         (N)          dané složky  a          (N)
a    jejího                        jejího
doplňku                            doplňku
              -------------------                 ---------------------
               5-9   10-19    20                   5-9   10-19    20
--------------------------------- -------------------------------------
  99      1     5      6      6      74      26     22     24     26
  98      2     7      8      9      73      27     22     25     27
  97      3     9      10     11     72      28     22     25     27
  96      4     10     11     12     71      29     22     25     27
  95      5     11     12     13     70      30     23     25     28
  94      6     12     13     15     69      31     23     26     28
  93      7     13     14     16     68      32     23     26     28
  92      8     14     15     17     67      33     23     26     28
  91      9     14     16     17     66      34     23     26     29
  90     10     15     17     18     65      35     24     26     29
  89     11     16     17     19     64      36     24     26     29
  88     12     16     18     20     63      37     24     27     29
  87     13     17     19     20     62      38     24     27     29
  86     14     17     19     21     61      39     24     27     29
  85     15     18     20     22     60      40     24     27     30
  84     16     18     20     22     59      41     24     27     30
  83     17     19     21     23     58      42     24     27     30
  82     18     19     21     23     57      43     24     27     30
  81     19     19     22     24     56      44     24     27     30
  80     20     20     22     24     55      45     25     27     30
  79     21     20     23     25     54      46     25     27     30
  78     22     20     23     25     53      47     25     28     30
  77     23     21     23     25     52      48     25     28     30
  76     24     21     24     26     51      49     25     28     30
  75     25     21     24     26     50      50     25     28     30
--------------------------------- -------------------------------------

K bodu 9.2.4
Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití složek zkoušky klíčivosti jakožto hodnocené vlastnosti u obtížně sypatelných semen:
                                                    Tabulka 10 Část 2.
--------------------------------- -------------------------------------
Průměrné       Tolerovaný rozsah   Průměrné         Tolerovaný rozsah
procentické        pro počet       procentické          pro počet
zastoupení     nezávislých vzorků  zastoupení      nezávislých vzorků
dané   složky         (N)          dané složky a          (N)
a  jejího                          jejího
doplňku                            doplňku
              -------------------                 ---------------------
               5-9   10-19    20                   5-9   10-19    20
--------------------------------- -------------------------------------
  99      1     6      6      7      74      26     23     25     28
  98      2     8      8      9      73      27     23     26     28
  97      3     9      10     11     72      28     23     26     28
  96      4     10     12     13     71      29     23     26     29
  95      5     11     13     14     70      30     24     26     29
  94      6     12     14     15     69      31     24     27     29
  93      7     13     15     16     68      32     24     27     29
  92      8     14     16     17     67      33     24     27     30
  91      9     15     17     18     66      34     24     27     30
  90     10     16     17     19     65      35     25     27     30
  89     11     16     18     20     64      36     25     28     30
  88     12     17     19     21     63      37     25     28     30
  87     13     17     20     21     62      38     25     28     31
  86     14     18     20     22     61      39     25     28     31
  85     15     18     21     23     60      40     25     28     31
  84     16     19     21     23     59      41     25     28     31
  83     17     19     22     24     58      42     25     28     31
  82     18     20     22     24     57      43     25     28     31
  81     19     20     23     25     56      44     26     29     31
  80     20     21     23     25     55      45     26     29     31
  79     21     21     24             26     54      46     26     29     31
  78     22     21     24     26     53      47     26     29     31
  77     23     22     24     27     52      48     26     29     31
  76     24     22     25     27     51      49     26     29     31
  75     25     22     25     27     50      50     26     29     31
--------------------------------- -------------------------------------
K bodu 9.2.4
Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití počtu semen jiných rostlinných druhů jakožto hodnocené vlastnosti u dobře sypatelných semen:
                                                    Tabulka 11 Část 1.
---------------------------------- ----------------------------------------
Průměrný   Tolerovaný   Průměrný    Tolerovaný     Průměr-    Tolerovaný
počet      rozsah pro   počet       rozsah pro     ný počet   rozsah pro
semen      počet        semen       počet          semen      počet
jiného     nezávislých  jiného      nezávislých    jiného     nezávislých
rostlinného vzorků  (N) rostlinného vzorků  (N)    rostlinného vzorků  (N)
druhu                   druhu                      druhu
                                  
         --------------          --------------        -------------------
         5-9  10-19 20            5-9  10-19 20         5-9  10-19   20
---------------------------------- ----------------------------------------                                                           
   1      6    7    7     47      38   42   46     93     53   59   65
   2      8    9   10     48      38   43   47     94     53   60   65
   3      10   11  12     49      39   43   47     95     54   60   66
   4      11   13  14     50      39   44   48     96     54   60   66
   5      13   14  15     51      39   44   48     97     54   61   66
   6      14   15  17     52      40   45   49     98     54   61   67
   7      15   17  18     53      40   45   49     99     55   61   67
   8      16   18  19     54      40   45   50    100     55   62   67
   9      17   19  21     55      41   46   50    101     55   62   68
   10     18   2   22     56      41   46   51    102     55   62   68
   11     19   21  23     57      42   47   51    103     56   62   68
   12     19   22  24     58      42   47   51    104     56   63   69
   13     20   23  25     59      42   47   52    105     56   63   69
   14     2    23  26     60      43   48   52    106     57   63   69
   15     22   24  26     61      43   48   53    107     57   64   70
   16     22   25  27     62      43   49   53    108     57   64   70
   17     23   26  28     63      44   49   54    109     57   64   70
   18     24   26  29     64      44   49   54    110     58   65   71
   19     24   27  30     65      44   50   54    111     58   65   71
   20     25   28  30     66      45   50   55    112     58   65   71
   21     25   28  31     67      45   50   55    113     58   65   72
   22     26   29  32     68      45   51   56    114     59   66   72
   23     27   30  33     69      46   51   56    115     59   66   72
   24     27   30  33     70      46   52   56    116     59   66   73
   25     28   31  34     71      46   52   57    117     59   67   73
   26     28   32   3     72      47   52   57    118     60   67   73
   27     29   32  35     73      47   53   58    119     60   67   73
   28     29   33  36     74      47   53   58    120     60   67   74
   29     30   33  37     75      48   53   58    121     60   68   74
   30     30   34  37     76      48   54   59    122     61   68   74
   31     31   34  38     77      48   54   59    123     61   68   75
   32     31   35  38     78      49   54   60    124     61   68   75
   33     32   36  39     79      49   55   60    125     61   69   75
   34     32   36  39     80      49   55   60    126     62   69   76
   35     33   37  40     81      49   55   61    127     62   69   76
   36     33   37  41     82      50   56   61    128     62   70   76
   37     34   38  41     83      50   56   61    129     62   70   76
   38     34   38  42     84      50   56   62    130     63   70   77
   39     34   39  42     85      51   57   62    131     63   70   77
   40     35   39  43     86      51   57   62    132     63   71   77
   41     35   40  43     87      51   57   63    133     63   71   78
   42     36   40  44     88      52   58   63    134     64   71   78
   43     36   41  44     89      52   58   64    135     64   71   78
   44     37   41  45     90      52   58   64    136     64   72   78
   45     37   41  45     91      52   59   64    137     64   72   79
   46     37   42  46     92      53   59   65    138     64   72   79
---------------------------------- ----------------------------------------
Pro průměrné počty semen jiného rostlinného druhu (JRD) vyšší než 138, se tolerovaný rozsah vypočítá podle následujícího vzorce a zaokrouhlí směrem nahoru na další celé číslo:
 
Pro N = 5 - 9: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 5,44

Pro N = 10 - 19: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 6,11

Pro N = 20: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 6,69
K bodu 9.2.4
Maximální tolerované rozsahy pro test hodnoty R na hladině významnosti s 1 % pravděpodobnosti za použití počtu semen jiných rostlinných druhů jakožto hodnocené vlastnosti u obtížně sypatelných semen:
 
                                                   Tabulka 11 Část 2.
---------------------------------- ----------------------------------------
Průměrný    Tolerovaný   Průměrný    Tolerovaný     Průměrný    Tolerovaný
počet       rozsah pro   počet       rozsah  pro    počet       rozsah pro
semen       počet        semen       počet          semen       počet
jiného      nezávislých  jiného      nezávislých    jiného      nezávislých
rostlinného vzorků  (N)  rostlinného vzorků  (N)    rostlinného vzorků  (N)
druhu                    druhu                      druhu
         --------------          ---------------          -----------------                                      
         5-9  10-19 20            5-9  10-19 20           5-9  10-19  20
---------------------------------- ----------------------------------------
   1      7    8    9     47      47   53   58     93     66   74   81
   2      10   11  12     48      48   54   59     94     67   75   82
   3      12   14  15     49      48   54   59     95     67   75   82
   4      14   16  17     50      49   55   60     96     67   75   83
   5      16   18  19     51      49   55   60     97     68   76   83
   6      17   19  21     52      50   56   61     98     68   76   83
   7      19   21  23     53      50   56   62     99     68   77   84
   8      20   22  24     54      51   57   62    100     69   77   84
   9      21   23  26     55      51   57   63    101     69   77   85
   10     22   25  27     56      52   58   63    102     69   78   85
   11     23   26  28     57      52   58   64    103     70   78   86
   12     24   27  30     58      52   59   64    104     70   79   86
   13     25   28  31     59      53   59   65    105     70   79   86
   14     26   29  32     60      53   60   65    106     71   79   87
   15     27   30  33     61      54   60   66    107     71   80   87
   16     28   31  34     62      54   61   66    108     71   80   88
   17     29   32  35     63      55   61   67    109     72   80   88
   18     29   33  36     64      55   62   68    110     72   81   88
   19     30   34  37     65      56   62   68    111     72   81   89
   20     31   35  38     66      56   63   69    112     73   81   89
   21     32   36  39     67      56   63   69    113     73   82   90
   22     33   36  40     68      57   64   70    114     73   82   90
   23     33   37  41     69      57   64   70    115     74   83   90
   24     34   38  42     70      58   65   71    116     74   83   91
   25     35   39  42     71      58   65   71    117     74   83   91
   26     35   40  43     72      58   65   72    118     75   84   92
   27     36   40  44     73      59   66   72    119     75   84   92
   28     37   41  45     74      59   66   73    120     75   84   92
   29     37   42  46     75      60   67   73    121     76   85   93
   30     38   42  46     76      60   67   74    122     76   85   93
   31     38   43  47     77      60   68   74    123     76   85   93
   32     39   44  48     78      61   68   75    124     76   86   94
   33     40   44  49     79      61   69   75    125     77   86   94
   34     40   45  49     80      62   69   75    126     77   86   95
   35     41   46  50     81      62   69   76    127     77   87   95
   36     41   46  51     82      62   70   76    128     78   87   95
   37     42   47  51     83      63   70   77    129     78   87   96
   38     43   48  52     84      63   71   77    130     78   88   96
   39     43   48  53     85      63   71   78    131     79   88   96
   40     44   49  54     86      64   71   78    132     79   88   97
   41     44   50  54     87      64   72   79    133     79   89   97
   42     45   50  55     88      65   72   79    134     79   89   98
   43     45   51  55     89      65   73   80    135     80   89   98
   44     46   51  56     90      65   73   80    136     80   90   98
   45     46   52  57     91      66   74   80    137     80   90   99
   46     47   52  57     92      66   74   81    138     81   90   99
---------------------------------- ----------------------------------------
Pro průměrné počty semen jiného rostlinného druhu (JRD) vyšší než 138, se tolerovaný rozsah vypočítá podle následujícího vzorce a zaokrouhlí směrem nahoru na další celé číslo:
 
Pro         N = 5 - 9: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 6,82

Pro N = 10 - 19: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 7,65

Pro N = 20: R = (odmocnina (průměrný počet semen JRD)) x 8,38
Příloha 2
Vzory formulářů a dokladů
(1) Vzory formulářů
a) žádosti o kontrolu osiva

b) žádosti o odběr vzorku

c) žádosti o elektroforézu

d) potisku vzorkovnice

e) formuláře pro vedení evidence při výrobě rozmnožovacího materiálu (Partiový štítek), formulář je možné vést i v elektronické podobě

f) formuláře pro vedení evidence návěsek u dodavatele, formulář je možné vést i v elektronické podobě

g) formuláře protokolu o likvidaci návěsek

h) vzor návěsky vzorku (žádosti) pro stanovení zdravotního stavu sadby brambor (test ELISA) nebo pro mechanický rozbor sadby brambor

i) návěsky vzorku na vegetační zkoušku

j) návěsky vzorku sadby brambor jiné země původu

(2) Vzor dokladu
a) Protokol z hodnocení vegetační zkoušky
            


          
Příloha Protokolu z hodnocení vegetační zkoušky zemědělských plodin
            


          
Příloha Protokolu z hodnocení vegetační zkoušky zelenin
            


          
Příloha 3
Postup pro hodnocení množitelských porostů
1. Všeobecné podmínky
(1) Množitelské porosty se hodnotí v době, kdy je vývoj rostlin nejvhodnější pro posouzení jejich rozhodujících vlastností. Každý množitelský porost se přehlíží nejméně jedenkrát. Počet přehlídek je stanoven pro každý druh.
(2) Při přehlídce množitelského porostu je přítomen zástupce dodavatele.
(3) Při hodnocení množitelských porostů se provádí kontrola
a) dodržení sledu předplodin - dodavatel je povinen uvést v žádosti o uznání porostu jaké předplodiny byly ve sledovaném období na pozemku pěstovány. Kontrola sledu předplodin se provádí
1. při podání žádosti,
2. před provedením přehlídky množitelského porostu v písemných záznamech množitele (kniha, příp. karta honů),
3. při vlastní přehlídce množitelského porostu,
b) dodržení stanovené minimální vzdálenosti k zamezení
1. nežádoucí příměsi během vegetace nebo při sklizni ze sousedního porostu (dále jen „mechanická izolace“). Nedodržení mechanické izolace se posuzuje jako tzv. odstranitelná závada. Po jejím odstranění může dodavatel požádat o kontrolní přehlídku,
2. možného přenosu pylu u cizosprašných druhů nebo k přenosu chorob (dále jen „prostorová izolace“). Prostorová izolace se kontroluje z předložené katastrální mapy a v terénu při přehlídce množitelského porostu. Nedodržení prostorové izolace se posuzuje jako neodstranitelná závada. Porost se v tomto případě neuzná a nebude dále přehlížen. U velkých množitelských porostů je možné vytvořit dostatečnou prostorovou izolaci oddělením části množitelského porostu a pak povolit kontrolní přehlídku,
c) množitelského porostu formou přehlídky, při které se hodnotí
1. celkový stav porostu,
2. čistota druhu,
3. čistota odrůdy,
4. zaplevelení,
5. výskyt škodlivých organizmů.
(4) Neodpovídá-li porost svými parametry hodnotám kategorie, na kterou byla podána žádost o uznání, ale odpovídá hodnotám kategorie nižší, lze porost uznat v nižší kategorii jen na základě nové žádosti dodavatele s uvedením odpovídající kategorie a generace. Hodnocení se pak vztahuje k nově uvedené kategorii.
(5) Dodavatel může podat žádost o zastavení řízení o uznání množitelského porostu (dále jen „odhlášení množitelského porostu“). Pro odhlášení množitelského porostu platí tyto zásady:
a) odhlášení je možné pouze před vykonáním přehlídky, a to na tom pracovišti Ústavu, kde podal žádost,
b) v době již probíhajících přehlídek oznámí dodavatel tuto skutečnost současně i přehližiteli,
c) není-li množitelský porost odhlášen a nesplňuje-li podmínky pro provedení přehlídky, ke které se přehližitel dostavil zbytečně, bude vystaveno „Rozhodnutí o neuznání množitelského porostu“, náklady spojené s tímto úředním výkonem budou dodavateli účtovány.
(6) Při podezření, že se změnil stav množitelského porostu, po odstranění závady množitelského porostu nebo v případě nesouhlasu dodavatele s výsledkem přehlídky množitelského porostu je možné provést kontrolní přehlídku. Postupy jsou následující:
a) po celou dobu vegetace, zejména pak při důvodném podezření, že se stav množitelského porostu od doby přehlídky změnil, může přehližitel provést kontrolní přehlídku a změnit původní hodnocení. O této skutečnosti neprodleně uvědomí dodavatele,
b) dodavatel může požádat o kontrolní přehlídku pouze u porostů neuznaných pro odstranitelné závady. Po odstranění závad písemně požádá o kontrolní přehlídku pracoviště Ústavu, u kterého byla podána žádost o uznání množitelského porostu a za předpokladu, že množitelský porost je ještě ve vegetační fázi, která je vhodná pro provedení kontrolní přehlídky.
Odstranitelné závady jsou
1. druhové a odrůdové příměsi,
2. zaplevelení,
3. nedodržení mechanické izolace,
4. nedodržení prostorové izolace, pokud je možné závadu odstranit dodatečným mechanickým zásahem dle odst. 3 písm. b) bodu 2,
c) nesouhlasí-li dodavatel s výsledkem přehlídky množitelského porostu, může písemně nebo v elektronické podobě požádat o kontrolní-komisionelní přehlídku na Odboru osiva a sadby v Praze. Kontrolní přehlídka bude provedena za účasti odpovědných pracovníků Ústavu, zástupců dodavatele a případně přizvaných odborníků. Svolání všech účastníků zajistí Ústav. Přehlídka bude provedena za těchto předpokladů:
1. porost bude ještě ve vegetační fázi vhodné pro hodnocení,
2. bude přítomen přehližitel, který prováděl předchozí přehlídku porostu,
3. v porostu nebyly prováděny zásahy, které by měly vliv na stav porostu,
(7) U druhů, popřípadě kategorií, u kterých je předepsáno více přehlídek množitelských porostů, se v jednotlivých přehlídkách hodnotí vlastnosti množitelských porostů stanovené pro danou přehlídku. O každé přehlídce se vyhotoví záznam.
(8) Hodnocení množitelských porostů podle certifikačních schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj probíhá současně s jejich hodnocením podle národní legislativy. Nedílnou součástí certifikace podle těchto schémat je provedení vstupní a výstupní vegetační zkoušky podle přílohy č. 4.
2. Hodnocení množitelského porostu při přehlídce
(1) Přehližitel provede přehlídku množitelského porostu a na základě pozorování vyplní záznam o výsledku přehlídky množitelského porostu, jehož vzor je uveden v příloze č. 2 a rozhodne o závěrečném hodnocení, které rovněž zaznamená do tiskopisu.
(2) Přehližitel prochází porost tak, aby získal ucelenou představu o jeho celkovém stavu. Porosty o velikosti do 1 ha se prochází po celé ploše, větší porosty podle tvaru pozemku, po úhlopříčkách (obr. 1), popřípadě ve směru delší osy dle obr. 2.
          


        
(3) Během přehlídky provede přehližitel na náhodně zvolených místech porostu hodnocení. Jedno dílčí hodnocení se provádí vždy na ploše 100 m2, přičemž se směr chůze nemění. Počet dílčích hodnocení vychází z výměry pozemku
  
  
                                                      Tab. 1
--------------------------------- ----------------------------
          Výměra množitelského       minimální počet
                 porostu                hodnocení
--------------------------------- ----------------------------
                 1 - 20 ha               5
            nad 20 - do 50 ha           10
              více než 50 ha            15
--------------------------------- ---------------------------- 
    
(4) U brambor a jiných řádkových kultur (např. sazeček) se výskyt chorob a příměsí hodnotí 100 po sobě jdoucích rostlinách a počet hodnocení vychází z následující tabulky:
                               
                                                       Tab. 2
--------------------------------- ----------------------------
          Výměra množitelského       minimální počet
                 porostu                hodnocení
--------------------------------- ----------------------------
                1 - 3 ha                    5
            nad 3 - do 20 ha               10
             více než 20 ha       na každé 3 ha 1 hodnocení
--------------------------------- ----------------------------
  
(5) Při dílčích hodnoceních se postupuje následujícím způsobem:
a) v případě zjištěných mezních hodnot se počet hodnocení zdvojnásobí,
b) u rostlinných příměsí se počítá vždy celá fertilní rostlina, nikoliv jednotlivé odnože,
c) aritmetický průměr počítaných znaků při dílčím hodnocení je součet hodnot daného znaku dělený počtem hodnocení.
S výjimkou znaků, jejichž limit je stanoven jako číslo s desetinnými místy, se výsledek zaokrouhluje na celá čísla. Čísla menší nebo rovna 0,5 se zaokrouhlují na 0, čísla větší než 0,5 se zaokrouhlují na 1.
  (6)  Pro  závěrečné hodnocení a zápis do „Záznamu o  výsledku
přehlídky  množitelského porostu“ se používá souběžně vyjádření
bodové   a   slovní.  Používá  se  sestupná   bodová   stupnice
s označením 9, 7, 5, 3 a 1.
  
  
                                                         Tab. 3
-------------- -------------------------------------------------
    Bodové                   Popis*), **), ***)
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------
      9        stav    velmi   dobrý,   bez   nedostatků;    u
               počitatelných  závad se vztahuje k  ojedinělému
               výskytu  do  0,5  (včetně) nebo mimo  počítání;
               slovní vyjádření se většinou nepoužívá

      7        stav    dobrý,    nedostatky    minimální;    u
               počitatelných   závad  - maximální  výskyt  50%
               stanovených hodnot

      5        stav  průměrný,  nedostatky ještě  přípustné  v
               mezní   hodnotě;  u   počitatelných  závad    -
               výskyt    nejvýše   do   hraničních stanovených
               hodnot

      3        stav  podprůměrný, nedostatky  jsou  ve  větším
               rozsahu    než  je  stanoveno,  ale  dodatečným
               zásahem jsou odstranitelné; počitatelné  závady
               jsou nad stanovenými hodnotami;
               porost   se  neuzná,   po   odstranění    závad
               lze   požádat   o kontrolní přehlídku

      1        stav  velice špatný, nedostatky jsou ve  velkém
               rozsahu  a   nelze   je odstranit  jedná  se  o
               porost,  který je ve velmi špatném stavu  zcela
               polehlý,   velmi  silně  zaplevelený;   selekce
               druhových   či  odrůdových  příměsí   nepřipadá
               v  úvahu;  porost  se neuzná;  pokud  dodavatel
               s výsledky přehlídky nesouhlasí, může požádat o
               kontrolní-komisionelní přehlídku
-------------- -------------------------------------------------
*)   je-li  porost  hodnocen  u jedné  z  vlastností  1  bodem,
     ostatní vlastnosti se již nehodnotí,
**)  je-li  u některého z ukazatelů vyhláškou předepsáno „nesmí
     se  vyskytovat“, porost nebude uznán při zjištění jediného
     škodlivého organismu nebo rostliny,
***) je-li  u některého z ukazatelů vyhláškou předepsán „nulový“
     výskyt, je možno tolerovat výskyt ojedinělý (do průměru  0,5
     včetně)  nebo  mimo  počítání (náhodně  nalezená,  ojedinělá
     závada).
(7) Záznam o výsledku přehlídky množitelského porostu
a) obdrží přehližitel v podobě seznamu množitelských porostů, který obsahuje potřebné údaje o množiteli, pozemku, plodině a předplodinách,
b) je přehližitelem zapsán do pracovního záznamu a neprodleně vyplněn do záznamu o přehlídce množitelského porostu v informačním systému Ústavu,
c) je po kontrole všech vyplněných údajů podkladem pro ukončení přehlídky množitelského porostu v informačním systému Ústavu a prostřednictvím dálkového přístupu je výsledek přehlídky množitelského porostu uvolněn k nahlížení dodavateli, který podal žádost o uznání daného množitelského porostu.
3. Technologický postup při hodnocení množitelského porostu
3.1 Celkový stav porostu
(1) Hodnocení vychází z posouzení celkového stavu porostu zjištěného během celé přehlídky, nejen v rámci dílčích počítání nejedná se pouze o hodnocení semenářské a posouzení druhové a odrůdové čistoty, ale o kompletní pohled s aspektem vegetační vyrovnanosti, zapojení, polehlosti, zaplevelení, celkového zdravotního stavu a to i ve vztahu k výnosu a kvalitě předpokládané sklizně.
  (2) Bodové hodnocení
                                                         Tab. 4
-------------- -------------------------------------------------
    Bodové                          Popis
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------  
      9        porost     dokonale     zapojený,     vegetačně
               vyrovnaný, nepolehlý, nezaplevelený, zdravý,  s
               předpokladem          vysokého           výnosu
               (u   ostatních  ukazatelů  není  použito  nižší
               bodové hodnocení než 7)

      7        porost dobře  zapojený,  polehlý  max.  na   25
               %  plochy,  vegetačně  ne  zcela  vyrovnaný,  u
               kterého   lze  zaplevelení  a  zdravotní   stav
               hodnotit  slovem slabě, s předpokladem  dobrého
               výnosu

      5        porost   prořídlý, polehlost  nad 25 %  plochy,
               nevyrovnaný,  zaplevelení  a   zdravotní   stav
               střední, s předpokladem průměrného výnosu

      3        porost  mezerovitý, řídký, silně  polehlý  (nad
               50   %,  kdy  již  nelze  zodpovědně  posuzovat
               druhovou    a    odrůdovou   čistotu),    silně
               zaplevelený,  ve  špatném zdravotním  stavu,  s
               předpokladem podprůměrného výnosu

      1        porost    prakticky   nehodnotitelný,    stupeň
               polehlosti  neumožňuje  hodnocení  pravosti   a
               čistoty   odrůdy,   silně  zaplevelený,   silně
               poškozený   chorobami  a   škůdci,   předpoklad
               sklizně je zcela minimální
-------------- -------------------------------------------------
(3) K hodnocení celkového stavu porostu patří i odhad celkové sklizně, přehližitel jej uvede při poslední předepsané přehlídce (případně kontrolní přehlídce) porostu, je uváděn odhad celkové čisté sklizně z přehlížené plochy.
3.2. Čistota druhu
(1) Hodnotí se příměsi jiného rostlinného druhu téže skupiny plodin, případně druhů příbuzných,
a) u kterých je stanoven maximální výskyt v množitelském porostu početně nebo procenticky,
b) jejichž výskyt není v množitelském porostu stanoven. Tyto druhy budou do záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu zapisovány sestupně, podle síly pokryvnosti, při nižším výskytu bude zaznamenán i početní stav
(2) U zjištěných příměsí se uvádí celý druhový název nebo alespoň název rodový s uvedením zjištěného počtu.
(3) Bodové hodnocení
                                                          Tab. 5
-------------- -------------------------------------------------
    Bodové                          Popis
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------
      9        a) porost je zcela prost příměsí jiného druhu
                 (max. výskyt - ojediněle,   rostlinných druhů
                  mimo počítání)
               b) porost  bez  výskytu  nebo  s  minimálním
                  výskytem jiných druhů

      7        a) výskyt  rostlin   jiných   druhů  dosahuje
                  maximálně 50%    stanovených hodnot
               b) slabý výskyt

      5        a) výskyt   rostlin  jiných  druhů  dosahuje
                  maximálně stanovených hodnot
               b) střední  výskyt jiných rostlinných  druhů,
                  přičemž  je možné hodnotit čistotu a  pravost
                  odrůdy

      3        a) výskyt  rostlin  jiných  druhů  přesahuje
                  stanovené hodnoty, a to v     množství, kdy lze
                  ještě  provést  selekci a  povolit  kontrolní
                  přehlídku

               b) silný  výskyt  jiných  rostlinných  druhů,
                  následný výskyt semen těchto druhů je z osiva
                  čištěním  neodstranitelný, pravost a  čistota
                  odrůdy je obtížně hodnotitelná

      1        a) výskyt rostlin jiných rostlinných druhů je v
                  množství, které již  selekci  neumožňuje
               b) výskyt  rostlin  velmi  silný,  není  možné
                  hodnotit    ostatní    vlastnosti    potřebné
                  k uznání porostu
-------------- -------------------------------------------------
(4) Jiné rostlinné druhy podle bodu 3.2. odst. 1 písmene a) i b) se do záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu zapisují jednou bodovou hodnotou, a to vždy nižší z obou zjištěných.
3.3 Čistota odrůdy
(1) Hodnotí se výskyt jiných odrůd a zřetelně odchylných typů u posuzovaného druhu. Hodnocení se provádí podle úředního popisu morfologie rostlin dané odrůdy.
(2) Slovní hodnocení - přehližitel uvede počet jednotlivých odchylek. Celkový součet odchylek bude uveden číselně na záznamu v příslušné kolonce vpravo. U porostů kategorií SE a E přehližitel uvede navíc i stručný popis odchylných rostlin vyjadřující rozdílnost od popisu odrůdy.
(3) Bodové hodnocení
                                                         Tab. 6
-------------- ------------------------------------------------- 
    Bodové                          Popis
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------
      9        porost je  zcela  prost  odrůdových  příměsí  a
               zřetelně  odlišných  typů (maximální  výskyt  -
               ojediněle, mimo počítání)

      7        výskyt   rostlin   jiných  odrůd   a   zřetelně
               odchylných   typů  dosahuje  maximálně   50   %
               stanovených hodnot

      5        výskyt   rostlin   jiných  odrůd   a   zřetelně
               odchylných  typů dosahuje maximálně stanovených
               hodnot

      3        výskyt   rostlin   jiných  odrůd   a   zřetelně
               odchylných typů přesahuje stanovené hodnoty,  a
               to v množství, kdy lze ještě provést selekci  a
               povolit kontrolní přehlídku

      1        výskyt   rostlin   jiných  odrůd   a   zřetelně
               odchylných  typů  je  v   množství,  které  již
               selekci   neumožňuje,  nebo  došlo   k   záměně
               odrůdy.
-------------- -------------------------------------------------
3.4 Zaplevelení
(1) Hodnotí se výskyt jiných rostlinných druhů, plevelných i kulturních, které nepodléhají hodnocení v bodě 3.2. Jedná se o druhy
a) u kterých je stanoven maximální výskyt v množitelském porostu početně nebo procenticky,
b) jejichž výskyt není v množitelském porostu stanoven. Tyto druhy budou do záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu zapisovány sestupně, podle síly pokryvnosti.
(2) U zjištěných příměsí jiných rostlinných druhů, které jsou limitovány početně, se uvádí rodový i druhový název, u ostatních příměsí se uvádí alespoň název rodu.
(3) Bodové hodnocení
                                                          Tab. 7
-------------- -------------------------------------------------
    Bodové                          Popis
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------
      9        a) porost  bez  výskytu stanovených  jiných
                  rostlinných druhů
               b) porost   bez   výskytu  nebo  s   minimálním
                  výskytem jiných rostlinných druhů

      7        a) porost s  výskytem maximálně 50% z  počtu
                  stanovených jiných rostlinných druhů
               b) slabé zaplevelení

      5        a) porost s výskytem jiných rostlinných
                  druhů nepřesahujícím stanovené hodnoty
               b) střední  výskyt jiných rostlinných
                  druhů, přičemž je možné hodnotit čistotu a
                  pravost odrůdy

      3        a) výskyt    jiných    rostlinných    druhů
                  převyšující   stanovené   hodnoty,   přičemž
                  selekce v porostu je možná
               b) silný  výskyt  jiných  rostlinných  druhů,
                  následný   výskyt  semen  těchto  druhů   je
                  z  osiva čištěním neodstranitelný, pravost a
                  čistota odrůdy je obtížně hodnotitelná

      1        a) výskyt  rostlin jiných rostlinných  druhů
                  v   množství   několikanásobně   převyšující
                  stanovené  hodnoty  neumožňuje  selekci  pro
                  stanovení výskytu je možné použít odhad
               b) zaplevelení velmi silné , není  možné
                  hodnotit ostatní vlastnosti potřebné k uznání
                  porostu
-------------- -------------------------------------------------
(4) Jiné rostlinné druhy podle bodu 3.4. odst. 1 písmene a) i b) se do záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu zapisují jednou bodovou hodnotou, a to vždy nižší z obou zjištěných.
3.5 Zdravotní stav
(1) Hodnotí se výskyt škodlivých organizmů (chorob a škůdců) v množitelském porostu. Jedná se o škodlivé organizmy,
a) u kterých je stanoven maximální výskyt v množitelském porostu početně nebo procenticky,
b) jejichž výskyt není v množitelském porostu stanoven, ale zapisuje se do záznamu o výsledku množitelského porostu a bere se v úvahu při silném poškození porostu.
(2) V případě výskytu karanténních škodlivých organizmů se porost neuzná.
(3) Bodové hodnocení
             

                                            Tab. 8
-------------- -------------------------------------------------
    Bodové                          Popis
  hodnocení
-------------- -------------------------------------------------
      9        a) množitelský  porost  bez  výskytu  rostlin
                  napadených  sledovanými škodlivými organizmy,
                  nebo je výskyt ojedinělý
               b) ojedinělý výskyt škodlivých organizmů
                  v množitelském porostu

      7        a) množitelský  porost s výskytem  napadených
                  rostlin maximálně 50% ze stanoveného počtu
               b) slabý výskyt škodlivých organizmů
                  v množitelském porostu

      5        b) množitelský  porost  s  výskytem   napadených
                  rostlin nepřesahujícím  stanovené hodnoty
               c) střední   výskyt   škodlivých   organizmů
                  v  množitelském porostu

      3        a) množitelský  porost s výskytem  napadených
                  rostlin nad stanovené hodnoty, přičemž selekci
                  v porostu lze provést, je-li vhodná
               b) silný výskyt škodlivých organizmů
                  v množitelském porostu

      1        velmi   silný   výskyt  škodlivých   organizmů,
               výskyt karanténních škodlivých organizmů
-------------- -------------------------------------------------
(4) Škodlivé organizmy podle bodu 3.5. odstavce 1 písmene a) i b) se do záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu zapisují jednou bodovou hodnotou, a to vždy nižší z obou zjištěných.
Příloha 4
Pravidla pro zakládání a vyhodnocování vegetačních zkoušek
1. Účel a princip vegetační zkoušky
(1) Vegetační zkouška umožňuje posoudit vlastnosti rozmnožovacího materiálu ve znacích, které jsou jinými metodami obtížně stanovitelné, nebo je jejich stanovení jinými metodami málo průkazné nebo příliš nákladné.
(2) Vegetační zkouškou se kontroluje druhová a odrůdová čistota a pravost, procento hybridnosti, popřípadě zdravotní stav. Rovněž se sleduje, zda během procesu množení osiva nedochází ke změnám znaků odrůd.
(3) Pravost odrůdy se posuzuje na základě vizuálního porovnávání rostlin vzešlých na kontrolní parcele oseté reprezentativním vzorkem posuzované partie a rostlin vzešlých na parcele oseté standardním vzorkem dané odrůdy. Tím se zjišťuje, zda rostliny posuzovaného vzorku odpovídají úřednímu popisu dané odrůdy.
(4) Úroveň čistoty odrůdy se posuzuje zjištěním počtu takových rostlin vzešlých na kontrolní parcele, které neodpovídají přesně popisu odrůdy. Tím se zjišťuje, zda posuzovaný vzorek vyhovuje stanoveným normám pro čistotu odrůdy.
2. Typy vegetačních zkoušek
2.1 Vegetační zkoušky podle schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj
(1) Ústav certifikuje osivo podle schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro odrůdovou certifikaci osiv pohybujících se na mezinárodním trhu. Certifikáty, které potvrzují odrůdovou pravost a čistotu osiva, jsou vydávány za předpokladu vyhovujícího výsledku vstupní vegetační zkoušky, odebrání vzorku na výstupní vegetační zkoušku a vyhovujícího výsledku polní přehlídky nebo přehlídek.
a) vstupní vegetační zkouška:
1. zkouška probíhá ve stejném, případně předchozím, vegetačním období, ve kterém je hodnocen množitelský porost,
2. hodnocení vstupní vegetační zkoušky vstupního rozmnožovacího materiálu může být využito při hodnocení množitelského porostu,
3. hodnocení vegetační zkoušky by se mělo shodovat s hodnocením množitelského porostu,
4. v případě zjištění závad se zjistí jejich příčina a posoudí se závažnost. Pokud se nejedná o vnější vlivy, jsou tyto závady důvodem k nevydání certifikátu,
b) výstupní vegetační zkouška:
1. zkouška probíhá ve vegetačním období, kdy je daná partie již uznána a je uváděna do oběhu, případně i vyseta na plochy běžného pěstování, tudíž v případě zjištění závad lze provést jakékoli opatření pouze u těch partií nebo jejich částí, které ještě nebyly uvedeny do oběhu,
2. porovnávají se rostliny vypěstované z uznané partie osiva s rostlinami vypěstovanými ze standardního vzorku, proto výsledky výstupní vegetační zkoušky slouží ke kontrole, zda v průběhu množení osiva nedochází k nežádoucím změnám v odrůdové čistotě,
3. výstupní vegetační zkouška může být současně vstupní vegetační zkouškou pro osivo další generace,
4. výstupní vegetační zkoušku je nezbytné založit u hybridních odrůd, protože v těchto případech nelze posoudit pravost ani čistotu odrůdy v množitelském porostu osiva.
2.2 Polní vegetační zkouška jako následná kontrola a kontrola osiva uvedeného do oběhu
Provádí se v následujících případech:
a) šlechtitelský rozmnožovací materiál, který je uváděn do oběhu,
b) rozmnožovací materiál předstupňů a základní rozmnožovací materiál takových odrůd, které se v předchozím uznávacím řízení množitelských porostů jevily jako problematické nebo u kterých dodavatel poprvé podal žádost o uznání,
c) při kontrole výroby a uvádění rozmnožovacího materiálu do oběhu,
d) při kontrole standardního osiva a sazenic zeleniny,
e) při kontrole vybraných partií osiva a sadby dovážených ze třetích zemí,
f) při kontrole pověřených osob,
g) při kontrole úředně nezapsaných odrůd,
h) reklamace dodávky osiva,
i) u partií osiv, u kterých je pochybnost o pravosti nebo čistotě odrůdy,
j) při následné kontrole hybridnosti,
k) při kontrole osiva uchovávaných odrůd,
l) při kontrole osiva odrůd vyšlechtěných pro pěstování za zvláštních podmínek,
m) při kontrole automatického vzorkovadla.
2.3 Kontrola procenta hybridnosti
Zkouška se provádí formou následné kontroly osiva hybridních odrůd. Způsob provedení zkoušek u jednotlivých druhů je uveden v tabulce 1.
Tabulka č. 1

----------------------------------------------------------------------------------
Druh               Postupy a způsoby hodnocení
----------------------------------------------------------------------------------
řepka ozimá        Porost se zakládá ve dvou opakováních na odlišných lokalitách; 
                   hybridnost se kontroluje ve fázi kvetení rostlin, přičemž 
                   se hodnotí se každá rostlina samostatně. 
                   Rodičovské komponenty se kontrolují obdobně, a to pouze na 
                   jedné lokalitě. 
----------------------------------------------------------------------------------
žito               Kontroluje se obnovitel a technická směs. Je třeba přihlížet 
                   k obsahu 5 - 8 % obnovitele v technické směsi. V případě, že se 
                   nejedná o odrůdu pěstovanou v technické směsi, přihlíží se při 
                   zakládání a hodnocení vegetační zkoušky k metodice šlechtitele.
----------------------------------------------------------------------------------
pšenice            Při zakládání a hodnocení vegetační zkoušky se přihlíží 
                   k metodice šlechtitele.
----------------------------------------------------------------------------------
rajče              Osivo  se vysévá do sadbovačů, hodnocení se provádí ve fázi 
                   prvního pravého listu. Hodnotí se tvar pravého listu. 
----------------------------------------------------------------------------------
paprika            Osivo  se vysévá do sadbovačů, sadba se vysází do skleníku; 
                   hodnotí se jednotlivé rostliny s plně vyvinutými plody. Podle 
                   popisu odrůdy se hodnotí rostlina, tvar, postavení a barva 
                   plodu. 
----------------------------------------------------------------------------------
okurky             Rostliny se hodnotí jednotlivě. Podle popisu odrůdy se hodnotí 
                   rostlina, typ kvetení a plody. 
----------------------------------------------------------------------------------
kedluben, zelí     Zjišťuje se výskyt rodičovských komponentů.
----------------------------------------------------------------------------------
ostatní            Zjišťuje se výskyt rodičovských komponentů a výskyt 
                   nehybridních rostlin.
----------------------------------------------------------------------------------
2.4 Následná kontrola sadby brambor
Kontrole podléhá sadba v uznávacím řízení v kategorii SE1 (případně SE2), nové odrůdy zařazené ve státních odrůdových zkouškách, pokud je požádáno o uznávací řízení, odrůdy mající výsledek testu metodou ELISA vyšší, než je průměrný výsledek zdravotního stavu všech odrůd v daném roce, revizní vzorky a vzorky sadby dovážených a vyvážených partií.
2.5 Stanovení procenta výskytu plevelných řep v osivu cukrovky a krmné řepy
Při stanovení výskytu semen plevelné řepy v osivu cukrovky a krmné řepy je vegetační zkouška zakládána ve dvou opakováních o celkové ploše 45 m2, kde je bez jednocení vypěstováno cca 2 000 rostlin.
3. Technologický postup
(1) Při vegetační zkoušce se zjišťuje, zda rostliny vyrostlé na kontrolní parcele ze zkušebního vzorku odpovídají svými vlastnostmi
a) úřednímu popisu odrůdy,
b) rostlinám standardního vzorku,
c) hodnotám stanoveným pro posuzování množitelských porostů.
(2) U většiny rostlinných druhů jsou vegetační zkoušky založeny na vybraných odrůdových znacích uvedených ve směrnicích UPOV (Union for the Protection of New Varieties of Plants) pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti, podle kterých byly odrůdy registrovány.
3.1 Zkušební vzorky
Minimální hmotnosti vzorků pro vegetační zkoušky jsou uvedeny v příloze č. 5. Konečné termíny dodání vzorků pro vegetační zkoušky na zkušební stanice jsou uvedeny v tabulce 2. Vzorek, který je dodán na zkušební stanici po termínu uvedeném v tabulce 2, nebude zařazen v daném vegetačním období do zkoušek; vzorek může být zařazen do zkoušek v následujícím vegetačním období.
 
Tabulka č. 2

--------------------------------------------------------------------------
Druh                                                        Termín
--------------------------------------------------------------------------
POLNÍ PLODINY
--------------------------------------------------------------------------
Obiloviny
- jarní                                                     15.3.
- kukuřice                                                  15.4.
- ozimý ječmen                                              15.9.
- ostatní ozimé obiloviny                                   30.9.
--------------------------------------------------------------------------
Luskoviny
- ozimé (vč. vikev panonská a vikev huňatá)                 15.9.
- jarní                                                     15.3.
--------------------------------------------------------------------------
Olejniny jarní                                              15.3.
Olejniny ozimé                                              20.8.
- řepka  na zkoušku hybridnosti                             15.8.
--------------------------------------------------------------------------
Jeteloviny                                                  30.3.
- jetel nachový                                             20.8.
--------------------------------------------------------------------------
Trávy
- jílek mnohokvětý jednoletý                                31.3.
- jílek mnohokvětý italský                                  31.8.
- víceleté trávy                                            15.4.
--------------------------------------------------------------------------
svazenka                                                    15.3.
--------------------------------------------------------------------------
tuřín                                                       31.1.
--------------------------------------------------------------------------
cukrovka, cukrovka - hodnocení plevelných řep               15.3.
--------------------------------------------------------------------------
krmná řepa                                                  15.3.
--------------------------------------------------------------------------
brambory - sadba                                            15.3.
--------------------------------------------------------------------------
ZELENINY
--------------------------------------------------------------------------
cibule  a česnek jarní, čekanka, hrách dřeňový,             31.1.
středně rané až velmi pozdní odrůdy kapusty, 
květáku a zelí, mrkev, paprika, pažitka, petržel, 
pór, rajče, ředkev, řepa salátová, salát letní 
a podzimní,  zelí pekingské, vodnice         
--------------------------------------------------------------------------
fazol, kukuřice, meloun cukrový a vodní, tykev              28.2.
--------------------------------------------------------------------------
okurka polní                                                31.3.
--------------------------------------------------------------------------
cibule ozimá                                                30.7.
--------------------------------------------------------------------------
česnek ozimý                                                30.9.
--------------------------------------------------------------------------
brokolice, celer, kadeřávek, velmi rané až                  31.12
polorané odrůdy kapusty, květáku a zelí, 
kedluben, okurka rychlená, ředkvička, salát 
k rychlení a jarní, špenát       
--------------------------------------------------------------------------

3.2 Standardní vzorek
(1) Standardní vzorek je vzorek osiva odrůdy, se kterým je zkušební vzorek srovnáván za účelem prověření odrůdové pravosti a čistoty. Je vždy vysetý v bezprostřední blízkosti zkoušeného vzorku.
(2) Jako standardní vzorek se používá
a) vzorek dodaný Ústavu šlechtitelem při registraci odrůdy,
b) vzorek, který si Ústav vyžádá od šlechtitele nebo udržovatele dané odrůdy,
c) u odrůdy registrované v zahraničí vzorek dodaný na žádost Ústavu úřední autoritou příslušné země.
(3) Jako standardní vzorek je možné použít
a) úředně odebraný vzorek osiva rozmnožovacího materiálu předstupňů a základního rozmnožovacího materiálu,
b) certifikovaný rozmnožovací materiál první generace u syntetických odrůd, allogamních druhů a všech hybridních odrůd,
c) inbrední linie a rodičovské komponenty v kategoriích rozmnožovací materiál předstupňů nebo základní rozmnožovací materiál, které jsou používány k výrobě hybridních odrůd.
Tyto vzorky je možné použít za předpokladu, že u osiva byla porovnána uniformita a stálost se vzorkem dodaným Ústavu šlechtitelem při registraci odrůdy.
(4) V případě ztráty klíčivosti nebo spotřebování zásoby osiva si Ústav vyžádá nový standardní vzorek, a to v předstihu alespoň jednoho vegetačního období.
3.3 Parcely pro vegetační zkoušky
(1) Vegetační zkoušky se zakládají na zkušebních stanicích Ústavu v podmínkách polních maloparcelních zkoušek nebo v chráněných prostorách skleníků nebo fóliovníků.
(2) Vegetační zkouška se zakládá v klimaticky teplejší oblasti, s možností závlahy pro rychlejší vzejití, které zaručí možnost dřívějšího hodnocení rostlin než v oblasti s množitelskými porosty.
(3) Pozemek, na kterém jsou parcely s vegetačními zkouškami umístěny, nesmí být zaplevelen volně rostoucími rostlinami téhož nebo blízce příbuzného druhu a sled plodin musí zaručovat, že osivo z půdní zásoby neovlivní hodnocení zkoušky.
(4) Zkoušené druhy se pěstují na kontrolních parcelách v souladu s agrotechnickými zásadami pro daný rostlinný druh.
(5) Na kontrolních parcelách se omezuje použití herbicidů, hnojiv a regulátorů růstu, aby nebyla ovlivněna morfologie rostlin a nedošlo k poléhání porostu.
(6) Zkušební parcely se rozmisťují na pozemku podle rostlinného druhu, odrůdy a typu vegetační zkoušky podle následujících kriterií:
a) zkušební parcela je umístěna co nejblíže k parcele standardního vzorku dané odrůdy,
b) vzorky příbuzných partií, stejné odrůdy a podobné odrůdy jsou vysévány vedle sebe,
c) je-li vzorek vyséván ve více variantách, musí být opakování umístěno na jiné části pozemku, zvláště u druhů, kde se při hodnocení provádí měření.
(7) Minimální výměry kontrolních parcel, popřípadě nejnižší počet rostlin pro jednotlivé druhy jsou uvedeny v tabulce 3
Tabulka č. 3   

----------------------------------------------------------------------------------------
Druh                                              Kategorie       Výměra m
2
*) ---------------------------------------------------------------------------------------- obiloviny, kukuřice, luskoviny, olejniny, SE, E 30 jeteloviny, jiné krmné plodiny, trávy C 10 (kromě lipnice luční a jílků) ---------------------------------------------------------------------------------------- lipnice luční SE, E 20 C 10 ---------------------------------------------------------------------------------------- jílky SE, E 50 C 10 ---------------------------------------------------------------------------------------- cukrovka, krmná řepa - klasická vegetační zkouška E, C 20 - plevelné řepy C 45 ---------------------------------------------------------------------------------------- brambory - sadba SE, E, A, B 100 hlíz ---------------------------------------------------------------------------------------- brokolice, celer, fazol obecný pnoucí, SE,E,C,S 60 rostlin kadeřávek, kapusta, kedluben, květák, kukuřice cukrová (populace), okurka polní, pažitka, saláty, zelí hlávkové, čínské a pekingské ---------------------------------------------------------------------------------------- cibule, mrkev, pastinák, SE,E,C,S 200 rostlin petržel (kořenová a naťová), pór, ředkvička, řepa salátová, špenát ---------------------------------------------------------------------------------------- čekanka, česnek, hrách SE,E,C,S 100 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- černý kořen SE,E,C,S 300 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- fazol obecný (keříčkový) SE,E,C,S 150 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- kukuřice cukrová (hybridní) E,C 40 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- paprika a rajče (na poli) SE,E,C,S 40 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- meloun cukrový, meloun vodní, SE,E,C,S 20 rostlin okurka rychlená, paprika a rajče (v rychlírně), ředkev, tykev ---------------------------------------------------------------------------------------- rajče (hybridnost) C 200 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- vodnice SE,E,C,S 80 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- sazenice zeleniny (podle druhů) SE,E,C,S od 20 do 100 rostlin ---------------------------------------------------------------------------------------- *) pokud to plodina vyžaduje, jsou místo výměry uváděny počty rostlin potřebné k hodnocení.
4. Postup hodnocení vegetačních zkoušek
Průběžné hodnocení odrůdové čistoty je možné provádět po celé období růstu a vývoje rostlin, kdy jsou zjevné znaky dané odrůdy. Odrůdové znaky dělí na primární a sekundární. Při hodnocení je potřeba zaměřit se především na rostliny odlišné a netypické. Tyto se podrobně popíší a viditelně označí, aby nebyly hodnoceny opakovaně. Provede se odhad počtu jedinců na parcele a počítají se odchylné typy. Zjištěné hodnoty se porovnají s tabulkami. Pokud je počet odchylných rostlin roven nebo překračuje hodnoty v tabulce, hodnocení se opakuje.
4.1 Hodnocení odrůdové pravosti a čistoty zemědělských druhů s výjimkou kukuřice ve vegetačních zkouškách
Hodnocení odrůdové čistoty se provádí u jednotlivých druhů podle tabulky č. 4.
 
Tab. č. 4 Způsob hodnocení odrůdové čistoty u jednotlivých druhů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Druh                                                                SE,E        C1          C2
------------------------------------------------------------------------------------------------------
LUSKOVINY A JETELOVINY 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hrách, peluška, bob                                                 99.7%       99.0%       98.0%
Sója                                                                99.5%       99.0%       99.0%
Všechny ostatní druhy luskovin a jetelovin, kromě hrachu, 
pelušky, bobu a sóji                                                1 na 30m
2
1 na 10m
2
Hybridní odrůdy: hrách, peluška, bob 99.7% 99.0% 98.0% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ KRMNÉ PLODINY A OLEJNINY ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Řepka a řepice - kromě striktně krmných typů 99.9% 99.7% 99.7% Řepka a řepice - striktně krmné typy 99.7% 99.0% 98.0% Krmná kapusta, tuřín, hořčice bílá, slunečnice 99.7% 99.0% 98.0% Len 99.7% 98.0% 97.5% Mák 99.0% 98.0% 98.0% Ostatní druhy (stejný druh a jiná odrůda) 1 na 30m
2
1 na 10m
2
Ostatní druhy (jiný druh) 1 na 30m
2
1 na 10m
2
------------------------------------------------------------------------------------------------------ Rodiče k hybridům ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Řepice - odrůdová čistota 99.9% Řepice - sterilita 98.0% Řepka - sterilita - ozimá forma 99.0% Řepka - sterilita - jarní forma 98.0% Linie s pylem a samoopylené linie 99.9% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Osivo linií hybridních odrůd (certifikované) ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Linie - odrůdová čistota 99.0% Linie - sterilita 98.0% Řepice - linie s pylem 99.5% Řepka - linie s pylem 99.7% Linie samoopylené 99.5% Vegetační zkouška hybridů 90.0% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ OBILNINY ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Pšenice, ječmen, oves 99.9% 99.7% 99.0% Převážně samoopylené odrůdy tritikale 99.7% 99.0% 98.0% Opylení kříženci odrůd žita a tritikale 1 na 30m
2
1 na 10m
2
------------------------------------------------------------------------------------------------------ Hybridní odrůdy: ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Pšenice, ječmen, oves - rodiče 99.9% Pšenice, ječmen, oves - hybridy 99.7% Vegetační zkouška hybridů 90.0% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ TRÁVY ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Lipnice luční (kromě apomiktických jednoklonových odrůd) 1 na 20m
2
4 na 10m
2
Lipnice luční (apomiktické jednoklonové odrůdy) 1 na 20m
2
6 na 10m
2
Všechny druhy lipnic, kromě Lipnice luční 1 na 30m
2
1 na 10m
2
Všechny druhy, kromě jílků 1 na 30m
2
1 na 10m
2
Pouze jílky 1 na 50m
2
1 na 10m
2
------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.2 Hodnocení odrůdové pravosti a čistoty u kukuřice
Hodnocení odrůdové čistoty u kukuřice se provádí podle tabulek č. 8 - 10. Hodnocení se liší v závislosti na typu odrůdy.
Tab. č. 8 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - dvouliniový hybrid při standardu odrůdové čistoty 97%
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Velikost vzorku - počet rostlin                     Uznané                 Neuznané
------------------------------------------------------------------------------------------------------
100                                                 3                      4
67 - 99                                             2                      3
33 - 66                                             1                      2
méně než 33                                         0                      1
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tab. č. 9 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - tříliniový hybrid při standardu odrůdové čistoty 95%
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Velikost vzorku - počet rostlin                     Uznané                 Neuznané
------------------------------------------------------------------------------------------------------
100                                                 5                      6
80 - 99                                             4                      5
60 - 79                                             3                      4
40 - 59                                             2                      3
20 - 39                                             1                      2
méně než 20                                         0                      1
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tab. č. 10 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - při standardu odrůdové čistoty 99,0%, 99,5%, 99,9%
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Velikost vzorku        Základní osivo            Základní osivo              Certifikované osivo
 - počet rostlin       linie                     volně opylovaná odrůda      volně opylovaná odrůda
                       99,9%                     99,5%                       99.0%
------------------------------------------------------------------------------------------------------
                       uznané       neuznané     uznané       neuznané       uznané       neuznané
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Méně než 1000          0            1                      -                             - 
200                    0            1            1            2              2            3
100                    0            1            0            1              1            2
75                     0            1            0            1              0            1
50                     0            1            0            1              0            1
------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.3 Hodnocení kontroly procenta hybridnosti.
Procento hybridnosti se vypočítá jako poměr počtu neodpovídajících rostlin k celkovému počtu hodnocených rostlin. Při posuzování pylově sterilního komponentu hybridu se kromě stanovení úrovně hybridnosti zjišťuje, zda rostliny daného komponentu neprodukují životaschopný pyl.
4.4 Hodnocení následné kontroly sadby brambor.
Při zkoušce se vysazuje 100 hlíz (4 x 25 ks) na zkušební parcelu. Během vegetace se každá zkušební parcela kontroluje dvakrát, a to komisionelní přehlídkou. Vegetační zkoušky se hodnotí podle požadavků na množitelské porosty.
4.5 Hodnocení následné kontroly standardního osiva zeleniny.
Podle druhu se hodnotí určený počet rostlin nebo množství rostlin na porostu na ploše o výměře uvedené v tabulce 3.
U mrkve se navíc hodnotí odlišná barva kořenů, u řepy salátové bulvy s bílými kruhy a bulvy s výraznými světlými kruhy. U plodových zelenin se obvykle ponechávají vybrané plody do plné zralosti pro kontrolu odrůdových znaků.
4.6 Hodnocení kontroly sazenic zelenin.
Zkouška a její hodnocení je obdobné jako u bodu 4.5.
4.7 Hodnocení stanovení procenta výskytu plevelných řep v osivu cukrovky a krmné řepy.
(1) Hodnocení provádějí pracovníci Ústavu komisionálně za přítomnosti dodavatelů. U každé kvetoucí rostliny se kontrolují tyto znaky plevelné řepy:
a) vegetativní ranost,
b) výskyt antokyanu na stonku,
c) počet květů,
d) počet cévních svazků na kořeni,
e) pevnost kořene.
5. Vedení záznamů o vegetačních zkouškách
(1) O výsledku vegetační zkoušky vydá Ústav protokol, jehož vzor je uveden v příloze č. 2.
(2) U zemědělských druhů, které vyhoví požadavkům na hodnocení odrůdové pravosti a čistoty, jsou dodavatelé informováni o výsledcích vegetačních zkoušek výpisem z elektronické databáze Ústavu. V ostatních případech vydá Ústav protokol.".
Příloha 5
Maximální hmotnost partie, minimální velikost laboratorních vzorků, zkušebních vzorků a vzorků na vegetační zkoušky
                                                                                                                 Tabulka 1
--------------------------------- -------------------------------------------------- --------------------------------------
            Druh - česky                Druh - latinsky     Maximální        Minimální     Minimální  Minimální  Minimální
                                                            hmotnost         hmotnost      hmotnost   hmotnost   hmotnost
                                                            partie 
2)
laboratorního zkušebního zkušebního vzorku na (kg) vzorku vzorku pro vzorku vegetační (g) rozbor (g) zkoušku čistoty (g/ks) (g) --------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 --------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------- Anýz vonný Pimpinella anisum 10 000 70 7 70 50 Artyčok Cynara cardunculus 10 000 900 90 900 50 Bér italský (čumíza, mohár) Setaria italica 10 000 90 9 90 150 Bob polní Vicia faba 30 000 1000 1000 1000 2000 Bob zahradní Vicia faba 30 000 1000 1000 1000 2000 Bojínek hlíznatý
3)
Phleum nodosum 10 000 50 1 10 75 Bojínek luční-
3)
Phleum pratense 10 000 50 1 10 75 Brokolice Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Celer bulvový Apium graveolens 10 000 25 1 10 5 Celer řapíkatý Cibule Allium cepa 10 000 80 8 80 70 Cibule sečka Allium fistulosum 10 000 50 5 50 70 Cizrna beraní Cicer arietinum 30 000 1000 1000 1000 1000 Cukrovka Beta vulgaris 20 000 500 50 500 200 Čekanka hlávková Cichorium intybus 10 000 50 5 50 25 Čekanka pro puky Čekanka průmyslová Cichorium intybus 10 000 50 5 50 100 Černý kořen Scorzonera hispanica 10 000 300 30 300 30 Česnek Allium sativum 10 000 20 2 20 20 Čičorka pestrá Securigera varia 10 000 100 10 100 100 Čirok Sorghum bicolor 30 000 900 90 900 200 Čirok x čirok súdánská tráva Sorghum bicolor x 30 000 300 30 300 200 S. sudanense Čirok súdánská tráva Sorghum sudanense 10 000 250 25 250 200 Čočka jedlá Lens culinaris 30 000 600 60 600 500 Čtyřboč (špenát novozélandský) Tetragonia 20 000 1000 200 1000 150 tetragonoides Echalion Allium cepa 10 000 80 8 80 70 Endivie kadeřavá Eskariol Cichorium endivia 10 000 40 4 40 10 Fazol obecný keříčkový Phaseolus vulgaris 30 000 1000 700 1000 500 Fazol obecný pnoucí Fazol šarlatový Phaseolus coccineus 30 000 1000 1000 1000 500 Fenykl Foeniculum vulgare 10 000 180 18 180 70 Festulolium-
3)
X Festulolium 10 000 200 6 60 200 Hořčice bílá Sinapis alba 10 000 400 20 200 250 Hořčice černá Brassica nigra 10 000 100 4 40 250 Hořčice sareptská Brassica juncea 10 000 100 4 40 250 Hrách polní (včetně pelušky) Pisum sativum 30 000 1000 900 1000 1000 Hrách cukrový Pisum sativum 30 000 1000 900 1000 1000 Hrách dřeňový Hrách kulatosemenný Chilli Capsicum annuum 10 000 150 15 150 10 Chřest Asparagus 20 000 1000 100 1000 100 officinalis Ječmen Hordeum vulgare 30 000 1000 120 1000 1000 Jestřabina východní Galega orientalis 10 000 250 20 200 200 Jetel alexandrijský Trifolium alexandrinum 10 000 400 6 60 300/150
1)
Jetel luční Trifolium pratense 10 000 300 5 50 300/150
1)
Jetel nachový Trifolium incarnatum 10 000 500 8 80 300/150
1)
Jetel plazivý Trifolium repens 10 000 200 2 20 200/100
1)
Jetel prostřední Trifolium medium 10 000 300 5 50 300/150
1)
Jetel zvrácený (perský) Trifolium resupinatum 10 000 200 2 20 300/150
1)
Jetel zvrhlý (švédský) Trifolium hybridům 10 000 200 2 20 300/150
1)
Jílek hybridní
3)
Lolium x hybridum 10 000 200 6 60 350/200
1)
Jílek mnohokvětý
3)
Lolium multiflorum 10 000 200 6 60 350/200
1)
Jílek vytrvalý
3)
Lolium perenne 10 000 200 6 60 350/200
1)
Kadeřávek Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Kapusta hlávková Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Kapusta krmná Brassica oleracea 10 000 200 10 100 250 Kapusta růžičková Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Karda Cynara cardunculus 10 000 900 90 900 50 Kedluben Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Kerblík Anthriscus cerefolium 10 000 60 6 60 20 Kmín Carum carvi 10 000 200 8 80 200 Komonice bílá Melilotus albus 10 000 50 5 50 300/150
1)
Konopí seté Cannabis sativa 10 000 600 60 600 500 Kopr vonný Anethum graveolens 10 000 40 4 40 40 Kopyšník (plod) Hedysarum coronarium 10 000 1000 30 300 1000 Kopyšník (semeno) Hedysarum coronarium 10 000 400 12 120 400 Koriandr setý Coriandrum sativum 10 000 400 40 400 40 Kostřava červená
3)
Festuca rubra 10 000 100 3 30 200 Kostřava drsnolistá
3)
Festuca trachyphylla 10 000 100 5 30 200 Kostřava luční
3)
Festuca pratensis 10 000 100 5 50 200 Kostřava ovčí
3)
Festuca ovina 10 000 100 2,5 30 200 Kostřava rákosovitá
3)
Festuca arundinacea 10 000 100 5 50 200 Kostřava vláskovitá
3)
Festuca filiformis 10 000 100 2,5 30 200 Kozlíček polniček Valerianella locusta 10 000 70 7 70 25 Kukuřice (mimo cukrové a Zea mays 40 000 1000 900 1000 1000 pukancové) Kukuřice cukrová Kukuřice Zea mays 20 000 1000 900 1000 1000 pukancová (40 000) Květák Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Len Linum usitatissimum 10 000 300 15 150 150 Lesknice kanárská Phalaris canariensis 10 000 400 20 200 200 Lesknice menší Phalaris minor 10 000 200 20 200 200 Lesknice rákosovitá Phalaris arundinacea 10 000 30 3 30 200 Lesknice vodní
3)
Phalaris aquatica 10 000 100 4 50 200 Lilek vejcoplodý Solanum melongena 10 000 150 15 150 10 Lipnice bahenní
3)
Poa palustris 10 000 50 0,5 5 150 Lipnice hajní
3)
Poa nemoralis 10 000 50 0,5 5 150 Lipnice luční
3)
Poa pratensis 10 000 50 1 5 150 Lipnice obecná
3)
Poa trivialis 10 000 50 1 5 150 Lipnice roční
3)
Poa annua 10 000 50 1 10 150 Lipnice smáčknutá Poa compressa 10 000 25 0,5 5 150 Lnička setá Camelina sativa 10 000 40 4 40 100 Lupina bílá Lupinus albus 30 000 1000 450 1000 1000 Lupina úzkolistá Lupinus angustifolius 30 000 1000 450 1000 1000 Lupina žlutá Lupinus luteus 30 000 1000 450 1000 1000 Majoránka zahradní Origanum majorana 10 000 25 0,5 5 0,5 Mák Papaver somniferum 10 000 50 1 10 100 Mangold Beta vulgaris 20 000 500 50 500 300 Medyněk vlnatý Holcus lanatus 10 000 25 1 10 75 Meloun cukrový Cucumis melo 10 000 150 70 - 100 ks Meloun vodní Citrullus lanatus 20 000 1000 250 1000 100 ks Metlice trsnatá Deschampsia cespitosa 10 000 25 1 10 150 Mrkev Daucus carota 10 000 30 3 30 80 Mrkev krmná Okurka nakládačka Cucumis sativus 10 000 150 70 - 400 ks Okurka salátová Oves hřebílkatý Avena strigosa 30 000 1000 50 1000 1000 Oves nahý Avena nuda 30 000 1000 120 1000 1000 Oves setý Avena sativa 30 000 1000 120 1000 1000 Ovsík vyvýšený
3)
Arrhenatherum elatius 10 000 200 8 80 75 Paprika Capsicum annuum 10 000 150 15 150 10 Pastinák setý Pastinaca sativa 10 000 100 10 100 10 Pažitka Allium schoenoprasum 10 000 30 3 30 20 Petržel Petroselinum crispum 10 000 40 4 40 60 Pískavice řecké seno Trigonella foenum- 10 000 500 45 450 300/150
1)
graecum Pohanka hřebenitá Cynosurus cristatus 10 000 25 2 20 150 Pohanka obecná Fagopyrum esculentum 10 000 600 60 600 500 Pór Allium porrum 10 000 70 7 70 80 Proso seté Panicum miliaceum 10 000 150 15 150 500 Psárka luční
3)
Alopecurus pratensis 10 000 100 3 30 150 Psineček psí
3)
Agrostis canina 10 000 50 0,25 5 150 Psineček tenký
3)
Agrostis capillaris 10 000 50 0,25 5 150 Psineček veliký
3)
Agrostis gigantea 10 000 50 0,25 5 150 Psineček výběžkatý
3)
Agrostis stolonifera 10 000 50 0,25 5 150 Pšenice setá Triticum aestivum 30 000 1000 120 1000 1000 Pšenice špalda Triticum spelta 30 000 1000 270 1000 1000 Pšenice tvrdá Triticum durum 30 000 1000 120 1000 1000 Pýr hřebenitý Agropyron cristatum 10 000 40 4 40 200 Pýr prostřední Efytrigia intermedia 10 000 150 15 150 150 Rajče Solanum lycopersicum 10 000 20 7 - 5 Reveň Rheum rhaponticum 10 000 450 45 450 135 (Rheum rhabarbarum) Ředkev olejná Raphamis sativus 10 000 300 30 300 250 var. oleiformis Ředkvička Raphanus sativus 10 000 300 30 300 50 Ředkev Řepa krmná Beta vulgaris 20 000 500 50 500 200 Řepa salátová Beta vulgaris 20 000 500 50 500 300 Řepice Brassica rapa 10 000 200 7 70 250 Řepka Brassica napus 10 000 200 10 100 250 Řeřicha setá Lepidium sativum 10 000 60 6 60 10 Salát Lactuca sativa 10 000 30 3 30 15 Sléz přeslenitý Malva verticillata 10 000 50 5 50 5 Slunečnice Helianthus annuus 25 000 1000 200 1000 250 Sója Glycine max 30 000 1000 500 1000 1000 Srha hajní Dactylis polygama 10 000 100 3 30 200 Srha laločnatá
3)
Dactylis glomerata 10 000 100 3 30 200 Svazenka Phacelia tanacetifolia 10 000 300 5 50 100 Sveřep bezbramlý Bromus inermis 10 000 90 9 90 75 Sveřep horský Bromus marginatus 10 000 200 20 200 200 Sveřep samužníkovitý
3)
Bromus catharticus 10 000 200 20 200 200 Sveřep sitecký
3)
Bromus sitchensis 10 000 200 20 200 200 Světlice barvířská Carthamus tinctorius 25 000 900 90 900 100 Šalotka Allium cepa 10 000 80 8 80 70 Špenát Spinacia oleracea 10 000 250 25 250 150 Štírovník jednoletý Lotus ornithopodioides 10 000 30 3 30 300/150
1)
Štírovník růžkatý Lotus corniculatus 10 000 200 3 30 300/150
1)
Tolice dětelová Medicago lupulina 10 000 300 5 50 300/150
1)
Tomka vonná Anthoxanthum odoratum 10 000 25 2 20 150 Tritikale x Triticosecale 30 000 1000 120 1000 1000 Trojštět žlutavý
3)
Trisetum jlavescens 10 000 50 0,5 5 50 Troskut prstnatý
3)
Cynodon dactylon 10 000 50 1 10 50 Tuřín Brassica napus var. 10 000 200 10 100 10 napobrassica Tykev fíkolistá Cucurbita ficifolia 10 000 350 180 350 100 ks Tykev obecná Cucurbita pepo 20 000 1000 700 1000 100 ks Tykev velkoplodá Cucurbita maxima 20 000 1000 700 1000 100 ks Úročník bolhoj Anthyllis vulneraria 10 000 60 6 60 300/150
1)
Vičenec - plod Onobrychis viciifolia 10 000 600 60 600 300/150
1)
Vičenec - semeno Onobrychis viciifolia 10 000 400 40 400 300/150
1)
Vikev huňatá Vicia villosa 30 000 1000 100 1000 500 Vikev panonská Vicia pannonica 30 000 1000 120 1000 500 Vikev setá Vicia sativa 30 000 1000 140 1000 500 Vodnice Brassica rapa 10 000 70 7 70 50 Vojtěška proměnlivá Medicago x varia 10 000 300 10 50 300/150
1)
Vojtěška setá Medicago sativa 10 000 300 5 50 300/150
1)
Zelí hlávkové bílé Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Zelí hlávkové červené Brassica oleracea 10 000 100 10 100 20 Zelí čínské Brassica rapa 10 000 70 7 70 20 Zelí pekingské Brassica rapa 10 000 70 7 70 50 Žito Secale cereale 30 000 1000 120 1000 1000 --------------------------------- -------------------------------------------------- --------------------------------------
1)
Hmotnost vzorku pro vstupní / výstupní vegetační zkoušku.
2)
V závorkách jsou uvedeny hmotnosti podle pravidel ISTA, jsou-li odlišné od hmotností podle předpisů EU.
3)
Maximální hmotnost partie lze zvýšit na 25 000 kg, pokud dodavatel obdržel povolení od Ústavu.
Maximální hmotnost partie, minimální hmotnost nebo velikost laboratorních vzorků a vzorků na vegetační zkoušky sadby

                                                                                        Tabulka 2
--------------------------------- -------------------------------------------------- ---------------
  Druh latinsky         Druh sadby           Maximální     Minimální hmotnost  Minimální hmotnost
                                          hmotnost partie     nebo velikost         vzorku na
                                                              laboratorního     vegetační zkoušku
                                                                 vzorku
                                                kg            Kg nebo kusy            kusy
--------------------------------- -------------------------------------------------- ---------------
Solanum tuberosum  Sadba brambor            40 000                25 kg             110 hlíz
                   - mechanický rozbor

Allium cepa        Sazečka       cibule,     5 000                1 kg              80 cibulí
                   šalotky

Allium sativum     Česnek                    2 500             100 cibulí          120 cibulí
--------------------------------- --------------------------------------------------         ---------------
Minimální velikosti vzorků pro peletované, inkrustované a granulované osivo
                                                                          Tabulka 3
--------------------------------- -------------------------------------------------- 
                 Typ stanovení                     Laboratorní     Zkušební vzorek
                                                      vzorek           nejméně
                                                     nejméně      (počet jednotek)
                                                 (počet jednotek)
--------------------------------- -------------------------------------------------- 
Zkoušení čistoty (včetně zkoušení pravosti druhu)     2 500             2 500
 
Stanovení hmotnosti tisíce semen                      2 500         podíl čistých
                                                                        pelet
 
Zkoušení klíčivosti                                   2 500              400
 
Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů      10 000            7 500
a choroboplodných útvarů
 
Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů      25 000           25 000
a choroboplodných útvarů (inkrustované a
granulované osivo)
 
Velikostní třídění                                     5 000            1 000
--------------------------------- -------------------------------------------------- 
Minimální velikosti vzorků pro osivové pásy a rohože
                                                                         Tabulka 4
--------------------------------- -------------------------------------------------- 
                 Typ stanovení                     Laboratorní     Zkušební vzorek
                                                      vzorek           nejméně
                                                     nejméně        (počet semen)
                                                  (počet semen)
--------------------------------- -------------------------------------------------- 
Zkoušení pravosti druhu                                 300              100
Zkoušení klíčivosti                                   2 000              400
Zkoušení čistoty (pokud je vyžadováno)                2 500            2 500
Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů
a choroboplodných útvarů                             10 000            7 500
--------------------------------- --------------------------------------------------

Nejvyšší povolená velikost partie pro peletované a granulované osivo, osivové pásy a rohože:
Maximální počet semen, který může obsahovat partie peletovaného nebo granulovaného osiva, osivových pásů nebo rohoží je 1 000 000 000 (10 000 jednotek po 100 000 kusech), kromě toho, že hmotnost takové partie včetně obalovacího materiálu nesmí přesáhnout 40 000 kg s tolerancí 5 % (42 000 kg).
Nejvyšší povolená hmotnost partie pro inkrustované a ošetřené osivo:
Hodnoty uvedené v tabulce 1 platí pro hmotnost osiva bez obalovacích látek.
1) Směrnice Rady 66/401/EHS ze dne 14. června 1966 o uvádění osiva pícnin na trh.
Směrnice Rady 66/402/EHS ze dne 14. června 1966 o uvádění osiva obilovin na trh.
Směrnice Rady 2002/54/ES ze dne 13. června 2002 o uvádění osiva řepy na trh.
Směrnice Rady 2002/55/ES ze dne 13. června 2002 o uvádění osiva zeleniny na trh.
Směrnice Rady 2002/56/ES ze dne 13. června 2002 o uvádění sadby brambor na trh.
Směrnice Rady 2002/57/ES ze dne 13. června 2002 o uvádění osiva olejnin a přadných rostlin na trh.
Směrnice Rady 2008/72/ES ze dne 15. července 2008 o uvádění sadby a rozmnožovacího materiálu zeleniny mimo osivo na trh.
Směrnice Rady 2003/61/ES ze dne 18. června 2003, kterou se mění směrnice 66/401/EHS o uvádění osiva pícnin na trh, 66/402/EHS o uvádění osiva obilovin na trh, 68/193/EHS o uvádění révového vegetativního množitelského materiálu na trh, 92/33/EHS o uvádění rozmnožovacího materiálu a sadby zeleniny s výjimkou osiva na trh, 92/34/EHS o uvádění rozmnožovacího materiálu ovocných rostlin a ovocných rostlin určených k produkci ovoce na trh, 98/56/ES o uvádění rozmnožovacího materiálu okrasných rostlin na trh, 2002/54/ES o uvádění osiva řepy na trh, 2002/55/ES o uvádění osiva zeleniny na trh, 2002/56/ES o uvádění sadby brambor na trh a 2002/57/ES o uvádění osiva olejnatých a přadných rostlin na trh s ohledem na srovnávací zkoušky a testy Společenství.
Směrnice Komise 2006/124/ES ze dne 5. prosince 2006, kterou se mění směrnice Rady 92/33/EHS o uvádění sadby a rozmnožovacího materiálu zeleniny mimo osivo na trh a směrnice Rady 2002/55/ES o uvádění osiva zeleniny na trh.
Směrnice Komise 2009/74/ES ze dne 26. června 2009, kterou se mění směrnice Rady 66/401/EHS, 66/402/EHS, 2002/55/ES a 2002/57/ES, pokud jde o botanické názvy rostlin, vědecké názvy ostatních organismů a některé přílohy směrnic 66/401/EHS, 66/402/EHS a 2002/57/ES s přihlédnutím k vývoji vědeckých a technických poznatků.
Prováděcí směrnice Komise 2012/37/EU ze dne 22. listopadu 2012, kterou se mění některé přílohy směrnic Rady 66/401/EHS a 66/402/EHS, pokud jde o podmínky, které musí splňovat osivo Galega orientalis Lam., maximální hmotnost partií osiv některých druhů pícnin a velikost vzorku Sorghum spp. Prováděcí směrnice Komise 2013/45/EU, kterou se mění směrnice Rady 2002/55/ES, směrnice 2008/72/ES a směrnice 2009/145/ES, pokud jde o botanický název pro rajče.
Prováděcí směrnice Komise (EU) 2016/2109 ze dne 1. prosince 2016, kterou se mění směrnice Rady 66/401/EHS, pokud jde o zahrnutí nových druhů a botanický název druhu Lolium x boucheanum Kunth.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 20.01.2021Nové přestupkové právo 2021 (online - živé vysílání) - 20. 1. 2021
  • 22.01.2021Vybrané změny v daňové legislativě od r. 2021 (online - živé vysílání) - 22.1.2021
  • 29.01.2021Aktuality ve veřejných zakázkách – co nás čeká v 2021 (online - živé vysílání) - 29.1.2021
  • 05.02.2021Nové stavební právo (online - živé vysílání) - 5.2.2021
  • 12.02.2021Nový zákon o znalcích a využívání znalců v soudní praxi (online - živé vysílání) - 12.2.2021

Online kurzy

  • Dohoda o vině a trestu
  • Porušení povinností zaměstnance ve světle judikatury Nejvyššího soudu aneb šance pro zaměstnavatele
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (září 2020)
  • Aktuality v oblasti ochrany osobních údajů
  • GDPR v životě každé obchodní korporace
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2021
  • Veřejné zakázky 2021
  • EPRAVO.CZ Magazine 2020
  • Veřejné zakázky 2020
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Soudní ochrana při neposkytnutí kopií osobních údajů
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Compliance programy a trestní odpovědnost právnických osob dle nové metodiky státních zástupců 1 SL 113/2020
  • Princip polluter pays a jeho uplatnění v rámci odpovědnosti za škodu na životním prostředí
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Náklady řízení
  • Ochrana proti nesoučinnosti kupujícího při přepisu vozidla v registru silničních vozidel
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Náklady řízení
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Ochrana proti nesoučinnosti kupujícího při přepisu vozidla v registru silničních vozidel
  • Podmíněná účinnost smlouvy o výkonu funkce a další změny po novele zákona o obchodních korporacích
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce za r. 2020 - část 5.
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Náklady řízení
  • Elektronický příjezdový formulář jako podmínka vstupu do ČR z rizikových zemí
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Převod nevyčerpané dovolené podle novely zákoníku práce
  • Vláda o integraci do EU a účasti ve standardizační dohodě NATO

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Nájem bytu

O vyúčtování úhrad za plnění poskytovaná s užíváním bytů lze hovořit a vyúčtování může přivodit splatnost nedoplatku plynoucího z tohoto vyúčtování jen tehdy, obsahuje-li...

Majetková podstata

Insolvenční zákon výslovně upravuje, jaké pohledávky a v jakém pořadí jsou v insolvenčním řízení uspokojovány, stejně jako způsoby jejich uplatnění. Výslovně v § 165 odst. 2...

Zpeněžování (exkluzivně pro předplatitele)

Žádné ustanovení insolvenčního zákona nebrání tomu, aby tam, kde je zvoleným způsobem oddlužení plnění splátkového kalendáře po dobu (nejdéle) 5 let, byl před vydáním...

Odměna advokáta

Podle § 71 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, zůstávají pravomocná rozhodnutí vydaná na základě právního předpisu, který byl zrušen (s výjimkou rozsudku vydaného v...

Přípustnost dovolání (exkluzivně pro předplatitele)

Je-li předmětem řízení o odpůrčí žalobě insolvenčního správce požadavek na určení neúčinnosti plateb (uskutečněných bankovními převody) a (současně) požadavek na vydání...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

Nejčtenější články

Souběh podání výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru

Při výkonu závislé práce se zaměstnanec může dopustit různých prohřešků proti pracovnímu právu s různým stupněm intenzity provinění. Zákoník práce rozlišuje mezi soustavným...

PRÁVNICKÁ FIRMA ROKU 2020 - VÝSLEDKOVÁ LISTINA

Společnost EPRAVO.CZ vyhlásila výsledky již 13. ročníku firemního žebříčku Právnická firma roku. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo, stejně jako v minulých letech...

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a změna zákona o daních z příjmů

Dne 26. září 2020 nabyl účinnosti zákon č. 386/2020 Sb., jímž se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, a jenž mění další...

Fotografování na veřejně přístupných místech povoleno?

Fotografujete na veřejně přístupných místech nebo na veřejném prostranství? A je v tom vlastně rozdíl? V praxi se stále častěji setkáváme s dotazy týkajícími se problematiky...

Zajímavý posun soudní judikatury ve věci přezkoumávání rozhodčích nálezů jako exekučních titulů

Ústavní soud ve svém nálezu pod sp. zn. II.ÚS 3194/18 ze dne 1. 4. 2019 shrnul svoji dosavadní rozhodovací praxi a vyjádřil se k možnosti soudního přezkumu exekučních titulů v...

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů