17. 5. 2018
ID: 105371

10 otázek pro ... Jiřího Hartmanna

Zdroj: epravo.cz

JUDr. Jiří Hartmann je partnerem advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Zaměřuje se především na obchodní právo, fúze a akvizice, dále právo finanční, bankovní a investiční. Aktivně se věnuje také práci v České advokátní komoře, kde je místopředsedou odvolací kárné komise a rovněž členem legislativní sekce.

1. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
K výběru mého povolání přispěla jednak rodinná tradice a dále možnost ovlivňovat významným způsobem procesy dalších lidí, zejména jim pomáhat, pokud se ocitnou v nouzi.

2. Co máte na své práci nejraději?

Práce v advokacii je nesmírně zajímavá pro svoji pestrost a neopakovatelnost. Každý den řešíte jiný problém, potkáváte se s různými lidskými osudy, můžete lidem pomáhat a máte pocit užitečnosti. Největší motivací v mé práci je možnost vidět výsledek, který je reálný a skutečně pomáhá lidem. Neméně důležité je vytvoření určité právní konstrukce, která pak projde testem reality u soudu a odměnou je pak zproštěný obžalovaný nebo naopak vítězství ve složitém sporu. Takový pocit se nedá sdělit, ale musí se zažít. Pro tento pocit stojí za to advokacii dělat.

3. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
V poslední době mi utkvěla trestní obhajoba ve složité věci, kdy soudce po advokátech vyžadoval, aby seděli na místech pro veřejnost a tehdy se 50 advokátů zvedlo a odmítlo obhajobu v nedůstojných podmínkách vykonávat. Soudce si na nás stěžoval, ale nakonec nebyl úspěšný. Úžasná byla právě semknutost profese, která vytvořila solidaritu a jasnou sílu, že i soud musí respektovat právo a nikdy nemá stát nad ním.

4. Kde se vidíte za 10 let?
Věřím, že i za 10 let bude naše advokátní kancelář procházet evolučním vývojem bez velkých otřesů. Věřím, že bude nadále úspěšnou a vyhledávanou pro svůj konzervativní přístup, který znamená klasické hodnoty advokacie, jako je loajalita, mlčenlivost advokáta a současně vysoká profesionalita. Budu rád, když za 10 let budu stále přispívat k této vizi kanceláře, která se zrodila po revoluci v roce 1990 a dokázala svoji životaschopnost po dobu více než 25 let.

5. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
V případě, že bych se nestal advokátem, pravděpodobně bych studoval medicínu a mojí historickou představou byla chirurgie či neurochirurgie. Na druhou stranu jsem chtěl být též řidičem autobusu.

6. Ideální způsob relaxace?
Ideálním způsobem relaxace je sport, výlety s rodinou a dobrá kniha.

7. Ideální dovolená?
Ideální dovolená je lyžování na prosluněných kopcích, potápění v moři či golf v krásné přírodě.

8. Knížka, kterou jste četl naposled?
Kniha se jmenuje Čtyři knihy a autorem je donedávna zakazovaný čínský spisovatel Jen Lien Kche. Je to až neuvěřitelné podobenství z čínských gulagů v době Maovy moci. Najednou si člověk uvědomuje, jak se máme dobře a že jsme se narodili ve správný čas a na správné místě. Prostě vše je relativní. Je to poprvé, kdy jsem měl možnost číst necenzurovaného čínského autora a je to opravdu síla. Vřele doporučuji.
    
9. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Pokud někdo uvažuje o právnické profesi, musí akceptovat obrovské časové nasazení a pravděpodobně velmi silný konkurenční boj. Reálný úspěch pak není otázkou roků, ale je to běh na dlouhou trať. Je to maraton, kde vyhrávají opravdu jen ti nejhouževnatější a nejsilnější a nejchytřejší. Pokud tyto vlastnosti cítíte ve své povaze, pak budete úspěšnými právníky – advokáty.

10. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Studenti mě vždy obohacují o svůj přístup k situacím, které člověk prožívá rutinně a v okamžiku, kdy vidí reakce těchto mladých lidí, je příjemně motivován jejich přístupem, jejich inovativním řešením a jejich kreativitou.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz