7. 11. 2014
ID: 95637

10 otázek pro... Martina Švédu

Zdroj: JUDr. Martin Švéda

eFocus

JUDr. Martin Švéda je advokátem a partnerem ve společnosti Rödl & Partner, kde působí od roku 1997. V kanceláři Rödl & Partner vede tým právníků a soustřeďuje se zejména na oblast občanského a obchodního práva, fúze a akvizice. Mezi jeho klienty patří jak české pobočky zahraničních společností, tak obchodní společnosti s českou majetkovou účastí. Je autorem řady odborných článků z oblasti obchodního práva a práva obchodních společností.

Deset slov o sobě?
Člověk, který se snaží dělat věci pokud možno pořádně a férově

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Klukovský sen byl rybář z povolání, pragmatická babička radila zubař. Zvítězil rozum.

Nevýhody vašeho povolání?
Velmi časově náročné a občas i frustrující (zejména u soudu, když se vyskytne nějaké opravdové překvapení ze strany soudce)

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Když zemřela tragicky moje koncipientka a já to měl oznámit kolegům.

Nejemotivnější kauza?
Rodiče, co se přeli o malého synka (matka nechtěla střídavou výchovu a odpírala styk s dítětem otci) a povedlo se to dohodnout. Dodnes už léta dostávám od tatínka toho kloučka (už je to vlastně puberťák) vánoční přáníčka.

Největší dosavadní úspěch?
Záchrana dost velké a cenné německé rodinné firmy od nesolidního českého společníka a jednatele, který po letech tahanic firmu odevzdal a opustil.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Svatý Ivo, patron právníků. A v současnosti pár soudců, kterých si opravdu vážím, ale nebudu jmenovat.
 
Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Určitě JUDr. Petr Novotný, vedoucí pražské pobočky Rödl & Partner, pracuji s ním sedmnáctý rok, od závěru mých studentských let

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Miluji práci a kontakt s lidmi a toho je v právnické profesi dost. A baví mě budovat – když pomůžete klientovi postavit továrnu, je to skvělý pocit. Kdo se chce stát právníkem, měl by umět jednat s lidmi a připravit se na spoustu učení, práce a zajímavých případů. Ale to je i v jiných oborech…

Jak si vyčistit hlavu?
Vyrazit si někam s rodinou a společně  užít chvíle volna. A nebo sednu do svého starého Mustanga, sundám střechu a chvíli jedu. Je jedno kam, stačí vítr ve vlasech a sluníčko.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz