1. 4. 2019
ID: 108994

10 otázek pro ... Uljanu Kurivčakovou

Zdroj: Uljana Kurivčaková

JUDr. Uljana Kurivčaková je advokátkou a zakládajícím partnerem advokátní kanceláře UNITED LEGAL PARTNERS. Před založením vlastní praxe působila v několika renomovaných českých advokátních kancelářích. Ve své praxi se zaměřuje zejména na obchodní a občanské právo, právo nemovitosti, rodinné právo a cizinecké právo. Věnuje se rovněž i obhajobě v trestních věcech. Její hlavní specializací je oblast občanského a cizineckého práva, především pak pracovněprávní problematika zaměstnávání cizinců na území ČR a kompletní právní poradenství cizincům při vstupu na území České republiky a českým společnostem při vstupu a podnikání na území států SNS (Rusko, Ukrajina, Kazachstán apod.).

Uljana je rovněž magistrou práv na Ukrajině, kde v roce 2005 ukončila právnickou fakultu Univerzity Ivana Franka ve Lvově. Hovoří česky, rusky, ukrajinsky, anglicky a pasivně polsky, rumunsky.

1. Co máte na své práci nejraději?
Moje práce je velice různorodá a to proto, že vykonávám generální praxi a téměř každý den řeším jiné věci a jiné životní příběhy klientů. Jsem takový psycholog pro své klienty, ale to asi většina advokátů, kteří vykonávají praxi ve vlastní kanceláři.
 
2. Největší pracovní úspěch?

Založení vlastní advokátní kanceláře. Bylo to mé nejdůležitější pracovní rozhodnutí, kterého vůbec nelituji.

3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušila?
Jednoznačně je to zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR. Tento zákon je velice často měněn a doplňován, ale i přesto má velké mezery a některé věci vůbec neupravuje.

4. Ideální dovolená?
U moře. Sluníčko, modré nebe, teplo, dobré jídlo a moje nejbližší kolem, to je nejlepší relax.

5. Kdo Vás v životě - tom pracovním i soukromém - nejvíce motivuje?
Nejvíce mě motivuje má rodina a můj malý syn, který si myslí, že každý advokát je automaticky slavný člověk, a to jen proto, že je advokátem. Vždy, když jsem dlouho v kanceláři a pak přijdu domů, se mě ptá - Mami, jaký byl den? Já odpovídám, že jsem měla hodně práce. A on na to, no jo, ale ty jsi advokát, a jsi slavná.

6. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Byla bych architektkou anebo bytovou designerkou. Mám moc rada krásné věci, a nebýt advokátkou, tak bych takové věci moc ráda navrhovala a vytvářela.

7. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Pokud mají pocit, že to je jejich povolání, jít a nebát se toho. Když jsem to dokázala já, samá cizinka v cizím městě, tak to dokážou i oni.

8. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělala?
Dělala bych určitě to, co dělám. To byl dotaz, který jsem si položila těsně před tím, než jsem založila vlastní kancelář v roce 2014. Cítím, že jsem na tom správném místě a nic v životě bych neměnila. Miluji svojí práci. Miluji sedět dlouho v kanceláři. Miluji pomáhat lidem.

9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodná?
Ve své práci jsem opravdu vždy rozhodná a občas riskantní a bez jakýchkoliv zábran. Pokud jsem si opravdu jista, vždy jdu až do konce, a vůbec nezáleží, kdo je mým protivníkem. Jsem občas ale i nerozhodná, to jo. Má nerozhodnost se však týká pouze malicherných věci, jako např. jaké boty si mám vybrat, jakou kabelku zvolit, co si mám vzít na sebe.

10. Kde se vidíte za 10 let?
Vidím se ve stejné profesi, v advokacii, protože to je můj život a neodmyslitelně to ke mně patří. Vidím, že oslavujeme spokojeného 100 000 klienta a připravujeme o tom rozhovor pro epravo.cz.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz