Aktuálně k novým pravidlům pro osobní bankroty
Novela advokátního tarifu, tedy vyhlášky Ministerstva spravedlnosti, je výsledkem několikaletého legislativního úsilí České advokátní komory (ČAK) s cílem dosáhnout adekvátního (spravedlivého) odměňování advokátů za jejich práci. Během vyjednávání o podobě advokátního tarifu byla vypořádány desítky zásadních připomínek uplatněných celkem ve dvou připomínkových řízeních při mnoha jednáních především se zástupci soudů, jejichž námitky tvořily největší penzum ze všech.
Od 1. října 2024 platí nová pravidla pro osobní bankroty. Česká advokátní komora má zájem informovat veřejnost pravdivě, objektivně a vyváženě o problematice dluhů. Uspořádala proto den před účinností novely tiskovou konferenci, na které představila změny, které dopadají na spotřebitele, živnostníky a jejich věřitele.
Nová úprava přináší velkou výhodu dlužníkům. Ti se oddluží už za tři roky, místo dosavadních pěti let. Nemusí přitom dosáhnout paušálně stanovené míry splacení dluhů.
“Vyvažuje to ale zvýšená ochrana věřitelů,” zdůraznil člen představenstva České advokátní komory a předseda její insolvenční sekce Michal Žižlavský a dodal: „Hodnotit se budou nejen dosavadní příjmy dlužníka jako dosud, ale také jeho budoucí příjmový potenciál. Sloužit k tomu nový informační nástroj Ministerstva spravedlnosti, který mapuje obvyklou výši příjmů na relevantním trhu práce. Má to také zabránit odklánění nelegálních příjmů dlužníků mimo oddlužení.”
Jako první budou hodnotit příjmový potenciál dlužníka advokáti, protože jsou to oni, kdo sepisují většinu návrhů na povolení oddlužení. Pak prověří možnosti a schopnosti dlužníka insolvenční správci. Na základě jejich zprávy soud určí každému dlužníkovi jeho osobní cíl. Tím se rozumí, kolik má dlužník zaplatit věřitelům, aby mu soud odpustil zbývající dluhy.
Když dlužník nesplní za tři toky soudem stanovený osobní cíl, věřitelé mohou navrhnout sankční prodloužení doby oddlužení. Jeho délka ale nesmí překročit čtyři roky, ve zvlášť závažných případech čtyři a půl roku. „Prodloužené oddlužení je pro dlužníka stále výhodnější, než kdyby mu soud oddlužení zrušil. Stále totiž může dosáhnout odpuštění zbytku dluhů, i když to bude trvat déle,” upozornil Michal Žižlavský.
Na předsedu insolvenční sekce České advokátní komory navázali s informacemi i její další členové Adam Sigmund, Lukáš Stoček, Daniel Ševčík, Pavel Ubr, Jan Vavřina a Jaroslav Brož. Na tiskové konferenci popsali podrobněji dopady novely insolvenčního zákona z různých úhlů pohledu.
PhDr. Iva Chaloupková,
vedoucí odboru vnějších vztahů a tisková mluvčí České advokátní komory
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz