30. 9. 2019
ID: 110042upozornění pro uživatele

10 otázek pro ... Dominiku Veselou

Dominika Veselá (35) je vedoucí advokátkou kanceláře Eversheds Sutherland a ve své praxi se věnuje zejména právu nemovitostí, obecnému obchodnímu právu a právu obchodních korporací. S kanceláří spolupracuje od roku 2011. Dominika Veselá je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze (obor Bankovnictví a pojišťovnictví).

1. Co máte na své práci nejraději?
Když se smlouva, kterou připravím, promění v realitu. Zaměřuji se na nemovitosti, takže největší radost je, když napíšu „pár smluv“ a po čase za mnou přijde klient a ukáže mi, co se na základě „toho papíru“ narodilo – nejdřív architektonickou studii, pak projekt, a i když to trvá pár let, na konci vidíte hotový dům. Kromě toho mě moc těší možnost mluvit s odborníky z jiných profesí. Teď v říjnu se chystám do Mnichova na mezinárodní veletrh Expo Real. Naše kancelář tam bude mít stánek. Je to skvělá příležitost setkat se s experty na realitní trh z různých profesí, z rozdílného prostředí a širokými zkušenostmi.

2. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Mohu mluvit jen o advokacii. Vzkázala bych jim, že je to skvělá profese, ale není pro každého. Chce to nasazení, zápal, odhodlání…  Je to náročná práce, která, pokud ji děláte dobře, je velmi uspokojující.

3. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměla ráda vůbec?
Matematika. Má jasná pravidla, logické postupy, ale současně umožňuje kreativní přístup. Chápu, většině právníků to bude znít divně…Naopak jsem vážně nesnášela dějiny. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale nerada se učím věci zpaměti a to bylo bohužel za mých studií vyžadováno.

4. Kdo Vás v životě - tom pracovním i soukromém - nejvíce motivuje?
Motivaci nacházím sama v sobě. Nerada se nechávám ovlivňovat jinými lidmi, nerada bych byla závislá – materiálně i mentálně. Člověk musí být schopný motivovat sám sebe. Vnější motivace může být samozřejmě dobrý impuls, ale většinou není stabilní. A k naší profesi je dlouhodobá – vnitřní motivace potřeba.

5. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Zákon č. 777/2011 Sb., o veselých Vánocích.

6. Jací lidé vás nejvíce dokáží rozčílit?
Nerozhodní a lidé, kteří nevědí, co chtějí.

7. Vaše práce vyžaduje právě rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodná?
Ne. Vždy vím, co chci „já“. Nicméně zvažuji, jaké důsledky bude nebo může mít moje rozhodnutí na jiné lidi. Pokud by mělo moje rozhodnutí někoho poškodit, pak je samozřejmě na místě rozhodnutí přizpůsobit, neprosazovat za každou cenu vlastní vůli.

8. Knížka, kterou jste četla naposledy?
Chatrč od Paula Younga. Je to skvělá kniha. Přináší odlišný pohled na některé stereotypní křesťanské představy o Bohu a náboženství. Mimochodem, to je přístup, o který se snažím i v práci – vyhnout se stereotypizaci, kvůli které můžete některé důležité věci přehlédnout.

9. Ideální způsob relaxace?
Návštěva koncertu nebo divadla. Miluji klasickou hudbu, balet, operu. Jsem dlouholetý abonent České filharmonie. Hudba vás přenese do jiného světa, prožijete a procítíte věci, které by v realitě nebyly možné. Pokud svět hudby neznáte, berte to jako pozvánku.

10. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Lékařem. Už jsem byla přijata na lékařskou fakultu a měla jsem v kapse index, ale pak přišlo rozhodnutí o přijetí na práva – a bylo jasno.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz