Poslat článek emailem

*) povinné položky
23. 9. 2019
ID: 110011upozornění pro uživatele

10 otázek pro ... Lukáše Ševčíka

Lukáš Ševčík zastává pozici Managing Partner pražské kanceláře společnosti Kinstellar a podílí se na vedení celofiremního týmu pro oblast práva obchodních společností, se specializací na oblast akvizic, fúzí a financování obchodních společností. Kvalifikaci k výkonu advokacie získal v Německu a zároveň je zapsán u České advokátní komory jako evropský usazený advokát. Lukáš má více než dvacetiletou praxi v poskytování právních služeb mezinárodním klientům v oblasti investic a divestic ve střední a východní Evropě.

1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost. Práci s lidmi. Kreativitu. Adrenalin. Když se to povede. A když klient zaplatí fakturu.

2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Určíte rozhodnutí jako mladý advokát doposud působící v Německu jít “na tři roky“  v polovině devadesátých let pracovat do Prahy. Teď je z toho již čtvrt století.

3. Knížka, kterou jste četl naposled?
“Tokenization - funding on blockchain“ a “Gangster-Oma“ (Babička gangsterka), kterou jsem o prázdninách po večerech předčítal dětem.

4. Ideální dovolená?
V teple, s rodinou, nerušený konferenčními hovory a jinou klientskou či ostatní pracovní náplni. A ideálně v doletové vzdálenosti ne více než 5 hodin. 

5. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Že se mezi stereotypem milleniálů pořád ještě najdou mladí lidé, kteří jsou chytří, pracovití, příjemní, vzdělaní, vtipní a mají smysl pro business. Není lehké takovéto lidské drahokamy objevit, ale jsou i tací.

6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Musí vás to bavit. Není asi úplně lehké předtím, než se rozhodnete začít studovat práva, si tu pozdější práci ‘osahat‘ a zjistit, zda vás to bude bavit. S právním vzděláním se samozřejmě dá začít několik profesí a každá vyžaduje něco jiného. Beru to tedy z hlediska advokacie. I když práva nejsou exaktní věda, tak by vás mělo bavit analytické myšlení, přesnost i abstrakce. I když to není filologie, tak vás musí bavit jazyk (ideálně alespoň 3), práce s nim, čtení, psaní a mluvení. I když to není žádný umělecký obor, musíte být kreativní a mít chuť hledat nová řešeni. I když to není ekonomie, musí vás bavit chtít pochopit jak ekonomie a jednotlivé subjekty funguji, musí vás bavit sledovat co se ve světě děje, mít přehled o ekonomice, o určitých oborech. Musíte mít smysl pro obchod a umět počítat. Musí vás bavit práce s lidmi, komunikace, práce v týmu. Musíte mít zdravý, selský rozum. Nesmí vám vadit práce pod časovým tlakem. Nesmíte se bát oslovovat lidi a rozhodovat se. Když tohle všechno splňujete, bude vás práce advokáta bavit a budete v tom dobří.    

7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Věděl jsem to již poměrně v mladém věku, do takových těch zápisníčků, které si kamarádi mezi sebou ve škole vyměňují s otázkami “co rád jíš?“ nebo "nejoblíbenější kapela" atd., tak jsem v kolonce "čím chceš v budoucnu být" vždy napsal: advokát. I když jsme v rodině nikoho z této profese neměli. Fascinovala mě myšlenka, že vás nikdo nemůže obalamutit, že něco nejde nebo tohle musí byt tak či onak. Nadchlo mě, že je advokacie nezávislá, volná profese; jste součástí justice, ale ne na straně státu. Líbila se mi pozice a role Toma Hagena, consigliere Dona Corleoneho. A přímo miluji smlouvy. Dobře napsaná smlouva je umělecké dílo, je to jako nádherná symfonie. Když takovou smlouvu stvoříte nebo ji dostanete do rukou, tak vám srdce povyskočí.

8. Ideální způsob relaxace?
Sedět na sluníčku, případně u ohně a dobrý doutník k tomu.

9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Investičním bankéřem. Nebo vinařem.

10. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Rád bych odpověděl něco honosného a ušlechtilého, ale asi bych nejspíše trávil čas velice prostě: hrál bych golf a pracoval na vinici.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz