21. 10. 2019
ID: 110060upozornění pro uživatele

10 otázek pro ... Petra Břízu

JUDr. Petr Bříza, LL.M., Ph.D. je spoluzakladatelem advokátní kanceláře Bříza & Trubač, která si za šest let své existence vydobyla pevné místo na českém trhu právních služeb. Jejích (momentálně) 11 právníků obsluhuje přední české a mezinárodní klienty, a to ať již korporace, nadnárodní instituce, či významné přední osobnosti z oblasti umění, sportu i politiky. Své zdroje věnuje i podpoře společensky prospěšných projektů.

Petr Bříza se ve své praxi zaměřuje především na přeshraniční spory a transakce, je pravidelně řazen mezi přední české odborníky na mezinárodní právo soukromé, arbitráže a právo EU. Vedle Bříza & Trubač se věnuje také akademické kariéře, působí na katedře obchodního práva PF UK a pravidelně publikuje a vystupuje k různým právním tématům v ČR i zahraničí. Je např. spoluautorem komentářů k občanskému zákoníku a zákonu o mezinárodním právu soukromém, knihy Mezinárodní obchodní právo či Vnitrostátní aplikace práva EU.  Petr působí také jako rozhodce (VIAC, LCIA, RS při HK a AK ČR), má dlouholeté mediační zkušenosti a je členem různých poradních a odborných institucí (pracovní komise LRV, RS, kárná a zkušební komise ČAK, atd.). Absolvoval PF UK a NYU School of Law.

1. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Jedním z mnoha lidí, kteří tápou a hledají obor, na který se nejvíce hodí. Myslím totiž, že jsem měl to štěstí, že jsem si profesi vybral správně.

2. Co máte na své práci nejraději?
Pocit, že jsem někomu pomohl vyřešit zásadní starost, a to díky tomu, co umím, co jsem se naučil a co mi bylo dáno shůry. Na akademické půdě mě baví možnost diskutovat o právních problémech a hledat nejlepší řešení, ale teď si uvědomuji, že to mě vlastně hodně baví i v rámci advokacie a rozhodcování. A taky je fajn, že se svou prací podívám i do světa a poznám při ní zajímavé lidi z mnoha různých oborů.

3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Naposledy jsem dočetl Motivating Millenials a nově jsem začal číst The Republic of Plato, ale vedle toho mám rozečtené asi další 4 různorodé knihy, obvykle totiž přeskakuji od jedné k druhé podle nálady.

4. Kde se vidíte za 10 let?
Na Šumavě, na samotě u lesa, jak si čtu Aristotela. Ale moje milovaná žena se při té představě vždy hlasitě směje, protože asi správně tuší, že by mě to dlouho nebavilo. Tipoval bych, že reálně se asi stále budu motat kolem práva, minimálně akademicky, protože právo mě zkrátka baví.

5. Ideální dovolená?
První týden mimo lidi, v lese, postit se, meditovat, číst si. Další dva týdny cestování, cizí kraje, ideálně hory, příroda, jiná kultura, řeč a zvyky. Problém je, že zpravidla zhruba od poloviny druhého týdne mi začíná AK Bříza & Trubač chybět.

6. Jací lidé vás nejvíce dokáží rozčílit?
Ti, co nedrží slovo. Naštěstí se celkově rozčiluji čím dál méně.

7. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Jsou dva. Když jsem jako expert na české právo vypovídal u seychelského soudu nebo když jsme za klienta sjednávali uprostřed City of London settlement s vládou Velké Británie.

8. Největší pracovní úspěch?
Založení a vybudování Bříza & Trubač. Když vidím, pro jaké klienty děláme, na jakých věcech se podílíme a s jak skvělými kolegyněmi a kolegy mohu spolupracovat, dělá mi to opravdu radost.

9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Doufám, že by to bylo něco podobného, co dělám teď, protože bych to bral jako znamení, že dělám to, na co se nejvíce hodím a co mě baví. Absence potřeby peněz by tomu možná dala ještě větší nadhled a lehkost, ale to spekuluji o něčem, co zatím ještě nenastalo.

10. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Zahraniční studium a přátelství s Ondřejem Trubačem. Obojí mě nasměrovalo výše a dále, než bych si kdy myslel, že se dostanu.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz