12. 3. 2001
ID: 2759upozornění pro uživatele

BIS měla stopy spojující Hučína s výbuchy už dříve

BIS měla již před několika roky signály o tom, že Hučín by se mohl podílet na některých výbuších v PřerověBezpečnostní informační služba (BIS) měla již před několika roky signály o tom, že její bývalý příslušník Vladimír Hučín by se mohl podílet na některých výbuších v Přerově. Služba ale tehdy nic nedělala, protože neměla k dispozici důkazy. Po dnešním jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS o Hučínovu případu to naznačila její členka Zuzka Rujbrová (KSČM). Komise k Hučínově kauze nezaujala žádné konečné stanovisko.

Rujbrová byla nespokojena s tím, že se BIS zmíněným podezřením nezabývala. Na dotaz , jak to dnes ředitel BIS Jiří Růžek poslancům vysvětlil, odpověděla: "Pan ředitel mluvil o indiciích, nikoli o důkazech." S výhradami Rujbrové nesouhlasil předseda komise Jan Klas (ODS). Novinářům řekl, že zástupci BIS dnes poslancům věc vysvětlili. "Šetření kolem osoby pana kapitána Hučína není záležitostí posledních 14 dnů, ale mnohem dlouhodobější," uvedl bez dalších podrobností.

Hučín byl únoru z BIS propuštěn. Ve středu ho zatkla policie a soud ho v pátek poslal do vazby z obavy, aby nenarušoval vyšetřování a neovlivňoval svědky. Bývalý disident čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Policie ho podezřívá z podílu na výbuších v Přerově. Podle Klase vyplývá toto podezření z dřívějších Hučínových vyjádření. "Analytické složky BIS pozorovaly tento trend a mají na to svůj názor," dodal poslanec. Hučín, který bojoval proti minulému režimu kladením trhavin, ale spojování své osoby s přerovskými výbuchy odmítá.

Komise ocenila "vyčerpávající informace", které jí dnes o kauze podal šéf BIS Růžek. Komise uvedla, že podle vyjádření vedení BIS "bylo postupováno v souladu se zákonem a postup byl zákonný a legitimní". Klas zdůraznil, že to je konstatování BIS. On sám a komise postup BIS nezhodnotili. "Musíme vyčkat informací ještě z dalších stran," řekl Klas. Upozornil na nedostatek důkazů.

BIS podle něj popřela některé zprávy tisku, například o tom, že dva údajní pracovníci bezpečnostních složek vnikli protiprávně v ordinaci přerovského lékaře do Hučínovy zdravotní dokumentace. "Bylo to zcela jinak," řekl bez dalších podrobností Klas.

K dalšímu postupu komise uvedl, že bude reagovat na další indicie, jež se objeví. Nevyloučil, že by si mohla pozvat na jednání další osoby. Nechtěl ale spekulovat o tom, kdo by to byl. Dal najevo, že komise by ráda vyslechla Hučína. Nevyloučil, že k rozšíření výčtu trestných činů, z nichž je obviněn, by mohl přispět i výsledek domovní prohlídky v jeho přerovském domě. Při prohlídkách Hučínova domu a blízkého okolí policisté našli trhavinu, zbraně, náboje a písemnosti.

Růžek novinářům řekl, že se spolupracovníky poskytl poslancům plné a konkrétní vysvětlení postupu BIS. Postup označil za zákonný a korektní. Neodpověděl na dotaz , za co konkrétně byl Hučín zatčen a zda existují důkazy o tom, že chystal teroristický čin. Kromě Růžka a dalších zástupců BIS se dnešního jednání komise zúčastnil ještě šéf Zvláštního odboru úřadu vyšetřování Martin Hádek. Zasedání komise nekomentoval.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz