Co řeší finanční arbitr
Jaké spory může finanční arbitr rozhodovat?
Finanční arbitr může rozhodovat spory vzniklé mezi institucemi a jejich klienty při provádění převodů peněžních prostředků podle zákona o platebním styku, části II. a III. Bude se jednat o spory vznikající při realizaci tuzemského a tzv. přes hraničního platebního styku a zúčtování operací s platebními kartami na vrub účtů jejich držitelů. V zásadě půjde o dodržování zákonem stanovených lhůt pro zúčtování jednotlivých transakcí platebního styku. V rozsahu stanoveném zákonem rozhoduje uvedené spory i zástupce finančního arbitra, který rovněž arbitra v době jeho nepřítomnosti zastupuje v plném rozsahu jeho pravomoci a odpovědnosti.
Spory z přes hraničního platebního styku začne finanční arbitr řešit ode dne vstupu České republiky do Evropské unie.
Jsou spory mezi klienty a jejich bankami omezeny nějakou finanční částkou?
Ano, finanční arbitr může řešit spory, při kterých částka převodu není vyšší než 50 tisíc eur, což činí v ekvivalentu cca 1,5 milionu Kč. V ostatních případech je k rozhodování příslušný soud.
Kdo může žádat finančního arbitra o pomoc?
Pomoc může žádat každý klient instituce, pokud spor náleží do kompetence finančního arbitra. Naopak nemůže být navrhovatelem pro zahájení řízení před finančním arbitrem převádějící instituce nebo vydavatel elektronického platebního prostředku.
Jaké spory nebude finanční arbitr rozhodovat?
Finanční arbitr nebude rozhodovat spory, které nespadají pod účinnost zákona o platebním styku. Jako příklad lze uvést spory vyplývající z platebního styku mezi klientem bank na území České republiky a bankami ze zahraničí (např. z USA, Austrálie, Japonska apod.). Dále například lze uvést spory vyplývající z dodržování smluvních podmínek uzavřených mezi bankou a klientem při zřízení a vedení účtů platebního styku apod.
Jak má klient postupovat, aby bylo zahájeno řízení před finančním arbitrem?
Řízení bude zahájeno na návrh navrhovatele. Návrh může být podán písemně formou dopisu a musí obsahovat všechny náležitosti, jež vyžaduje zákon. Dále může být podán na formuláři, jenž byl vypracován finančním arbitrem a je uveden také v elektronické podobě na internetových stránkách arbitra. Návrh může být podán i faxem.
Jaké jsou náležitosti návrhu podle zákona?
Navrhovatel přesně identifikuje sebe a příslušnou instituci, u které neúspěšně uplatnil reklamaci, spadající pod působnost zákona o platebním styku, tzn. uvede své jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum narození a dále trvalé bydliště, u instituce je třeba uvést její plný název, identifikační číslo a sídlo firmy. Pak klient-navrhovatel srozumitelně a úplně vylíčí veškeré skutečnosti sporného případu s tím, že doloží důkazní prostředky nebo je alespoň označí nebo popíše. Důležitou součástí návrhu je také popsání stavu, kterého chce navrhovatel docílit. Nedílnou součástí návrhu je prohlášení o tom, že případ není řešen před soudem nebo rozhodcem. Dále klient musí doložit doklad o tom, že se neúspěšně domáhal nápravy u věcně příslušné instituce (nejčastěji to bude banka). Nakonec připojí datum a podepíše se.
Co bude dále následovat?
Arbitr, zástupce arbitra nebo pověřený pracovník prostuduje předložený návrh, zda odpovídá všem náležitostem, které požaduje zákon. Bude-li nějaká náležitost chybět, vyzve arbitr navrhovatele k doplnění návrhu před zahájením řízení. Pokud bude vše v pořádku, bude zahájeno řízení před finančním arbitrem s tím, že navrhovatel bude vyrozuměn o této skutečnosti písemnou formou a převádějící instituce bude písemně požádána, aby se k případu vyjádřila v zákonem stanovené lhůtě. Lhůta činí 30 dní a může být, pokud o to instituce požádá, prodloužena o dalších 30 dní.
Má finanční arbitr nějaké možnosti či kompetence v průběhu řízení?
Ano, arbitr se nemusí řídit jen návrhem navrhovatele, ale může sám zjišťovat další skutečnosti a může nařídit jednání ve věci za přítomnosti obou stran sporu. Je oprávněn vyžadovat po převádějící instituci doložení všech důkazních prostředků, o které požádá, včetně nahlížení do systémů této instituce.
Zdroj: Finanční arbitr
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz