Jak má fyzická osoba ohlásit živnost
Živnostenský zákon rozděluje živnosti na ohlašovací, které se dále dělí na volné, řemeslné a vázané (zařazení jednotlivých živností je obsaženo v přílohách k živnostenskému zákonu zákon č. 455/1991 Sb. ) a koncesované.
Živnostenský zákon rozděluje živnosti na ohlašovací, které se dále dělí na volné, řemeslné a vázané (zařazení jednotlivých živností je obsaženo v přílohách k živnostenskému zákonu zákon č. 455/1991 Sb. ) a koncesované. Základní rozdíl mezi živnostmi ohlašovacími a koncesovanými je v charakteru vydané listiny a ve způsobu průběhu vyřizování žádosti o vydání živnostenského oprávnění.Ohlašovací živnosti, jak vyplývá již z jejich označení, nepodléhají schválení, ale žadatel o vydání živnostenského oprávnění pouze ohlašuje provozování živnosti předložením dokladů osvědčujících splnění zákonem vyžadovaných všeobecných a zvláštních podmínek. Koncesované živnosti naproti tomu podléhají schválení, které se projevuje vydáním koncese na provozování určité živnosti.
Fyzická osoba, která chce provozovat některou z ohlašovacích živností, je povinna toto své rozhodnutí ohlásit živnostenskému úřadu místně příslušnému podle jejího bydliště na území České republiky. V ohlášení uvede jméno a příjmení, obchodní jméno, státní občanství, bydliště a údaj, zda jí soud nebo správní orgán uložil zákaz činnosti, či zda u ní trvá jiná překážka týkající se provozování živnosti, nebo zda jí bylo v posledních 3 letech zrušeno živnostenské oprávnění podle § 58 odst. 2, 3 nebo 4 živnostenského zákona. Dále v ohlášení uvede, zda provozuje živnost prostřednictvím odpovědného zástupce (poté musí uvést údaje týkající se této osoby). Zahraniční fyzická dále uvede bydliště mimo území České republiky, místo pobytu v České republice (pokud byl povolen), umístění organizační složky v České republice a údaje týkající se vedoucího organizační složky. Je-li odpovědným zástupcem nebo vedoucím organizační složky osoba s bydlištěm mimo území České republiky, uvede též místo jejího pobytu v České republice. V ohlášení musí být rovněž uvedeno místo podnikání, předmět podnikání, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, provozovnu nebo provozovny, ve kterých bude provozování živnosti zahájeno bezprostředně po vzniku živnostenského oprávnění, datum zahájení provozování živnosti, pokud datum zahájení není shodné se vznikem živnostenského oprávnění, datum ukončení provozování živnosti, údaj o tom, že hodlá živnost provozovat průmyslovým způsobem a údaj o tom, zda pro provozování živnosti zaměstnává zaměstnance.
Předmět podnikání musí být označen jednoznačně a musí být v souladu s názvem oboru, jak jej používají příslušné právní předpisy (zákon č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání nebo nařízení vlády č. 140/2000 Sb. , kterým se stanoví seznam oborů živností volných).
K ohlášení dále fyzická osoba připojuje následující doklady: výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší 3 měsíců, a je-li ustanoven odpovědný zástupce, také výpis z Rejstříku trestů odpovědného zástupce, doklad prokazující její odbornou způsobilost, popřípadě odbornou způsobilost odpovědného zástupce. Zahraniční fyzická osoba předkládá navíc doklady o pobytu, nejedná-li se o osobu, která je občanem členského státu Evropské unie nebo státu, s nímž má Česká republika uzavřenu smlouvu, která omezení podle § 5 odst. 4 živnostenského zákona nepřipouští, nebo o občana České republiky, který nemá na území České republiky pobyt; zahraniční fyzická osoba, která zřizuje na území České republiky organizační složku, doklad prokazující, že má podnik mimo území České republiky, a doklady o jeho provozování. Dále musí žadatel předložit živnostenskému úřadu doklad o vlastnickém nebo jiném právu k objektům a prostorám, v nichž bude místo podnikání, liší-li se od bydliště nebo k objektu nebo prostorám, v nichž bude organizační složka zahraniční osoby umístěna, výpis z obchodního rejstříku, ne starší 3 měsíců, je-li v něm zapsána, doklady o skutečnostech prokazujících provozování živnosti průmyslovým způsobem a prohlášení odpovědného zástupce, že souhlasí s ustanovením do funkce, s převzetím povinností v rozsahu stanoveném tímto zákonem a s uvedením podnikatelů, u nichž je do funkce odpovědného zástupce ustanoven. Podpis na čestném prohlášení musí být úředně ověřen, neučinil-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
Splňuje-li žadatel všechny podmínky obsahuje-li podání o ohlášení provozování živnosti všechny náležitosti a přílohy vyžadované zákonem a netrvá-li překážka provozování živnosti, živnostenský úřad vydá nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy mu bylo ohlášení živnosti doručeno, živnostenský list.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz