JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, ČERVENEC 2025
Rozhodovací praxe ÚOHS přináší nové výzvy pro zadavatele i dodavatele. V přednášce Jiřího Harnacha zazněly tři klíčové kauzy, které podle něj naznačují zásadní posun v přístupu k právnímu hodnocení veřejných zakázek. „Zkušenost právnické osoby musí být přenositelná do aktuálního plnění, nestačí obecná reference,“ upozorňuje. Sledujte celý díl VZ Live pro hlubší vhled.
Veřejné zakázky se stávají čím dál více právně sofistikovanou disciplínou, což dokládá i aktuální výklad Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jiří Harnach, samostatný advokát specializující se na tuto oblast, v červencovém dílu pořadu VZ Live přinesl tři významná rozhodnutí, která mohou výrazně ovlivnit rozhodování zadavatelů. První se týká hodnocení zkušenosti právnické osoby, kde ÚOHS připustil možnost hodnocení takové zkušenosti, ovšem za tří podmínek: musí jít o unikátní know-how, které je smluvně přenositelné a které má právnická osoba zavedené ve svém podniku. „Nestačí říct, že firma má reference – je třeba prokázat, že tato zkušenost je aplikovatelná v nové zakázce a je součástí jejího interního know-how,“ vysvětluje Jiří Harnach.
V druhém případu se ÚOHS zabýval možností podat námitky proti vyřazení ze systému kvalifikace. Ačkoli tento postup formálně nepředstavuje zadávací řízení, úřad rozhodl, že námitky jsou i zde přípustné. „Dodavatel musí mít možnost bránit se okamžitě po vyřazení – jinak ztrácí přístup k veřejným zakázkám na neurčito, což by mohlo znamenat zásah do hospodářské soutěže,“ zdůrazňuje Jiří Harnach. Tím úřad signalizuje širší výklad zákonných ustanovení tam, kde jde o zachování spravedlivých podmínek soutěže.
Třetí rozhodnutí se týká posuzování kvalifikace stavbyvedoucího. ÚOHS potvrdil, že zadavatel může požadovat specifické odborné zkušenosti, ale pouze za předpokladu, že jsou jasně definovány. Pokud zadavatel požaduje zkušenost na pozici stavbyvedoucího, musí následně posuzovat nejen náplň činností, ale i míru odpovědnosti dané osoby. „Zkušenost musí být doložena autentickými důkazy, nikoliv jen čestným prohlášením. Úřad akcentuje důkazní břemeno dodavatele,“ upozorňuje Jiří Harnach.
Důležitým sdělením celé přednášky je, že ÚOHS klade stále vyšší nároky na důkazní standard. Zatímco dříve mohl postačit obecný popis referencí, dnes je potřeba prokázat jejich reálnou provázanost s předmětem nové zakázky. To znamená nejen uvedení technologií, postupů či lidských kapacit, které byly uplatněny v minulosti, ale i doložení, že budou nasazeny znovu.
Jiří Harnach zároveň upozornil na tenkou hranici mezi zkušeností fyzické a právnické osoby. „Pokud není interními opatřeními zajištěno, že know-how zůstává ve firmě, pak ho nelze přičítat právnické osobě. Zkušenost zaměstnance není automaticky zkušeností firmy,“ říká. To klade nové nároky zejména na dokumentaci a systém přenosu know-how uvnitř podniku.
V oblasti systému kvalifikace Jiří Harnach komentuje průlomový moment. ÚOHS připouští, že i mimo formální rámec zadávacího řízení mohou být určité procesy přezkoumatelné. Tento výklad může ovlivnit nejen dlouhodobé seznamy kvalifikovaných dodavatelů, ale i nákupní platformy či rámcové dohody. „Úřad vnímá reálné dopady právního jednání a jeho vliv na soutěžní prostředí,“ konstatuje Harnach.
V případu Želivka se opakovaně řešila otázka, co přesně znamená mít zkušenost na pozici stavbyvedoucího. Zadavatel napoprvé neuspěl se svým vyloučením dodavatele, ale nakonec jeho postup předseda úřadu potvrdil. „Pokud osoba vykonávala jen dílčí úkoly v oblasti BOZP a PO, ale nezastávala plnohodnotnou roli stavbyvedoucího, pak zkušenost není dostatečná,“ shrnuje Jiří Harnach.
Přednáška opakovaně upozorňuje na fakt, že právní rámec veřejných zakázek se stává složitější a důslednější. Zadavatelé musí přesně vědět, co požadují, a dodavatelé musí být schopni každý aspekt svých tvrzení doložit. ÚOHS sice poskytuje metodické vedení, ale zároveň výrazně zvyšuje nároky na formu a obsah prokazování kvalifikace.
Celkové vyznění vystoupení Jiřího Harnacha je jasné – nastává posun od formality k věcnému zkoumání. To znamená větší důraz na kvalitu argumentace, srozumitelnou dokumentaci a systematické řízení know-how uvnitř podniků. „Je zřejmé, že nestačí být dobrý – musíte to umět i prokázat,“ uzavírá Jiří Harnach.
Nenechte si ujít další díly.
Podívejte se na video
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz