epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
26. 2. 2021
ID: 112632upozornění pro uživatele

Povinnost zdržet se určitého jednání prostřednictvím třetích osob ve světle recentní judikatury Nejvyššího soudu ČR

Exekučním titulem uložená povinnost zdržet se určité činnosti i prostřednictvím třetích osob může znamenat povinnost přerušit s takovouto třetí osobou smluvní vztah. Takový je jeden ze zásadních závěrů usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 5. 5. 2020, sp. zn. 20 Cdo 1035/2020.

 

Zmíněným rozhodnutím dvacátého senátu Nejvyššího soudu (složeného z předsedy senátu JUDr. Karla Svobody, Ph.D., a soudců JUDr. Miroslavy Jirmanové, Ph.D., a JUDr. Zbyňka Poledny) bylo zamítnuto dovolání povinné, která se domáhala zastavení exekuce podle vykonatelného usnesení o nařízení předběžného opatření vydaného Městským soudem v Praze dne 28. 8. 2018 pod č. j. 1 Cm 33/2018-37. Tímto předběžným opatřením soud povinné uložil, aby se zdržela pouličního prodeje na území Prahy 1, tj. nabízení a poskytování svých služeb, ať už samostatně nebo prostřednictvím třetích osob, mimo provozovnu k tomuto účelu určenou a mimo vymezená tržní místa na území Prahy 1.

Povinná ve svém dovolání namítala, že vedení exekuce v projednávané věci je nepřípustné, jelikož je povinné připisováno jednání třetích osob, za které však není odpovědná, a proto má být exekuce zastavena. Povinná konkrétně argumentovala tím, že jako dodavatel (prostřednictvím spřízněné osoby) dodává své služby za úplatu třetímu subjektu na základě platného smluvního vztahu a pouliční prodej služeb zakázaný zmíněným předběžným opatřením tak ve skutečnosti provádí tato třetí osoba. Povinná tudíž svým jednáním třetí osobě pouze poskytuje plnění z uzavřené smlouvy o poskytování služeb a nijak dále nezavazuje zmíněnou třetí osobu, aby její služby dále nabízela nebo prodávala.

Nejvyšší soud nastíněnou argumentaci povinné s odkazem na nepřípustnost přezkoumávání věcné správnosti (hmotněprávní přiměřenosti) exekučního titulu odmítl, když konstatoval, že jak povinná, tak exekuční soud jsou exekučním titulem vázáni a zkoumání námitky případného porušení smlouvy s třetí osobou proto není na místě. Nad rámec tohoto konstatování nicméně soud poskytl podrobnější výklad samotného obsahu povinnosti zdržet se určitého jednání prostřednictvím třetích osob. Podle výkladu Nejvyššího soudu tak ke splnění takto stanovené povinnosti nepostačí pouhé pasivní zdržení se (omittere) povinné v pravém slova smyslu, ale s ohledem na fakt, že povinnost zdržet se závadného jednání i prostřednictvím třetích osob je uložena jí osobně a nikoliv právě třetím osobám, se pro naplnění povinností uložených exekučním titulem od povinné očekává i určité aktivní jednání (facere).

Reklama
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
27.5.2022 09:003 025 Kč s DPH
2 500 Kč bez DPH

Koupit

V poměrech řešeného případu soud konstatoval, že povinná měla jednat tak, aby se vyvarovala jakékoliv činnosti, která by třetí osobu vedla k tomu, že zakázanou činnost vykoná, přičemž bylo v možnostech povinné vyvinout konkrétní aktivitu tak, aby třetí osoba v této zakázané činnosti ustala (např. upozorněním třetí osoby na zákaz předmětného jednání ve smyslu exekučního titulu – předběžného opatření). Nadto v případě, že třetí osoba v zakázané činnosti neustane, se od povinné očekává odepření plnění podle vzájemné smlouvy, čímž má povinná docílit toho, že třetí osoba na činnosti zapovězené exekučním titulem (tedy na nabízení a prodeji služeb povinné) ztratí zájem. Přitom je podle soudu nerozhodné, zda třetí osoba činnost zakázanou exekučním titulem provozuje na základě přímého smluvního ujednání s povinnou (případně s osobou personálně spjatou s povinnou), či zda je na základě vzájemného ujednání povinné a třetí osoby v jejím zájmu, aby tuto činnost ve prospěch povinné vykonávala. V každém případě je to totiž povinná, kdo svým aktivním jednáním způsobuje, že třetí osoba vyvíjí činnost zapovězenou exekučním titulem, a to i prostřednictvím třetích osob.

Z výše uvedeného výkladu Nejvyššího soudu tedy plyne, že povinnost zdržení se určitého jednání i prostřednictvím třetích osob v sobě inherentně nese požadavek na povinného, aby svým vlastním jednáním aktivně zabránil třetím osobám v zapovězené činnosti, jíž je původcem, a to i za cenu porušení platného smluvního závazku (odepření plnění ze smlouvy). Nesplní-li přitom povinný ve smyslu dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné rozhodnutí, vystavuje se ve smyslu § 251 OSŘ riziku výkonu takovéhoto rozhodnutí.

I přes shora podaný výklad Nejvyššího soudu však můžou podle názoru autora tohoto článku nadále přetrvávat dílčí nejasnosti v otázce nalezení pomyslné hranice, kde končí povinnosti povinného činit konkrétní kroky pro zabránění pokračování zakázaného jednání třetími osobami (otázka práva procesního) a naopak začíná pasivní věcná legitimace osoby odlišné od povinného (otázka práva hmotného).

V tomto ohledu si autor dovolí srovnání s jemu známým případem z praxe, v němž soudy při srovnatelných skutkových okolnostech právě s odkazem na nedostatek pasivní legitimace žalovaných prakticky znemožnily účinné poskytnutí ochrany práv poškozeného. V této věci se společnost „A“ po společnosti „B“ předběžným opatřením (a následně i ve věci samé) mj. domáhala zdržení se zadávání nekalé soutěžní reklamy na výrobky společnosti B do celostátního vysílání. Společnost B na svou obranu tvrdila, že ve skutečnosti není zadavatelem předmětné reklamy, a tudíž není osobou pasivně legitimovanou. Společnost A se pak domáhala zdržení se zadávání reklamy rovněž po mediální agentuře, která tuto reklama zadala do celostátního vysílání, avšak tato agentura v podobném duchu argumentovala tím, že není výrobcem ani distributorem výrobků společnosti B, a tudíž nemůže být zadavatelem reklamy.

Třebaže bylo v poměrech předestřeného případu zřejmé, že z vysílané reklamy na výrobky společnosti B má jednoznačný prospěch právě společnost B a zároveň bylo jisté, že zmíněná mediální agentura je skutečně osobou, která do vysílání reklamu zadala (objednala), odvolací soud v obou předmětných řízeních dal nakonec pravomocně za pravdu odpůrcům (resp. žalovaným). Argumentoval přitom primárně tím, že se v řízení nepodařilo prokázat skutečného zadavatele reklamy a společnost B ani mediální agentura tak nebyly v této věci pasivně věcně legitimovány. Ve světle výše řešeného usnesení Nejvyššího soudu má přitom autor tohoto článku za to, že bylo nepochybně v možnostech společnosti B, jejíž výrobky byly předmětnou reklamou propagovány, případně v možnostech mediální agentury, která měla z jejího zadávání finanční prospěch, vyvinout konkrétní aktivitu (zde např. upozornit skutečného zadavatele reklamy, který zákonitě musel být oběma těmto subjektům znám, na zákaz jejího zadávání/šíření) tak, aby třetí osoba v zakázané činnosti ustala. Namísto řešení samotné otázky existence porušení práv poškozeného nekalou soutěží tak soud ve skutečnosti zamezil účinnému poskytnutí ochrany poškozenému formalistickým odkazováním na nedostatečnou pasivní věcnou legitimaci odpůrců.

Byť si je autor tohoto článku vědom skutkových i právních rozdílů obou výše zmíněných případů (tedy zejm. faktu, že se v jím popsaném sporu jednalo o poměry řízení nalézacího a nikoliv vykonávacího), lze jistě spatřovat paralelu v tom, že Nevyšší soud se ve svém shora uvedeném rozhodnutí formalisticky „netočil“ na otázce determinace pasivní věcné legitimace třetí osoby, která i přes zákaz dále nabízela služby povinné, a naopak uložil povinné, aby svou vlastní činností (přiměřenou jejím možnostem a bez ohledu na právní či ekonomickou povahu důvodu výkonu zakázaného jednání třetí osobou) zabránila tomuto škodlivému jednání i ve vztahu k třetím osobám a poskytl tak účinnou ochranu právům a chráněným zájmům oprávněných.

Takto materiálně pojatou konstrukci lze na základě osobních zkušeností autora a z hlediska mantinelů praktické vymahatelnosti práva hodnotit jednoznačně kladně.


Vojtěch Jiraský
,
advokátní koncipient


Urban & Hejduk s.r.o., advokátní kancelář

Palác Valdek
Jugoslávská 620/29
120 00 Praha 2

Tel:    +420 226 207 507
e-mail: info@urbanhejduk.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Vojtěch Jiraský (Urban & Hejduk)
26. 2. 2021
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Milostivé léto a přihlášený (insolvenční) věřitel. Co na to insolvenční soud?
  • Druhá změna parametrů nejen exekučních srážek ze mzdy pro rok 2022 - část 3.: Příklady výpočtů
  • Druhá změna parametrů nejen exekučních srážek ze mzdy pro rok 2022 - část 2.: Paušální náhrada nákladů pro plátce mzdy
  • Povinnosti zástavního věřitele před započetím výkonu zástavního práva
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Zadluženost je třeba řešit co nejrychleji, shodli se experti v debatě Neduhy dluhů
  • Investiční fondy a investiční společnosti v českém právu
  • Minimální odměna insolvenčního správce aneb konfiskace majetku dlužníka v oddlužení?
  • Uspokojování pohledávek
  • Účinky reorganizačního plánu na zajištění pohledávky zástavním právem zřízeným třetí osobou

Související produkty

Online kurzy

  • Překonání úpadku a restart podnikání z hlediska insolvenčního práva a protikrizových opatření
  • Novinky v insolvenčním právu, Lex covid a nová odpovědnost členů statutárního orgánu
  • Vybrané otázky insolvenčního řízení
  • Podíly na zisku právní a daňové souvislosti
  • Smluvní pokuta
Lektoři kurzů
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Valná hromada, honební společenstvo
  • Milostivé léto a přihlášený (insolvenční) věřitel. Co na to insolvenční soud?
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Advokátní kancelář je potřeba řídit predikovatelně a automatizovaně
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Dva časté omyly ohledně minimální mzdy
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Zadržovací právo

Věřitel může zadržet cizí movitou věc – jak vyplývá z ustanovení § 1396 odst. 1 o. z. (a contrario) – jen tehdy, má-li ji u sebe „právem“. Předpokladem pro to, aby věřitel...

Valná hromada, honební společenstvo

Ve vztahu k účelu řízení o vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady obchodních korporací je účel právní úpravy řízení o vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady...

Neúměrné zkrácení

V poměrech současné právní úpravy, která žádnou konkrétní hranici představující neúměrné zkrácení nestanoví, lze za výchozí pravidlo považovat zákaz zkrácení přes polovic....

Bezdůvodné obohacení (exkluzivně pro předplatitele)

Obecným předpokladem bezdůvodného obohacení je získání majetkového prospěchu jedním subjektem (obohaceným), které může spočívat buď v rozmnožení majetku obohaceného (např....

Legitimní očekávání účastníků řízení (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhodne-li civilní soud o předběžné otázce jinak (opačně), než jak to dříve ve výroku pravomocného rozsudku učinil soud správní, porušuje svým rozhodnutím závisejícím na...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.