7. 12. 2019
ID: 110380upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Stoupá množství trestních oznámení za neodvedení daně. Mnohdy pomůže lítost
U daňových trestných činů je vyžadováno úmyslné jednání. Problémy číhají ale i u agresivní optimalizace

Zemanova další rošáda. Šámalova cesta na Ústavní soud uvolní klíčový post justiční soustavy
Prezident Miloš Zeman nabídl uvolněné místo ústavního soudce Pavlu Šámalovi, předsedovi Nejvyššího soudu (NS). Nabídka přišla deset měsíců poté, co Ústavní soud (ÚS) ze zdravotních důvodů opustil Jan Musil.

,Ženy ve vysokých pozicích přispívají k diverzitě soudního rozhodování.‘ LN pořádaly kulatý stůl
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Komunisti chystali na rok 1990 novou ústavu. Otevřela by Národní frontu, tvrdil Čalfa
Je tomu přesně 30 let, co vyšlo černé na bílém, že vedoucí úloha komunistické strany v Československu skončila. 30. listopadu 1989 byl distribuován ústavní zákon, který ze socialistické Ústavy vypustil článek 4. Poslanci předpis schválili jen o den dříve, závazným se stal ale právě před 30 lety. Výraznou stopu v dalším znění onoho zákona zanechal rovněž profesor Zdeněk Češka, tehdejší rektor Univerzity Karlovy a dnešní emeritní společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Zeman má při jmenování šéfa Nejvyššího soudu volnou ruku. O kom se mluví?
Od minulé středy se předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal rozhoduje, zda přijme nabídku prezidenta Miloše Zemana na místo ústavního soudce. Pokud by tak učinil, musel by projít schvalováním v Senátu. Za předpokladu, že by v něm uspěl, což se dá očekávat, měl by prezident následně nově obsadit pozici předsedy Nejvyššího soudu. Logickou volbou by v tu chvíli byl jeho současný místopředseda Roman Fiala.

Benešová: V zákonu o státním zastupitelství dolaďujeme poslední aspekty s Pavlem Zemanem
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) popsala na výzvu předsedy Ústavně-právního výboru Senátu Miroslava Antla (za ČSSD) stav přípravy nejdůležitějších zákonů, které budou mít dopad na justici. Například intenzivně sledovaná novela zákona o státním zastupitelství čeká podle ministryně na zařazení na schůzi vlády. „Dolaďujeme poslední aspekty s panem nejvyšším státním zástupcem,“ uvedla Marie Benešová minulý týden na konferenci Efektivita a kvalita české justice.

Benda: Musíme vyřešit staré exekuce, ne přerozdělovat trh
Exekuce možná v budoucnu čekají velké změny. Sněmovna nedávno v prvním čtení odsouhlasila návrh zavádějící tzv. teritorialitu, tedy rovnoměrné přidělování případů jednotlivým exekutorům podle místa bydliště dlužníka. Vedle toho zákonodárci zvažují také možnost slučování exekucí na jednoho dlužníka k jednomu exekutorovi. Dalším aktuálním tématem je i řešení dětských dluhů, za které by nově mohly zodpovídat rodiče. Jak na tato témata nahlíží předseda ústavně právního výboru a poslanec za ODS Marek Benda, jsme se ptali v našem rozhovoru.

Januš: Kdo bude ombudsmanem? Aktuální jména jsou slabá, pozor ale na nominaci Válkové
Příští rok by měla mít Česká republika nového veřejného ochránce práv. Anně Šabatové totiž v únoru vyprší mandát, a tak je třeba najít jejího nástupce. Typově by mělo jít o silnou osobnost, jasně vyprofilovanou a nesmlouvavou. Důležité je, aby se daný člověk nemusel nikomu představovat. Aby měl za sebou takovou právní kariéru, které ho k pozici ombudsmana předurčuje. Jména, která jsou v současnosti ve hře, ale tak silná nejsou. Jak aktuální situaci číst?

Spory o audit: Evropská komise nemůže vykládat české právo, říká profesor Tomášek
Audit Evropské komise, který řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše, se pojí s celou řadou právních otázek. Je finální, nebo není? Může Evropská komise vykládat české právo? A nemá přece automaticky přednost to evropské? Na zásadní souvislosti celé kauzy upozorňuje v rozhovoru pro INFO.CZ vedoucí katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy a její proděkan profesor Michal Tomášek.

Rychetský: Vyzývám k překreslení mapy soudní soustavy tak, aby byla územně i profesně vyvážená
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyzval na nedávné konferenci Senátu a Nejvyššího soudu Efektivita a kvalita českého soudnictví „k zahájení věcné diskuse vedoucí k překreslení mapy celé soudní soustavy tak, aby byla územně i profesně vyvážená“. Jeho zásadní příspěvek nyní publikuje INFO.CZ v plném rozsahu.

Januš: Babiš je vydán na milost prezidentovi, jinak ho může čekat obžaloba
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Věc se vrací policii k dalšímu vyšetřování a dozoruje ji nadále státní zástupce Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze. Ve standardní situaci by tento vývoj nejspíš znamenal následnou premiérovu obžalobu a jeho cestu před soud. Do událostí ale pravděpodobně mimořádně vstoupí prezident Miloš Zeman a Babišovo stíhání zastaví, jak dříve avizoval. Hlavním poraženým celé kauzy tak bude zejména důvěra v českou justici a ve spravedlnost.

Benešová: Vnímání justice je zkreslené. V evropském kontextu fungují české soudy standardně
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se na konferenci Efektivita a kvalita českého soudnictví vyjádřila ke kvalitě tuzemské justice: „Hledím-li osobně na české soudnictví optikou srovnávacího přehledu, vidím systém, který je navzdory dílčím obtížím funkční a v evropském kontextu „standardní“ v nejlepším smyslu toho slova.“ Její příspěvek nyní publikuje INFO.CZ v plném rozsahu.

Jícha: Spojení exekucí k jednomu exekutorovi nepomůže, dokud budou dluhy vymáhat i správci daně
Poslanecká sněmovna v současné době projednává dvě novely exekučního řádu, které si kladou za cíl řešit problematiku vícečetných exekucí. Různou formou provedení se snaží v zásadě o totéž – aby nově zahájené exekuce proti jednomu dlužníkovi řešil vždy jen jeden exekutor. V základu jde o myšlenku ideově rozumnou, ale co do provedení tragicky nedotaženou.

Disidenti byli vyděděnci, dceři jsem šeptal, že Havel jednou bude prezident, vzpomíná obhájce Hulík
Advokát Milan Hulík statečně obhajoval disidenty a po sametové revoluce spoluzakládal dnešní Bezpečnostní informační službu i Vězeňskou službu. Nejprve se kvůli vězněnému otci musel vyučit zedníkem. Později ale hájil Plastiky, manžele Němcovi či Františka Čuňase Stárka. V rozhovoru pro INFO.CZ popisuje i to, jak se poprvé setkal s Václavem Havlem nebo jak na něj působilo disidentské prostředí: „Vadilo mi na nich jen to, že to většinou byli notoričtí kuřáci a já jsem nekuřák. Vypalovali ve vinárně jednu od druhé, vždy jsem pak přišel domů a máma říkala: ‚Ty jsi zase byl s disidentama!‘ Byl jsem načichlý kouřem, ale nebyli to žádní ožralové a tak dále. Žili v ghettu, byli to vyděděnci.“

Milost, amnestie, abolice… Jak se liší a proč jsou i terčem kritiky?
S vývojem v kauze Čapí hnízdo, kterou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel, se do veřejné debaty vrátil pojem abolice. Tedy právo prezidenta zastavit trestní stíhání. Miloš Zeman jej nakonec v případě premiéra Andreje Babiše nevyužije. „Proč bych navrhoval abolici v době, kdy policie má přinést nové informace. To bych zasahoval do práce policie,“ řekl v na TV Barrandov a podobně se vyjádřil i pro server iDnes.cz. Nabízí se ovšem otázka: je to rozhodnutí definitivní, nebo platí jen pro tuto chvíli? Co se za slovem abolice vlastně skrývá? A jak se to má s milostí a amnestií?

Blíží se kolaps, vývoj ale můžeme ovlivnit, říká egyptolog Bárta. Má pro to novou teorii
časových řad a srovnávacího studia vývoje civilizací teorii sedmi obecných zákonů. Sice ani s její znalostí nejspíš nemůžeme úplně předejít kolapsu, kterému podle řady indicií jako civilizace budeme čelit, můžeme ale náš vývoj alespoň částečně určit. „Můžeme zjistit, v jakém stádiu se nacházíme, a dlouhodobé trendy či problémy identifikovat. Poprvé v dějinách máme znalosti, technologie, komunikace a dostatečnou energii, a mohli bychom tak mít ambici náš vývoj ovlivnit,“ představuje prorektor Univerzity Karlovy Bárta svou teorii, právě formulovanou v knize Civilisations: Collapse and Regeneration.

Předseda NS Pavel Šámal zvažuje svou další profesní budoucnost
Pavel Šámal, stávající předseda NS, dostal od prezidenta Miloše Zemana ve středu 27. listopadu 2019 nabídku zvážit svou nominaci na post ústavního soudce. Podle Šámalova vyjádření by to pro něj bylo velkou profesní výzvou a láká jej například i možnost vrátit se k rozhodovací činnosti. Na druhou stranu by nerad odcházel od rozdělané práce u Nejvyššího soudu. Na rozmyšlenou si vzal tedy lhůtu 14 dnů.

Do praxe míří nové formuláře Návrhu na povolení oddlužení
Od 5. prosince 2019 zavádí Ministerstvo spravedlnosti do praxe novou podobu formuláře Návrhu na povolení oddlužení. Nová forma sníží nejen administrativní náročnost insolvenčním správcům a soudům, ale také náklady na tisk a archivaci dokumentů vytvořených v rámci insolvenčního spisu. Jde o první z řady insolvenčních formulářů, které bude ministerstvo v následujících měsících postupně zveřejňovat.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz