11. 7. 2011
ID: 75376upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 4.7. – 10.7.2011

Navýšení soudních poplatků už nic nestojí v cestě. Jak agenturu Mediafax informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat, prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu zákona, která se zdražením poplatků počítá.

 
Poslanecká sněmovna

4. července 2011

Sněmovna se mimořádně sejde 12. července
Na mimořádném jednání se poslanci sejdou ve sněmovně v úterý 12. července, informoval v pondělí parlamentní web. Na programu schůze budou mít zákonodárci mimo jiné i zákoník práce nebo důchodovou a zdravotnickou reformu.

Sněmovna projedná druhou vlnu zákonů zdravotnické reformy
Poslanci na své mimořádné schůzi, která začne v úterý 12. července, projednají mimo jiné druhou vlnu zákonů zdravotnické reformy. Na programu tak mají například zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

6. července 2011

Sněmovna formálně projedná novelu loterijního zákona z dílny pražského zastupitelstva
Poslanci s největší pravděpodobnosti příští týden na své mimořádné schůzi zamítnou novelu loterijního zákona z dílny Prahy, která požaduje například tvrdší podmínky pro udělení oprávnění k provozování interaktivních videoloterijních terminálů (IVT). Podobná novela totiž již prošla třetím čtením.

Poslanci projednají vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů
Nezávislá kontrola a účinné stíhání trestných činů příslušníků vybraných bezpečnostních sil, to je cílem nově ustanovené Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Zákon zajišťující její vznik, který bude v prvním roce stát 325 milionů korun, projedná na mimořádné schůzi příští týden sněmovna.

8. července 2011

Poslanci rozhodnou o omezení reklamy v České televizi
Poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi, která začíná v úterý 12. července, projedná ve třetím čtení novelu zákona omezující reklamu na České televizi. Komplexní pozměňovací návrh, s nímž poslanci počítají jako se základem normy, totiž ruší reklamu na ČT1 i ČT24.


Senát

4. července 2011

Senát projedná novelu o námořní plavbě, kterou si žádá EU
Novelu zákona o námořní plavbě, jejíž schválení si žádá Evropská unie, projedná horní komora na své červencové schůzi. Soubor nových unijních směrnic si klade za cíl zejména zvýšit bezpečnost námořní dopravy.

Návrh na uznání protikomunistického odboje míří do Senátu
Po Poslanecké sněmovně bude na Senátu, aby se zabýval návrhem zákona, který uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům uděluje ocenění v podobě pamětního odznaku a finanční částky sto tisíc korun. Pokud zákon začne platit, získají přeživší odbojáři postavení válečných veteránů.

6. července 2011

Senát projedná novelu o svolávání zastupitelstev v krizových situacích
Novelu zákona, která zavádí volnější podmínky pro svolávání zastupitelstev v krizových situacích, projednají na své červencové schůzi senátoři. Návrh připravil Liberecký kraj a počítá s tím, že termín svolání zastupitelstva by v krizové situaci mohl být známý pouze dva dny předem.

Senát projedná zvýšení věku pro získání řidičského průkazu u silných motorek a autobusů
Zvýšení věkové hranice pro získání řidičského průkazu u vybraných vozidel, přísnější zkoumání zdravotní způsobilosti a důslednější kontroly odebrání řidičského průkazu. To jsou hlavní body novely zákona o silničním provozu, kterou na červencové schůzi senátoři projednají v prvním čtení.


Prezident

4. července 2011

Prezident Klaus podepsal zákon, který dá celnímu úřadu pravomoc odebrat padělky
Celní úřady dostanou možnost odebrat zboží při podezření, že jde o padělek, umožní jim to novela zákona, kterou v pondělí podepsal prezident. O podpisu zákona informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Prezident Klaus dal zelenou zvýšení soudních poplatků
Navýšení soudních poplatků už nic nestojí v cestě. Jak agenturu Mediafax v pondělí informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat, prezident republiky Václav Klaus právě na počátku nového týdne podepsal novelu zákona, která se zdražením poplatků počítá.

8. července 2011

Prezident odmítl podepsat novelu o ochraně ovzduší řešící biopaliva
Novelu zákona o ochraně ovzduší, která do českého právního řádu zavádí směrnici Evropské unie řešící přimíchávání biosložek do pohonných hmot, odmítl podepsat prezident Václav Klaus. Ten o tom informoval v pátek na svých internetových stánkách s tím, že je dlouhodobým kritikem celého projektu. Protože však prezident zákon nevetoval, začne i bez jeho podpisu platit.

Prezident Klaus poslal dopis předsedkyni sněmovny, vadí mu přimíchávání biosložek do pohonných hmot
Prezident České republiky Václav Klaus nesouhlasí s tlakem Evropské unie na přimíchávání biosložek do pohonných hmot, proto nepodepsal novelu zákona o ochraně ovzduší, která na nové požadavky EU reaguje. Klaus to v pátek vysvětlil v dopise předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).


Pozn.:

V autolékárničce už nebude povinný leták ani resuscitační maska
7. července 2011 - Od úterý 19. července zmizí podle nové vyhlášky ministerstva dopravy z autolékárniček leták, popisující postup při zvládnutí dopravní nehody, a resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem. Informoval o tom ve čtvrtek na svých webových stránkách Autoklub ČR.


EU:

6. července 2011

EU: Řidiči už neuniknou pokutám za přestupky v zahraničí
Evropský parlament schválil ve středu směrnici, která umožní vymáhání pokut u vážných přestupků řidičů spáchaných v zahraničí. Pomoci tomu má propojení databáze členských států EU, píše server německého deníku Tagesschau.

Evropská komise navrhla, aby roaming stál od roku 2015 stejně jako domácí hovory
Zákazníci mobilních operátorů by měli od roku 2015 v Evropské unii platit za roaming stejně jako za domácí hovory. Navrhla to ve středu Evropská komise.

Evropská komise i politici kritizují ratingové agentury, hrozí jim vyšším dohledem
Šéf Evropské komise José Manuel Barroso a další evropští politici ve středu v Evropském parlamentu kritizovali ratingové agentury. Informovala o tom agentura Reuters.

7. července 2011

Evropský parlament vrátil návrh na své rozšíření zpět do výborů
Návrh, aby k dosavadním 751 europoslancům přibylo v budoucnosti dalších 25, při prvním čtení v Evropském parlamentu neprošel. Na návrh zpravodaje se vrátil zpět na projednání ve výborech, řekl agentuře Mediafax ve čtvrtek europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost někdejší prokurátorky Brožové-Polednové
Ludmila Brožová-Polednová, jež byla v roce 1950 jedním z prokurátorů v procesu s Miladou Horákovou, pohořela u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se stížností proti rozsudku českých soudů, které ji shledaly vinnou z účasti na vraždě. Ve čtvrtek to uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

8. července 2011

Země EU pomohou bankám, které neprojdou zátěžovými testy
Členské země Evropské unie (EU) jsou připraveny slíbit pomoc bankám, které neprojdou zátěžovými testy a také pokud se těmto bankám nepodaří získat nový kapitál do šesti měsíců. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na dokument, který je připraven pro jednání Rady ministrů financí.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz