Máme ústavní právo vědět, Hrade! Jde přece o veřejné peníze…
Již dvacet let můžeme žádat o informace „ostošest“. Ale pořád to jaksi drhne.
Již dvacet let můžeme žádat o informace „ostošest“. Ale pořád to jaksi drhne.
Rekodifikace soukromého práva v roce 2014 přinesla do českého právního řádu řadu nových otázek, přičemž ne se všemi se právnická obec dokázala do současné doby vyrovnat. Jednou z nich je i otázka některých dispozic (převod a zastavení) s podstatným jměním obchodních společností.
Výpověď jakožto jeden ze způsobů zániku závazků podle zákona 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“) je v OZ upravena na mnoha místech. Obecná úprava výpovědi závazků je obsažena v § 1998 a násl. OZ, vedle toho se s ní setkáváme v rámci právní úpravy jednotlivých druhů závazků z právních jednání (hlava II…
K dnešnímu dni je již opravdu možné říct, že se brzy dočkáme účinnosti zásadnější novely zákoníku práce, která byla ve více či méně podobném znění neúspěšně prosazována již v minulých letech. Předmětná novela byla zveřejněna ve Sbírce zákonů dne 26.6.2020 pod 285/2020 Sb., s navrhovanou většinovou účinností k…
Exekutor je hrdinou práva. Česko není žádnou exekuční velmocí, říká Plášil | Benešová začala s reformou justice. Sice beze změn zákonů, ale o to účinněji | Skončila druhá etapa projektu na pomoc obětem trestných činů „Proč zrovna já?“ | Havlíček: Ústavní soud rozhoduje o historii a i on řeší, zda je lepší spravedlnost, nebo rychlost | Umělá…
Dne 26. června letošního roku byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon 285/2020 Sb., kterým se mění zákon 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony (dále jen „Novela“), jenž novelizuje zákon 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“ nebo „ZP“) a…
V souvislosti s omezujícími opatřeními zavedenými Vládou ČR a Ministerstvem zdravotnictví ve snaze zamezit šíření epidemie koronaviru SARS CoV-2 se často diskutuje možnost opatřeními dotčených osob, zejména podnikatelů, žádat po státu náhradu škody, která jim vznikla v důsledku těchto opatření. Diskuze se v tomto směru zaměřuje zejména na otázku…
V rámci Evropské unie se blíží nová právní úprava regulující ekologické zemědělství, a to Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 848/2018, o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 834/2007 („Nařízení“), jež nabývá účinnosti od 1. ledna 2021. Nařízení oproti současné úpravě rozšiřuje působnost…
Právní úprava přechodu práva a povinností z pracovněprávních vztahů (dle § 338 a násl. zákoníku práce) je budována na principu, že nový zaměstnavatel přejímá práva a povinnosti v té kvalitě a s těmi vlastnostmi, u nichž se vyznačovaly u převodce. Dojde-li však následně k podstatnému zhoršení pracovních podmínek zaměstnance, platí, že zaměstnanec…
V níže uvedeném příspěvku se zaměřím na rozbor nálezu Ústavního soudu ze dne 26. 5. 2020, sp. zn. Pl. ÚS 46/18, který v něm vyjádřil přesvědčení, že ustanovení § 138 odst. 1 trestního zákoníku ve slovech „škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5 000 Kč“ není v rozporu s ústavním pořádkem. Dále se v článku budu zabývat…
V řízení vedeném pod sp. zn. 34 Cm 22/2019 je Krajským soudem v Hradci Králové řešena zajímavá korporační otázka. Žalobce (minoritní akcionář) se zde návrhem domáhá nahrazení projevu vůle žalovaného (hlavního akcionáře) uzavřít s žalobcem smlouvu o koupi účastnických cenných papírů dle § 329 odst. 2 ZOK ve spojení s § 395 ZOK. Žalovaný je přitom…
Cestující mají dle pravidel Evropské unie[1] v případě zrušení zájezdu či přepravních dokladů, mimo jiné tedy i letenek, vždy na výběr, zda preferují vrácení peněz či akceptují poukaz. Zmíněné právo se na chvilku zdálo být ohroženo koronavirovou situací, respektive snahou se co nejlépe vypořádat s následky této krize. Za účelem pomoci leteckým…
Podle zákona o obchodních korporacích se sice členové dozorčí rady akciové společnosti mají zúčastnit valné hromady, přímo jako u členů představenstva jim zákon tuto povinnost ovšem neukládá a jejich nepřítomnost není, nutno říci stejně jako v případě nepřítomnosti členů představenstva, sama o sobě důvodem pro vyslovení neplatnosti valnou hromadou…
Připravili jsme pro vás virtuální kulatý stůl řídících partnerů pěti pražských kanceláří na témata a otázky, která jsou v dané době aktuální a zajímají nejednoho právníka. Jak krize změní advokátní trh, jaké budou dopady na činnost advokátních kanceláří či jak podporují své klienty se dozvíte v tomto rozhovoru.
Naše pozvání přijali Jaroslav…
Zásada veřejnosti hlavního líčení je bezesporu jeden z nejzásadnějších principů trestního práva, které demokratická společnost má. Poskytuje mimo jiné občanům možnost kontrolovat, že trestní řízení probíhá podle zákonných pravidel. V úloze rovněž napomáhají media, která o sledovaných trestních kauzách informují tak detailně, až má člověk pocit…
Již příští rok by mělo být i v našich podmínkách možné založit společnost s ručeným omezeným, případně také akciovou společnost, či zapsat pobočku plně online, tedy bez potřeby fyzické přítomnosti u jakéhokoliv úřadu, notáře či banky. Stejně tak by mělo jít vyřídit „z pohodlí domova“ změnu zapsaných údajů v obchodním rejstříku či zakládání…
V Hugově románu Bídníci je Jean Valjean odsouzen k pěti rokům galejí za krádež chleba. Je to podáváno jako příklad kruté a nespravedlivé „spravedlnosti“. Ale o kolik je naše justice lepší?
Přicházíme s úvodní částí přehledu nejzajímavějších a nejpřínosnějších rozhodnutí, zásadně vrcholných soudních instancí (tentokrát však výhradně Nejvyššího soudu), v oboru pracovního práva z letošního roku 2020 resp. jeho prvých kalendářních měsíců.
Doc. JUDr. Radim Polčák, Ph.D. je prorektorem Masarykovy univerzity pro legislativu, IT a korporátní vztahy a vedoucím Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Zabývá se zejména právem informačních technologií, právní teorií a právní filozofií.
V souvislostí se zastavením ekonomiky v době koronavirové krize přišlo mnoho lidí i podnikatelů o příjem a mohli se tak dostat do prodlení se splácením nájmu za bydlení, podnájmu bytu, domu nebo jejich části nebo za užívání prostor sloužících k podnikání.
Ustanovení § 469 odst. 2 zákona o zvláštních řízeních soudních je ústavně konformně potřeba vykládat tak, že kolizním opatrovníkem nelze jmenovat příslušný orgán...
Pokud obecný soud v řízení o vydání náhradního pozemku podle zákona o půdě bez náležitého odůvodnění vyloučí možnost poměrně rozdělit náhradu nákladů řízení podle míry...
Změní-li odvolací soud výrok soudu prvního stupně o nákladech občanského soudního řízení v neprospěch odvolatele, neporuší tím jeho práva zaručená čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst....
Z hlediska práva na ochranu a uspokojení restitučního nároku nelze činit rozdíl mezi oprávněnými osobami, které žádají o naturální náhradu podle § 11a odst. 1 zákona o půdě, a...
Soudy rozhodující v trestním řízení musí poškozeným uplatněný adhezní nárok hodnotit podle jeho obsahu, přičemž k jeho konkrétnímu pochopení mají možnost zohlednit i jiné...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.