Poslat článek emailem

*) povinné položky
18. 4. 2012
ID: 82411

10 otázek pro… Martina Nedelku

Zdroj: Martin Nedelka

eFocus

Martin Nedelka je advokát v České republice, na Slovensku a v Bruselu. Specializuje se na právo hospodářské soutěže, veřejné zakázky, energetické a telekomunikační právo a obecné právo EU. Vystudoval právo v Praze, Řezně a Dublinu. Je partnerem v advokátní kanceláři Schönherr v Praze a Bratislavě.

 

Jiná země pro výkon advokacie, výkon povolání?
Kdekoliv. Podstata advokacie je všude stejná. Nejraději ale USA.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Po maturitě to chvíli vypadalo, že stavebním nebo lesním dělníkem. Obojí mě ale bavilo. Jinak architektem, lékařem nebo učitelem.

Nevýhody vašeho povolání?
Stres. A v poslední době stále více také to, že o úspěchu nerozhoduje jen kvalita vaší práce.

Nejemotivnější kauza?
Zastupování malého nezávislého prodejce aut a servisu proti velkému nadnárodnímu koncernu. Především soutěžněprávní kauza. Klient cítí velkou křivdu a zároveň naprostou bezmoc, neboť kauza se už táhne dlouho a žádná instituce mu doposud nepomohla. Věc bere velmi osobně, takže mám někdy pocit, že na jednání bych měl spíš než s akty chodit s lékárničkou. Rozhodl se věc dotáhnout do konce, i kdyby ho to stálo zdraví nebo majetek. Dává mi hodně práce vrátit kauzu vždy do věcné roviny. Myslím, že právě z takovýchto frustrací týkajících se spravedlnosti vznikají často extrémní názory nebo celoživotní „nasupenost“ na všechny a všechno. Zároveň však klienta zcela chápu. Dle mého je zcela v právu. Důkazů plno. A stále žádná spravedlnost. Navíc z jednání instituce, která je v České republice ve věci příslušná, je mi samotnému, slušně řečeno, velmi smutno.

Největší dosavadní úspěch?
Že mě při neustálém stresu a poměrech na trhu právních služeb práce stále ještě baví.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Můj dědeček. Výborný právník, který však většinu života musel vykonávat neprávnické profese, mimo jiné vykládat vagóny. Ve cviku se však udržoval drobnými právnickými šarvátkami se socialistickým zřízením. Na sklonku života se ještě dočkal restitucí, které skvěle vyřídil širokému okolí.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Postgraduální studium na německé univerzitě a asistentská práce tamtéž, následně doplněná koncipienturou pod vedením německých advokátů. Jasné členění právních textů, logický postup při řešení právních otázek a jednoduchý, srozumitelný jazyk – to byla moje škola.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Momentálně zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití. To je opravdu legislativní „perla“. Předpis špatný jak svou podstatou, tak provedením.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Ženy dokážou snadněji vytvořit konstruktivní atmosféru jednání.

Nesplněný sen?
Těch je! Ale pracuji na nich, aby se splnily.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz