9. 7. 2019
ID: 109624

Hledáte na dovolené propojení vody, výletů a hravosti? Zapojte se do letního putování po nejkrásnějších vodních elektrárnách ČEZ

Zdroj: ČEZ, a.s.

Léto je obdobím dovolených a výletů. K cestování vybízí i kampaň Léto krajinou Skupiny ČEZ zaměřená na vodní elektrárny, které jsou nejvýznamnějším z obnovitelných zdrojů. ČEZ v ní představuje vybraných 12 elektráren umístěných v turisticky zajímavých lokalitách.

Výletování po nejkrásnějších vodních elektrárnách si mohou rodiny s dětmi zpestřit i soutěží. Jak na to? Stačí do 31. srpna navštívit minimálně šestici z tuctu vybraných elektráren. Klíčem k výhře je otisknout do herní karty razítko z Infocenter elektráren Dlouhé stráně, Hučák a Čeňkova pila nebo opsat kód z plakátů umístěných u vstupů do všech zbývajících elektráren. Herní kartu si lze stáhnout na webu Létosčez.cz, kde najdete i informace o jednotlivých elektrárnách a podrobná pravidla soutěže.

„Skupina ČEZ v České republice provozuje celkem 35 vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 1 960 MW. Představují tedy zdaleka nejdůležitější zdroj čisté bezemisní energie, hned po jaderných elektrárnách. Některé z nich přitom byly postaveny před více než sto lety, s některými se pojí historická tajemství, jiné ohromí technickým provedením. A bez výjimky všechny jsou krásné,“ usmívá se členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková.

Vodní elektrárny ČEZ vyrobí ročně okolo dvou miliard kWh elektřiny, kterou mohou většinou do tří minut nabídnout české energetické soustavě a spotřebitelům. Často jde zároveň o unikátní technické i krajinotvorné prvky.

„Projektem Léto krajinou Skupiny ČEZ jsme chtěli české veřejnosti představit alespoň malou část těch nejkrásnějších a nejzajímavějších vodních zdrojů. Protože Češi jsou obecně velmi hraví, zvolili jsme formu letní soutěže,“ doplňuje manažerka útvaru public relations Ilona Vysoudilová.

Kam vyrazit na výlet

Nekorunovanou královnou mezi vodními elektrárnami letního okruhu a dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků, kam jen loni dorazilo 88 756 turistů.

Své kouzlo mají ale i všechny ostatní. Přijďte se o tom přesvědčit! Podívejte se, jak Královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák a zaměřené na obnovitelné zdroje energie interaktivní formou představuje principy a možnosti zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Nahlédněte do zákulisí přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která v praxi demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.

Ocenit aspoň pohledem ale můžete i architektonické skvosty své doby – například elektrárnu pod pohádkovou přehradou Les Království, Spálov postavený ve stylu art deco, Čeňkovu Pilu – symbol Klostermannova Světa lesních samot, ale i další elektrárny.

Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2018. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 235 254 lidí, což je meziročně o 4,9 % více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok. Přijďte se i vy podívat na místa, kde vzniká ekologická energie!

Věděli jste, že…

 • přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů světa“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?
 • rotující část každého ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Orlík má výšku paneláku (27 metrů), celkovou hmotnost 650 tun a hmotnost nejtěžšího dílu – rotoru generátoru – činí 400 tun?
 • vodní elektrárna Lipno se nachází v podzemní kaverně o rozměrech 65 x 22 m a výšce 37 m, vylámané v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze?
 • ve Štěchovicích jsou v provozu hned dvě vodní elektrárny? Vedle klasické elektrárny na Vltavské kaskádě dodává špičkovou energii také přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II s horní nádrží o objemu půl milionu kubíků na kopci Homole?
 • vodní elektrárna Pastviny z roku 1933 fungovala prvních více než 30 let jako přečerpávací elektrárna, největší v tehdejším Československu?
 • malá vodní elektrárna Čeňkova Pila umístěná nad soutokem Vydry s Křemelnou nepřetržitě už od roku 1912 využívá vody pocházející z šumavských slatí k výrobě ekologické elektřiny?

Vybrané elektrárny v projektu Léto krajinou Skupiny ČEZ

 • Čeňkova pila a Vydra, Jihočeský kraj
 • Dalešice a Mohelno, kraj Vysočina
 • Dlouhé stráně, Olomoucký kraj
 • Hučák, Královéhradecký kraj
 • Les království, Královéhradecký kraj
 • Lipno, Jihočeský kraj
 • Orlík, Středočeský kraj
 • Pastviny, Pardubický kraj
 • Přelouč, Pardubický kraj
 • Spálov, Liberecký
 • Štěchovice, Středočeský kraj
 • Želina, Ústecký kraj
   

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz