4. 2. 2019
ID: 108810

Moderní technologie mění advokátům život všude na světě, říká Čech, který sbíral zkušenosti v USA

Zdroj: AVE Soft s.r.o.

Dosahují české advokátní informační systémy světové úrovně? A jaké jsou současné požadavky advokátů na systémy, které by jim měly usnadnit a zefektivnit práci?

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších se dozvíte v rozhovoru s Ing. Janem Tkáčem, majitelem firmy AVE Soft, který propojil poznatky z českého prostředí s pracovními zkušenostmi z USA ze Silicon Valley.

V čem se podle vás liší nároky českého a amerického advokáta?

V San Franciscu je nejčastějším heslem „easy to use“. Pokud má nějaký software nebo mobilní aplikace dostat šanci, tak se musí snadno ovládat. Uživatel se v ní musí rychle zorientovat a pochopit, v čem mu je užitečná. Američané dají hodně na první dojem.

Existuje dnes ve světě informačních technologií nějaký důležitý trend, který bude v příštích letech výrazně ovlivňovat naši práci?

Rozhodně ano. Většina globálních aplikací a služeb už před několika lety vsadila na cloud, data tedy již nejsou umístěna u zákazníků. A důvod je prostý. Díky velkým investicím jsou cloudy v současnosti spolehlivější a bezpečnější než klasický server umístěný ve vedlejší místnosti. Statistiky za posledních pár let to jasně prokázaly.

Ale u advokátních kanceláří je to asi složitější…

Závisí samozřejmě na rozhodnutí každého zákazníka, kam svá data umístí. Názory na používání vlastních serverů se v Čechách výrazně změnily poté, co řadu firem napadl ransomware. Jedná se o škodlivý software, který na serveru zašifruje všechna data, a pokud je firma chce získat zpátky, musí zaplatit nemalé výpalné.

Na jaké požadavky moderní doby se musí informační systémy pro advokáty připravit?

Celý svět prochází digitální transformací a už i česká státní správa pokročila správným směrem. Nezbytné jsou integrace na další systémy, žádný informační systém nesmí zůstat izolovaným ostrovem. Kvalitní české systémy už nemají problémy s datovými schránkami nebo napojením na ARES a ISIR. A v zahraničí jsou na tom ještě líp – dokážou se propojit s doslova desítkami jiných systémů.

Který český advokátní systém vás zaujal nejvíce?

Když jsme připravovali novou generaci systému Evolia, udělal jsem si poměrně důkladnou analýzu konkurence. Osobně mě nejvíce zaujal Praetor, který je velmi komplexní a v mnoha ohledech se podobá našemu původnímu Evoliu. Průkopníkem cloudových služeb na českém trhu je pak Single Case. Tento systém sice za Praetorem zaostává v množství funkcí, ale na druhou stranu vyniká jednoduchostí i zajímavým marketingem.

Pojďme teď ale zpět k vašim zkušenostem z USA. Protože jestli to správně chápu, váš systém Evolio se inspiroval právě americkým vzorem...

To rozhodně. Pobyt v USA mi hodně změnil pohled na to, jak má vypadat moderní informační systém a co všechno by měl umět. Kromě již zmíněné přehlednosti a integrací jde hlavně o snížení administrativy, důraz na komunikaci a chytré funkce pro uživatele.

Tohle všechno jsme měli při práci na Evoliu na mysli. Zároveň jsme ale využili i know-how, které máme od našich starších zákazníků exekutorů. Jejich způsob vedení elektronického spisu, práce s dokumenty i podatelnou má hlubokou logiku a musí splňovat všechny náležitosti.

Jak tedy Evolio funguje a v čem advokátům pomůže víc než ostatní systémy?

Zahodili jsme původní generaci a rozhodli se udělat nové Evolio na zelené louce. To nám dalo volné ruce ke kompletnímu přepracování ovládání. Například jsme si řekli, že datovka je vlastně jen taková odvozenina od e-mailu, takže ji zobrazujeme stejně jednoduše. A skvěle to funguje.

AVE Soft

Když to shrnu: Evolio pomůže lidem v advokátní kanceláři efektivně pracovat a ušetří jim spoustu času. V přehledně vedených spisech mohou snadno tvořit úkony, pracovat s dokumenty a jedním kliknutím odeslat e-mail, datovku nebo vyúčtování práce. Zároveň je Evolio propojeno na další systémy, aktuálně jde o 12 integrací.

Kolik máte v současnosti uživatelů?

Nové Evolio jsme vyvíjeli dva roky a postupně zvyšovali počet uživatelů. Dnes jsou našimi zákazníky desítky firem a advokátních kanceláří zejména z oblasti správy pohledávek, kde jsme tradičně silní. Evolio se v současnosti používá v pěti zemích, ale samostatnou advokátní verzi nabízíme zatím jen v ČR.

Jak ostrá je dnes vlastně konkurence mezi českými advokátními systémy?

Na českých systémech je velmi zajímavé to, jak jsou odlišné. To ve světě není zcela běžné, u nás neexistuje jasný standard s možností jednoduchého srovnání. Potenciální zákazník by si z tohoto důvodu měl nechat udělat prezentaci a hledat takový systém, který mu bude maximálně vyhovovat.

A co ceny systémů? Platí, že čím dražší, tím lepší?

Rozmanitost systémů se samozřejmě promítá i do jejich cenového rozptylu. Například Praetor je o polovinu levnější než Single Case. Evolio cenově stojí někde uprostřed. Při hledání vhodného systému rozhodně nemá smysl začínat srovnáním cen. Je to stejné jako s nemovitostmi. Když si budete kupovat byt, pravděpodobně ho nebudete chtít v Karviné, i přesto, že bude nejlevnější.

AVE Soft

AVE Soft

Je důležité také říct, že vzhledem k dnešním nákladům na mzdy cena jakéhokoliv českého systému téměř zanedbatelná. 


AVE Soft
Ing. Jan Tkáč© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz