Poslat článek emailem

*) povinné položky
29. 5. 2017
ID: 105945

Oddlužovací novelu už poslanci spíše neschválí aneb Právní život

Zdroj: Mgr. Jan Januš

Začátkem roku se kolem toho strhla docela mela, nakonec z toho ale patrně nic nebude. Alespoň v nejbližší době ne. O čem je řeč? O revoluční „oddlužovací“ novele insolvenčního zákona.

Z návrhu novely insolvenčního zákona, předloženého ministerstvem spravedlnosti, to totiž vypadalo, že dlužníci nebudou muset splatit prakticky nic ze svých dluhů a stejně dosáhnout na takzvané oddlužení. Minulý týden se ale ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka i první místopředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček shodli, že sněmovna v tomto svém funkčním období už předmětnou novelu s největší pravděpodobností nestihne schválit.
 
K mezipartajnímu konsensu došlo na sympoziu Změny v oddlužení fyzických osob, jedné z akcí letošního Pražského právnického jara. Projednávání novely je nyní v Poslanecké sněmovně přerušeno a jak uvedl ministr Chvojka, bojí se, že tomu tak bude až do konce funkčního období této sněmovny. Ohledně v novele obsažených pravidel naopak na akci ani náznak konsensu nepanoval, ale prakticky všichni se shodli na tom, že s problémy, které má tato společnost s předlužením a s dluhovou pastí, do níž se propadá stále více z nás, je opravdu nutné něco dělat. Například prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk tak opakovaně volá po úpravě finanční gramotnosti a rovněž upozorňuje na to, že ministerstvem spravedlnosti nebyla dosud zpracována důkladná ekonomická analýza této problematiky.
 
Na přetřes přišel i nedávný návrh poslance Pavla Blažka, který by tento společenský problém přenesl na stát a předluženost některých obyvatel řešil například speciální sociální dávkou. Ministr Chvojka tento postoj považuje za bizarní, místopředseda Vondráček o něm zase říká, že bizarností si ničím nezadá se zálohovým výživným. Otázkou je, co si kdo pod takovým pojmem bizarní představuje a jak se to tedy celé bude řešit. Protože dluhová past je dluhová past a situace se jenom zhoršuje a jak připomněl předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, v mnohém dnešní mnohočetní dlužníci připomínají recidivisty z jeho právní specializace.
 
Se zajímavými názory přispěl do debaty například i místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Jako dědický soudce totiž pracuje s termínem marnotratnost, k němuž se vrátil nový občanský zákoník a vymezil jej jako jeden z důvodů pro vydědění. Roman Fiala citoval starou judikaturu, podle níž byla marnotratnost chápána coby život na dluh. A sám si povzdechl, že dnes už něco takového není hanba a že bohatá společnost má na druhou stranu tendenci k dětinštění.


Mgr. Jan Januš© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz