11. 5. 2011
ID: 73755upozornění pro uživatele

10 otázek pro… Karla Zusku

JUDr. Karel Zuska získal v roce 1983 doktorát na Právnické fakultě University Karlovy. Dva roky poté získal soudcovskou kvalifikaci a pracoval jako předseda senátu Obvodního soudu. V roce 1990 se stal advokátem a členem Advokátní komory a založil vlastní advokátní kancelář. V roce 1993 se stal partnerem v AK HOLEC & Partneři. V roce 2002 byl na sněmu advokátů ČR zvolen do Kontrolní rady České advokátní komory. V roce 2006 byl zapsán na listinu rozhodců u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky. Účastní se řady mezinárodních i domácích konferencí o právu. Karel Zuska má rozsáhlé zkušenosti s poradenstvím v oblasti obchodního a podnikového práva, v oblasti mezinárodních i národních fúzí a akvizic.

 

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Původně jsem chtěl být dětským lékařem, poté kvantovým fyzikem. Dnes možná dietologem.

Nevýhody vašeho povolání?
Absolutní nasazení, stres, upřednostňování klientů před sebou samým. Ale toto povolání má i své výhody…

Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
První jednání v pozici předsedy senátu Obvodního soudu pro Prahu 5, je to již dávno. Tehdejší všeobecně známý předseda soudu JUDr. Kazimour řekl: “Tak, pane rado, já dnes nemůžu, tady máš spis a za čtvrt hodiny ti začíná ústní jednání“. Dodnes si na to pamatuji…

Největší dosavadní úspěch?
Věřím, že největší úspěchy teprve přijdou. Ale z těch dosavadních snad realizace prvního PPP projektu v Tachově – stává se legendou, kam se jezdí dívat i zahraniční delegace. Úžasný pocit z něčeho, co má vyšší smysl – sportovní stadion pro lidi, a to díky skvělé spolupráci města, soukromého partnera a všech zúčastněných.
A druhý – pomoc Českému rozhlasu v těžkých chvílích při řešení rekonstrukce budovy. Vše se podařilo bez ztráty desítky a navíc dle mého názoru férově pro všechny zúčastněné.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Žádný člověk z masa a kostí. Pouze vesmír je spravedlivý, a to ještě ve značně dlouhodobém horizontu.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Neznám přehledný předpis. U ostatních bych jen těžko hledal vítěze.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Naše advokátky či koncipientky jsou v průměru pečlivější, svědomitější, stylizačně přesnější, pořádnější. Pánové advokáti či koncipienti mají kreativní myšlení, jsou dobře využitelní na složitější projekty v rámci právně-ekonomického poradenství. Tím však neříkám, že tomu někdy není právě naopak.  

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Rozhodnutí padlo na gymnáziu, měl jsem štěstí na profesory češtiny, dějepisu a dalších humanitních předmětů. Totéž se nedalo úplně říci o předmětech přírodovědných. Moje babička kdysi pracovala u advokáta a tak jsem měl tuto vizi tak trochu na talíři.
A dobrá rada – nechoďte na práva, už je nás dost! :)

Jak si vyčistit hlavu?
V mém případě vytrvalostní sport – dálkový běh, turistika. Vedle toho příroda a dobré víno.

Nesplněný sen?
Nobelova cena za lék proti rakovině. To už asi nestihnu.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz