Pohledávky za majetkovou podstatou
Insolvenční zákon rozlišuje pohledávky za majetkovou podstatou na vzniklé po zahájení insolvenčního řízení nebo vyhlášení moratoria a pohledávky vzniklé po úpadku.
Insolvenční zákon rozlišuje pohledávky za majetkovou podstatou na vzniklé po zahájení insolvenčního řízení nebo vyhlášení moratoria a pohledávky vzniklé po úpadku.
Mgr. Jakub Oliva, LL.M. je právníkem, který se ve své praxi specializuje na pracovní právo. V současné době působí jako vedoucí advokát v advokátní kanceláři ARROWS ETL Global. Jakub je zprostředkovatelem pro řešení kolektivních sporů (MPSV), členem kontrolní rady České advokátní komory, Czech Employment Lawyers Association (CzELA) a je také…
Vzetí obviněného do vazby je upraveno trestním řádem v ustanovení § 68, které je provedením článku 8 odst. 5 Listiny základních práv a svobod (dále jen „LZPS“). Ten umožňuje vzetí do vazby jen z důvodů uvedených v zákoně a na dobu stanovenou zákonem a na základě rozhodnutí soudu, jakož i článku 5 odst. 2 a 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a…
V první části mého článku na téma budoucnosti českého autorského práva ve světle směrnice DSM jsem se v prvé řadě zabýval pozadím přijímání výsledné podoby směrnice DSM, které se (bohužel negativně) projevuje při aktuálních transpozičních snahách jednotlivých členských států (což je patrné i na českém návrhu) a přinese také následné aplikační…
Dle § 1 odst. 2 písm. b) z. č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z povozu vozidel, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPOV“), může vozidlo na pozemních komunikacích provozovat pouze ten, jehož povinnost nahradit újmu způsobenou provozem vozidla je pojištěna dle tohoto zákona. Za porušení tohoto zákazu hrozí uložení pokuty 5.000 Kč až…
MZd připravilo vyhlášku o odškodnění za povinná očkování, zatím však bez covidu | Soud zrušil v některých případech povinnost vyplnit příjezdový formulář | Senát projedná tři zákony související s epidemií koronaviru 15. prosince | Studenti kvůli údajnému tlaku na očkování poslali univerzitě předžalobní výzvu | Babiš opět předložil návrh na…
Nejen v souvislosti s celosvětovou pandemií COVID-19, pokračujícími kybernetickými útoky zasahujícími často oblast citlivých údajů, ale také v kontextu navrhovaných legislativních změn v oblasti elektronických komunikací, se v posledních letech otevírá téma samotného rozsahu přístupu k údajům, které jsou generovány v rámci poskytování služeb…
Zákonem č. 286/2021 Sb., kterým se mění zákon č.99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen OSŘ), zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (dále jen EŘ) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, dochází, mimo jiné, ke změně v ustanovení § 270 občanského soudní řádu, který…
Nové stanovisko České národní banky k bankovnímu tajemství
Institut bankovního tajemství chrání informace o klientech banky, jejich majetku, využívaných produktech a bankovních obchodech. Samotná definice bankovního tajemství a souvisejících povinností banky v § 37-38 a § 38b zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, je poměrně stručná. Uvedený zákon…
V poslední době se ve společenské rovině života stále častěji setkáváme s nutností prokázání bezinfekčnosti. Vzpomenete si ale na moment, kdy naposled jste museli prokázat nikoli svou bezinfekčnost, ale totožnost, zda k tomu stačil pouze občanský průkaz, u jaké příležitosti se tak stalo a co vše bylo zapotřebí sdělit? Zůstává občanský průkaz…
Výběrový přehled nejnovější pracovně-právní judikatury pokračuje svou sedmou částí.
Zákaz konkurence jednatele je jednou ze základních povinností jednatele společnosti s ručením omezeným stanovenou v ustanovení § 199 zákona č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), (dále jen „ZOK“ anebo „Zákon o obchodních korporacích“). Citované ustanovení § 199 Zákona o obchodních…
Většina účetních jednotek zaznamenala velkou legislativní změnu, kterou je zrušení ustanovení § 32a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Ze zákona tak zmizela definice nehmotného majetku a tím i způsob odpisování. Od roku 2021, respektive fakultativně od roku 2020, jsou uplatňovány daňové odpisy nehmotného…
Nový stavební zákon přinese, mimo jiné, také nové podmínky pro dodatečné povolení a změní procesní úpravu souvisejících správních řízení. V následujícím článku Vám představíme nejvýznamnější změny v dané věci a upozorníme na případy, které mohou pro stavebníky představovat komplikace při dodatečném povolování jejich stavebních…
Významnou povinnost ukládá zaměstnavatelům zákoník práce č. č.262/2006 Sb (dále ZP) v ustanovení § 104. Jsou povinni poskytovat těm zaměstnancům, u nichž to vyžaduje ochrana jejich života a zdraví nebo ochrana života a zdraví spoluobčanů, k bezplatnému používání potřebné ochranné pracovní prostředky a mycí, čisticí a dezinfekční prostředky. V…
Exekutorské zástavní právo není tolik známým institutem pro zajištění pohledávky jako například zástavní právo smluvní. Jak lze exekutorské zástavní právo využít k zajištění pohledávky a v čem je zřízení exekutorského zástavního práva pro věřitele výhodné?
Evropská směrnice o ochraně oznamovatelů[1] ukládá obcím a podnikům celou řadu nových povinností souvisejících s ochranou zaměstnanců nebo jejich spolupracovníků (tzv. whistleblowerů), kteří upozorní na možné protiprávní jednání, o němž se dozví v souvislosti se svým zaměstnáním nebo v rámci jiné spolupráce. Mezi nejvýznamnější patří povinnost…
Členské státy EU mají povinnost do 2. srpna 2022 implementovat směrnici Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019, o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/EU (tzv. směrnice Work-life Balance) (dále jen „Směrnice“).
Mgr. Tomáš Šperka působí od roku 2011 v advokátní kanceláři v samém srdci Hané v Prostějově. Svoji praxi zaměřuje na korporátní klientelu a současně přednáší pro odbornou i laickou veřejnost soukromé právo. Je členem nově zvolené Kontrolní rady České advokátní komory.
S podnikáním vždy bylo a nadále také bude spojeno určité riziko bez ohledu na to, zda se na věc díváme z pohledu podnikatele, který vykonává svou podnikatelskou činnost samostatně, osoby v postavení statutárního orgánu obchodní společnosti nebo osoby mající podíl v obchodní společnosti. Přičemž je zcela přirozené a žádoucí, aby vlastník svůj…
Povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném do 30. 6. 2017, není v rozporu s povinností advokáta zachovávat...
Ministerstvo vnitra může zamítnout žádost o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, pouze pokud informace o zemi...
Rozhoduje-li správní orgán v pobytových věcech cizince pobývajícího na území České republiky na základě obsahu utajované informace, má v každém případě povinnost seznámit...
Rozporuje-li právnická či fyzická osoba, po které jsou požadovány informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění účinném od 2. 1. 2020, své...
Smyslem požadavku vybavit dopravované vybrané výrobky příslušnými doklady (§ 5 odst. 6 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních) je umožnit při kontrole identifikaci výrobků a...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.