epravo.cz

Přihlášení / registrace

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se


Zapomenuté heslo
    Přihlášení / registrace
    • ČLÁNKY
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • insolvenční právo
      • finanční právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • evropské právo
      • veřejné zakázky
      • ostatní právní obory
    • ZÁKONY
      • sbírka zákonů
      • sbírka mezinárodních smluv
      • právní předpisy EU
      • úřední věstník EU
    • NÁZORY
    • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • ostatní právní obory
    • AKTUÁLNĚ
      • 10 otázek
      • tiskové zprávy
      • vzdělávací akce
      • komerční sdělení
      • ostatní
      • rekodifikace TŘ
    • E-shop
      • Online kurzy
      • Online konference
      • Záznamy konferencí
      • EPRAVO.CZ Premium
      • Konference
      • Monitoring judikatury
      • Publikace a služby
      • Společenské akce
      • Partnerský program
    • Předplatné
    28. 12. 2004
    ID: 30022upozornění pro uživatele

    Dražba údajné pohledávky IP banky ve výši 40 mld. Kč za ČSOB

    „Dražba samotná nezměnila nic na faktu, že pohledávka vůči ČSOB není reálným aktivem, ale uměle vytvořenou iluzí. Dosažená cena, přibližně 2,5 promile její údajné hodnoty, zůstala o řády za tím, zač se obecně prodávají reálně existující pohledávky. Cena sama o sobě je tak dostatečnou výpovědí o míře důvěry, kterou vydražitel chová k nynější pozici IP banky ve sporu s ČSOB“, uvedl k výsledku dražby Milan Tománek, mluvčí ČSOB.

    Konkurzní správce IP banky dal popud k dražbě zřejmě proto, že nemá prostředky na vedení arbitráže. Upozornil účastníky dražby na to, že existenci nároku na škodu způsobenou údajným neplatným prodejem podniku nebude snadné u arbitráže prokázat. ČSOB to považuje za nemožné. Platnost prodeje podniku IPB byla již řadou soudů a zahraničních arbitráží posouzena pozitivně.

     

    historický background:

    1. V arbitráži ve Vídni žaluje IP banka neplatnost prodeje Podniku IPB. Prodej uskutečnil v červnu roku 2000 nucený správce, zaměstnanec centrální banky. K výkonu nucené správy, při níž přejímá pravomoc všech statutárních orgánů včetně valné hromady, ustanovuje nuceného správce ČNB.  Za „neplatně prodaný podnik“ požaduje IP banka ve vídeňské arbitráži náhradu škody.
    2. Z hlediska ČSOB spadají
      Reklama
      Nemáte ještě registraci na epravo.cz?

      Registrujte se, získejte řadu výhod a jako dárek Vám zašleme aktuální online kurz na využití umělé inteligence v praxi.

      REGISTROVAT ZDE
      náhrady škody pod „Smlouvu a Slib odškodnění“ ČNB; směšovat kategorie
      „škoda“ s kategorií „kupní cena“ je právně nesprávné a manipulativní.
    3. Reklama
      Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
      Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
      9.9.2026 09:003 975 Kč s DPH
      3 285 Kč bez DPH

      Koupit

      Kupní cena za Podnik IPB byla podle Smlouvy o prodeji podniku stanovena tzv. třetím, rozhodujícím znalcem, bankou J P Morgan, na jehož angažování se shodly obě strany – nucený správce IPB (prodávající)  i ČSOB (kupující). Rozhodující znalecký posudek J P Morgan udává ocenění podniku IPB v rozmezí mínus 65 až mínus 70 miliardy Kč. Správnost tohoto posudku se IP Banka již pokusila napadnout v londýnské arbitráži; ta její žalobu zamítla. O kupní ceně se již žádný spor nevede.
    4. Má-li vůbec její vydražitel kdykoliv v budoucnu získat z vydražené pohledávky jakékoliv cash-flow, musel by nejprve před arbitráží ve Vídni prokázat, že prodej Podniku IPB byl právně neplatný. Současně  by na něm ležela povinnost prokázat, že IPB nebyla v době prodeje bankou v nesnázích, ale že byla zdravou bankou. Teprve v takovém případě by mohlo být následně rozhodnuto o případném vyplacení náhrady škody a následně rozhodnuto o její výši.
    5. Za pozornost stojí otázka, proč vlastně k dražbě této pohledávky došlo. IP banka v konkursu není schopna nést náklady nesmyslné arbitráže, do níž ji vmanipulovala skupina ve shodě jednajících akcionářů zkrachovalé IPB vedená jejím bývalým hlavním akcionářem, japonskou Nomurou. Stejná skupina stojí za řadou podivně vzniklých nákladů IP banky a stejně podivně vytvořených pohledávek. Právě těmi způsobili konkursní situaci IP banky, zbytkové skořápky po IPB, která je bez klientů, bez bankovní licence a hlavně bez jakékoliv obchodní činnosti. Hlavním trumfem IP banky pro stanovení údajné škody a z ní zkonstruované pohledávky, dražené dnes v Praze, bylo zpochybnění kupní ceny Podniku IPB. Londýnská arbitráž žalobu IP banky v této věci však už zamítla a o kupní ceně se tak již žádný spor nevede. I domnělá škoda se tak stává iluzí, a proto akcionáři bývalé IPB, bez ohledu na své předchozí sliby,  ztratili zájem finančně podporovat spor IP banky.

     


     

    © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

    Milan Tománek, ČSOB
    28. 12. 2004

    Poslat článek emailem

    *) povinné položky

    Další články:

    • Zahraniční dodavatel v českých veřejných zakázkách: praktické a právní aspekty
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SRPEN 2026
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • Byznys a paragrafy, díl 41.: Záruka za jakost v kupní smlouvě
    • Dvacet let vlastní cestou. Arthur Braun o svobodě, číslech a lidském elementu advokacie
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • AML rizika u luxusních nákupů
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Zápůjčka, úvěr nebo příplatek: jak financovat vlastní společnost?
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady

    Novinky v eshopu

    Aktuální akce

    • 09.09.2026Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    • 16.09.2026Veřejné zakázky pro mírně pokročilé – 1. díl: Nastavení zadávacích podmínek a kvalifikačních požadavků (online - živé vysílání) - 16.9.2026
    • 17.09.2026Náklady civilního řízení – se zaměřením na judikaturu Ústavního soudu (online - živé vysílání) - 17.9.2026
    • 18.09.2026Judikatura ke služebnostem (online - živé vysílání) - 18.9.2026
    • 25.09.2026Prokazování původu majetku (online - živé vysílání) - 25.9.2026

    Online kurzy

    • Vnosy ze SJM a vnosy do SJM a jejich valorizace v aktuální judikatuře Nejvyššího soudu a Ústavního soudu
    • Výpověď z pracovního poměru z důvodu neomluveného zameškání jedné směny
    • Nová „tlačítková povinnost“ pro e-shopy
    • Změna cenových ujednání ve smlouvách v energetice
    • Černé stavby
    Lektoři kurzů
    JUDr. Tomáš Sokol
    JUDr. Tomáš Sokol
    Kurzy lektora
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    Kurzy lektora
    Mgr. Marek Bednář
    Mgr. Marek Bednář
    Kurzy lektora
    Mgr. Veronika  Pázmányová
    Mgr. Veronika Pázmányová
    Kurzy lektora
    Mgr. Michaela Riedlová
    Mgr. Michaela Riedlová
    Kurzy lektora
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    Kurzy lektora
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Tomáš Nielsen
    JUDr. Tomáš Nielsen
    Kurzy lektora
    všichni lektoři

    Konference

    • 01.10.2026Trestní právo daňové - 1.10.2026
    • 02.10.2026Daňové právo 2026 - 2.10.2026
    Archiv

    Magazíny a služby

    • AI pro právníky a poradce
    • AI pro právníky a poradce (e-book)
    • Monitoring judikatury (24 měsíců)
    • Monitoring judikatury (12 měsíců)
    • Monitoring judikatury (6 měsíců)

    Nejčtenější na epravo.cz

    • 24 hod
    • 7 dní
    • 30 dní
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Byznys a paragrafy, díl 41.: Záruka za jakost v kupní smlouvě
    • AML rizika u luxusních nákupů
    • Zahraniční dodavatel v českých veřejných zakázkách: praktické a právní aspekty
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • Dvacet let vlastní cestou. Arthur Braun o svobodě, číslech a lidském elementu advokacie
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Zápůjčka, úvěr nebo příplatek: jak financovat vlastní společnost?
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Insolvenční řízení a promlčení
    • Kratom v trestním právu: kde končí přestupek a začíná trestný čin?
    • Když formální trestnost nestačí: co přinesl nález IV. ÚS 455/26 k subsidiaritě trestní represe
    • Komu patří auta z Auta Super? Odpověď nebude v technickém průkazu
    • Problematické otázky úročení jistoty
    • Deset nejčastějších chyb jednatelů, které mohou stát miliony
    • Nejvyšší soud: Stejná pracovní pozice ještě neznamená stejnou práci

    Soudní rozhodnutí

    Imise (exkluzivně pro předplatitele)

    Soukromoprávní nástroje ochrany před imisemi hluku slouží mimo jiné k tomu, aby bylo dosaženo spravedlivé rovnováhy kolidujících práv v situacích, kdy k tomu spíše plošně...

    Neplatnost právního úkonu

    Koná-li v úmyslu zkrátit věřitele právním úkonem nejen dlužník, nýbrž i osoba, v jejíž prospěch byl právní úkon učiněn nebo která z něho měla prospěch, jde o oboustranné...

    Ochrana přírody (exkluzivně pro předplatitele)

    I. Aby mohlo dojít k porušení legitimního očekávání, musí subjekt disponovat konkrétním jasně založeným a vymahatelným nárokem. V předmětné věci byla obchodní společnost od...

    Odůvodnění rozhodnutí (exkluzivně pro předplatitele)

    Použije-li odvolací soud při určení náhrady nákladů řízení o žalobě na projev vůle směřující k uzavření kupní smlouvy bytové jednotky „fiktivní“ tarifní hodnotu podle § 9...

    Péče o dítě (exkluzivně pro předplatitele)

    Změní-li soud z důvodu změny poměrů úpravu péče o nezletilé dítě a stanoví-li výživné až od právní moci svého rozhodnutí, musí přezkoumatelně odůvodnit, zda se okolnosti...

    Hledání v rejstřících

    • mapa serveru
    • o nás
    • reklama
    • podmínky provozu
    • kontakty
    • publikační podmínky
    • FAQ
    • obchodní a reklamační podmínky
    • Ochrana osobních údajů - GDPR
    • Nastavení cookies
    100 nej
    © EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2026, ISSN 1213-189X
    Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.
    Obsah je chráněn autorským právem.

    Jste zde poprvé?

    Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.

    Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu "Taktika jednání o smlouvách".

    Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


    Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



    Nezapomněli jste něco v košíku?

    Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


    Přejít do košíku


    Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.