epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
21. 1. 2022
ID: 114130upozornění pro uživatele

Jak efektivně bojovat proti sexuálnímu obtěžování na pracovišti

V rámci naší advokátní praxe se čím dál častěji setkáváme s klienty a klientkami, kteří se stali obětí sexuálního obtěžování na pracovišti. Zároveň evidujeme zvýšenou poptávku od zaměstnavatelů, kterým nejsou tyto praktiky lhostejné, a chtějí proti nim efektivně bojovat, ideálně nastavit interní předpisy tak, aby u nich k sexuálnímu obtěžování vůbec nedocházelo. Ačkoliv by se mohlo zdát, že v rámci současné pandemie a práce z domova těchto případů bude spíše ubývat, obtěžování může probíhat i „na dálku“ (např. zasíláním fotek nebo videí s erotickým obsahem či prostřednictvím nevhodných komentářů sdílených např. přes sociální sítě). Téma sexuálního obtěžování tak nadále zůstává velmi aktuální.

V tomto článku se zaměříme na nejpalčivější otázky, které se ve spojitosti s obtěžováním objevují. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s možným výskytem sexuálního obtěžování na pracovišti? Jaké mechanismy je možné nastavit, aby k takovému jednání nedocházelo, případně aby se oběti nebály proti němu postavit? A jaký konkrétní postup by měl zvolit někdo, kdo se se sexuálním obtěžováním setká? 

Sexuální obtěžování

Sexuální obtěžování je jednou z forem diskriminace, a tedy právem zakázaným jednáním. Antidiskriminační zákon (§ 4 odst. 1 a 2) jej definuje jako nežádoucí chování, jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby, nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující postavení obtěžované osoby (tzv. jednání „něco za něco“), přičemž toto chování má sexuální podtext.

Z šetření Sociologického ústavu Akademie věd ČR z roku 2005 vyplynulo, že se sexuálním obtěžováním na pracovišti se setkalo 24,8 % respondentů a respondentek (8,8 % v roli oběti sexuálního obtěžování a 16 % v roli svědka či svědkyně). Z novějšího šetření Úřadu vlády ČR z roku 2016 poté vyplynulo, že na pracovišti či ve škole se se sexuálním obtěžováním setkalo zcela jistě 9 % dotázaných (a dalších 12 % odpovědělo „možná“). Z dat tedy vyplývá, že sexuální obtěžování na pracovišti je poměrně rozšířeným fenoménem. 

Reklama
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
27.5.2022 09:003 025 Kč s DPH
2 500 Kč bez DPH

Koupit

Na druhou stranu judikatury českých soudů týkající se sexuálního obtěžování na pracovišti je velmi málo. Stejně tak jsou počty osob vyhledávající pomoc právního zástupce stále nízké. Z vlastní advokátní praxe víme, že nejčastějším důvodem je obava zaměstnanců, že bude jejich problém bagatelizován,  a to jak ze strany zaměstnavatele, tak také veřejnosti. S tím se pojí také obava o negativní dopady spojené s oznámením o možném sexuálním obtěžování na pracovišti. Většina obětí sexuálního obtěžování tak raději změní práci. Medializace případů sexuálního obtěžování může být pro zmírnění těchto obav velmi důležitá. Podstatná je osvěta. Pokud veřejnost uvidí, že došlo k nápravě situace  a potrestání toho, kdo se obtěžování dopouští, může je to motivovat nepřehlížet sexuální obtěžování vůči své osobě či někomu ve svém okolí. K tomu je samozřejmě ale potřeba, aby v mediálním prostoru nedocházelo k bagatelizaci sexuálního obtěžování a šíření mýtů o něm.

Povinnosti zaměstnavatele 

Dle základních zásad pracovněprávních vztahů zakotvených v § 1a zákoníku práce má každý zaměstnanec ze strany zaměstnavatele právo na rovné zacházení a uspokojivé pracovní podmínky, což znamená rovněž prostředí, kde nedochází k sexuálnímu obtěžování. Zákaz obtěžování na pracovišti lze také dovodit z čl. 10 odst. 1 Listiny základní práv a svobod, který chrání lidskou důstojnost, a čl. 28 zakotvující právo zaměstnance na uspokojivé pracovní podmínky.

V případě, že zaměstnavatel tuto svou povinnost poruší a přehlíží existenci sexuálního obtěžování mezi zaměstnanci na svém pracovišti, je povinen nést následky takového porušení. Dotčený zaměstnanec se vůči němu může prostřednictvím antidiskriminační žaloby domáhat omluvy, upuštění od závadného jednání a finančního zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou  v důsledku sexuálního obtěžování. V případě nečinnosti také zaměstnavateli hrozí postih za přestupek dle zákona o inspekci práce (§ 11), za který lze uložit pokutu do výše 1 milionu Kč. 

V rámci splnění výše uvedené povinnosti by zaměstnavatel měl aktivně a preventivně přijímat vhodná opatření, aby k sexuálnímu obtěžování na pracovišti nedocházelo. Pro naše klienty v této souvislosti v rámci prevence připravujeme např. vnitřní či organizační předpisy (etický kodex), pravidelná školení, pravidelné anonymní dotazníky na zkušenosti se sexuálním obtěžováním, zřízení funkce vnitrofiremního ombudsmana, zavedení způsobu nahlašování takových nežádoucích chování (tzv. hot lines), zřízení mechanismu pro řešení stížností zaměstnanců v této oblasti a metodiky prošetřování případů atp. Neméně důležitá je také práce na vytvoření příznivého klimatu na pracovišti, ve kterém nesmí být žádné formy sexuálního obtěžování, včetně tolerování sexistických vtipů, akceptovány. V praxi se často setkáváme s tím, že na pracovištích bývají sexistické narážky a vtipy přecházeny či zlehčovány. Tím, že se vůči agresorovi oběť dostatečně neohradí buď v rámci přímé konfrontace či v rámci vnitřních anonymních mechanismů, však agresor šikanu na pracovišti a sexualizované násilí stupňuje, což často může mít velmi citelné následky. Proto je důležité provádět pravidelnou náležitou osvětu a nastavit takové mechanismy, aby se zaměstnanci, kteří se stanou obětí takovýchto jednání, nebáli vůči agresorům vystoupit.

Proaktivní přístup zaměstnavatele je žádoucí také z důvodu, že přehlížení sexuálního obtěžování vede ke snížení spokojenosti zaměstnanců a jejich produktivity, snížení kolegiální spolupráce, vyšší fluktuaci zaměstnanců, s tím související ztrátě zkušeností a dovedností, zvýšeným nákladům na zaškolování nových osob atd. V důsledku má tak vedle oběti také značné negativní dopady na zaměstnavatele.

Pokud už k sexuálnímu obtěžování dojde, jedná se ze strany zaměstnance o porušení pracovněprávních předpisů, které může (a měl by) zaměstnavatel řešit těmito způsoby - neformální domluvou s dotyčným, písemným upozorněním na soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů, po němž může do 6 měsíců následovat výpověď z pracovního poměru,  výpovědí z pracovního poměru pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů, nebo okamžitým zrušením pracovního poměru zaměstnavatelem pro zvlášť hrubé porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci. Peněžní postih mzdy nebo platu není dovolený, v úvahu přichází pouze nepřiznání nebo snížení bonusových odměn, které závisí na objektivním hodnocení zaměstnance. Protiprávní jednání zaměstnance může také naplnit skutkovou

podstatu některého z trestných činů (znásilnění, sexuální nátlak atd.). V těchto případech následně vystátá rovněž možná trestněprávní odpovědnost pachatelů.

Zaměstnavatelům, kteří se chtějí vyhnout výše uvedeným problémům, a kteří mají naopak zájem na pracovišti vytvořit takové klima, ve kterém k sexuálním obtěžování nedochází, a pokud k takovému jednání přeci jen dojde, zaměstnanci nemají obavy se proti němu postavit, doporučujeme nastavení výše uvedených mechanismů.

Doporučení pro zaměstnance

Zaměstnancům, kteří se setkali se sexuálním obtěžováním, bychom rádi zejména dodali odvahu nebát se proti takovému chování ohradit a nahlásit jej.  Za prvé se může zaměstnanec pokusit vyřešit situaci skrze interní mechanismus pro řešení stížností na sexuální obtěžování (pokud takový systém existuje, což není ani zdaleka pravidlem, ač se tyto mechanismy snažíme nastavovat stále u více a více klientů). Klíčové však je, aby měl zaměstnanec v tento systém důvěru. V závažných případech, kterou mohou naplnit skutkovou podstatu trestných činů (např. znásilnění), je možné se obrátit přímo na policii. 

Pro rychlé a efektivní vyřešení situace je často nejlepší vyhledat pomoc právního zástupce.

Vedle toho je možné se obrátit také na Veřejného ochránce práv, který má ve své agendě otázku diskriminace, pod kterou sexuální obtěžování spadá. 

Ať už se zaměstnanec vydá kteroukoliv z těchto cest, klíčové je mít dostatek důkazů, které sexuální obtěžování prokazují, jako jsou e-maily či sms zprávy. Zaměstnanec je oprávněn si také v některých případech pořídit audiozáznam daného protiprávního jednání. To však nepřísluší zaměstnanci vždy  a není tak v souladu s právem, pokud si zaměstnanec bude nahrávat každé jednání se zaměstnavatelem či kolegy, pokud k tomu není dán závažný důvod. Podmínkou je závažná újma, která mu hrozí, a bez užití takové audionahrávky by k ní s největší pravděpodobností došlo. Takovou závažnou újmou může být například ztráta zaměstnání.

 
Mgr. Robert Plicka,
advokát

Mgr. Jan Kozubík,
právní asistent
 



PLICKA & PARTNERS, advokátní kancelář, s.r.o.

Národní 58/32
11000 Praha 1

Tel.:    +420 212 344 444
e-mail: info@plickapartners.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Mgr. Robert Plicka, Mgr. Jan Kozubík (PLICKA & PARTNERS)
21. 1. 2022
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Ústavní právo s nadhledem : Nenouzový stav
  • Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Jak probíhá získání licence od ČNB? Poznatky z praxe
  • Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl

Související produkty

Online kurzy

  • Spolky pohledem daňového práva
  • Nová právní regulace digitálního trhu a služeb
  • Posuzování platnosti autorskoprávních licencí
  • Vybrané aspekty nového zákona o odpadech
  • Darování pro případ smrti alternativou vydědění?
Lektoři kurzů
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
Mgr. Marie Janšová
Mgr. Marie Janšová
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. Ing. Bc. Jan Tomíšek
Mgr. Ing. Bc. Jan Tomíšek
Kurzy lektora
JUDr. Josef Donát, LL.M.
JUDr. Josef Donát, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D.
JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Petr Hůrka, Ph.D.
doc. JUDr. Petr Hůrka, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Právní svět není konzervativní. Inovovali jsme vždy
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Pobyt cizinců
  • Pracovní úrazy a odškodnění v HR praxi
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?
  • Sberbank CZ a proces její likvidace

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Advokacie (exkluzivně pro předplatitele)

Povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném do 30. 6. 2017, není v rozporu s povinností advokáta zachovávat...

Mezinárodní ochrana (exkluzivně pro předplatitele)

Ministerstvo vnitra může zamítnout žádost o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, pouze pokud informace o zemi...

Pobyt cizinců (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhoduje-li správní orgán v pobytových věcech cizince pobývajícího na území České republiky na základě obsahu utajované informace, má v každém případě povinnost seznámit...

Právo na informace

Rozporuje-li právnická či fyzická osoba, po které jsou požadovány informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění účinném od 2. 1. 2020, své...

Spotřební daně (exkluzivně pro předplatitele)

Smyslem požadavku vybavit dopravované vybrané výrobky příslušnými doklady (§ 5 odst. 6 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních) je umožnit při kontrole identifikaci výrobků a...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.