2. 4. 2001
ID: 4047upozornění pro uživatele

Kühnlův stínový kabinet má 16 členů a je v něm i Zieleniec

Stínová vláda čtyřkoalice, na které se dohodla její politická rada, má 16 členů. Lidovci v ní mají osm míst, Unie svobody pět, ODA dvě a DEU jedno

Stínová vláda čtyřkoalice, na které se dohodla její politická rada, má 16 členů. Lidovci v ní mají osm míst, Unie svobody pět, ODA dvě a DEU jedno. Nestraníkem a šéfem stínového resortu zahraničí se stal Josef Zieleniec. Novinářům to po jednání rady oznámil předseda Unie svobody a nový lídr čtyřkoalice Karel Kühnl. Zároveň uvedl, že na podzim už nebude kandidovat na stranickou funkci.

Seznam členů stínové vlády je obsahem uzavřené "Jarní dohody", která v plném rozsahu nahradila lednovou dohodu ze Ždáru nad Sázavou. Nová dohoda na rozdíl od ní vůbec neřeší existenci společného senátního klubu čtyřkoalice. "Žďárská dohoda přestala platit," prohlásil k tomu Kühnl s tím, že členové rady budou o vytvoření klubu se senátory nadále jednat.

Vicepremiéry stínové vlády čtyřkoalice, která bude podle Kühnla volebním tématickým týmem, se stali místopředseda KDU-ČSL Jaroslav Kopřiva, místopředseda ODA Michael Žantovský a předseda DEU Ratibor Majzlík. Kopřiva bude mít na starosti vnitro, Žantovský obranu a Majzlík tajné služby a Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

KDU-ČSL připadly ve stínové vládě resort průmyslu a obchodu pro místopředsedu strany Miroslava Kalouska, spravedlnost a vězeňství pro poslance Miloslava Výborného a bydlení a místní rozvoj pro poslance Tomáše Kvapila, který již dříve tento resort řídil v poslední vládě Václava Klause (ODS). Resort zemědělství bude řídit poslanec Jan Grůza, zdravotnictvím se má zabývat senátorka Zuzana Roithová a místopředseda správní rady Českých drah Ivan Foltýn bude mít na starosti problematiku dopravy a spojů.

Unionisté, jejichž šéf Kühnl bude stínovému kabinetu předsedat, získali stínové ministerstvo financí pro někdejšího šéfa tohoto resortu Ivana Pilipa, problematika práce a sociálních věcí připadla poslanci Vladimíru Krásovi a jeho parlamentní kolega Petr Mareš bude mít na starosti resort školství, mládeže a tělovýchovy.

Unionistům náleží také resort zahraničí, který povede Zieleniec, jenž byl unií navržen čtyřkoalicí na senátora. Resort kultury získala ODA, bude mu šéfovat její předseda a senátor Daniel Kroupa.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz