24. 1. 2012
ID: 80225upozornění pro uživatele

Na návštěvě u Baker & McKenzie: „Klademe důraz na tým“

V roce 1949 založili Russell Baker a John McKenzie v Chicagu advokátní kancelář. V tu dobu jistě netušili, že se během šedesáti let rozroste ve světoznámé impérium čítající skoro čtyři tisíce právníků v 72 kancelářích ve 42 zemích, s celkovým počtem téměř 10.000 zaměstnanců. K historii a odkazu obou mužů se hlásí všechny kanceláře Baker & McKenzie, Prahu nevyjímaje. Svou pozici si ale česká kancelář vydobyla sama. S menší pomocí stabilního zázemí a silného jména.

 

Postavení a suverenita pražské kanceláře v celosvětové síti advokátních kanceláří Baker & McKenzie přímo vybízí k první úvaze při naší návštěvě. V zasedačce kanceláře, která sídlí na pražském Novém městě, se řídící partner, Alexandr César, zamýšlí nad tím, co má jeho kancelář českého, a co globálního. „Jsme firma, podle které se v devadesátých letech učilo na Harvardu jak růst a expandovat za hranice jednoho státu. Podle našeho modelu se vyvíjely a rostly skoro všechny právní firmy v devadesátých letech,“ říká. Celosvětový fenomén Baker & McKenzie, chtělo by se mu odvětit. Pravda je, že o „Bakerech“ byly napsány knihy a byli dokonce inspirací pro hollywoodské filmy. „Firma má velmi bohatou historii, která je neustále cítit ve všech kancelářích, pražskou nevyjímaje. Nevyčichla a neustále je cítit i v pražské kanceláři,“ vysvětluje Alexandr César. I když by někdo mohl namítat, že malá středoevropská kancelář není tolik významná, u „Bakerů“ se tento úhel pohledu nenosí. Celá organizace je postavena na osobních vazbách a kontaktech. „Každý rok děláme valnou hromadu pro všechny partnery. Neznám jinou firmu, která by to dělala, už jen z prostého důvodu, že je finančně obrovsky náročné dostat na týden na jedno místo celkem zhruba 750 osob: partnery jednotlivých kanceláří, jejich manželky, často i děti, a současně naše klienty a další osoby. Drtivou většinu partnerů osobně znám. To zanechává ve vztazích jinak nesdělitelnou chemii. Můžeme si kdykoliv zavolat a navštěvujeme se i doma. To vše se pak přenáší do naší práce. Demokracie a rovnost je součástí každodenního fungování,“ dodává pražský řídící partner. Zároveň přiznává, že zůstávají typickými Čechy s typicky českým pragmatickým přístupem. V pražském týmu nejsou zahraniční právníci. „Vlastně ani nemáme potřebu je tu mít. Už to není jako v polovině devadesátých let, kdy tu byli cizinci jako šéfové a Češi otrocky implementovali zahraniční modely,“ vysvětluje Alexandr César.

baker 1

Kancelář u nás začínala v roce 1993 a najít ideální kancelářské prostory jí trvalo dva roky. Nakonec obsadila skoro celé páté patro v první pražské „moderní“ kancelářské budově, v Klimentské ulici, kde už se považují za nájemní matadory. „V Praze nadále přetrvává nevyřčený usus, že významné právní kanceláře musí být na Praze 1, i když drtivá část našich klientů sídlí již jinde. Myslím si, že je to ale otázka času, kdy se i právní kanceláře začnou stěhovat mimo Prahu 1. Všichni čekáme, až to někdo prolomí a bude se přesouvat blíž ke svým klientům. My se na to zatím nechystáme, ale v řadě jiných jurisdikcí to tak funguje,“ říká Alexandr César. Prohlídku začínáme v oddělení ochranných známek a pokračujeme směrem ke „společenské místnosti“. Chybí tu ale střecha a zdi, jde totiž o rozsáhlou terasu. Pár metrů od terasy vévodí prostoru majestátní hodiny zvonice Petrské věže, jejíž hlasité vyzvánění na chvíli přeruší všechny zvuky z okolí. Prostor využívají na klientské meetingy, koktejly nebo firemní setkání. „V létě bychom se tam občas nejraději všichni nastěhovali,“ slyšíme od usmívajícího se řídícího partnera.

Prostory kanceláře jsou na první pohled opravdu velké a liší se barevně i vybavením. Zahrnují pět zasedacích místností (plus jednu interní), rozsáhlou knihovnu a prostor k odpočinku. V Baker & McKenzie mají navíc právníci na české podmínky exkluzivní výhodu, většina z nich má svou vlastní kancelář.  „Myslím si, že si toho všichni váží a kanceláři se to vrací. Lidé zde mají prostor na práci i soukromí a zároveň nejsou izolovaní. Máme politiku otevřených dveří. Nejsme zavření ve svých budkách, kde bychom mezi sebou nekomunikovali,“ říká Alexandr César.

Zajímá nás, jestli u Baker & McKenzie kladou důraz spíše na individuality, nebo na tým jako celek. „Při přijímání nových kolegů, málokdy poznáte, jestli má dotyčný týmového ducha. To se musí odzkoušet,“ vysvětluje Alexandr César s tím, že se považují za typ rodinné kanceláře. „Vidíme se od rána do večera a představa, že máme mezi sebou velice složitou osobnost, to ovlivní nejenom tým, ale celé prostředí. Takže si dáváme pozor, ale teprve osobnost a znalost v kombinaci s týmem vytváří hodnotného advokáta a právníka,“ dodává. Důraz na tým dokládají i velmi povedené koláže na zdech, které jsou sestaveny  z fotografií z firemních akcí. Na ty u Baker & McKenzie nedají dopustit. A opět se tím vracíme k rodinné atmosféře. „Rozdíl mezi mnou - nejstarším, a mladšími právníky je deset, patnáct let. Nevykáme si, žijeme společné životy, řešíme věci pragmaticky, snažíme se najít rozumná řešení tam, kde vznikají problémy. Nejsme příliš formální, na nic si nehrajeme a přitom se snažíme dodržovat jistou štábní kulturu,“ uzavírá Alexandr César s tím, že přes tyto otevřené vztahy mají partneři v stále respekt. 

baker 2

Při prohlídce kanceláře si nelze nevšimnout několika volných míst, což je v českých podmínkách také ojedinělé. Případnému dalšímu růstu se u Baker & McKenzie nebrání, přesto jsou střízliví. „Náš obchodní model není nabrat lidi, když je hodně práce a propustit je, když není. Snažíme se, a není to vždy lehké, aby byli lidé motivováni, aby neměli strach, že když přijde recese, tak třetina z nich bude muset odejít. I když recese přijde, chceme, aby bylo práce stále dost a lidé měli i v těžších časech perspektivu, kariéru a motivaci,“ dodává řídící partner s tím, že čtyřiatřicet právníků je optimální stav do těžkých časů. Tým přesto čítá na sedmdesát zaměstnanců. I to se dá ale pohodlně uřídit. „Potkáváme se na chodbách, dáváme si kávu a chodíme spolu na oběd. Komunikujeme mezi sebou, takže informace se tu přenáší rychleji než na Forum Romanum,“ usmívá se Alexandr César. „Snažíme se neustále udržovat přátelskou atmosféru. Chceme, aby lidé byli informováni, aby chodili s nápady, byli iniciativní v tom, jak práci s klienty posouvat. Nehledáme žádný právnický Higgsův boson, jen se snažíme dělat dobře svou práci,“ uzavírá řídící partner.
 
Důraz na tým a snaha o pokrok se odráží také v mezinárodních oceněních. Pražská kancelář je podle prestižní soutěže Chambers Awards nejlepší právní firmou v regionu střední a východní Evropy. V anketě pořádané organizací International Law Office (ILO) vyhrála v České republice v kategorii právních kanceláří z pohledu zákazníků (ILO Client Choice Firm Winner 2011) i v individuálních kategoriích vedení soudních sporů a fúze a akvizice (ILO Client Choice Individual Winner 2011). Jedna z nejrespektovanějších ročenek, která hodnotí trh právních služeb v oblasti mezinárodního finančního práva korporací, ILFR 1000, o kanceláři uvedla: „ V Baker & McKenzie pracují velmi otevření lidé, kteří v sobě spojují odbornost se znalostí podnikání a schopností otevřené komunikace.“ Nezbývá než souhlasit.

Fotogalerii naleznete >>> zde.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz