16. 5. 2001
ID: 7354upozornění pro uživatele

Neprojde-li změněný mediální zákon, ODA se obrátí na Ústavní soud

Novým zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání se zřejmě bude zabývat Ústavní soud, pokud Poslanecká sněmovna tuto předlohu neschválí s úpravami připravovanými v Senátu


Novým zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání se zřejmě bude zabývat Ústavní soud, pokud Poslanecká sněmovna tuto předlohu neschválí s úpravami připravovanými v Senátu. Na dnešní tiskové konferenci ODA to uvedl její místopředseda Michael Žantovský, jenž je zároveň místopředsedou senátorského klubu této strany a Unie svobody.

"Vrátíme ten zákon s pozměňovacími návrhy," předpověděl Žantovský na dotaz , zda pro takovéto usnesení Senátu budou hlasovat všichni senátoři čtyřkoalice. Jejich postoj při projednávání předlohy v senátních výborech nebyl jednoznačný.

ODA podle něj považuje mediální zákon ve znění schváleném sněmovnou v některých pasážích za odporující ústavnosti a základním principům demokracie. Například způsob volby členů rady pro vysílání politickou většinou podle Žantovského zvyšuje riziko politizace tohoto orgánu. Radu proto nemůže volit jen sněmovna, míní senátor. I zachování mandátu rady, která vznikla podle nynějšího zákona, "je snahou o prodloužení neudržitelných zpolitizovaných poměrů" v oblasti vysílání, uvedl.

Připomněl případ místopředsedy rady a neúspěšného senátního kandidáta ODS Petra Štěpánka, kterého zpráva rady za minulý rok "usvědčuje ze zneužití jeho postavení ... pro vlastní medializaci v senátních volbách". Ve své funkci by měl zůstat i podle nového mediálního zákon, který přitom výslovně zakazuje členům rady jakoukoli politickou aktivitu. Než mít takovou radu bylo by lepší nemít žádnou, dodal senátor.

Změnou pravidel za hry a vytvořením nerovných podmínek pro uchazeče o licenci na rozhlasové a televizní vysílání je podle Žantovského navrhované ustanovení o prodloužení platnosti těchto licencí. "Je to trochu totéž, jako kdybychom se na zítřejším zasedání (Senátu) rozhodli, že si prodloužíme své mandáty o dalších šest let," poznamenal.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz