28. 3. 2001
ID: 3732upozornění pro uživatele

Novela zákona o financování stran bude možná vrácena sněmovně

Senát možná vrátí Poslanecké sněmovně novelu zákona, která má upravit financování parlamentních stran. Senátoři podporují návrh, aby zvýšení státního příspěvku za mandát platilo pouze do konce letošního roku


Senát možná vrátí Poslanecké sněmovně novelu zákona, která má upravit financování parlamentních stran. Senátoři čtyřkoalice podle vyjádření svých místopředsedů podporují návrh, aby zvýšení státního příspěvku za mandát na 900.000 korun ročně platilo pouze do konce letošního roku. Do té doby by měla být přijata nová úprava financování stran mimo jiné v souvislosti s připravovanou novelou volebního zákona.

Čtyřkoaliční návrh pravděpodobně odmítnou senátoři ODS, neboť podle místopředsedy jejicj klubu Vladimíra Kulhánka podporují novelu zákona o politických stranách v předloženém znění. Obdobný názor mají i sociální demokraté, o postoji k čtyřkoaličnímu návrhu však budou ještě diskutovat. Čtyřkoalice je v Senátu nejsilnější politickou silou.

Novela zákona o politických stranách je součástí návrhu zákona o dluhopisovém programu, který má Senát projednávat na nadcházející schůzi. Na návrhu na časové omezení platnosti novely do 31. prosince letošního roku se dnes dohodli senátoři Unie svobody a ODA, řekl jejich místopředseda Robert Kolář. "Je to pro mne velmi přijatelné," řekl místopředseda lidoveckých senátorů Josef Kaňa s tím, že podobně jako on návrh podpoří většina senátorů KDU-ČSL.

Jedním z nich bude předseda Senátu Petr Pithart, jenž se na tom dnes ráno shodl s čtyřkoaličním senátorem Josefem Zieleniecem a Václavem Fisherem (nezávislý). Vrácení zákona sněmovně by podle nich vytvořilo prostor pro komplexní řešení problému financování stran. Skeptický je k tomu Kulhánek, podle něhož se strany na úpravě systému svého financování dokáží shodnout nejdříve v roce 2003. Příští rok totiž bude volební a strany budou chtít vědět, jak budou financovány, míní senátor.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz