epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
12. 5. 2022
ID: 114685upozornění pro uživatele

Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu

Zdroj: shutterstock.com

Statutární město je vlastníkem bytového domu s přibližně 25 byty. Jeden z bytů v podkroví tohoto bytového domu si pronajala nájemkyně společně s vážně nemocným členem rodiny, o kterého pečuje.

Do jejich podkrovního bytu proniká cigaretový kouř z bytu ve spodním patře, kde žijí silní kuřáci. Cigaretový kouř se do bytu dostává vnitřními rozvody, tzv. stoupačkami, dále také přes digestoř a elektrické zásuvky. Kouř proniká do bytu nájemkyně i z balkonu spodního bytu, takže je nemožné otevřít okna bytu situovaná nad tímto balkonem. V podkrovním bytě přitom nájemkyně v létě opakovaně naměřila teplotu přes 35 °C. Cigaretový zápach se od kuřáků opakovaně dostává také do společných prostor bytového domu.

Z důvodu laxního přístupu statutárního města jako vlastníka bytového domu, i městské části jako správce bytového domu, požádala nájemkyně zkušební ústav o posouzení pronikání cigaretového kouře do jejího bytu certifikovaným přístrojem. Z následně zpracované technické zprávy cituji: „V hodnoceném období byly v bytě objednatelky zjištěny koncentrace PM2.5 v rozsahu 2 až 50 µg.m-3 (špatný index EAQI[1]), přičemž byla zaznamenána krátkodobá koncentrace 300µg.m-3 (velmi špatný index EAQI) …“. Zaznamenané hodnoty měly kladnou korelaci s vnímáním zápachu z cigaretového kouře ze strany nájemkyně.

Při přepočtu koncentrace PM2,5 na cigarety lze zvolit ekvivalent vypočítaný v roce 2015 organizací Berkeley Earth. Pokud by se průměr naměřených hodnot pohyboval např. okolo hodnoty 50, pak zjištěné hodnoty odpovídají ekvivalentu dvou vykouřených cigaret.

Laicky řečeno, při špatném indexu to znamená, že jako pasivní kuřačky vykouří obě uživatelky bytu 2 cigarety denně. Při velmi špatném indexu je to samozřejmě více. Za dobu, co byl spodní byt pronajatý kuřákům, přibližně od roku 2014, pasivně vykouřily minimálně 5.800 cigaret. O toxicitě a škodlivých účincích karcinogenních tabákových výrobků se není třeba blíže rozepisovat. Nelze pominout ani dopady samotného zápachu tabákového kouře na zdraví[2].

Reklama
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
27.5.2022 09:003 025 Kč s DPH
2 500 Kč bez DPH

Koupit

Správce bytového domu sice potvrdil, že příčinou obtěžování nájemkyně je „…nadměrné kouření sousedů...“, nicméně odmítl možnosti, které mu dává právní řád k ochraně nájemkyně bytu i vážně nemocného člena rodiny.

Nájemkyně se obrátila na Krajskou hygienickou stanici (dále jen „KHS“) a Ministerstvo zdravotnictví. Argumentovala mj. s odkazem na základní ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví[3].

Dále poukázala na to, že nelze přehlédnout zákonnou ochranu nekuřáka před pasivním kouřením a expozicí tabákovému kouři např. na nástupišti a zastávce veřejné dopravy či nekuřáka ve věznici[4], přijatou za účelem posílení ochrany zdraví. Jak poznamenala, cestující může nástupiště opustit, pokud by i přes zákaz byl vystaven tabákovému kouři, zatímco vážně nemocný člověk, který je s ohledem na svůj zdravotní stav nucen trávit naprostou většinu svého času v bytě, nemá možnost se opakovanému negativnímu působení tabákového kouře vyhnout.

KHS sdělila, že v této věci není příslušným správním orgánem. Rovněž uvedené ministerstvo argumentovalo podobně jako KHS. Úřady nájemkyni poradily, aby se bránila soukromoprávní žalobou.

Nájemkyně se obrátila také na veřejného ochránce práv (dále jen „ombudsman“), který uvedl, že mu není známo žádné konkrétní ustanovení, které by dávalo správním orgánům ve veřejnoprávní rovině možnost zasáhnout proti osobám kouřícím v bytě, který mají v pronájmu. Odkázal na Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, jejímž podpisem se Česká republika zavázala mimo jiné přijmout účinná opatření poskytující „ochranu před expozicí tabákovému kouři ve vnitřních prostorách pracovišť, ve veřejné dopravě, vnitřních prostorách veřejných míst, a podle potřeby na dalších veřejných místech“ (čl. 8 odst. 2 úmluvy). Závěrem nájemkyni poradil, že má možnost se i s vážně nemocným členem rodiny přestěhovat do jiného bytu.

Z provedeného měření je zřejmé, že tabákový kouř proniká směrem vzhůru skulinami, které si najde (elektrické zásuvky, praskliny, ale i větší prostory např. tzv. stoupačky). Důvodem je tzv. komínový efekt.

Cigaretový kouř ovšem nerozlišuje, zda se jedná o stavbu bytového domu, komerční stavbu či stavbu, v níž jsou umístěny veřejné prostory; komínový efekt se projevuje v jakékoli stavbě. Podle mého názoru lze z provedeného měření usuzovat, že se rovněž škodlivé výfukové zplodiny z automobilů parkujících v bytových domech či veřejných budovách mohou za určitých okolností stejně tak jako tabákový kouř dostávat do prostor a místností situovaných nad parkovacími stáními.

Z uvedeného lze usuzovat, že se nejedná o ojedinělý případ, kdy mohou být překračovány stanovené indexy, viz výše.

Na jedné straně tedy byla podepsána úmluva poskytující ochranu nekuřákům na veřejných místech a státní instituce připravují nejrůznější programy podpory veřejného zdraví, včetně programů prevence nemocí a zdravotních rizik, v nichž spolupracují krajské hygienické stanice, kraje a obce, to vše v souladu s národní zdravotní politikou ochrany a podporou veřejného zdraví a se záměrem postupného zlepšování zdraví a zdravotního stavu, snižování nemocnosti, prodlužování života prožitého ve zdraví, či snižování nákladů na poskytování zdravotní péče a významné ekonomické úspory.

Na druhé straně ani provedené měření nevede ke zjednání nápravy, ačkoli výsledky provedeného měření certifikovaným přístrojem, potvrzující překračování indexů, jsou jednoznačné. Vážně nemocný člověk, v jehož případě není zřejmé, kolik života mu zbývá, je tak postaven pouze před možnost dlouholetých soudních tahanic s nejistým výsledkem, či možnost využít radu postrádající jakoukoli empatii a přestěhovat se do jiného bytu v naději, že se dožije nového souseda nekuřáka.

S ohledem na výše uvedené by bylo namístě, aby orgány veřejné správy, legislativní orgány i ombudsman[5] věnovali náležitou pozornost rovněž této problematice, zvláště pokud se podle jejich výkladu ochrana před škodlivými účinky karcinogenních tabákových výrobků i při překračování stanovených indexů nachází pouze v rovině soukromoprávní.

Mgr. Marcela Fadrná

 

[1] Index zavedený v EU v roce 2017.

[2] Jak se měří zápach? – ekoporadna.cz - Wiki: Podle některých hypotéz může dlouhodobě obtěžující zápach ovlivnit náladu a emoce lidí, ale také imunitní a endokrinní systém, v extrémním případě může i druhotně poškodit kardiovaskulární systém v důsledku psychického vypětí a stresu.

[3] Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Podle ust. § 2 odst. 1 a 2 tohoto zákona je veřejným zdravím zdravotní stav obyvatelstva a jeho skupin. Tento zdravotní stav je určován souhrnem přírodních, životních a pracovních podmínek a způsobem života. Ochrana veřejného zdraví je souhrn činností a opatření k vytváření a ochraně zdravých životních a pracovních podmínek a zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění, ohrožení zdraví v souvislosti s vykonávanou prací, vzniku nemocí souvisejících s prací a jiných významných poruch zdraví a dozoru nad jejich zachováním. Ohrožením veřejného zdraví je stav, při kterém jsou obyvatelstvo nebo jeho skupiny vystaveny nebezpečí, z něhož míra zátěže rizikovými faktory přírodních, životních nebo pracovních podmínek překračuje obecně přijatelnou úroveň a představuje významné riziko poškození zdraví.

[4] Viz Veřejný ochránce práv, sp. zn. 477/2018/VOP: Obecná preventivní povinnost ve vztahu k právu na ochranu zdraví vězněných osob se projevuje mimo jiné v povinnosti k ochraně nekuřáků před nežádoucími účinky pasivního kouření.

[5] Křeček: Ombudsman by měl mít větší legislativní váhu | Týden.cz (tyden.cz)


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Mgr. Marcela Fadrná
12. 5. 2022
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Ústavní právo s nadhledem : Nenouzový stav
  • Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Jak probíhá získání licence od ČNB? Poznatky z praxe
  • Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl

Související produkty

Online kurzy

  • Spolky pohledem daňového práva
  • Darování pro případ smrti alternativou vydědění?
  • Určitost předmětu podnikání ve společenské smlouvě
  • Aktuální judikatura vysokých soudů
  • Aktuální judikatura ve věcech náhrady škody
Lektoři kurzů
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Kristýna Faltýnková
JUDr. Kristýna Faltýnková
Kurzy lektora
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
Kurzy lektora
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Daniela Kovářová
JUDr. Daniela Kovářová
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Právní svět není konzervativní. Inovovali jsme vždy
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Pobyt cizinců
  • Pracovní úrazy a odškodnění v HR praxi
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?
  • Sberbank CZ a proces její likvidace

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Advokacie (exkluzivně pro předplatitele)

Povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném do 30. 6. 2017, není v rozporu s povinností advokáta zachovávat...

Mezinárodní ochrana (exkluzivně pro předplatitele)

Ministerstvo vnitra může zamítnout žádost o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, pouze pokud informace o zemi...

Pobyt cizinců (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhoduje-li správní orgán v pobytových věcech cizince pobývajícího na území České republiky na základě obsahu utajované informace, má v každém případě povinnost seznámit...

Právo na informace

Rozporuje-li právnická či fyzická osoba, po které jsou požadovány informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění účinném od 2. 1. 2020, své...

Spotřební daně (exkluzivně pro předplatitele)

Smyslem požadavku vybavit dopravované vybrané výrobky příslušnými doklady (§ 5 odst. 6 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních) je umožnit při kontrole identifikaci výrobků a...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.