17. 4. 2001
ID: 5444upozornění pro uživatele

Páteční jednání sněmovny začalo humorně, ale nakonec skončilo spory

Spory poslanců o to, zda by dolní komora parlamentu měla už hlasovat o protokolu, který se týká posuzování průmyslových výrobků, skončila dubnová schůze Poslanecké sněmovny


Spory poslanců o to, zda by dolní komora parlamentu měla už hlasovat o protokolu, který souvisí s asociační dohodou mezi Evropskou unií a Českem a týká se posuzování průmyslových výrobků, skončila dubnová schůze Poslanecké sněmovny. Ještě při zahájení jejího ranního jednání se přitom zdálo, že poslanci zažijí idylický den.

Úvod schůze nenasvědčoval tomu, že by mělo ve sněmovně zavládnout napětí. Její místopředseda Ivan Langer (ODS) ráno žertovně vyzýval kolegy k rychlejší práci: "S chutí do toho, půl je hotovo a pak rychle od toho". Legrace ho neopustila ani tehdy, když omlouval nepřítomnost předsedy sněmovny Václava Klause (ODS) a poslankyně Moniky Horákové (Unie): "Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali poslanci Václav Klaus, Monika Horáková - oba zahraniční cesta, nicméně každý zvlášť..."

Atmosféra "zhoustla" až před polednem, kdy poslanci měli jednat o protokolu, který se týkal průmyslových výrobků. Spory kolem něj odstartoval poslanec Jiří Payne (ODS), jemuž se nelíbila mimo jiné krátká doba, kterou měl na projednání protokolu sněmovní zahraniční výbor. "Po procedurální stránce tvrdím, že u takto rozsáhlé smlouvy nelze za jeden den zodpovědně posoudit její dopad, nelze převzít zodpovědnost za důsledky, které z takové smlouvy mohou vyplývat," varoval. Návrhy pravicových politiků, aby sněmovna debatu o dokumentu přerušila, ale nakonec neuspěly.

Sněmovna před ukončením schůze vzala na vědomí koncepci vládní politiky vůči příslušníkům romské komunity, která má napomoci jejich integraci do společnosti. Dolní komora dále poměrně hladce schválila vládní návrh zákona na vydání dluhopisů za 36 miliard korun na pokrytí ztráty Konsolidační banky za rok 1999. Sněmovna dále schválila návrh lázeňského zákona, který upravuje podmínky pro hospodaření s minerálními vodami. Poslanci přitom nepodpořili pozměňovací návrhy, se kterými jim předlohu vrátil Senát.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz