9. 3. 2001
ID: 2625upozornění pro uživatele

Poslancům vadí některé části silničního zákona, možná ho upraví

Většina poslanců je přesvědčena o tom, že nedávno schválená novela zákona o provozu na pozemních komunikacích obsahuje řadu chyb.

Většina poslanců je přesvědčena o tom, že nedávno schválená novela zákona o provozu na pozemních komunikacích obsahuje řadu chyb. Poslanci mají výhrady vesměs ke všem novinkám, na nichž se po několikaměsíčních sporech v zákoně shodli. Některým politikům vadí například zákaz telefonování za jízdy, povinné svícení v zimním období, přednost chodců na přechodech nebo povinné používání autosedaček pro děti. Mnoho z těchto novinek se podle nich totiž v praxi neosvědčilo.

Poslanci většinou tvrdí, že by bylo zapotřebí zákon novelizovat a problematická ustanovení odstranit nebo pozměnit. Novelu vedle řidičů kritizuje i Autoklub ČR a pražský magistrát.

Poslanec ODS Miroslav Beneš, který je předsedou sněmovního výboru pro regionální rozvoj, soudí, že zákon o pozemních komunikacích neměla sněmovna v současném znění přijímat. "Je tam řada drobností, které lidem vadí," řekl. Beneš kritizoval například povinné používání autosedaček a zákaz používání mobilního telefonu za jízdy. Je ale proti ukvapené novelizaci zákona.

Zákon kritizoval i Poslanec ČSSD Michal Kraus. Upozornil především na kontroverzní ustanovení o přednosti chodců na přechodech. "Chodci toho mnohdy zneužívají a přibyly z těchto důvodů také nehody," řekl Kraus. Novelu sněmovna podle Krause nepřipravila dobře a v praxi mnoho věcí zkomplikovala.

Poslanec Unie svobody Pavel Němec, který je jedním z autorů zákona, soudí, že předloha se sněmovně vcelku podařila. "Je to celkem zdařilé legislativní dílo. Nejsem si vědom nějakých větších problémů," uvedl.

Pro analýzu novely a případné vypracování nové je Vojtěch Filip (KSČM). Připomněl únorovou sněhovou kalamitu, kdy nákladní vozy přejížděly mezi jízdními pruhy a přispívaly k blokování silnic. Podle Filipa by kamióny měly za ztížených podmínek jezdit povinně jen v pravém pruhu a levý nechat volný pro sanitní a jiná auta. Soudí také, že jízda s rozsvícenými světly by za zimních dnů nemusela být povinná.

Novelu zákona poslanci schválili koncem roku. Platit začala 1. ledna.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz