14. 3. 2001
ID: 2930upozornění pro uživatele

Pro trvání opoziční smlouvy bude klíčová otázka veřejných financí

Jednou z klíčových podmínek pro další vývoj opoziční smlouvy bude koncepce veřejných financí, kterou má vláda ČSSD předložit do tří měsíců

Jednou z klíčových podmínek pro další vývoj opoziční smlouvy bude koncepce veřejných financí, kterou má vláda ČSSD předložit do tří měsíců. Shodli se na tom dnes místopředseda ODS Petr Nečas a místopředseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Velmi těžkou a zásadní debatu" o tomto dokumentu, který se bude týkat případných úspor ve veřejných rozpočtech, čeká i Sobotka. "Tam nepochybně ODS a sociální demokracie mají velmi odlišné představy," řekl novinářům.

Dokud nebude tento dokument předložen a projednán, nechce Sobotka o budoucnosti opoziční smlouvy příliš hovořit. Upozornil, že jsou v ní stanovena pravidla a podmínky, za kterých od ní lze případně odstoupit. "Ale nemyslím si, že teď aktuálně dojde k nějakému vývoji, který by byl v rozporu s prohlášeními, která zazněla po páteční schůzce," řekl Sobotka. ČSSD a ODS se na této schůzce, kde bilancovaly dodržování dodatků opoziční smlouvy, dohodly, že tato smlouva bude pokračovat do voleb v roce 2002.

Sobotka se proto nedomnívá, že by ji mohla ohrozit slova místopředsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Ten v posledních dnech řekl, že nehodlá hned po dubnovém sjezdu strany opoziční smlouvu zrušit, a dal také najevo, že není ochoten měnit svou koncepci důchodové reformy, která se ODS nelíbí. Špidla navíc už dříve naznačil, že opoziční smlouva pro něj není "posvátnou krávou".

Nečas přisuzuje Špidlovy výroky atmosféře v ČSSD před sjezdem. Dále řekl, že Špidlovo současné veřejné vyjadřování "se poměrně liší" od toho, co říkal při páteční schůzce ČSSD a ODS. "Na druhé straně platí také to, že rozumím tomu, že oni (sociální demokraté) jsou v předsjezdové atmosféře a že jsou to spíše výroky spojené se stranickými volbami uvnitř sociální demokracie," řekl Nečas. Špidla bude na sjezdu ČSSD hlavním kandidátem na funkci předsedy.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz