1. 3. 2001
ID: 1910upozornění pro uživatele

Sněmovna zřejmě přeruší debatu o návrhu zákona o státní službě

Poslanecká sněmovna by se dnes v prvním čtení měla začít zabývat vládním návrhem zákona o státní službě, který má zajistit vznik profesionálního úřednického aparátu ve státní správě. ČSSD však zřejmě navrhne, aby debata o této normě byla přerušena, a v příštích týdnech pak bude o jeho kompromisní podobě jednat s ostatními stranami. Sněmovna sedmý jednací den únorové schůze zahájí složením poslaneckého slibu dvou nových poslanců, kteří nahradí dva nově zvolené krajské funkcionáře Petra Bendla a Josefa Jalůvku (oba ODS). Zastupitele, kteří se poslaneckého mandátu vzdali ve středu večer, nahradí Hynek Fajmon a Jitka Kocianová.Poslanecká sněmovna by se dnes v prvním čtení měla začít zabývat vládním návrhem zákona o státní službě, který má zajistit vznik profesionálního úřednického aparátu ve státní správě. ČSSD však zřejmě navrhne, aby debata o této normě byla přerušena, a v příštích týdnech pak bude o jeho kompromisní podobě jednat s ostatními stranami. Sněmovna sedmý jednací den únorové schůze zahájí složením poslaneckého slibu dvou nových poslanců, kteří nahradí dva nově zvolené krajské funkcionáře Petra Bendla a Josefa Jalůvku (oba ODS). Zastupitele, kteří se poslaneckého mandátu vzdali ve středu večer, nahradí Hynek Fajmon a Jitka Kocianová.

ČSSD se v případě služebního zákona rozhodla vyjednávat, neboť proti jeho podobě protestují politici KSČM i pravicových stran. Vládnímu návrhu například vytýkají, že nezahrnuje úředníky krajů a obcí. Například čtyřkoalice odmítla i princip takzvané definitivy, který by podle ní zakonzervoval současný stav. Vláda totiž navrhuje zásadu, že úředník, který složí určité zkoušky, již nebude moci být propuštěn, nedopustí-li se kázeňského prohřešku.

Podle politiků ODS by zákon nevedl ke snížení korupce ani ke stabilizaci státní správy. Sněmovna by se po jednání stran mohla k normě vrátit na dubnové schůzi. Kabinet si od ní slibuje vytvoření profesionálního a nestranného sboru státních úředníků. Dopoledne budou poslanci volit členy sněmovního výboru, který by měl podle nového zákona o České televizi vybírat kandidáty na jejího ředitele. Odpoledne bude vyhrazeno interpelacím na ministry.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz