18. 7. 2011
ID: 75607upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 11.7. – 17.7.2011

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o soudním řádu správním, který by měl zrychlit správní řízení rovnoměrnějším rozdělením případů mezi krajské soudy. Poslanci k předloze přijali pozměňovací návrh, podle kterého by měl mít ombudsman pravomoc žalovat rozhodnutí úřadů. Materiál obsahuje návrh na změnu místní příslušnosti, která má rovnoměrněji rozložit agendu správního soudnictví mezi jednotlivé krajské soudy, a tím by měla vést i k určitému zlepšení dostupnosti soudních řízení ve správním soudnictví a k urychlení vyřizování agendy v soudním řízení správním

 
Vláda

13. července 2011

Vláda projednala koncepci bydlení do roku 2020, výrazně omezuje přímou podporu
Výstavba nájemních bytů pro penzisty a osoby se zdravotním postižením nebo pomoc při živelných katastrofách zůstanou jedinými dvěma oblastmi, které se dočkají přímé státní podpory. Vyplývá to ze státní koncepce bydlení do roku 2020, kterou ve středu projednala Nečasova vláda.

Vláda jmenovala vicepremiérku Peake šéfkou legislativní rady a protikorupčního výboru
Dvě nové funkce bez koruny navíc získala na středečním jednání vlády vicepremiérka Karolína Peake (VV). Nově se ujme postu předsedkyně Legislativní rady vlády (LRV) a šéfky protikorupčního výboru, Mediafax o tom informoval důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda dala zelenou možnosti nákupů půdy cizinci
Zájemci ze států Evropské unie nebo ze zemí, se kterými má Česko uzavřenou dohodu o hospodářském prostoru, budou moci kupovat půdu v České republice, příslušnou novelu zákona na svém středečním zasedání schválil kabinet Petra Nečase (ODS). Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vládní kabinet souhlasí s vypuštěním ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích
Návrhu sociálně demokratických poslanců na zrušení ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích dal Nečasův kabinet na svém středečním zasedání zelenou. Poslanci chtějí sjednotit stávající legislativu a odstranit diskriminační prvky, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda schválila pravidla pro výběr kandidátů na funkci soudce Soudního dvora Evropské unie
S cílem zavést transparentní výběrová řízení vláda posoudila obecně závazná pravidla pro výběr kandidátů na funkci soudce Soudního dvora Evropské unie (SDEU). Materiálem z dílny ministerstva spravedlnosti a zahraničí se kabinet Petra Nečase (ODS) zabýval na svém středečním zasedání.

Česko má kde skladovat vyhořelé jaderné palivo, uvádí zpráva SÚJB
Česká republika má dostatečně zabezpečeno dlouhodobé skladování vyhořelého jaderného paliva ze všech v současnosti provozovaných reaktorů. Vyplývá to ze zprávy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), kterou ve středu projednala vláda, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Činnost KSČM podle ministerstva vnitra není protiprávní a návrh na její zrušení by neuspěl
Podle analýzy, kterou zpracovávalo ministerstvo vnitra, činnost KSČM nijak nevybočuje z pravidel českého právního řádu a není tím pádem opodstatněné navrhovat její zrušení. S materiálem posuzujícím druhou nejsilnější levicovou stranu se na svém středečním jednání seznámil Nečasův kabinet.

Za rok vládnutí má Nečasův kabinet na kontě 61 zákonů publikovaných ve Sbírce zákonů
Je to přesně rok, kdy prezident jmenoval vládu Petra Nečase (ODS) a ta za tu dobu zvládla v parlamentu prosadit 61 zákonů. Nečasův kabinet vydal informační brožuru shrnující jeho působení při příležitosti svého prvního výročí vládnutí a novinářům ji distribuoval před začátkem středečního zasedání.


Poslanecká sněmovna

12. července 2011

Na sanitku si počkáme o pět minut déle, poslanci podpořili nový zákon o záchranné službě
Poslanci v úterý poslali do druhého čtení vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který upravuje fungování sanitek. Na ty by se nově podle zákona mohlo namísto současných patnácti čekat až dvacet minut.

Sněmovna koaličními hlasy schválila zákon o specifických zdravotních službách
Jasné podmínky pro lékařské výkony, jakými jsou změna pohlaví, kastrace, klonování nebo asistovaná reprodukce, prosadili v úterý poslanci v rámci zákona o specifických zdravotních službách. Pro normu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) v prvním čtení zvedli ruku koaliční zákonodárci.

Nový zákoník práce má zelenou, někteří zaměstnanci dostanou po propuštění nižší odstupné
Výpověď bude moci zaměstnanec dostat nově i za porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Společně se snížením odstupného pro zaměstnance, kteří ve společnosti pracují méně než dva roky, to zavádí nový zákoník práce, který v úterý poslanci podpořili v prvním čtení.

Poslanec Škárka požádal sněmovní imunitní výbor o vydání, ten jednání přerušil
Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny na svém úterním jednání nerozhodl, jestli vydá poslance Víta Bártu (VV) a Jaroslava Škárku (nestr.) policii, podle svého předsedy Jeronýma Tejce (ČSSD) se k věci vrátí nejspíš až v srpnu. Škárka potvrdil, že výbor požádal o své vydání, Bárta nepřišel.

13. července 2011

Koaliční poslanci schválili vznik druhého pilíře důchodů, podle opozice je jen pro bohaté
Radikální řez do důchodového systému prošel ve středu ve sněmovně prvním čtením. Poslanci vládní koalice odsouhlasili zákonem o důchodovém spoření možnost vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů, podle opozice je změna výhodná jen pro deset procent nejbohatších.

Poslanci odsouhlasili změny v penzijním spoření, státní příspěvek bude až 230 korun
Penzijní spoření se státním příspěvkem zřejmě čekají změny, na středečním jednání je v prvním čtení schválili koaliční zákonodárci. Státní podpory podle nových podmínek se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně, ke své úložce dostanou navíc od 90 do 230 korun.

Do druhého čtení prošel návrh zákona, který ustanovuje Generální inspekci bezpečnostních sborů
Nezávislá kontrola a účinné stíhání trestných činů příslušníků vybraných bezpečnostních sil, to je cílem nově ustanovené Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Zákon zajišťující její vznik ve středu v podvečer schválila Poslanecká sněmovna.

Státní maturita se bude možná i v příštím roce skládat ze dvou povinných předmětů
Poslanci ve středu na své mimořádné schůzi dali v prvním čtení zelenou poslaneckému návrhu školského zákona, který odkládá zavedení třetí povinné zkoušky státních maturit na školní rok 2013/2014. Původně měli maturanti skládat státní zkoušku ze tří předmětů již v příštím školním roce.

Sněmovnou prošel zákon o veřejných zakázkách
Poslanci ve středu schválili návrh zákona o veřejných zakázkách, který mění koordinaci zadávání zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Zákon vychází z legislativních požadavků Evropské unie.

Správní řízení budou rychlejší, rozhodla sněmovna
Poslanecká sněmovna ve středu schválila vládní návrh zákona o soudním řádu správním, který by měl zrychlit správní řízení rovnoměrnějším rozdělením případů mezi krajské soudy. Poslanci k předloze přijali pozměňovací návrh, podle kterého by měl mít ombudsman pravomoc žalovat rozhodnutí úřadů.

Projekt Zelená úsporám budou financovat poplatky za registraci ojetých vozů
Dotační program Zelená úsporám bude nově financovaný i poplatky vybranými za registraci ojetých automobilů. Poslanci totiž novelu, která to zavádí, ve středu schválili v závěrečném čtení.

Z hlavního kanálu České televize zřejmě zmizí reklama
Zákonodárci ve středu večer na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny schválili novelu zákona o České televizi. Pokud normu schválí i Senát a podepíše ji prezident, měla by reklama úplně zmizet z kanálů ČT1 i ČT24.


Senát

12. července 2011

Ke snižování hranice trestní odpovědnosti není důvod, shodují se odborníci
Na výši hranice trestní odpovědnosti, která je v České republice stanovená na 15 let, by odborníci nesahali. Jak agenturu Mediafax informoval senátor Miroslav Antl (nezáv.), právě takový závěr vyplynul z úterního veřejného slyšení senátního ústavně-právního výboru.


Prezident

11. července 2011

Prezident Klaus udělil milosti osmi lidem
Osmi lidem včetně Aleny Kubáčové, brněnské lékařky, která dostala sedmiletý trest za podvody s neschopenkami, udělil v pondělí prezident Václav Klaus milost. Amnestie se dočkali čtyři muži a čtyři ženy, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.


Ministerstvo spravedlnosti

11. července 2011

Právo na peněžitou pomoc by nově měly mít i oběti znásilnění, částka navíc vzroste
Právo na peněžitou pomoc, na kterou mají v současnosti nárok lidé, kterým pachatel způsobil újmu na zdraví, by nově měli získat také oběti znásilnění či lidé, kteří zakusili sexuální nátlak. Počítá s tím návrh zákona o obětech trestných činů, který v pondělí představilo ministerstvo spravedlnosti.

14. července 2011

Politické strany projednají přes léto návrh nového občanského zákoníku
O návrhu nového občanského zákoníku budou od čtvrtka po celé léto jednat experti nominovaní jednotlivými parlamentními stranami. Společně projednají jednotlivé části kodexu a prodiskutují případné pozměňovací návrhy, sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.


Pozn.:

V listopadu uskuteční pilotní projekt srovnávacího testování žáků 5. a 9. tříd
11. července 2011 - Pilotní projekt srovnávání znalostí žáků pátých a devátých tříd proběhne v listopadu letošního roku, oznámil v pondělí ministr školství Josef Dobeš (VV). Žáci budou testováni ze znalostí z češtiny, matematiky a cizího jazyka.

Ministerstvo školství změní kalendář maturitní zkoušky
11. července 2011 - Ke změně kalendáře maturitní zkoušky hodlá v příštím školním roce přistoupit ministerstvo školství, prohlásil v pondělí šéf rezortu ministr Josef Dobeš (VV). Středoškoláci by měli podle plánů ministerstva nejdříve skládat písemnou a až potom ústní část maturity.

Ústavní soud se zastal černého pasažéra, kterému exekutor účtoval náklady na vymáhání dluhů pětkrát
12. července 2011 - Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Daniela Vaňo z Brna, který protestoval proti skutečnosti, že si soudní exekutor naúčtoval v jeho případě pětkrát úhradu nákladů na exekuční řízení, i když všech jeho pět nezaplacených pokut brněnskému dopravnímu podniku spojil soud do jedné jediné kauzy.

Společná expertní skupina vládních a opozičních poslanců bude řešit důchodovu reformu
13. července 2011 - Zvláštní expertní skupina vznikne kvůli sporným bodům důchodové reformy, kterou připravila vláda. Ve skupině budou odborníci z vládních stran i opoziční sociální demokraté řešit případné úpravy připravovaných norem, řekl po jednání se zástupci ČSSD premiér Petr Nečas (ODS).

Rada ČT schválila harmonogram výběrového řízení na generálního ředitele České televize
13. července 2011 - Rada České televize schválila harmonogram výběrového řízení na nového generálního ředitele České televize. Rozhodla o tom na svém středečním zasedání Rada ČT.

Kvůli nedotažené elektronizaci české justice státu letos uteče 220 milionů korun, tvrdí soudci
14. července 2011 - Za nedotažený považují projekt elektronizace české justice (spíše známý jako eJustice) představitelé Soudcovské unie ČR. Největším problémem je elektronický platební rozkaz, kvůli kterému přijde stát jen letos o minimálně 220 milionů korun, uvedl ve čtvrtek prezident unie Tomáš Lichovník.

České soudy bojují se vzrůstajícím počtem sporných řízení, někde jde až o dvojnásobný nárůst
14. července 2011 - S nárůstem počtu civilních sporných řízení o desítky procent se potýkají české soudy. Jak ve čtvrtek uvedl prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník, nejvíce napilno mají soudci v Jindřichově Hradci, tamní okresní soud eviduje téměř stoprocentní navýšení žalob o zaplacení dlužné částky.

Ústavní soud zamítl návrh usilující o zrušení snížení platů státních zástupců
14. července 2011 - Ústavní soud ČR ve čtvrtek zamítl návrh usilující o zrušení loňského snížení platů státních zástupců. Oznámil to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz