19. 7. 2010
ID: 64828upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 12.7. - 18.7.2010

Lhůta pro popření otcovství dítěte narozeného v manželství, která v současnosti činí šest měsíců, je krátká. Rozhodl o tom a ve středu informoval Ústavní soud.

 

Vláda

12. července 2010

Vláda zjednodušila podmínky pro přidělování dotací na výstavbu sociálních bytů
Kabinet Jana Fischera na svém pondělním zasedání schválil návrh nařízení vlády, které zjednodušuje podmínky pro přidělování dotací na výstavbu sociálních bytů. Dosavadní postup při získávání prostředků byl příliš komplikovaný a kritéria striktní, investoři proto využívali dotace jen minimálně.

Kabinet zhodnotil výsledky loňské kampaně proti rasismu
Odstupující kabinet Jana Fischera se na závěrečném pondělním zasedání vlády zaměřil na výsledky loňské vládní kampaně proti rasismu. K základním pilířům patřilo oslabování předsudků majoritní části společnosti vůči etnickým menšinám či posílení integrace menšin.

Vláda vyslechla stanovisko ministerstva k výsledkům kontroly protipovodňových opatření
Vláda Jana Fischera vyslechla v pondělí stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) k výsledkům kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který prověřil využívání peněz na protipovodňová opatření. Ve zprávě NKÚ kritizoval, že vyhodnocení programů ze strany ministerstva je často formální.

Vláda se zabývala výsledky kontroly hospodaření na ministerstvu obrany
Vláda Jana Fischera projednala na pondělní schůzi výsledky kontroly financování výstavby a rekonstrukce zařízení správních staveb ministerstva obrany. Celkem činil objem kontrolovaných prostředků 3,95 miliardy korun, prověřeno bylo období let 2004 až 2008.

Vláda se zaměřila na problémy při výstavbě dálnice D47
Ministr dopravy Gustav Slamečka reagoval na pondělním zasedání vlády na kontrolní závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zabýval stavbou dálnice D47. Bude spojovat Lipník nad Bečvou s polskou hranicí, a stane se tak jednou z páteřních komunikací Moravskoslezského kraje.

Fischer lituje, že vláda nepokročila při reformě státní správy
Premiér Jan Fischer řídil v pondělí poslední zasedání úřednické kabinetu. Na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády přiznal, že lituje, že se vládě nepodařilo pokročit při reformě státní správy.


Nová vláda

13. července 2010

Kabinet Petra Nečase zasedl k prvnímu jednání
Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) se v úterý sešel ke svému prvnímu zasedání hned po slavnostním ceremoniálu jmenování na Pražském hradě. Na programu mají noví ministři volbu nového tiskového mluvčí vlády.

Vláda požádá 10. srpna o důvěru
Koaliční vláda Petra Nečase (ODS) připraví do 4. srpna programové prohlášení a 10. srpna požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Po úterním prvním jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas.

Jiří Pospíšil se stal předsedou Legislativní rady vlády
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se v úterý stal předsedou Legislativní rady vlády (LRV). Post přijal ihned po prvním zasedání nové vlády, do funkce ho uvedl premiér Petr Nečas a odcházející předseda Pavel Zářecký.

16. července 2010

Lubomír Poula povede Úřad vlády
Na vedoucího Úřadu vlády navrhne ministerský předseda Petr Nečas dosavadního vedoucího úřadu ministerstva průmyslu a obchodu Lubomíra Poula, uvedl v pátek tiskový mluvčí vlády Martin Kupka.

18. července 2010

Vláda zdravotnické poplatky rušit nechce, ČSSD však na zrušení trvá
Vláda zřejmě zdravotnické poplatky zachová, prohlásil v nedělních Otázkách Václava Moravce premiér Petr Nečas (ODS). Sociální demokraté však trvají na svém a chtějí poplatky zrušit, jejich návrh vláda projedná ve středu.


Poslanecká sněmovna

15. července 2010

Němcová svolala poslance k hlasování o důvěře vládě na 10. srpna
Schůzi Poslanecké sněmovny k žádosti vlády o vyslovení důvěry svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) na úterý 10. srpna 2010 od 14. hodin. Informoval o tom Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny s tím, že schůze může pokračovat i v následujících dnech.


Prezident

12. července 2010

Prezident Klaus podepsal novelu zákona o obecně prospěšných společnostech
Prezident Václav Klaus podepsal v pondělí novelu zákona o obecně prospěných společnostech (OPS). Cílem normy je zefektivnění činnosti těchto společností a posílení jejich transparentnosti.

13. července 2010

Prezident Klaus jmenoval nový kabinet
Česká republika má novou vládu. Prezident Václav Klaus jmenoval nový kabinet na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) v úterý krátce po 10.00 na Pražském hradě.

16. července 2010

Prezident Klaus udělil šest milostí
Prezident Václav Klaus v pátek vyhověl šesti žádostem o milost. Prominul například zbytek trestu za řízení auta bez řidičského oprávnění, za zanedbání povinné výživy, ublížení na zdraví, majetkovou trestnou činnost a prominul zbytek trestu vyhoštění, sdělil Martin Erva z tiskového oddělení Hradu.


Ministerstvo spravedlnosti

13. července 2010

Jiří Pospíšil opět vede ministerstvo spravedlnosti
Podruhé ve svých pětatřiceti letech se Jiří Pospíšil stal ministrem spravedlnosti, tentokrát to bude v nové koaliční vládě Petra Nečase složené z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Budoucí ministr spravedlnosti mimo jiné vybojoval na 21. kongresu ODS post místopředsedy strany.

Ministr Pospíšil prověří práci své předchůdkyně
Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) do úřadu následují i jeho bývalí náměstci František Korbel a Pavel Kasík. Ministr v úterý po svém uvedení do funkce prohlásil, že hodlá podrobit auditu všechna výběrová řízení, která končící ministryně Daniela Kovářová vypsala.

15. července 2010

Pospíšil odejde z funkce děkana plzeňské právnické fakulty do konce července
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odejde z funkce děkana právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni ke konci července, nejpozději však 15. srpna. Oznámil to ve čtvrtek v Plzni na tiskové konferenci.

16. července 2010

Nečas s Pospíšilem jednali v Brně o financování justice
Premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS) se v pátek sešli v Brně se špičkami české justice. Rozhovory s představiteli Nejvyššího správního soudu a Nejvyššího soudu se týkaly představ nové vlády o financování soudů.


Pozn.:

ODS, TOP 09 a VV podepsaly koaliční smlouvu
12. července 2010 - Předseda ODS Petr Nečas, šéf TOP 09 a Karel Schwarzenberg a lídr VV Radek John podepsali v pondělí večer koaliční smlouvu, která bude základem jejich společné vlády. Kabinet vedený Petrem Nečasem jmenuje v úterý prezident Václav Klaus.

Úřady musí pomáhat při hledání ztracených příbuzných a známých
14. července 2010 - Úřady musí od letošního 1. července pomáhat při hledání ztracených příbuzných a známých. Musí totiž přijímat žádosti o poskytnutí informací o místu trvalého pobytu ze systému evidence obyvatel a informovat hledaného, že se s ním chce někdo zkontaktovat.

Šestiměsíční lhůta na popření otcovství je krátká, rozhodl Ústavní soud
14. července 2010 - Lhůta pro popření otcovství dítěte narozeného v manželství, která v současnosti činí šest měsíců, je krátká. Rozhodl o tom a ve středu informoval Ústavní soud.

Ústavní soud zamítl změnu zákona o odpovědnosti státu za škodu způsobenou špatným úředním postupem
14. července 2010 - Ústavní soud ve středu zamítl návrh Obvodního soudu pro Prahu 1 na zrušení části zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Nález veřejně vyhlásila soudkyně-zpravodajka Ivana Janů.

ČOI může trestat autobazary za zkreslení dat o počtu najetých kilometrů
16. července 2010 - Česká obchodní inspekce může trestat autobazary za uvádění zkreslených informací o počtu najetých kilometrů, uvedla v pátek zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Pokud stav tachometru neodpovídá počtu najetých kilometrů, je to porušení zákona o ochraně spotřebitele.

NATO žádá Česko o policejní a vojenské instruktory do Afghánistánu
16. července 2010 - Severoatlantické aliance (NATO) chce, aby Česká republika posílala do Afghánistánu hlavně policejní a vojenské instruktory, kteří by zlepšili připravenost afghánských bezpečnostních složek. V pátek to uvedl při své návštěvě Česka předseda vojenského výboru NATO admirál Giampaolo Di Paola.

Západočeská univerzita začne odebírat tituly z práv bez ohledu na právnické posudky
16. července 2010 - Vedení Západočeské univerzity Plzeň je připraveno přistoupit k odebrání titulů absolventům plzeňské právnické fakulty bez ohledu na stanoviska různých právnických posudků, které si škola nechala vypracovat od právních kanceláří. Potvrdil to pro agenturu Mediafax rektor ZČU Josef Průša.

Do konce září chce Nečas vytvořit Národní rozpočtovou radu
18. července 2010 - Do konce září chce premiér Petr Nečas (ODS) zřídit Národní rozpočtovou radu, řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Členem by měl být podle něj i někdo z ČSSD, její statutární místopředseda Bohuslav Sobotka však nesouhlasí.

Nezávislost státního zastupitelství musí být posílena, shodují se Nečas se Sobotkou
18. července 2010 - Statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s premiérem Petrem Nečasem (ODS) se v neděli shodli, že se musí posílit nezávislost státního zastupitelství. V Otázkách Václava Moravce připustili, že možná vznikne novela zákona, která zavede nejvyššímu státnímu zástupci šestiletý mandát.


Zdroj: MEDIAFAX


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz