23. 5. 2011
ID: 74165upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 16.5. – 22.5.2011

Jednodušší podnikání, ale také lepší postavení věřitelů by měl umožnit nový zákon o obchodních korporacích, který na svém středečním zasedání schválila vláda. Agenturu Mediafax o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním. Nový předpis by měl obsahovat veškerá pravidla týkající se vzniku, správy a zániku firem a družstev. Návrh počítá s tím, že by zájemcům, kteří chtějí začít s podnikáním, usnadnil jejich úsilí. K založení společnosti s ručením omezeným už by tak nebylo nutné dát dohromady základní kapitál ve výši alespoň 200 tisíc korun, nově by měla stačit pouhá koruna.

 
Vláda

18. května  2011

Vláda schválila nový občanský zákoník, nahradí kodex starý půl století
Kabinet Petra Nečase (ODS) odsouhlasil nový občanský zákoník, který má tři tisíce paragrafů a jeho autoři ho připravovali deset let. Ministři dali kodexu zelenou ve středu po dvou hodinách jednání, informoval agenturu Mediafax důvěryhodný zdroj.

Rozhodčí doložka má zmizet ze smluv, vláda kývla na lepší ochranu spotřebitelů
Součástí spotřebitelských smluv by už neměla být rozhodčí doložka, počítá s tím novela zákona o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. Normu z dílny ministerstva spravedlnosti, která má lépe chránit spotřebitele, ve středu podle informací agentury Mediafax odklepla vláda Petra Nečase (ODS).

Vláda dala zelenou balíčku sociálních zákonů
Návrh novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře obsahuje balíček zákonů z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, který na svém zasedání ve středu schválil kabinet Petra Nečase (ODS). Mediafax o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda odklepla novelu zákona o veřejných zakázkách
Sdružení odborníků pro významné zakázky nad 300 milionů korun nebo povinnost zveřejňovat všechny smlouvy nad půl milionu korun včetně dodatků jsou novinky, které přináší novela zákona o veřejných zakázkách. Předlohu ve středu schválila vláda, informoval agenturu Mediafax důvěryhodný zdroj.

Ministři odsouhlasili zákon o korporacích a o mezinárodním soukromém právu
Jednodušší podnikání, ale také lepší postavení věřitelů by měl umožnit nový zákon o obchodních korporacích, který na svém středečním zasedání schválila vláda. Agenturu Mediafax o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním.Nový předpis by měl obsahovat veškerá pravidla týkající se vzniku, správy a zániku firem a družstev. Návrh počítá s tím, že by zájemcům, kteří chtějí začít s podnikáním, usnadnil jejich úsilí. K založení společnosti s ručením omezeným už by tak nebylo nutné dát dohromady základní kapitál ve výši alespoň 200 tisíc korun, nově by měla stačit pouhá koruna.

Vládní kabinet se seznámil s problematikou extremismu v Česku za loňský rok
Decentralizace extremistických struktur, rozšíření využívání internetu k propagaci a snížení počtu koncertů na území ČR jsou hlavní trendy extremistických skupin zaznamenané za loňský rok. Tyto a další údaje jsou součástí zprávy o problematice extremismu v Česku, kterou ve středu projednala vláda.

Vláda schválila financování programu Zelená úsporám pomocí výnosů z ekologické daně
Poplatky vybírané za registraci ojetých automobilů stát nepoužije jen na likvidaci autovraků, ale nově také na dotační program Zelená úsporám, který je kvůli nedostatku peněz pozastaven. Příslušnou novelu schválila ve středu vláda, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda dala zelenou novele zákona, která mění vzdělávání mladých lékařů
Kabinet Petra Nečase (ODS) schválil návrh z dílny ministerstva zdravotnictví na změny postgraduálního vzdělávání mladých lékařů i dalších zdravotníků. Novela zákona má mimo jiné zrušit povinnost lékařů uvázat se konkrétní nemocnici několik let po konci studia, uvedl to zdroj obeznámený s jednáním.

Pokuta za práci na černo bude až 100 tisíc korun, vláda chce utnout nelegální zaměstnávání
Jednorázová pokuta deset tisíc, opakovaně až do stotisícové částky má nově hrozit lidem, kteří budou vykonávat pravidelné zaměstnání bez zaměstnaneckého poměru. Firemní praxi šetřící náklady na pojištění chce omezit zákon o zaměstnanosti, který ve středu podle informací Mediafaxu schválila vláda.

Vláda schválila novelu zákona o uznávání odborné kvalifikace
Novelu z dílny ministerstva školství obsahující změny věcné příslušnosti a lhůt v projednávání přestupků na poli uznávání odborné kvalifikace schválil Nečasův kabinet na svém středečním zasedání. Mediafaxu to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Ministři opět kývli na omezení podpory stavebního spoření, snižuje příspěvek a daní úroky
Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření v roce 2012. Změny podle informací agentury Mediafax prosadil ve středu na jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako reakci na verdikt Ústavního soudu.

Vládní kabinet schválil novelu zákona o poskytování dávek zdravotně postiženým osobám
Nahrazení dosavadních dávek pro těžce zdravotně postižené osoby dvěma novými, příspěvkem na mobilitu a na zvláštní pomůcky obsahuje novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou na svém zasedání schválila vláda. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda souhlasila s darováním starokladrubského hřebce královským novomanželům
Vláda na svém středečním jednání souhlasila s darováním starokladrubského hřebce pro britského prince Williama a jeho manželku Kate, kteří dar přijali. Až do dalšího rozhodnutí novomanželů zůstane kůň ustájen v Národním hřebčínu Kladruby, informovala Mediafax mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Ministři projednali Bílou knihu o obraně, dokument ukazuje závažný stav armády
Kabinet Petra Nečase (ODS) schválil ve středu analýzu budoucího fungování české armády pod názvem Bílá kniha o obraně. Dokument obsahuje také současný kritický stav vojska a varuje, že bez reforem se z armády stane během několika let torzo.

Vláda přerušila projednávání zákona o pedagogických pracovnících
Učitelé, kteří mají odborné vzdělání pro výuku na prvním stupni základních škol, by nově mohli vyučovat i na druhém stupni základních škol. Projednávání návrhu sociálně demokratických poslanců kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu přerušil, informoval o tom zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda neprojednala, kdo bude zajišťovat mimosoudní spotřebitelské spory
Přenesení kompetencí zajišťování systému mimosoudního řešení spotřebitelských sporů z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na ministerstvo spravedlnosti (MSP) vláda ve středu ze svého jednání stáhla. MSP s návrhem již dříve nesouhlasilo.

Vláda se na rozporcování peněz na vědu zatím nedohodla
Dva návrhy rozpočtových výdajů na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2012 ve středu posuzovala vláda, nakonec své rozhodnutí odložila. S první variantou souhlasí všechny instituce kromě ministerstva školství, stejný rezort chce ve druhé variantě na úkor ostatních 362 milionů korun.


Poslanecká sněmovna

18. května 2011

Poslanci souhlasí s posílením zvláštní ochrany svědků
Svědci vážných trestných činů by se mohli dočkat od státu nové identity, krycích dokladů i sociálního zabezpečení. Počítá s tím vládní návrh zákona o zvláštní ochraně svědka, který ve středu schválili poslanci ústavně-právního výboru sněmovny.

Sněmovní publikace dostanou poslanci pouze elektronicky, souhlasí ústavně právní výbor
Poslanci budou dostávat sněmovní publikace pouze v elektronické podobě, ústavně-právní výbor totiž ve středu schválil novelu, která to zavádí. K opatření, které má za cíl šetřit státní finance, připojil poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) návrh, aby na půdě sněmovny mohli přednostně vystoupit šéfové stran.

Nezletilí pachatelé se budou v budoucnosti muset možná podrobit ochrannému léčení
Soudy by v budoucnu mohly nařídit ochranné léčení také dětem, které spáchaly závažný trestný čin, aniž by ještě dosáhly 15 let. Novelu zákona o soudnictví doporučí Poslanecké sněmovně schválit ústavně právní výbor, rozhodli jeho poslanci ve středu.

19. května 2011

Obce si budou moci regulovat hazard samy, rozhodl rozpočtový výbor sněmovny
Obce by měly získat možnost regulovat hazard na svém území, a dokonce by mohly provozování hazardních her přímo zakázat. Sněmovní rozpočtový výbor doporučil po svém čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovně přijmout vládní novelu zákona o loteriích, naopak nepočítá s návrhy ČSSD a Prahy.


Senát 

19. května 2011

Senátoři chtějí další kompenzaci pro obce v okolí Temelína
Desítky milionů korun ročně navíc pro obce v havarijním pásmu jaderné elektrárny Temelín a Jihočeský kraj chtějí členové podvýboru pro energetiku Senátu ČR Uvedla to ve čtvrtek pro agenturu Mediafax mediální zástupkyně setkání senátorů na Temelíně Ivana Kerlesová.


Prezident

20. května 2011

Prezident Klaus přijal demisi Radka Johna
Prezident Václav Klaus přijal demisi Radka Johna (VV) na post vicepremiéra pro boj s korupcí a nejmenší koaliční strana tak ve vládě přišla o zastoupení svého předsedy. V pátek to po přijetí u hlavy státu řekl premiér Petr Nečas (ODS), který rezignaci na Pražský hrad doručil.

Prezident Klaus podepsal zákon umožňující účinnější vybírání elektronického mýtného
Novelu o pozemních komunikacích, která umožní účinnější vymáhání elektronického mýtného, v pátek podepsal prezident Václav Klaus. Nová úprava do českého právního řádu transponuje evropskou směrnici o řízení bezpečnostní silniční infrastruktury, agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí Radim Ochvat.

Prezident schválil rozšíření policejních pravomocí
Policisté budou moci zabavovat i malé množství drog a následně je ničit. Povolí jim to zákon, který v pátek podepsal prezident České republiky Václav Klaus, informoval agenturu Mediafax Radim Ochvat, mluvčí prezidenta.

Prezident Klaus podepsal zákon, který nutí hygienické stanice informovat o kvalitě koupališť
Hygienické stanice budou muset veřejnost informovat o jakosti vody na místech vhodných ke koupání ve volné přírodě. Prezident Václav Klaus totiž v pátek podepsal zákon, který tuto povinnost zavádí, informoval mluvčí Pražského hradu Radim Ochvat.

Prezident podepsal zákon zavádějící silnější kontrolu v komorách architektů a inženýrů
Prezident Václav Klaus v pátek podepsal zákon, který posiluje státní dohled nad činností dvou profesních komor, České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Informoval o tom mluvčí prezidenta Radim Ochvat.


EU

19. května 2011

Evropská komise žaluje Česko kvůli neaktuálním seznamům rizikových biocidů
Evropská komise (EK) žaluje Česko kvůli neplnění evropských požadavků týkajících se biocidních přípravků. Přes předchozí varování ČR nezařadila akrylaldehyd, který se používá v některých biocidních přípravcích, na seznam látek podléhajících zvláštním předpisům, uvedla ve čtvrtek EK v tiskové zprávě.


Pozn.:

Ústavy pro děti v Česku občas nerespektují jejich soukromí a ukládají jim nepřiměřené tresty
17. května 2011 - Česká ústavní zařízení a diagnostické ústavy občas nerespektují soukromí dětí a ukládají jim tresty, které nemají oporu v zákoně. Agentuře Mediafax to v úterý řekl ombudsman Pavel Varvařovský.

Ministerstvo zdravotnictví chce uzákonit, že na receptu již nebude název léku
17. května 2011 - Lékaři budou mít v budoucnu zákonnou povinnost psát na recept nikoliv název léku, ale jeho účinnou látku. Ministerstvo zdravotnictví totiž co nejdříve hodlá tento postup zavést do českého právního systému, informoval novináře v úterý náměstek ministerstva zdravotnictví Petr Nosek.

Ministerstvo kultury dá církvím a náboženským společnostem novou nabídku
18. května 2011 - V souvislosti s narovnáním vztahů mezi státem, církvemi a náboženskými společnostmi dá ministerstvo kultury na stůl nový návrh upravující podmínky pro nápravu některých křivd způsobených v době nesvobody. Mediafax o tom ve středu informoval tiskový odbor ministerstva.

Ministerstvo zdravotnictví počítá se zavedením elektronického receptu
19. května 2011 - Zavedení elektronického receptu, platba za celý recept či zavedení pozitivních listů léčiv u zdravotních pojišťoven. To jsou nejzásadnější novinky chystané reformy v oblasti lékové politiky, kterou ve čtvrtek představilo ministerstva zdravotnictví.

Ministr Kalousek připravuje zemětřesení v oblasti finančních úřadů
19. května 2011 - Současných 199 finančních úřadů chce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) od příštího roku nahradit 14 úřady. Zbytek se přemění na pracoviště, na nichž se lidé budou moci přesouvat podle potřeby, uvedl ve čtvrtek Kalousek.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz