29. 3. 2016
ID: 100935upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 21.3.2016 – 28.3.2016

U krácení daně zřejmě bude opět trestná i příprava tohoto činu. Novelu trestního řádu schválila Sněmovna. Pravicová opozice neuspěla s návrhy na vypuštění ustanovení ani na zamítnutí celé předlohy. Podle kritiků, ke kterým patří také Svaz průmyslu a dopravy ČR, by mohla vést trestnost přípravy krácení daně ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Vláda

21. března 2016

Vláda podpořila rozšíření možnosti zabavit pachatelům majetek
Vláda na svém jednání podpořila novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Úpravy vycházejí z evropské směrnice a zásady, že zločin se nesmí vyplácet.

Útvar pro boj proti praní špinavých peněz bude zřejmě samostatný
Finanční analytický útvar ministerstva financí se zřejmě stane samostatným správním úřadem nezávislým na ministerstvu. Počítá s tím novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou schválila vláda. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Návrh novely rovněž reaguje na nové směrnice EU a zřizuje rejstřík skutečných vlastníků právnických osob. Novelu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident.

Vláda odložila rozšíření povinného ručení na pracovní stroje
Vláda odložila projednání novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Předloha nově stanovuje povinnost sjednat pojištění odpovědnosti z provozu (povinné ručení) i u vozidel, které nejsou provozované na veřejných komunikacích. Jde například o pracovní stroje. Norma reaguje na rozhodnutí Soudního dvora EU ohledně škody způsobené ve Slovinsku zemědělským strojem mimo silniční provoz.

24. března 2016

Schvalování novely stavebního zákona se asi znovu pozdrží
Schvalování novely stavebního zákona, která má sloučit povolovací řízení, zřejmě nabere další zpoždění. Legislativní rada vlády přerušila posuzování této předlohy, ke které ministerstvo pro místní rozvoj dostalo přes 2000 připomínek a na jejíž podobu panují i mezi ministerstvy rozdílné názory.


Poslanecká sněmovna

23. března 2016

U krácení daně bude zřejmě trestná opět i příprava tohoto činu
U krácení daně zřejmě bude opět trestná i příprava tohoto činu. Novelu trestního řádu schválila Sněmovna. Pravicová opozice neuspěla s návrhy na vypuštění ustanovení ani na zamítnutí celé předlohy. Podle kritiků, ke kterým patří také Svaz průmyslu a dopravy ČR, by mohla vést trestnost přípravy krácení daně ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Firmy asi budou moci být trestány za víc činů než nyní
Okruh trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy, se zřejmě významně rozšíří. Soud ale bude moci společnosti trestní odpovědnosti v některých případech zprostit. Novelu příslušného zákona schválila Sněmovna. Firmy se budou moci podle předlohy nově dopustit i pomluvy, což kritizuje Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií.

Varování před kouřením bude na krabičkách cigaret výraznější
Na krabičkách cigaret se ještě letos zřejmě objeví výraznější varování před škodlivostí kouření. Změnu kvůli evropské tabákové směrnici přinese novela o potravinách, kterou schválila Sněmovna. Novela také zpřísňuje označování potravin českými logy.

Hygienikům zůstane právo kontrolovat stravovací zařízení
Hygienikům zůstane právo kontrolovat stravovací zařízení. Poslanci odmítli návrh, který měl ponechat tuto kontrolu jen na Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). Změnu prosazoval sněmovní zemědělský výbor v rámci novely, která má posílit varování před kouřením na krabičkách cigaret. Proti se naopak postavil sněmovní zdravotnický výbor.

Sněmovna umožnila státu nakupovat půdu pro pozemkové úpravy
Sněmovna schválila novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která má výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy. Současně má úřadu také umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna přerušila debatu o Čapím hnízdu, chce vyčkat na OLAF
Sněmovna na návrh ČSSD přerušila mimořádnou schůzi ke kauze Čapí hnízdo do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování. Úřad prověřuje podezření na dotační podvod při udělení evropské dotace tomuto projektu. Poslanci na mimořádné schůzi svolané z popudu tří opozičních klubů ODS, TOP 09 a Starostů a Úsvitu debatovali přes čtyři a půl hodiny.

24. března 2016

Nelegální překročení hranice asi zůstane přestupkem
Nelegální překročení české hranice pravděpodobně zůstane přestupkem. Sněmovní bezpečnostní výbor doporučil plénu zamítnout návrh opozičního Úsvitu, aby takové jednání bylo nově trestným činem až s pětiletou sazbou vězení. Poslanci Úsvitu chtějí úpravu přidat do vládní novely, která dá ministerstvu vnitra pravomoc nařídit v případě bezprostřední mimořádné hrozby hraniční kontroly. Předlohu kabinetu by měla Sněmovna podle stanoviska výboru s menšími úpravami schválit. Dolní komora o ní rozhodne patrně v dubnu.

Policie asi dostane právo zadržet zbraň přímo v domě majitele
Policie zřejmě dostane právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Navzdory nesouhlasu opozičních TOP 09 a ODS úpravu podpořil sněmovní bezpečnostní výbor. Platnost zbrojních průkazů by ale měla zůstat podle doporučení výboru desetiletá. Vláda ji chtěla novelou o zbraních zkrátit na pět let. Kabinet předlohou reagoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec sám sebe.


Prezident

22. března 2016

Prezident podepsal zákon, který má pomoci řešit územní spory obcí
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o obcích, dávající ministerstvu vnitra právo rozhodovat územní spory mezi obcemi, které vznikly sloučením nebo rozdělením. Předloha také zajistí spolkům národnostních menšin právo žádat dvojjazyčné názvy ulic.  

Zeman podepsal novelu zákona o stavebním spoření
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o stavebním spoření. Rodiče tak budou moci v některých případech vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí i bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům.

Zeman podepsal novelu o mezinárodní spolupráci při správě daní
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Senát novelu schválil minulý týden. Novela na základě požadavků EU sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací mezi jednotlivými státy podle nově vypracovaného globálního standardu. Změna zákona vyplývá ze snahy EU bojovat proti daňovým únikům a týká se možnosti výměny informací o finančních účtech rezidentů cizích států.

Zeman podepsal změny v podpoře elektřiny ze zemědělských podniků
Zemědělské podniky, které jsou akciovými společnostmi a vyrábějí i elektřinu, na ni budou moci dostat podporu i bez splnění podmínky známých vlastníků. Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval Hrad. Novela bude účinná vyhlášením ve Sbírce zákonů.


Pozn.:

Ministerstvo navrhuje přísnější postih podpory terorismu
21. března 2016 - Ministerstvo spravedlnosti poslalo do připomínkového řízení novelu trestního zákoníku, která mimo jiné zavádí jako samostatné trestné činy financování terorismu a také jeho propagaci a podporu. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Ministerstvo chce, aby Sněmovna návrh schválila hned v prvním čtení. Upozorňuje, že bez urychleného schválení by se mohl velmi pravděpodobně zhoršit rating Česka v hodnocení mezinárodně uznávaných agentur.

Nejvyšší správní soud posílila brněnská soudkyně Weissová
22. března 2016 - Novou soudkyní Nejvyššího správního soudu (NSS) je šestačtyřicetiletá Petra Weissová, která v minulosti působila u Krajského soudu v Brně. Rozhodovala obchodní spory, zabývala se také záležitostmi nekalé soutěže a ochrany názvu a dobré pověsti právnických osob. O jejím nástupu informoval NSS v tiskové zprávě.

ÚOHS bude dál pokračovat v přepadových šetřeních v sídlech firem
23. března 2016 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude dál pokračovat v přepadových šetřeních v sídlech firem, při kterých zajišťuje důkazy o kartelech a zneužití dominance. Nic na tom nemění ani nedávný nález Ústavního soudu v případě kartelu pekařů. ČTK to řekl místopředseda ÚOHS Hynek Brom. Podle něj mají firmy možnost se bránit proti nezákonnému zásahu ze strany ÚOHS u správních soudů.

ÚS: Oba rodiče mají právo pečovat o dítě v zásadě stejnou měrou
23. března 2016 - Oba rodiče mají právo pečovat o dítě v zásadě stejnou měrou, uvedl v novém nálezu Ústavní soud (ÚS). S rodičem, který nemá dítě svěřeno do péče, by potomek neměl trávit jen víkendy a prázdniny, ale také část školních dnů. Soudci nálezem vyhověli stížnosti otce proti úpravě styku provedené Krajským soudem Plzni. Nález je k dispozici na webu soudu.

Stát má nadále výjimku z odvodů za půdu při stavbě silnic
23. března 2016 - Stát má nadále výjimku z povinnosti platit odvody za trvalé odnětí zemědělské půdy při stavbách pozemních komunikací. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh senátorů na její zrušení, a to zejména s ohledem na možné negativní následky podobného zásahu. Skupina 38 členů horní komory poukazovala na to, že se výjimka vztahuje výhradně na komunikace ve vlastnictví státu, tedy dálnice a silnice první třídy, a nikoli na silnice krajů a obcí.


Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz