4. 8. 2008
ID: 55057upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 28.7.2008 - 3.8.2008

Posílit postavení státních zástupců při soudních jednáních má nový trestní řád, který vládě doporučila její legislativní rada. Podle návrhu by v budoucnu měli žalobci nést odpovědnost za to, aby se prokázala vina obžalovaného. V případě, že potřebné důkazy nenavrhnou, mohl by jim hrozit postih.

Senát

30. července 2008

SDŽ vyšle do voleb odboráře Duška, postaví i nespokojence z ČSSD
Strana důstojného života (SDŽ) bývalé poslankyně ČSSD Jany Volfové vyšle do senátních voleb například bývalého železničářského odboráře Jaromíra Duška či někdejšího poradce ministrů průmyslu a obchodu Jiřího Hanzlíčka. Volfová dnes novinářům řekla, že SDŽ chce o přízeň voličů usilovat i ve všech krajích. Reprezentovat ji prý bude i řada bývalých a současných členů ČSSD, kteří jsou blízcí bývalému šéfovi strany Miloši Zemanovi.


3. srpna 2008

Kocáb potvrdil kandidaturu do Senátu
Hudebník Michael Kocáb dnes potvrdil, že bude kandidovat za Stranu zelených do Senátu v Praze 1. Pokud by se však strana po sjezdu pod případným vedením Dany Kuchtové odklonila výrazně doleva, kandidaturu by stáhl, řekl dnes novinářům. Kocáb zdůraznil, že mu vyhovuje směr, který udává předseda Martin Bursík. Kuchtová se rozhodla, že na zářijovém sjezdu bude proti Bursíkovi kandidovat na šéfku zelených.

Vláda

28. července 2008

Vláda má ode dneška oficiálně tři týdny prázdniny
Dneškem začínají české vládě tři týdny prázdnin. Podle Jakuba Stadlera z tiskového odboru úřadu vlády by se měl kabinet Mirka Topolánka (ODS) na svém příštím řádném jednání sejít ve středu 20. srpna.


31. července 2008

Nový trestní řád má posílit odpovědnost žalobců
Posílit postavení státních zástupců při soudních jednáních má nový trestní řád, který dnes vládě doporučila její legislativní rada. Podle návrhu by v budoucnu měli žalobci nést odpovědnost za to, aby se prokázala vina obžalovaného. V případě, že potřebné důkazy nenavrhnou, mohl by jim hrozit postih.

Prezident

29. července 2008

Klaus jednal s Ganleym o lisabonské smlouvě
Prezident Václav Klaus se dnes v Lánech sešel s lídrem kampaně proti lisabonské smlouvě v Irsku Declanem Ganleym. ČTK to oznámil mluvčí prezidenta Radim Ochvat, poté co o tom informoval server lidovky.cz. Podle mluvčího se oba shodli, že irské "ne" lisabonské smlouvě, která má nově upravovat poměry v Evropské unii, má stejnou váhu jako odmítnutí jiného státu.

Klaus podepsal reformu policie i s rušením obecních radarů
Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákony týkající se reformy policie. Uvedl to mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Normy po zásazích sněmovny ruší od příštího roku právo strážníků měřit radarem rychlost jízdy v obci a také vyšetřování policistů státními zástupci. Napravit by to měly ještě před koncem roku novely, které slíbil předložit ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

29. července 2008

Poplatky za novorozence se definitivně ruší
Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici se už brzy přestanou vybírat. Platit u lékaře, v nemocnici či za recept nebudou ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Prezident Václav Klaus dnes podle svého mluvčího Radima Ochvata podepsal novelu, která poplatky u vybraných skupin ruší. Hradit se přestanou hned poté, co norma vyjde ve sbírce zákonů.


ČR podepíše s USA jednu ze smluv nutných pro bezvízový styk
Zástupci České republiky podepíší v nejbližších týdnech v Praze se svými americkými kolegy ujednání o spolupráci se střediskem USA pro prověřování teroristů. Dnes to řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Uzavření právně nezávazné dohody je jednou z podmínek pro bezvízový styk s Amerikou. Česko musí dále s USA vyjednat smlouvu o výměně informací o osobách v minulosti odsouzených za nejzávažnější trestné činy, kterou chce podle Malé podepsat do poloviny září.


31. července 2008

Všem českým důchodcům se od srpna zvýší důchod o 470 korun
Od srpna budou všichni důchodci v Česku pobírat o 470 korun více než dosud. Vláda o zvýšení penzí kvůli vysokému růstu cen rozhodla počátkem června. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by průměrný starobní důchod měl činit 9616 korun. Současně se zvýší příplatky k důchodu pro odbojáře, někdejší vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich, a to o 3,6 procenta.

Zdroj: ČTK© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz